"Wykształcenie daje perspektywy, wielojęzyczność otwiera horyzonty"

                DNI NIEMIEC W GIMNAZJUM W STADNICKIEJ WOLI

W dniach 27-29 kwietnia odbyły się w Gimnazjum w Stadnickiej Woli tradycyjnie już organizowane obchody „Dni Niemiec”. W tym roku między innymi ze względu na udział szkoły we wspomnianym projekcie obchody tego święta miały charakter bardziej oficjalny. Dodatkowego splendoru tegorocznym obchodom dodała wizyta znamienitych gości. W zastępstwie Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, dr Thomasa Gläsera, który z ważnych przyczyn nie mógł odwiedzić szkoły osobiście, z Konsulatu Generalnego w Krakowie przyjechała pani Danuta Bułatecka-Gąszcz, z ramienia Instytutu Goethego w Krakowie pani Renata Markiewicz oraz Świętokrzyski kurator Oświaty, pani Małgorzata Muzoł. Jak zwykle nie zawiedli również przedstawiciele władz lokalnych w osobach pana Burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, Dariusz Kowalczyka oraz pani Dyrektor ZOPO Małgorzaty Kassyk.

W ramach obchodów „Dni Niemiec” odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy szkoły partnerskiej, potwierdzającej uczestnictwo szkoły w projekcie „Szkoły: Partnerzy Przyszłości”, która została zawieszona przy wejściu głównym do szkoły, podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Niemcy znane i nieznane” oraz „Konkursu Wiedzy o Niemczech”.

I miejsce w „Konkursie Wiedzy o Niemczech” zajął uczeń klasy II e - Bartłomiej Wrona, a zwycięzcą konkursu plastycznego został uczeń klasy III b - Dariusz Borkowski, którego praca przedstawiająca zamek Wartburg została przekazana Konsulowi Generalnemu.

Uczniowie uczący się języka niemieckiego przygotowali program artystyczny „Deutsche Hammerhits”, w którym zaprezentowali przeboje niemieckojęzyczne. Uczniowie klasy II e: Artur Kwapis, Magdalena Piotrowska, Jarosław Godlewski, Paulina Potocka, Maciej Rybicki i Karolina Jakubowska przedstawili w języku niemieckim inscenizację sztuki „Gespenster gibt es nich” autorstwa Anette Weber.

Wspaniała atmosfera panująca podczas tegorocznych „Dni Niemiec” oraz wiele ciepłych słów, jakie padły pod adresem organizatorów, pozwalają uznać imprezę za bardzo udaną i co chyba najważniejsze stanowią ogromny bodziec do dalszej pracy w ramach projektu „Szkoły partnerzy przyszłości”.