Wyjazd do Warszawy na interaktywną wystawę „Niemcy dla początkujących”
 

    W dniu 5 października 2010 r. uczniowie naszego gimnazjum pojechali na wycieczkę do Warszawy w celu zwiedzenia interaktywnej wystawy zatytułowanej „Niemcy dla początkujących” goszczącą w murach Biblioteki Narodowej. Opiekunkami wyjazdu były panie: Anna Milczarz, Edyta Kowalska i Justyna Soja-Sadowska. 

    Wystawa, którą prezentowano w języku niemieckim i polskim, była nietypową lekcją dla wszystkich zwiedzających. Na ogromnej przestrzeni rozmieszczono 26 kolorowych trójwymiarowych liter niemieckiego alfabetu. I właśnie w ich formach umieszczono szuflady, witryny, monitory zawierające informacje, pamiątki, przedmioty codziennego użytku dotyczące niemieckiej kultury i współczesnej historii. Poprzez filmy, zdjęcia, dowcipy, muzykę, wystawa zaprezentowała uczniom naszej szkoły współczesną Republikę Federalną Niemiec i jej mieszkańców. Każda litera kryła sobie inną dziedzinę życia, od A jak Arbeit (praca) poprzez F jak Fußball (piłka nożna) aż po Z jak Zukunft (przyszłość), młodzież poznała bliżej życie i obyczaje naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie uczestniczyli również w szeregu zabaw, konkursów zorganizowanych w czasie zwiedzania. Wszystkie miały na celu sprawdzenie tego, co wiedzą , co zapamiętali lub sami odkryli w trakcie wizyty na wystawie. Interaktywne „Niemcy dla początkujących” pozwoliły każdemu stworzyć własny obraz Niemiec.

    W czasie krótkiego pobytu w Warszawie uczniowie obejrzeli również w kinie film „Incepcja” w reżyserii Christophera Nolana (surrealistyczny obraz opowiadający o możliwościach ingerowania w ludzki umysł dzięki zaawansowanej technologii).

    Pomimo mnóstwa energii włożonej w interaktywne zabawy i konkursy na wystawie, nikt nie stracił sił, wszystkim dopisywał humor, a droga powrotna upłynęła w rytmie melodii śpiewanych przez wycieczkowiczów ;)