I miejsce Szkolnego Klubu 4H w wojewódzkim konkursie internetowym na najciekawszy hotel dla owadów.

Projekt ekologiczny „Na ratunek pszczołom” – etap III: Budowa hoteli dla pszczół dzikich i owadów zapylających.

Budowa hoteli dla owadów zapylających była przedmiotem realizacji III etapu projektu ekologicznego skierowanego do Klubów Edukacyjnych 4H Województwa Świętokrzyskiego. Był to kolejny etap kampanii, której celem jest ochrona pszczół i owadów zapylających, wymierających w wyniku chorób, chemizacji rolnictwa i niszczenia ich siedlisk. W roku ubiegłym kluby 4H zakładały miododajne rabaty, brały udział w wielu inicjatywach realizowanych w środowisku szkolnym i lokalnym.

III etap projektu, który w tym roku rozpoczął się 28 marca, objęty został patronatem Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Rozpoczynając pracę nad projektem, klubowicze wraz z liderami, brali udział w wykładach prowadzonych przez prof. dr hab. inż. K. Wiecha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Nasz klub reprezentowały: Maria Tusińska, Karolina Stolarczyk, Zuzanna Rurarz, Kamila Chwaścińska wraz z opiekunem, p. Justyną Soją-Sadowską.

Zdobytą wiedzę przekazały w szkole swoim kolegom i koleżankom. Pomysł wykonania hotelu bardzo się wszystkim spodobał. Klubowicze zaczęli zadanie od wyboru miejsca na hotelik. Ten etap nie był zbyt trudny. Prawie jednogłośnie zdecydowali, że nasza budowla powstanie na szkolnej rabacie, którą zakładali w roku ubiegłym.

Rozpoczęli przygotowania polegające na zbieraniu różnorodnych materiałów naturalnych niezbędnych do wykonania pracy. Hotel dla owadów powstawał przez tydzień. Ostateczny wygląd budowli uzależniony został od możliwości zestawienia ze sobą znalezionych elementów. Uczniowie wykorzystali w pracy: trzcinę, cegły, bambusy, korę, nawiercone pnie drzew, ceramiczne rurki, słomę, siano. Przy okazji realizacji projektu na szkolnej rabatce posadzili nowe kwiaty.

Podobne prace trwały na terenie 8 powiatów województwa świętokrzyskiego: kieleckiego, koneckiego, kazimierskiego, jędrzejowskiego, włoszczowskiego, sandomierskiego, buskiego, starachowickiego. Powstało 27 budowli stałych i wiele przenośnych hoteli dla owadów.

Po zakończeniu części praktycznej zadania 20 maja zostało ogłoszone głosowanie internetowe na najciekawszą budowlę (hotel dla pszczół), które trwało do 22 maja. W konkursie internetowym, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem oddano 12 237 głosów.Budowa hotelu ....

Finał ....

Uroczysta gala finałowa podsumowująca projekt odbyła się 25 maja w Rakowie. Nasz klub reprezentowały na uroczystościach finałowych: Maria Tusińska, Karolina Stolarczyk, Zuzanna Rurarz, Kamila Chwaścińska wraz z opiekunem, p. Justyną Soją-Sadowską.

Gośćmi gali byli Attache ds. Rolnych Ambasady Amerykańskiej na Europę Centralną i Kraje Bałtyckie – Michael T. Henney, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek,  prof. dr hab. K. Wiech z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,  Małgorzata Stachurska przedstawiciel Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska, Barbara Zamożniewicz, rzecznik marszałka województwa świętokrzyskiego do spraw młodzieży, Prezes Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży.

Klubowicze z Klubu Edukacyjnego 4H „Promyczek” z Rakowa zaprezentowali zebranym przedstawienie zatytułowane „Pszczeli raj”. Projekt podsumowała Wojewódzka Koordynator Klubów Edukacyjnych 4H Renata Gos.

Ogłoszone zostały wyniki konkursu internetowego na najciekawszą „pszczelą budowlę”. Nasz szkolny Klub 4H zajął w nim I miejsce (z ilością 2201 głosów).

W czasie spotkania w Rakowie uczennice naszej szkoły uroczyście pożegnały, w imieniu wszystkich klubów w województwie, Attache Ambasady Amerykańskiej w Warszawie Michaela T. Henneya, którego kadencja w Polsce upływa z końcem czerwca bieżącego roku.