XVIII Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny Ponidzie

12 grudnia 2014 roku o godz. 17.00 w Busku-Zdroju otworzono wystawy w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego „Ponidzie". Święto fotografii obchodzone było w tym roku po raz osiemnasty.

Pomysłodawcą, organizatorem i kuratorem przeglądu jest Piotr Kaleta - artysta fotografik, który od wielu już lat dba o to, by na Ponidziu nie zabrakło nowych pokoleń młodych fotografików.

Pierwsza część Przeglądu tradycyjnie miała miejsce w Galerii Sztuki BWA „Zielona". Tam można było oglądać fotografie z cyklu „Moja prezentacja" - zdjęcia o dowolnej tematyce. Podczas otwarcia kurator przeglądu nie krył satysfakcji z faktu, że tegoroczna edycja obfituje w prace młodych adeptów fotografii.

Druga część wystawy odbyła się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Tam wszyscy oglądali  prace będące efektem konkursu „Busko-Zdrój – portret miasta", którego celem jest uwiecznienie w fotografii piękna i walorów Buska oraz życia jego mieszkańców oraz  „Odkrywamy pondzie”. Swe indywidualne prace z cyklu „Polesie" zaprezentowała w tym roku Irena Gałuszka z Rzeszowa, organizatorka i animatorka ruchu fotograficznego oraz twórca i kierownik Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Piotr Kaleta i Wojciech Kowalczyk przedstawili unikalny pokaz fotografii „Busko nostalgicznie".

Wśród autorów prezentowanych prac była liczna grupa uczniów naszego Gimnazjum (Dominika Ciaś, Marta Sroka z IIIc, Paulina Gwadera z IIIa, Martyna Ziomek, Nina Kiersznowska, Agata Rowińska, Małgorzata Kurp z IId, Aleksandra Wcisło z IIb, Karolina Kozielska z IIa) oraz opiekunowie klubu KADR – p. Justyna Soja-Sadowska i p. Paweł Grot. Udziałw Przeglądzie wzięły również dwie absolwentki naszej szkoły: Małgorzata Wnuk i Milena Strzelczyk.