II miejsce szkolnego klubu 4H w wojewódzkim konkursie EKO-BOCIAN

27 września przedstawicielki klubu 4H: Anita Gula, Izabela Kowalska i Martyna Leśkiewicz pod opieką p. Justyny Soji-Sadowskiej uczestniczyły w finale konkursu wojewódzkiego klubów 4H „EKO-Bocian” skierowanego do Małej Koniczyny – klubowiczów szkół podstawowych.

Organizatorem Konkursu był Świętokrzyski Ruch 4H działający przy Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Pierwsza część konkursu polegała na zapoznaniu się przez uczniów ze sposobem i trybem życia bociana białego (czas przylotu do Polski, gniazdowanie, okresy lęgu i pierwszych lotów, sposób żywienia, ochrona gniazd, sposób budowy gniazd). Klubowicze mogli dokumentować spostrzeżenia w formie opisu i zdjęć. Efektem finalnym przedsięwzięcia było sprawozdanie, ilustrowane zdjęciami.

Część druga polegała na wykonaniu (dowolną  techniką plastyczną) pracy przedstawiającej bociana białego. Nasze klubowiczki wykonały przestrzenną formę, której bazę stanowiła stara konewka. Okleiły ją masą papierową, pomalowały farbą akrylową, dokleiły wycięte z papieru skrzydła, piórka i stworzyły podstawę imitującą fragment podmokłej łąki.

Podsumowanie konkursu zorganizowane zostało w Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja Dworska” w Leśnicy. Pomimo deszczowej pogody, wszyscy, którzy przybyli do zagrody, z zaciekawieniem wysłuchali zabawnych opowieści gospodarza o historii miejsca, o życiu bocianów. Każdy mógł spróbować swoich sił w wyplataniu ozdób z siana. W tym wyjątkowym miejscu, babcia Krysia częstowała wszystkich swoimi wypiekami: drożdżówkami z jabłkami i pysznym chlebem (można go było jeść ze smalcem, masłem ziołowym i pieczoną szynką z dzika). Przygotowała gorący gulasz mięsno-warzywny z sałatkami. Każdy do woli mógł kosztować owoców z pobliskiego sadu. Na koniec, już przy słonecznej pogodzie, można było upiec kiełbasę przy ognisku.

W czasie, kiedy dzieci zwiedzały zagrodę i uczestniczyły w warsztatach, jury powołane przez organizatorów oceniało prace. W skład komisji weszli przedstawiciele Wojewódzkiego Domu Kultury, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Oceniano wartość merytoryczną, zgodność z tematem konkursu, wartość artystyczną, estetykę pracy, oryginalność ujęcia tematu, stopień trudności.

Prace wykonane przez nasz klub zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową, która przyznała nam II miejsce.

Fotorelacja z podsumowania konkursu w Leśnicy...