Wycieczka rowerowa do Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

30 września 2014 roku klasy VIa i b wybrały się na wycieczkę rowerową do Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego w Sielpi.

Zebraliśmy się przedd szkołą o godzinie 8.00, aby wyruszyć ścieżką rowerową do Sielpi. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy pomnikach poświęconych pamięci osób walczących za wolność naszej Ojczyznę. Uczciliśmy minutą ciszy wszystkich pochowanych na cmentarzu w Dziebałtowie. Dyrektor, pan Marian Wikiera, przybliżył nam historię tych miejsc, opowiadał o walkach toczących się w pobliżu Końskich  oraz osobach walczących i poległych w czasie wojny.  Cała grupa z uwagą słuchała i próbowała sobie uświadomić co działo się kilkadziesiąt lat temu. Dzięki tym opowieściom zrozumieliśmy, jak dobrze jest mieszkać i żyć w wolnej Polsce.

Ciekawie i mile spędziliśmy czas w Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. W XIX wieku powstała w tym miejscu duża fabryka zajmująca się produkcją wyrobów stalowych. W zabytkowych halach zobaczyliśmy eksponaty metalurgiczne, maszyny i urządzenia używane w XIX wieku. Bardzo podobały się nam stare samochody i miniatury sprzętów rolnych.

Trasa wycieczki nie była łatwa, ale warto było ją pokonać, by dowiedzieć się tylu ciekawych i ważnych rzeczy.

Ostatnim etapem naszego rajdu było ognisko w miejscowości Niebo. Wszyscy  odpoczęliśmy, zjedliśmy posiłek i świetnie bawiliśmy się korzystając ze słonecznej pogody.

Uważam, że ta wycieczka była wspaniałym doświadczeniem dla każdego ucznia,   połączeniem lekcji historii z aktywnością fizyczną i dobrą zabawą.

Opiekunami rowerowej wyprawy byli: p. Agnieszka Polakowska i panowie: Arkadiusz Jarząb, Paweł Milcarek i Marian Wikiera.

 

Marysia Frączyk, klasa VIa


fotorelacja