I miejsce

w konkursie

"Solidarna Szkoła 2019"

10 grudnia w sali Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się uroczysta gala "Solidarna Szkoła 2019", podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla szkół, które wykazały się największym zaangażowaniem w pozyskiwanie funduszy na "Stypendia św. Mikołaja" dla swoich zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa stanowi barierę w rozwijaniu talentów i pasji.

Uroczystą galę poprowadziła dziennikarka Polskiego Radia – Marta Januszewska. Przedstawicieli szkół powitali i nagrody wręczali założyciele Fundacji św. Mikołaja – Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz. Na podium stanęło 12 szkół z całej Polski w 4 kategoriach uwzględniających wielkość miast i typ szkoły. W kategorii szkół podstawowych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców I miejsce zajął Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Dyplom, drobne upominki i nagrodę 1500 zł z przeznaczeniem na stypendia odebrali dyrektor szkoły - Czesław Staciwa, koordynator - Iwona Brzezińska oraz uczniowie: Weronika Dulewicz, Julia Płyta i Kacper Woźniak.
Przedstawiciele szkół na galę przyjechali zaraz po wizycie w Pałacu Prezydenckim, gdzie po krótkim zwiedzaniu mieli zaszczyt uczestniczyć w kameralnym spotkaniu z Małżonką Prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą, która już po raz piąty patronuje konkursowi „Solidarna Szkoła”. Pod koniec wizyty każdy z uczestników otrzymał od Pani Prezydentowej upominek.

Szkoła w Stadnickiej Woli od czterech lat uczestniczy w tym ogólnopolskim programie stypendialnym, organizując: kiermasze świąteczne, zbiórki pieniędzy, zabawy szkolne z fantami w Dniu Patrona. Część pieniędzy pochodzi z 1% podatku od darczyńców, którymi są zazwyczaj nauczyciele, rodzice, przyjaciele szkoły. Zebrana w minionym roku kwota powiększona o pieniądze przyznane przez fundację zagwarantowała stypendia dla pięciu uczniów w wysokości ok. 300 zł. miesięcznie. Koordynatorem działań jest pani Iwona Brzezińska To wspólne dzieło wolontariatu z wielkim zaangażowaniem wspierają nauczyciele: Justyna Soja-Sadowska, Katarzyna Świercz, a także uczniowie, rodzice oraz seniorzy z Domu Dziennego Pobytu.

Kierując się przesłaniem, że „człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”, każdy może wspomóc niezamożnych uczniów w rozwijaniu ich zdolności. Wystarczy przekazać dowolną kwotę pieniędzy na konto wybranej placówki, znajdując ją na stronie: stypendia.mikolaj.org.pl w zakładce "Znajdź szkołę".

Tekst: Iwona Brzezińska, Justyna Maliborska.
Foto: Grzegorz Jakubowski, Krzysztof Karpiński, Kacper Woźniak

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 jquery lightbox jsby VisualLightBox.com v6.1