"Akademia Obywatelska 1918"

uroczysta gala podsumowująca projekt

9 października, w Centrum Kongresowym „OMEGA” Targi Kielce, odbyła się uroczysta gala podsumowująca realizowany przez ostatni rok projekt wojewódzki „Akademia Obywatelska 1918” wpisujący się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Koordynatorkami projektu w szkole były panie: Justyna Maliborska, Lilianna Saik, Justyna Soja-Sadowska. To one, wraz z dyrektorem szkoły, panem Czesławem Staciwą i uczniami: Krzysztofem Kowalczykiem z kl. VI a, Michałem Gawrońskim z kl. VIII a i Michałem Łyczkiem z kl. VIII b, uczestniczyły w podsumowaniu rocznych działań. W Kongresie Obywatelskim uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z 45 szkół z terenu województwa świętokrzyskiego. Wszystkie placówki przez cały rok przygotowywały różnorodne inicjatywy lokalne upamiętniające 100 lecie odzyskania niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 występem muzycznym uczniów szkoły muzycznej. Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Pan Jacek Wołowiec, powitał wszystkich zgromadzonych, wśród których byli m.in. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas, świętokrzyski wicekurator oświaty Pan Tomasz Pleban, niezwykły sportowiec Pan Sławomir Szmal, przedstawiciele instytucji wspierających projekt.

Uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Wiesława Cabana z UJK w Kielcach pt. „Pomysły Polaków zesłanych na Syberię w XIX wieku na wolność i niepodległość”. Zaprezentowane zostały również wyniki przeprowadzonych przez poszczególne szkoły badań sondażowych wśród społeczności lokalnej pt. „Co wiemy o niepodległości?” Z ogromnym zainteresowaniem obejrzano filmy ukazujące różnorodne działania i inicjatywy podejmowane przez szkoły w ramach projektu wśród społeczności szkolnej i lokalnej. Filmy przygotowali wyznaczeni uczniowie, którzy wcześniej uczestniczyli w tematycznych warsztatach. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIII b, Michał Łyczek, który poświęcił wiele czasu na przygotowanie prezentacji pt. "Drogi do wolności. Inicjatywy patriotyczne w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli".

Na zakończenie Kongresu dyrektorzy szkół, koordynatorzy działań i autorzy filmów, otrzymali pakiety edukacyjne oraz sadzonki świerków, które znajdą miejsce w szkolnych ogródkach.