- udział w warsztatach w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach
Fundacja VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego po raz trzeci ogłosiły konkurs plastyczny "Recykling na miarę". W tym roku tematem przewodnim konkursu jest twórczość Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Inspiracją dla tematu przewodniego trzeciej edycji konkursu „Recycling na miarę” jest ustanowienie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 2019 r. Rokiem Stanisława Moniuszki. W 2019 roku przypada bowiem 200. rocznica jego urodzin.
W konkursie bierze udział ponad stu uczniów z 30 zakwalifikowanych do projektu szkół z województwa świętokrzyskiego. Ich zadaniem jest przygotowanie prac artystycznych z wykorzystaniem odpadów tekstylnych.
W konkursie bierze udział ponad stu uczniów z 30 zakwalifikowanych do projektu szkół z województwa świętokrzyskiego. Ich zadaniem jest przygotowanie prac artystycznych z wykorzystaniem odpadów tekstylnych.
Konkurs zainaugurowany został 28 marca 2019 r. warsztatami w Pracowniach artystycznych ZPSP. Naszą szkołę reprezentowały w nich uczennice kl. 3b gimnazjum: Karina Narożnicka, Wiktoria Myśliwa, Kamila Strychalska i Magdalena Suchenek pod opieką pani Justyny Soi-Sadowskiej.
Spotkanie otworzyła Maria Kowalczyk - dyrektor ZPSP oraz Grażyna Jarosz - prezes Fundacji Vive Serce Dzieciom. W inauguracji uczestniczyli także: Jacek Rogala - dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, Jacek Kowalczyk - dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Jacek Staromłyński - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Tomasz Irski - animator kultury w Wojewódzkim Domu Kultury. Życzenia owocnej pracy od prezes Zarządu VIVE Management Agnieszki Servaas przekazała Pani Sylwia Sołtys.
Nasze uczennice w czasie warsztatów, w losowo dobieranych grupach, wykonywały pod opieką jednego z nauczycieli kieleckiego plastyka prace w różnorodnych technikach. Były one inspirowane postacią i twórczością Stanisława Moniuszki. Wszystkie obrazy i formy przestrzenne powstałe w tym dniu prezentowane były na zakończenie spotkania.
Każda szkoła wyjechała z plastyka z 20 kg materiałów włókienniczych, które zostaną wykorzystane w pracach plastycznych.