Wycieczka do Lublina i Kozłówki

We wtorek 10 października 2023 r., uczniowie klasy 7a, 8a i 8b wzięli udział w wycieczce do Lublina i Kozłówki. Wyprawa, mimo że jednodniowa, obfitowała w wiele atrakcji.

Przygodę rozpoczęto od zwiedzania Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Jest to wzniesiona w XVIII wieku rezydencja magnacka, należąca niegdyś do rodu Bielińskich i Zamoyskich. Obecnie jest siedzibą Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wnętrze pałacu oraz otaczający go piękny ogród kwiatowy i nastrojowy park zrobiły na uczniach duże wrażenie.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Lublina, gdzie pierwszym punktem było zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej, przebiegającej pod Starym Miastem. Trasa, zaczynająca się w budynku Trybunału Koronnego, powstała dzięki połączeniu kilkunastu staromiejskich piwnic, rozłożonych na trzech kondygnacjach. Przejście przez trasę to spacer półmrocznymi, tajemniczymi korytarzami, ale też wędrówka przez historię i legendy Lublina opowiedziane przez przewodniczkę. Całość dopełniają makiety obrazujące jego rozwój przestrzenny. Kolejnym punktem wycieczki był spacer ulicami miasta w towarzystwie przewodnika. Trasa, wiodła do najciekawszych zabytków lubelskiego Starego Miasta: Brama Grodzka, Bazylika Dominikanów, Rynek, Trybunał Koronny, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz.

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza i udział w interaktywnym pokazie. Uczniowie poznali legendę i przepis na ten regionalny wypiek oraz odkryli właściwości jego składników. W czasie pokazu na chwilę stali się piekarzami przyczyniając się do powstania aromatycznych wypieków, bowiem podczas części warsztatowej każdy uczestnik wykonał swojego cebularza.

Po całym dniu wrażeń uczestnicy wyprawy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do swoich domów.

Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: Justyna Dziuba i Małgorzata Ciszek.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 web galery simpleby VisualLightBox.com v6.1