Rok 2018/2019


Uroczyste zakończenie roku w naszym przedszkolu

Chociaż słońce jasno świeci,
Trochę smutne są dziś dzieci.
Bo koniec roku,
przedszkola mija czas.
Teraz wakacje czekają nas.

18 czerwca 2019 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnania starszaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli: dyrektor Czesław Staciwa, wicedyrektorki: Edyta Kowalska i Justyna Maliborska, rodzice oraz dziadkowie.

Na początku wystąpiły dzieci z grupy młodszej „Motylki”. Rozpoczęły uroczystość wierszykiem, zaśpiewały piosenkę oraz popisały się tańcem. Następnie rozpoczął się występ 4 latków- grupy „Sówki”. Były wiersze i piosenka. Kolejnym punktem uroczystości był występ grupy „Jeżyki”. „Jeżyki” również recytowały wiersze, śpiewały piosenkę i tańczyły. Na zakończenie najważniejszy punkt uroczystości - występ 6 latków. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności recytatorskie i taneczne. „Zerowiaczki” zatańczyły poloneza, recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Na koniec pożegnały swoje przedszkole i młodszych kolegów. 
Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla rodziców oraz nauczycieli,  którzy byli zaangażowani w działania na rzecz placówki i udzielali się bezinteresownie. Następnie Rada Rodziców przedszkola podziękowała dyrekcji za miniony rok współpracy.

Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody i  niespodzianki od swoich wychowawczyń w salach.

Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji. 
Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu.
Jeśli tęsknota mnie ogarnie,
Kiedy już będę uczniem w szkole 
To znajdę wyjście,
Wiem, co zrobię:
Przyjdę odwiedzić swoje przedszkole... Zakończenie roku w grupie "Zerowiaczki"

Po uroczystym zakończeniu roku przedszkolnego w auli szkolnej,  „Zerowiaczki” wraz ze swoimi rodzicami ostatni raz spotkali się w swojej sali na ostatnich krótkich zajęciach otwartych z udziałem swoich bliskich. Ostatni raz sprawdzona była obecność, ostatni raz puszczona iskierka przyjaźni, ostatnie rozmowy, życzenia, wręczenie pamiątkowych dyplomów i książeczek „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” oraz słodkiej niespodzianki. Atmosfera spotkania była serdeczna i pełna tajemniczych  obietnic. Lenka  Rogalska dostała dodatkową nagrodę w postaci dyplomu i książki z wierszami za udział w konkursach recytatorskich. Chłopcy w niebieskich biretach na wspólnym zdjęciu wyglądali bardzo uroczyście.

WSZYSTKIM ZEROWIACZKOM WSPANIAŁYCH WAKACJI, PEŁNYCH NIESPODZIANEK, SŁOŃCA I NOWYCH PRZYJACIÓŁ ŻYCZY WYCHOWAWCA MAŁGORZATA WIŚNIEWSKAFranek z grupy "Zerowiaczki"
wcześniej zakończył rok szkolny

„Zerowiaczki” w swojej sali pożegnały się z kolegą z grupy, Franiem, dzień wcześniej, przed ogólnym zakończeniem roku w przedszkolu, gdyż w tym dniu chłopiec miał zaplanowaną wizytę u ortopedy. Na skromnej uroczystości obecny był dyrektor Czesław Staciwa.

Życzymy Ci Franku wesołych wakacji!


Czerwcowe urodziny w grupie „Jeżyki” 

Ile kropek na biedronce,
ile elfów jest na łące.
Ile gwiazdek jest na niebie,
tyle życzeń jest dla Ciebie. 

Od kolegów i koleżanek i p. Eli - "Sto lat Krystianku."

14 czerwca świętowano kolejne urodziny u „Jeżyków”. Były to 6–te urodziny Krystiana. Po odśpiewaniu "100 la", złożeniu życzeń, dzieci zostały poczęstowane lodami, co było doskonałą niespodzianką, bo był to bardzo upalny dzień. "Jeżyki" dziękują mamie Krystiana za pyszne lody.Akcja „Czytamy dzieciom” w grupie „Zerowiaczki” 

„Są książki które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego”.

Właśnie tak działo się u „Zerowiaczków”. To one pochłaniały książki czytane przez osoby dorosłe, które regularnie odwiedzały i czytały dzieciom. Nasze czytanie rozpoczęła Dyrekcja naszej szkoły: pan Czesław Staciwa, panie Edyta Kowalska i Justyna Maliborska, którzy czytali  wiersze o tematyce wiosennej. Kolejnymi osobami były panie: Maria Kuleta -pielęgniarka szkolna i pani Anita Nejman, nasza wspaniała woźna. Czystość wokół siebie, higiena osobista, to tematy czytanych przez nie wierszyków. Natomiast pani pedagog szkolna, Katarzyna Świercz, czytała o Kubie i Bubie, bohaterach książki Grzegorza Kasdepke, którzy uczą dzieci savoir-vivru, czyli dobrego wychowania. W formie teatrzyku, pani psycholog Anita Adach  opowiadała dzieciom o życzliwości, przedstawiając „Bajkę o Ciepłym i Puchatym”. Niecodziennym gościem był Prezydent „Czarnej Floty”, grupy motocyklistów koneckich, który czytając, uczył „Zerowiaczki” jak można zmienić swoją humorzastą naturę, aby być szczęśliwym. Wśród zaproszonych gości był Komendant Powiatowy Policji w Końskich insp. dr Waldemar Cisowski, któremu  do czytania dzieci wybrały książkę „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Na koniec czytania dzieci otrzymały od Komendanta odblaski i maskotkę Świętokrzyskiej Policji - Koziołka Spoko. Lenka Rogalska i Michał Mularczyk miały dla gościa prezent- ręcznie wykonanego z drewna króliczka. Wśród czytających dzieciom byli ich rodzice: Kamili Sykurskiej i Frania Bąka, a także pani Marysia Cupiał, asystent nauczyciela u „Zerowiaczków”. Czytali także Wiola Karasińska i Staś  Pietrasiak, czyli pierwsze „Zerowiaczki” w naszej szkole, rocznik 2006. Są wśród samych „Zerowiaczków” takie, które płynnie czytają i potrafią skupić uwagę kolegów, są to Wiktor Zwierzchowski, Kalinka Podolak, Lena Rogalska. Dzięki tym wszystkim osobom, które znalazły czas  dla  małych dzieci, taka forma obcowania na żywo z literaturą staje się przeżyciem bezcennym. 
IM WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIEKUJĄ „ZEROWIACZKI” Z PANIĄ MAŁGOSIĄ.Wycieczka grupy "Sówki" i "Jeżyki"
do Kompleksu Świętokrzyska Polana
 

Jedną z form prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych w przedszkolu są wycieczki. Służą one bezpośredniemu poznaniu rzeczywistości i pozwalają obserwować rzeczy, zjawiska, procesy i sytuacje w „naturalnych warunkach i naturalnym ich przebiegu”. Przedszkolaki posiadają w sobie ogromną potrzebę poznawania otaczającego świata, dlatego 11 czerwca przedszkolaki z grup „Sówki” i „Jeżyki” wraz z opiekunami, odwiedziły Kompleks Świętokrzyska Polana oddalony zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów od Końskich. Na kompleks składa się między innymi z krainy zabaw – dmuchańce i karuzela, park linowy oraz Akwaria Oceanika, w których to można zobaczyć zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem podziwiały ponad 500 gatunków zwierząt, między innymi doskonale znane im, bajkowe rybki - Dory i Nemo. Uwieńczeniem pobytu było spożywanie drugiego śniadania na łonie przyrody, ponieważ pogoda dopisała tak samo, jak i humory małych wycieczkowiczów, a następnie w drodze powrotnej pyszny obiad w Hotelu pod Jaskółką, gdzie grupy ugoszczono bardzo elegancko i miło. W drodze do kompleksu odzieci obejrzały w Zagnańsku Dąb BartekBezpieczne wakacje – spotkanie z policjantem

Zbliża się okres wakacji, dlatego 12 czerwca do naszego przedszkola pani pedagog Kasia Świercz zaprosiła pana policjanta z Komendy Policji w Końskich, który przybliżył przedszkolakom:    

- zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i właściwego przechodzenia przez drogę,

-zasady ograniczonego zaufania do obcych,

- jak rozważnie korzystać z kąpieliska,

- jak bezpiecznie bawić się na placu zabaw,

- jak postępować z nieznajomym psem,

Wakacje będą na pewno bezpieczne."Zerowiaczki" z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji
w Końskich

"Policjant to przyjaciel nasz bliski".
Zerowiaczki w poniedziałek, 10 czerwca,  wybrały się na wycieczkę do Powiatowej Komendy Policji w Końskich. Pani podkomisarz Sylwia Sobczyńska pokazała dzieciom budynek komendy, zwróciła uwagę na to iż nie każdy może bez problemu wejść do środka. W sali konferencyjnej Zerowiaczki obejrzały edukacyjny film dotyczący bezpiecznego poruszania się po drogach, za prawidłowe odpowiedzi na zadawane w nim  pytania  dzieci otrzymały odblaski i , nalepki. Na parkingu komendy zapoznały się ze sprzętem policyjnym, mogły wejść do radiowozu, włączyć sygnał dźwiękowy, usiąść na motocyklu policyjnym. Wycieczka była bardzo edukacyjna i pozwoliła dzieciom bliżej poznać trudną i odpowiedzialną pracę policjanta.


Piknik rodzinny "Zerowiaczków" w stajni Fullmet

Zawsze wszystko się udaje,
Cztery ręce, to nie dwie. 
Razem z tatą pomagamy, 
kiedy mama czegoś chce. 
Pomagamy sobie wszyscy, 
Bo od tego jest rodzina .
Od niej uczysz się wszystkiego, 
Tak się życie twe zaczyna. 

 

 Są to słowa, jakimi powitały 7 czerwca "Zerowiaczki" swoich rodziców na wspólnym pikniku w stajni Fullmet. Było to spotkanie niecodzienne, w pięknych okolicznościach przyrody, w atmosferze relaksu i swobody. Krótka część artystyczna, wręczenie przygotowanych wcześniej przez dzieci upominków i wspólna zabawa. Każde dziecko chce, żeby mama i tata ładnie wyglądali, więc "Zerowiaczki" dla mam przygotowały kolorowe korale, natomiast dla swoich ojców eleganckie poszetki. Dzieci miały namiastkę hipoterapii ruchowej, ponieważ każde mogło pogłaskać, dotknąć konia i na nim pojeździć. Frajda była też niesamowita dla rodziców, gdy każde z dumą spoglądało na młodego dżokeja czy dżokejkę. Wszyscy zadowoleni i dotlenieni świeżym powietrzem po zakończonym pikniku rozeszli się do domu pełni wrażeń i emocji.Przedstawienie "Gadająca niespodzianka"

W miniony piątek, 7 czerwca, na zakończenie Dni Profilaktyki w naszej szkole, "Zerowiaczki" obejrzały spektakl Edukacyjnego Teatru z Krakowa pt. " Gadająca niespodzianka". Dzieci, wspólnie ze swoimi starszymi kolegami z klas I-III, z zainteresowaniem i z humorem przypomniały sobie, jak należy zachowywać się wobec ludzi starszych, że złe zachowanie ciąży każdemu, że  nie można poradzić sobie z najmniejszym problemem, gdy dziecko jest kapryśne i nie słucha.


"Sówki" i "Jeżyki" na wycieczce w Ogródku Jordanowskim

6 czerwca, przedszkolaki z grupy "Jeżyki" i "Sówki"  wybrały się na wycieczkę do Ogródka Jordanowskiego. Pogoda była słoneczna, zabawa udana, a po harcach był czas na posiłek. Była nim pizza. Choć niektórzy uważali, że jej nie lubią - skusił ich zapach i spróbowali. Najlepsza w mieście pizza smakowała przedszkolakom. Ogromną frajdę, jak zawsze, sprawiła dzieciom wspólna jazda autobusem. „Zerowiaczki” odwiedziły kolegę z grupy – Frania 

W grupie „Zerowiaczki” już ponad miesiąc nie przychodzi do przedszkola Franio, który złamał nogę. Odwiedził kolegów i koleżanki, gdy opanował trudną sytuację i z pomocą mamy nauczył funkcjonować się na wózku. Zawitał do sali „Zerowiaczków”, a dzieci przywitały go zrobionymi przez siebie laurkami. Były ciekawe, jak to jest mieć założony gips i pytały chłopca, jak sobie daje radę, czy noga go boli i kiedy do przedszkola wraca. Na zakończenie miłej wizyty, mama Frania, pani Magda, przeczytała dzieciom fragment książeczki o dobrej przyjaźni i wspólnie z Franiem zaprosiła dzieci do odwiedzenia syna w domu.

Wizyta poprzedzona była robieniem niespodzianki dla Franka.

W minioną środę, 5 czerwca, „Zerowiaczki” odwiedziły Franka, kolegę z grupy. W domu czekał na dzieci Franio i mnóstwo budowli z klocków lego. Odwiedziny się udały, Franio był bardzo szczęśliwy, dzieci również, odchodząc życzyły mu szybkiego powrotu  do zdrowia. Pani Magda, mama Franka pokazała dzieciom wykonane przez siebie haftem krzyżykowym obrazy, prawdziwe dzieła sztuki. Opowiedziała o tym, jak się wykonuje (jeden haftuje około roku, półtora). Wszyscy byli zachwyceni efektami jej pracy.Dzień Dziecka w grupie „Jeżyki”

 „Uśmiech dziecka najpiękniejszym skarbem…” 

Dnia 31 maja był dniem pełnym niespodzianek. Rano odwiedził grupę "Jeżyki" Pan Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Końskie Piotr Słoka ze słodkościami dla wszystkich dzieci przedszkolnych. Pan Piotr rokrocznie pamięta o dzieciach i ich święcie. Dziękujemy bardzo serdecznie za odwiedziny i słodki podarunek.

Następnie pojawił się Klaun w którego wcieliła się p. Monika z grupy „Sówki” i przyniósł kosz cukierków. Po wspólnych tańcach z Klaunem ,dzieci otrzymały kolorowe baloniki. To był dzień pełen radości i uśmiech.

Z okazji Dnia Dziecka życzymy: „Niech dla wszystkich dzieci zawsze słońce świeci”.


Dzień Dziecka w grupie "Motylki"

31 maja nasze najmłodsze przedszkolaczki świętowały Dzień Dziecka. Było w tym wyjątkowym dniu mnóstwo zabawy, dużo radości, i to, co cieszy najbardziej, uśmiech na twarzy dzieci. Ogromną atrakcją były odwiedziny kolorowego klauna, który wędrował do wszystkich grup przedszkolnych. Angażował maluchy do wspólnych zabaw, potrafił rozśmieszyć i częstował pysznymi słodkościami.

Naszym "Motylkom" życzymy wielu cudownych Dni Dziecka w kolejnych latach.


Dzień Dziecka w grupie "Zerowiaczki"

31 maja w naszym przedszkolu królowała zabawa, radość i uśmiech. Tak też było w grupie "Zerowiaczki".  W tym dniu  dzieci obchodziły swoje święto - Dzień Dziecka. Do "Zerowiaczków" przybył w odwiedziny kolorowy klaun, w którym wszyscy rozpoznali p. Monikę. Klaun obdarował dzieci słodkościami i tanecznym krokiem poprowadził je do zabawy. Były w tym dniu tańce, różne gry i zabawy ruchowe. Ten wyczekany przez cały rok dzień, na pewno na długo zostanie w pamięci "Zerowiaczków".Dzień Dziecka w grupie "Sówki"

W piątek, 31 maja, Dzień Dziecka zorganizowały panie dla przedszkolaków z grupy „Sówki”. Radości było wiele z tej okazji. Przedszkolaki odwiedził klaun który z dziećmi zatańczył, poczęstował cukierkami oraz złożył życzenia. W grupie „Sówki” dzieci robiły gniotki balonowe, a klaun zrobił dla nich zwierzątka z balonów. Radość i uśmiech na twarzach dzieci gościły cały dzień. Przedstawienie „Rzepka” w wykonaniu rodziców dzieci 
z grupy „Jeżyki” 

Zwieńczeniem projektu pod hasłem „Kreatywni Rodzice i ich dzieci” realizowanego w naszym przedszkolu, była muzyczno - teatralna niespodzianka przygotowana przez rodziców dla dzieciom z okazji Dnia Dziecka.

Przedstawienie obejrzeli: wiceburmistrz MiG Końskie Krzysztof Jasiński, zaproszeni goście, Dyrekcja Szkoły oraz przedszkolaki. 

Niespodzianką tą było przedstawienie p.t. „Rzepka” J. Tuwima przygotowane pod kierunkiem p. Elżbiety, wystawione 30 maja. Utwór „Rzepka” nie wymagał od naszych aktorów nauki tekstu na pamięć ponieważ głównym zadaniem występujących rodziców było przedstawienie charakteru postaci poprzez gest ruch, a przede wszystkim piękne kostiumy. Trzeba przyznać, że rodzice podopiecznych z grupy „Jeżyki” wykazali się dużą pomysłowością w dobraniu stroju charakterystycznego dla danej postaci, a także wielką odwagą i pomysłowością w naśladowaniu odgłosów, gestów odgrywanej postaci. Rodzice przygotowali to przedstawienie dla swoich dzieci, więc bardzo zależało im na dobrej zabawie i w różnorodny sposób rozbawiali naszych przedszkolaków i gości. Na efekt wspaniałej zabawy miała również wpływ właściwie dobrana muzyka do danej postaci. Dzieci mogły razem z aktorami klaskać, tańczyć i śpiewać, tworząc radosną i miłą atmosferę.

Na koniec dzieci otrzymały upominki z okazji Dnia Dziecka ufundowane przez rodziców.

Dziękujemy naszym wyjątkowym aktorom – Rodzicom, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie przedstawienia dla dzieci. 

W imieniu pana burmistrza, dyrekcji i p. Eli składamy wyrazy uznania i podziękowania za pomysłowość oraz piękne przedstawienie swojej roli w utworze „Rzepka”.Grupa „Jeżyki” wzięła udział w akcji
"Głośne czytanie"

31 maja „Jeżyki” po raz kolejny i ostatni w tym roku szkolnym, wzięły udział w akcji „Głośne czytanie”. Tym razem dla „Jeżyków” czytały koleżanki ze starszych klas. Dzieci wysłuchały opowiadań z serii „Gramy w zielone i inne opowiadania”, „Sukienki biedronki”, „Porwanie”, „O śwince skarbonce”, „Dziwna Matra”. Czytanie prowadzone jest pod czujnym okiem naszych pań bibliotekarek p. Ani i p. Izy. Dzieci z wielki zaciekawieniem słuchały  czytanych opowiadań.Ostatnie "Głośne czytanie" w grupie "Zerowiaczki"
w tym roku szkolnym

Comiesięczne głośne czytanie dobiegło końca. Już po raz ostatni w tym roku szkolnym „Zerowiaczki” wysłuchały swoich starszych koleżanek z piątej klasy czytających bajki. Dziękujemy za wprowadzoną przez panią Anię - szkolną bibliotekarkę, akcję głośnego czytania dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola, ponieważ „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - jak mawiała Wisława Szymborska. Na następną tak świetną inicjatywę trzeba poczekać do września.Wycieczka "Zerowiaczków" do Szkoły Wrażliwości
w Kapkazach

„Ach kieleckie jakie cudne, gdzie jest taki drugi kraj”...

W środę, 29 maja, „Zerowiaczki” pod opieką pani Małgosi i pani Marysi, były na wycieczce w Szkole Wrażliwości w Kapkazach. Towarzyszyła im mama Kamilki Sykurskiej, pani Iza. Kapkazy to magiczne miejsce, gdzie panuje spokój, czyste, zdrowe powietrze, gdzie człowiek uczy się cierpliwości, miejsce położone w sercu Gór Świętokrzyskich. Kapkazy - Szkoła Wrażliwości - to jedno z gospodarstw agroturystycznych należących do Stowarzyszenia Turystyki Wiejskiej „W Krainie Latających Czarownic".  Mimo, iż pogoda w dniu wyjazdu nie była zbyt łaskawa, dopisała wszystkim pogoda ducha.

Pobyt w gospodarstwie był niezwykle ciekawy. W starej stodole mieści się Autorska Galeria Ceramiki  i Scena  Teatralna, i to tam dzieci oglądały przedstawienie na motywach świętokrzyskich legend „ Bajkę o diable i babie" z wykorzystaniem żywej muzyki na cytrze i lirze korbowej. Tuż obok stodoły, w kamiennej, krytej strzechą chacie, mieści się pracownia ceramiczna, w której „Zerowiaczki” miały warsztaty lepienia z  gliny. Same lepiły małe cudeńka pod okiem „czarownicy”. Wykonały gliniane cudaki, a wytwory swojej pracy zostawiły do wysuszenia i wypalenia w piecu. Za dwa tygodnie będą dostarczone do przedszkola. Dzieci poznały tajniki tradycyjnego wypieku chleba, miały  możliwość zrobić i skosztować podpłomyków. Poznały tarkę, czyli dawną pralkę do prania ręcznego, niecki do wyrobu ciasta, żelazko na duszę, widziały dawny magiel i maselniczkę do robienia masła, kołowrotek i piec chlebowy.  Następnie  spotkały się z zielarką, zbierały z nią zioła, poznały ich właściwości lecznicze oraz uczyły się rozpoznawać rośliny jadalne dziko rosnące. Po zebraniu ziół, wszyscy spróbowali ziołowego  naparu i swojskiego chleba z pasta ziołową zrobioną przez zielarkę na oczach dzieci. Ekscytująca była też wizyta w starej stodole, w której dzieci widziały cepy, żarna do mielenia zboża, widły.  Weszły do obory, w której była koza, miały możliwość karmić kury. Pełen wrażeń dzień zakończył się degustacją pysznych kiełbasek z grilla. Miłą niespodzianką po odbytej wycieczce będą ceramiczne figurki. „Zerowiaczki”  wzbogaciły się o wiedzę, jaką trudno byłoby zdobyć w teorii.Dzień Mamy i Taty w grupie "Motylki"

28maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której grupa Motylki, zaprezentowała swój program taneczno – wokalno - recytatorski.
Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. 
Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności. Na zakończenie rodzice obejrzeli film niespodziankę przygotowaną przez dzieci i panie z grupy Motylki. Wszyscy przeżyli wiele miłych i wzruszających chwil. 

Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Ich Święta!Spotkanie z seniorami w Domu Kultury

28 maja uczniowie naszej szkoły podziękowali seniorom z Domu Dziennego Pobytu w Końskich za wsparcie w akcjach charytatywnych. Formą podziękowania był piękny koncert w Domu Kultury. Wcześniej, to właśnie seniorzy włączyli się w szkolne akcje charytatywne: bożonarodzeniową i wielkanocną, z których dochód przeznaczony był na pomoc chorym uczniom naszej szkoły. W koncercie wzięły udział „Zerowiaczki”, które recytowały wiersze: Kalinka Podolak „Modlitwa małej dziewczynki” Władysława Bełzy, Lenka Rogalska „Moja mała Ojczyzna” Joanny Białobrzeskiej oraz zatańczyły w kolorowych strojach „Krakowiaka”.  Było to kolejne doświadczenie i obycie małych artystów ze sceną. Występ został przyjęty brawami i nagrodzony przez panią Katarzynę Skibę, dyrektor Domu Dziennego Pobytu, słodyczami.Dzień Mamy i Taty w grupie "Sówki"

Dzień 23 maja przedszkolaki z grupy „Sówki” zapamiętają na długo, był to chyba najdłuższy dzień w przedszkolu. Dzieci od samego rana przeżywały swój występ, który przygotowały pod okiem pań dla swoich kochanych rodziców. Godziny 13.00 nie mogły się doczekać, co chwila dopytywały, kiedy będą rodzice. A kiedy w końcu się doczekały, zaprezentowały piękny występ dla swoich wspaniałych Mam i Tatusiów. Były tańce, piosenki i wierszyki. Wszystkim Rodzicom życzymy samych wspaniałych chwil spędzonych z swoimi pociechami.Dzień Mamy i Taty w grupie „Jeżyki” 

  W życiu każdego dziecka, tego małego i tego dużego, są dwie osoby, które zawsze będą mieć najważniejsze miejsce w sercu – Mama i Tata. Chcąc podziękować za trud wychowania i niekończącą się miłość „Jeżyki” w dniu 23 maja przygotowały uroczysty występ, na który zaproszone zostały Mamy i Tatusiowie. Przedszkolaki w odświętnych strojach prezentowały wiersze, śpiewały piosenki, zatańczyły krakowiaka, a także taniec do utworu „Titanic”. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Następnie dzieci złożyły swoim rodzicom gorące życzenia oraz wręczyły prezenty. Po uroczystej akademii czekał na rodziców słodki poczęstunek. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie.Wycieczka grupy "Motylki" do bawialni


W poniedziałek, 20 maja, dzieci z grupy „Motylki” radośnie spędziły czas w sali zabaw „Nikuś” w Końskich.

W przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania w czasie pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia.

Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.

Dwie godziny szalonej zabawy w tunelach, na zjeżdżalniach

i w basenach z kolorowymi piłkami minęły bardzo szybko nawet za szybko. 

Dzieci były zachwycone tym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie znikął do końca dnia.

Pobyt bardzo szybko dobiegł końca.

Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola.Majowe urodziny w grupie "Sówki" 

W maju świętowaliśmy kolejne urodzinki „Sówek”. Były to 5 urodziny Juleczki i Danielka. Po wspólnym odśpiewaniu „Sto lat”, złożeniu życzeń, dzieci zostały poczęstowane cukierkami.

Dziękujemy rodzicom  za przyniesienie słodyczy, a solenizantom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.


14 maja 2019 r.

Szanowni Państwo!

Informujemy, że Przedszkole Sowa w Stadnickiej Woli

nie posiada już wolnych miejsc na rok szkolny 2019/2020.


Bajkoterapia w grupie „Motylki” i "Sówki"

Na zajęciach z psychologiem dzieci poznają bajki, które oswajają lęki, pomagają zrozumieć motywy różnych zachowań i ukazują wzorce postępowania. Poprzez różnorodne zabawy i aktywności przedszkolaki rozwijają umiejętność współdziałania, pamięć i myślenie oraz sprawność małych rączek i ich współpracę ze wzrokiem, co pozwala lepiej radzić sobie w przyszłości z wyzwaniami, które czekają na maluchy w szkole. 

Dzieci bardzo lubią zajęcia bajkoterapii z panią Anitką, co widać na zdjęciach.„Jeżyki” realizują projekt „Czyste powietrze wokół nas” 

W maju grupa „Jeżyki” przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas” we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Końskich. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów. W przedszkolu został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej.

- Poszukiwanie źródeł dymu.

- Co i dlaczego dymi?

- Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

- Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?

- Jak unikać dymu tytoniowego?

Realizując zajęcia „Jeżyki” obserwowały źródła dymu podczas spacerów, a swoje spostrzeżenia przelały na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymów. Przedszkolaki ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „zakaz palenia” a na zajęciach popołudniowych z p. Marleną wykonywały papierowego papierosa „papierosiaki smrodziaki”. Projektowały zawieszki „Nie pal przy mnie proszę”, którą zabrały do domów. „Jeżyki” śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem. Bawiły się w zabawę „kwiaty” podczas której, przy dźwiękach muzyki, pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem, a jak kiedy ktoś nagle wtargnął do ogródka i zapalił papierosa. Został zorganizowany kącik dla rodziców oraz wystawa prac dzieci. Realizując program, dzieci aktywnie i chętnie uczestniczyły proponowanych zajęciach."Sówki" i "Jeżyki”
z wizytą w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie

Przedszkolaki z grupy „Sówki” i „Jeżyki” w piątek, 17 maja, wraz z paniami wybrały się autobusem do biblioteki publicznej. Zapoznały się z pracą bibliotekarza, dowiedziały się jak mogą zostać małymi czytelnikami. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom zwierzątka, które mieszkają w bibliotece. Mali ciekawscy obejrzeli również prezentację o tym, jak powstaje książka. Wizyta „Zerowiaczków”
w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie

W piątek, 10 maja, „Zerowiaczki” odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Końskich. Dzień ten był podsumowaniem całotygodniowej działalności „Zerowiaczków”, zdobywaniu nowych doświadczeń i umiejętności oraz ugruntowaniu ich w  przekonaniu, iż warto i trzeba sięgać po książkę, aby ją obejrzeć, przeczytać i poznać otaczający świat. Dzieci, z okazji minionego Dnia Bibliotekarza, złożyły paniom bibliotekarkom serdeczne podziękowania za pracę, za ciepłe słowa dla najmłodszych czytelników i wręczyły wiosenne, bibułkowe kwiatuszki. Podczas pobytu w bibliotece dzieci miały możliwość porównania biblioteki szkolnej z Biblioteką Publiczną. Czytelnik biblioteki - Michaś Mularczyk, wypożyczył kolejne książeczki do samodzielnego czytania. Dzieci poznały Centrum Informacji Turystycznej i oraz obejrzały prezentację multimedialną „Jak powstają książki?”. „Zerowiaczki” miały możliwość obejrzenia części biblioteki dla dorosłych. W bibliotece, oprócz książek, przedszkolaki poznały nietypowych mieszkańców - papugę i żółwia, z którymi mogły się przywitać.

Lenka Rogalska na zakończenie wizyty w bibliotece, w podziękowaniu za miłe przyjęcie, wyrecytowała wiersz „Moja mała Ojczyzna”. W drodze powrotnej do szkoły wszystkim towarzyszyły wesołe piosenki i majowe słonko. „Zerowiaczki” zmęczone, ale pełne wrażeń i nowych doświadczeń wróciły do swojego przedszkola.„Zerowiaczki” robią papier czerpany

„Zerowiaczki” postanowiły w minionym tygodniu zrobić  papier czerpany. Zapoznały się ze sposobem jego wytworzenia i zabrały się do pracy. Krok po kroku wykonywały kolejne czynności, aby po trzech dniach podpisać się na wyprodukowanym papierze. Nowe doświadczenia, przeżycia i zaciekawienie towarzyszyły dzieciom przez cały czas pracy. Przedszkolaki doszły jednak do wniosku, że tą mozolną metodą nie wyprodukowałoby się dużej ilości papieru."Zerowiaczki" w szkolnej bibliotece

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

Te mądre słowa wypowiedział  dawno temu Cyceron, ale jakże aktualne są dziś i będą w przyszłości. „Zerowiaczki” wiedzą doskonale, że książka to skarbnica wiedzy i  mądrości, a czytanie, to pożyteczne spędzanie czasu. W dniach 8 - 15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje  ogólnopolską akcję - Tydzień Bibliotek, promującą czytanie, zachęcającą do wypożyczania książek. Z tej okazji, 9 maja, „Zerowiaczki” podziękowały pani Ani Gut, naszej szkolnej bibliotekarce, za comiesięczne głośne czytanie, posłuchały opowieści o zbiorach biblioteki szkolnej, o sposobie wypożyczania książek, poznały część biblioteki przeznaczonej dla starszych uczniów szkoły.Urodziny w grupie „Jeżyki” 

„Niech Ci słonko ciepło gra,

niech Twój uśmiech długo trwa,

nie trać swej wesołej minki,

bo dziś są Twoje urodzinki”. 

8 maja w grupie „Jeżyki” 6 urodziny obchodził Maciek. Koleżanki i koledzy oraz p. Ela zaśpiewali jubilatowi sto lat, złożyli życzenia uśmiechu , radości, zabawek i zdrowia, a także wręczyli pamiątkowy dyplom urodzinowy. Maciek pełen szczęścia, w podziękowaniu za pamięć, poczęstował wszystkich cukierkami.„Jeżyki” w bibliotece szkolnej 

8 maja dzieci z grupy „Jeżyki” odwiedziły bibliotekę szkolną. Przedszkolaki z wielką ciekawością oglądały pomieszczenie biblioteki oraz słuchały jak pani bibliotekarka Ania opowiadała, w jaki sposób szukać interesujących ich pozycji i czemu służą kartoniki z literami na półkach z książkami. Dzieci chętnie rozpoznawały i odczytywały litery. Pani Ania pokazała im, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom książeczki. Przedszkolakom  spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki. Jednak jeszcze większą radość sprawiło oglądanie różnego rodzaju książek: o roślinach, zwierzętach, pojazdach, bajek oraz książeczek z trójwymiarowymi ilustracjami. Spotkanie odbyło się w miłej i pełnej uśmiechu i wrażeń atmosferze. Grupa „Jeżyki” dziękuje paniom bibliotekarkom za ciekawe zajęcia.Kreatywni rodzice i ich dzieci w grupie „Jeżyki” 

Tematem twórczości rodzinnej w miesiącu kwietniu  w grupie „Jeżyki” była „Wielkanoc”. Każde święta to dobry moment na wykazanie się kreatywnością przy tworzeniu świątecznych dekoracji i wprowadzenie dziecka w symbolikę Świąt Wielkanocnych. Ze wspólnej pracy dziecka i rodzica powstały ciekawe prace, które ozdabiały naszą salę przedszkolną w okresie świątecznym. Były to: kurczaki, zajączki, pisanki w kolorowych koszyczkach, baranki i wiele innych. Dzieci ze sobą rozmawiały – ten zając to Krystiana, pisanka Kuby, Zuzi i Antosia, koszyczek z zajączkiem to chyba Ani, od Ali zając z bazi, a zajączki Kornela. Prac było kilkanaście a każda inna.

Dzieci i ich rodzice doskonale pokazali, że można spędzić ze sobą wspaniałe chwile i wyczarować imponujące prace.Kreatywni rodzice i ich dzieci – efekty pracy w kwietniu
u „Zerowiaczków”

Kwietniowe prace „Zerowiaczków” i ich rodziców były jak zwykle ciekawe, różnorodne i kolorowe. Tematyka dotyczyła głównie Świąt Wielkiej Nocy. Powstały przepiękne wiosenne i świąteczne stroiki, zajączki, pisanki. Warto przypomnieć, że śniadanie świąteczne u „Zerowiaczków” i potrawy na stole to też była wspólna praca dzieci z rodzicami. Najbardziej istotny  w tym projekcie jest miło spędzony czas, poprzedzony wspólnymi naradami,  jak dane zadanie wykonać, z jakiego materiału. Efektem końcowym jest zawsze wielka radość i zadowolenie.Wizyta pani doktor w grupie "Zerowiaczki"

W piątek, 26 kwietnia, "Zerowiaczki" gościły w swojej sali panią Małgorzatę Sułek - Ziębę, lekarza ze specjalnością internista i pediatra. Pani doktor opowiedziała dzieciom o swojej pracy, o obowiązkach, które do niej należą oraz o zdrowym żywieniu. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem słuchały gościa, zdobyły nowe wiadomości i utwierdziły się w przekonaniu, że odpowiednie żywienie to podstawa naszego zdrowia.


Śniadanie wielkanocne w grupie „Jeżyki” 

W wiosennych nastrojach trwały przygotowania w grupie „Jeżyki” do Świąt Wielkanocnych. Dzieci wcześniej tworzyły przeróżne dekoracje świąteczne wkładając w to wiele pracy i całe swoje serduszko. Robiły koszyczki, zajączki, baranki, siały owies i rzeżuchę, nie zabrakło również kolorowych pisanek. Przez ostatnie dni dzieci poznawały świąteczne tradycje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Zwieńczeniem licznych opowieści o zwyczajach wielkanocnych było wspólne śniadanie wielkanocne. W środę, 17 kwietnia, swoją obecnością zaszczyciła „Jeżyki” pani wicedyrektor Justyna Maliborska, która złożyła wszystkim ciepłe życzenia  świąteczne i podzieliła się jajkiem. Dzieci również podzieliły się  jajkiem w gronie swoich kolegów i koleżanek, złożyły sobie życzenia i usiadły do wspólnego śniadania. Kolejnym ważnym elementem dla każdego przedszkolaka było poszukiwanie czekoladowych jajeczek ukrytych w sali przez wielkanocnego zajączka. Szukanie ich sprawiło dzieciom wiele radości. Nie zabrakło również „śmigusa dyngusa”, który ożywił atmosferę. Takie radosne przeżycia na długo pozostaną w pamięci.Wielkanocne śniadanie w grupie "Sówki"

W środę,  17 kwietnia, przedszkolaki z grupy „Sówki” wraz z paniami podzieliły się symbolicznie jajeczkiem. Przyniesione smakołyki: babeczki, piernik w kształcie zająca, babka cytrynowa, racuszki, wafelki, itp. wykonane w ramach kreatywnych działań rodziców z dziećmi, smakowały wyśmienicie. Przedszkolaki złożyły sobie życzenia oraz zasiadły do stołu, a w tym czasie sprytny zajączek podrzucił im niespodzianki do półeczek oraz porozrzucał jajeczka czekoladowe w całej sali. Zabawy i radości w szukaniu smakołyków nie było końca. Przedszkolaki bardzo lubią takie imprezy w przedszkolu i już pytają o następną.


„Nasz stół wielkanocny haftowany w kwiaty”... 
Świąteczne śniadanie w grupie "Zerowiaczki"

„Zerowiaczki”, które jak wiemy, są bardzo samodzielne, śniadanie wielkanocne przygotowały z wielkim zaangażowaniem. Zerowiaczkowe kuchareczki kroiły ciasto, jajka, robiły smaczne wiosenne kanapeczki, zaś chłopcy - Zerowiaczkowi kelnerzy nakrywali stół. Wszystkie dzieci były bardzo przejęte i chętne do pomocy. Na wielkanocnym stole pojawiły się babki, mazurki, jajka - zarówno te gotowane, jak i te słodkie. Franio wspólnie z mamą przygotował niezwykłe marchewki,  w ich środku bowiem ukryły się słodkie, kolorowe jajeczka. W ciszy  i spokoju dzieci złożyły sobie świąteczne życzenia i zasiadły wspólnie z panią Małgosią do degustowania smakowitości.  

NIECH TE ŚWIĘTA BĘDĄ PEŁNE NADZIEI I WIARY,
NIECH TO BĘDZIE CZAS UROCZY.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM  MIŁEJ WIELKANOCY 
-ZEROWIACZKI  Z PANIĄ MAŁGOSIĄ"Zerowiaczki" biorą udział w konkursie
"Dziecięcy Festiwal Słowa"

We wtorek, 16 kwietnia, w Koneckim Domu Kultury odbył się drugi etap XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Dziecięcy Festiwal Słowa”. Wzięło w nim udział pięcioro „Zerowiaczków”, wychowanków pani Małgosi Wiśniewskiej: Lenka  Rogalska, Kalinka Podolak, Natalka Śliwak, Amelka Kosmal i Franio Bąk. Każde z dzieci recytowało po dwa długie wiersze. Lenka - „Moja mała Ojczyzna” J. Białobrzeskiej, „Najlepsze są wakacje” H. Niewiadomskiej, Amelka – „Kaczka Dziwaczka” J. Brzechwy, „Cztery jabłuszka”  Cz. Janczarskiego, Natalka – „Żuk”, J .Brzechwy, „Oj, kłopoty! To nie żarty” M. Konopnickiej, Kalinka – „Pranie”, M. Konopnickiej, „Kurcze blade” W. Chotomskiej, Franio – „Czym będę”  Wł. Bełzy, „Wzdycha komar zasmucony”, H. Niewiadomskiej.

Atmosfera w czasie konkursu była przyjemna, choć wyczuwało się lekki stresik u małych recytatorów. Dla rozluźnienia wszyscy uczestnicy przed występem mieli rozgrzewkę. Komisja, pod przewodnictwem pana Dariusza Kowalczyka, po wysłuchaniu wszystkich uczestników ogłosiła wyniki. Do kolejnego etapu, który odbędzie się w Kielcach, zakwalifikował się Franio Bąk. W czasie przerwy dzieci wypełniły same  sobie czas tańcami, pogawędkami. Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa, kolorowe kredki i uścisk ręki komisji.


SZANOWNI RODZICE!

Od jutra, tj. 12 kwietnia, nauczyciele zawieszają strajk
w Przedszkolu w Stadnickiej Woli.

Zajęcia odbywają się zgodnie z codziennym planem.Zdrowe zajęcia w grupie "Zerowiaczki"

Dnia każdego to zasada - coś z nabiału niech każdy zjada! Taką dewizę promują „Zerowiaczki”, które 5 kwietnia rozmawiały o wartości  pieniądza, o tym skąd je mamy, o banknotach i bilonach, o potrzebie wydawania pieniędzy. Jedną z form ich wydawania  są zakupy żywności, odzieży, sprzętu AGD, dzieci doszły do wniosku że każdy towar ma swoją cenę i wartość. Produkty spożywcze, np. nabiał, który degustowały „Zerowiaczki” też został zakupiony w sklepie i ma wartości zdrowotnee. Po przyjemnym smakowaniu jogurtu naturalnego, serka Danio, monte, dzieci przeszły do samodzielnej pracy. Jedne robiły pastę jajeczną, inne wiosenne kanapki z użyciem roślin z „parapetowego ogródka” - sałaty, szczypiorku i rzeżuchy. Jeszcze inne sprawdzały jak wygląda jajko w środku i dlaczego jedne jajka mają numerki i inne nie. Kolorowe kompozycje kanapkowe wyglądały imponująco, a smakowały jeszcze lepiej. Przemek z Adasiem, po zrobieniu z Adasiem pasty jajecznej i po jej zjedzeniu stwierdził że jeszcze takiej dobrej pasty nigdy  nie jadł. Ogródek „Zerowiaczków” opustoszał, ale ich brzuszki były pełne, dobry humor dopisywał, a duma z dobrze wykonanej pracy rozpierała wszystkie dzieci.„Sówki” na wycieczce w sklepie

4 kwietnia przedszkolaki z grupy "Sówki" wzięły udział wycieczce edukacyjnej do pobliskiego  sklepu Dino, aby dokładnie przyjrzeć się różnym rodzajom pieczywa i wypieków.  

W sklepie poznały jego działy, wyposażenie, asortyment oraz pracę ekspedientek i kasjerek. Przedszkolaki doskonale znają obowiązujące podczas zakupów zasady i potrafiły ich przestrzegać. W nagrodę za dobre zachowanie, każde dziecko otrzymało wybrany przez siebie soczek ufundowany przez wychowawców grupy.„Sówki” pieką chleb i robią masło 

Kolejne praktyczne zajęcia w grupie Sówki. W tym tygodniu dzieci kontynuowały zajęcia, na których poznawały ciężką pracę rolnika oraz produkty, jakie otrzymujemy z upraw. Wypiek własnego chleba, jak również ucieranie własnoręcznie masła, zostanie w pamięci przedszkolaków na bardzo długo. Smaczny chlebek posmarowany, pysznym masłem, zjadły przedszkolaki w mgnieniu oka. Poprzez taką formę zajęć dzieci uczą się przez działanie, współpracę i, co najważniejsze, przez przeżywanie. Istotą metod aktywizujących można określić przysłowiem: „Powiedz, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól wziąć udział, a zrozumiem”."Zerowiaczki" wspierają dochód z kiermaszu wielkanocnego i pomagają choremu Pawełkowi

„Pomagając innym, pomagasz i sobie”…

Świąteczne kiermasze w naszej szkole stały się dobrą tradycją. Od 3 do 5 kwietnia trwało zbieranie środków przeznaczonych na pomoc choremu uczniowi naszej szkoły Pawełkowi. W akcję z ochotą włączyły się „Zerowiaczki”. Michaś Mularczyk przyniósł upieczony wspólnie z mamą smaczny serniczek, Natalka - babeczki, Lenka Mączyńska - pyszną szarlotkę, Lenka Rogalska - kolorowe kwiatuszki i wycięte z drzewa zajączki, Adaś wiosenny koszyczek i kolorowe drzewko, Lenka Kuleta - filcowego zajączka. Całą grupą dzieci wybrały się na kiermasz, kupiły ciasta i świąteczne ozdoby. Nie żałowały pieniążków, bo doskonale wiedziały komu pomagają. Pani pedagog szkolna była pod ogromnym wrażeniem zaangażowania „Zerowiaczków”. Dziękujemy za wsparcie.Zajęcia w grupie „Jeżyki” - „Od ziarenka do bochenka”

  „Mało nas, mało nas do pieczenia chleba

Tylko nam, tylko nam Ciebie tu potrzeba...” 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o pracy gospodarza. Wiemy, jak ciężką pracę ma rolnik, wiemy, że pracuje od świtu do nocy, że nie ma wolnej soboty ani niedzieli. Poznaliśmy maszyny rolnicze takie jak traktor, pług, brony, kombajn. O nich mówił wiersz L. Wiszniewskiego p.t. „Wspólna praca”. Dzieci poznały właściwości kukurydzy, dowiedziały się gdzie i jak rośnie, a także skąd bierze się popcorn i jak go się przygotowuje. Następnie wykonały pracy plastyczną, kolbę kukurydzy wyklejoną prawdziwą kukurydzą. Poznały również historyjkę obrazkową „Od ziarenka do bochenka” i dowiedziały się, jak ciężko musi pracować rolnik, aby z ziarna wyrosło zboże, z którego będzie mąka, a z mąki chlebek. Posłuchały opowiadania p.t. „Chleb”, wzbogaciły słownik o wyrazy „zakwas”, „zaczyn”. Doszły do wniosku, że chleb trzeba szanować. Dzieci bawiły się w zabawę, w którą bawili się nasi dziadkowie, gdy byli mali „Mało nas do pieczenia chleba...”. Na zakończenie „Jeżyki”  pracowały z masą solną, robiły chlebki, bułeczki i rogaliki. Kiedy chlebki dobrze wyschną to pomalują je farbkami.

Korzystając z okazji Dziękujemy Rolnikom Za Chlebek
Niezwykłe występy muzyczne w grupie "Zerowiaczki"

Dodatkową atrakcję muzyczną po koncercie uczniów ze szkoły muzycznej w dniu 2 kwietnia, miały „Zerowiaczki”. Odwiedził ich starszy kolega, absolwent „ZERÓWKI” - Kuba Frączyk, który jest uczniem szkoły muzycznej i gra na flecie poprzecznym. Towarzyszył mu Filip Nowak. Kuba opowiedział dzieciom, na czym polega egzamin, jakie ćwiczenia wykonywał na początku swojej nauki, jak dużo trzeba włożyć pracy, aby dobrze grać na instrumencie. Młody muzyk ćwiczy dziennie dwie godziny. Po dwóch latach nauki, już osiągnął sukces-  zajął trzecie miejsce na konkursie w Kielcach.

Staś Kołodziejczyk, to kolejny uczeń szkoły muzycznej, ale też uczeń naszej szkoły w Stadnickiej Woli, który odwiedził „Zerowiaczki” z gitarą. To instrument, na którym od siedmiu miesięcy uczy się grać. Opowiedział o instrumencie, jakim jest gitara, o gitarach akustycznych i elektrycznych, na czym polega gra na gitarze i zachęcił dzieci do nauki gry na wybranym przez nich instrumencie.

"Zerowiaczki" dziękują Kubie i Stasiowi za odwiedziny i życzą wielu sukcesów.Występ uczniów Szkoły Muzycznej w Końskich
dla naszych przedszkolaków

2 kwietnia przedszkolaki wysłuchały koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia  w Końskich. Wiosenne muzykowanie stało się u nas tradycją. Młodzi muzycy promują swoją szkołę i zachęcają do wstępowania w jej szeregi. Prowadząca koncert - pani Mirosława Stańczyk, opowiadała o pracy w szkole, o instrumentach, na których można uczyć się grać, rozdała dzieciom ulotki, zaprosiła na Drzwi Otwarte Szkoły 4 kwietnia. W czasie koncertu można było usłyszeć  różne instrumenty - strunowe, dmuchane, klawiszowe. Na zakończenie zabrzmiały wszystkie razem, tworząc pięknie brzmiącą orkiestrę, oczywiście złożoną z przybyłych do nas młodych artystów.


Dzieci dzieciom - "Zerowiaczki po raz kolejny wystawiają "Czerwonego Kapturka"

W poniedziałek, 1 kwietnia, mali artyści z grupy "Zerowiaczki" wystawili spektakl pod tytułem „Wiosenny Czerwony Kapturek” dla wyjątkowych gości – swoich koleżanek i kolegów z koneckich przedszkoli: numer 1, 2, 3, 4, 5 i 6.

Zaproszonych gości przywitał  dyrektor ZPO w Stadnickiej Woli Czesław Staciwa, który życzył zgromadzonej publiczności przyjemnych wrażeń podczas oglądania. Pod kierunkiem Małgorzaty Wiśniewskiej mali aktorzy przenieśli widzów do tajemniczego lasu, w którym żył groźny wilk. Było wiele pozytywnych emocji – widzowie w skupieniu oglądali przygody Kapturka, włączali się do śpiewu, a na koniec nagrodzili aktorów głośnymi brawami.

Barwną scenografię przygotowała Maria Cupiał, natomiast oprawą muzyczną zajął się  Maciej Prawda. Rodzice przygotowali piękne stroje i rekwizyty. Na zakończenie Małgorzata Wiśniewska serdecznie podziękowała przybyłym gościom, którzy obdarowali artystów słodkimi upominkami. Wspólne spotkanie miało na celu integrację wychowanków koneckich przedszkoli, a także uwrażliwienie na odbiór „żywego słowa” i kształtowanie postaw kreatywnych. 

http://tkn24.pl/dzieci-dla-dzieci-daly-przedstawienie-w-stadnickiej-woli-wideo-zdjecia/


 „Jeżyki” robią twarożek 

29 marca, w ramach tematu związanego z hodowlą zwierząt, „Jeżyki” dowiedziały się skąd pochodzi mleko i jak powstaje twarożek, a co najważniejsze, czy mleko oraz produkty mleczne są nam potrzebne, abyśmy rośli silni i zdrowi.

Następnie dzieci przygotowały dwa rodzaje twarożku, na słodko i ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Szczypiorek, który przedszkolaki drobno siekały, pochodził z naszej hodowli. Było pysznie i zdrowo. Po tak smakowitym posiłku „Jeżyki” udały się na spacer i na plac zabaw celem pozbycia się nadmiaru energii oraz ćwiczyć sprawność fizyczną.


26 marca 2019 r.

Informujemy, że do Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli
zostały zakwalifikowane wszystkie dzieci, 
których rodzice złożyli wniosek o przyjęcie do przedszkola.

Imienna lista dzieci została wywieszona na tablicy ogłoszeń w naszym przedszkolu.


Jednocześnie informujemy, że posiadamy jedno wolne miejsce w przedszkolu.


Prosimy rodziców dzieci zakwalifikowanych do Przedszkola w Stadnickiej Woli
o potwierdzenie woli przyjęcia dziecka w postaci pisemnego oświadczenia
do dnia 2 kwietnia 2019 r. 

Oświadczenia można pobrać w sekretariacie szkoły lub u wychowawców przedszkola.Kreatywni rodzice i ich dzieci w grupie „Jeżyki” 
-  "Wiosenne inspiracje"

„Inspiracje wiosenne” to efekt pracy "Jeżyków" i ich rodziców w miesiącu marcu. Trzeba przyznać, że wykazali się oni ogromną kreatywnością. Powstałe prace są wykonane różnymi technikami i przedstawiają zwiastuny wiosny. Zakwitły na nich wiosenne kwiaty, przyleciały powracające z ciepłych krajów i zakładające gniazda bociany. Wszystkie prace są eksponowane w kąciku twórczości rodzinnej, tak aby każdy rodzic i dzieci mogły je podziwiać.

Dzięki inwencji twórczej, zaangażowaniu moich przedszkolaków i ich rodziców, przedszkolna sala stała się bardziej kolorowa i wprowadza wiosenny nastrój.„Sówki” przygotowują naleśniki i twaróg

Sówki w tym tygodniu poznały zwierzątka gospodarstwa domowego. Dowiedziały się, co daje krowa, koza, owca, kura, itp. oraz jak te produkty możemy wykorzystać w kuchni. W związku z tym, w czwartek 28 marca, robiły naleśniki i poznały tajniki pysznego ciasta naleśnikowego. W piątek natomiast, robiły wspólnie twarożek z mleka krowiego. Po minkach widać, że wyszedł pyszny. Bo jak wiadomo,  zrobiony własnymi rękami smakuje najlepiej."Zerowiaczki" zakładają zielony ogródek

„Zerowiaczki” w minionym tygodniu rozmawiały o wiosennych pracach w ogródku i 28 marca same postanowiły założyć mały „parapetowy” ogródek. Podzieliły się na zespoły i wybrały liderów - Natalkę, Amelkę i Michała. Każdy zespół wykonywał inną pracę słuchając przy tym swojego lidera. Dzieci poznały mikroskop i lupę. Sprawdzały pod lupą i mikroskopem jak wyglądają nasiona rzeżuchy, fasola. Podlały sadzonki sałaty i buraczków. Na zakończenie pracy przygotowały karteczki i podpisały wsadzone w ziemię roślinki. Teraz pojemniki stoją na parapecie w wiosennym słonku i czekają na wyrośnięcie roślinek. Wszystkie posłużą jako produkty do smacznych kanapeczek. Warsztaty ceramiczne w grupie „Jeżyki” 

Zajęcia artystyczne to duża frajda, ale przede wszystkim to ciekawy zestaw ćwiczeń dla naszego mózgu.

26 marca dzieci z grupy „Jeżyki” miały okazję do zapoznania się z nową techniką plastyczną, jaką jest ceramika. Zaproszony pan Paweł ,instruktor, który objaśnił, co to jest glina i skąd się ona bierze, co sprawia, że jest miękka i plastyczna oraz jak potrzeba wyrabiać, by nie zamknąć pęcherzyków powietrza. Zajęcia pełne twórczej aktywności dały dużo radości i satysfakcji dzieciom. Przedszkolaki z grupy „Jeżyki” z ogromnym zapałem ugniatały kawałki gliny tak, aby uformować z nich zamierzone kształty. Tworzyły serca, kubki, pieski, samochody i wiele wiele innych. Sama zabawa z gliną była dla dzieci przyjemnością, a kiedy powstawały małe arcydzieła, to były zachwycone, co widać na załączonych zdjęciach. Po wysuszeniu w piecu, dzieci pomalują swoje prace. Rodzice będą mieli okazję podziwiać efekty pracy swoich pociech podczas przedszkolnej wystawy. Dziękujemy panu Pawłowi za ciekawe, twórcze zajęcia i czekamy na następne.Głośne czytanie w naszym przedszkolu

26 marca nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w akcji "Głośne czytanie", które odbywa się raz w miesiącu. Tradycyjnie już, piękne utwory, w tym "Baśń o Wiśle" dla "Zerowiaczków" czytały starsze koleżanki z III klasy gimnazjum. Akcja prowadzona jest pod czujnym okiem naszej pani Ani, bibliotekarki szkolnej. Dzieci, jak zawsze słuchały tekstów z ogromnym zainteresowaniem.Prace kreatywnych rodziców i dzieci w grupie "Zerowiaczki"

Dobiega końca kolejny miesiąc, w którym rodzice wspólnie ze swoimi ukochanymi dziećmi stworzyły kolejne dzieła sztuki. Marzec, to taki miesiąc Czarodziej, któy chodzi po śniegu, po lodzie i czyni hokus-pokus. Dzięki tym czarom w przyrodzie pojawiają się wiosenne symbole. Podobnie stało się w grupie „Zerowiaczków”. W kreatywnej galerii zazieleniły się pączki na patyku i trawka na śniegowej polance. Zakwitły kolorowe krokusiki i hiacynt. Zawitały do sali: zajączki,  boćki, motylek „witrażyk” na różyczce, niezwykła Marzanna. Wszystkie prace to najprawdziwsze cudeńka, które wykonane z dużą pomysłowością i miłością każdego z rodziców i dzieci, zdobią teraz salę przedszkolną.

Podsumowaniem marcowej pracy „Zerowiaczków" były słowa Natalki: „Bo piękno, to nie tylko to, co na zewnątrz, ale to wszystko, co jest ukryte w każdym geście, pracy i wspólnie spędzonym czasie”."Motylki" zakładają zielony kącik przyrody

Maluchy wraz z paniami postanowiły założyć w sali „Zielony kącik przyrody”, który jest doskonałym miejscem do prowadzenia badań, eksperymentów i obserwacji przyrodniczych. 

Pierwszym etapem w „zielonym ogródku” było sadzenie i sianie roślin. Przygotowano wspólnie ziemię, nasiona: rzeżuchy, owsa, aksamitek, cebulę, cebulki szafirków, a także niezbędne w pracy plastikowe kubeczki, doniczki, konewkę z wodą. Przed przystąpieniem do pracy dzieci oglądały różne nasiona, poznawały je za pomocą zmysłów: wzroku, dotyku, poszerzyły zakres wiadomości na temat różnych metod uprawiania roślin – dowiedziały się, że rośliny mogą rosnąć w ziemi, w wodzie a nawet na wacie. Wypowiadały się na temat „Co jest potrzebne do życia roślinie?”, obserwowały sposób siania i sadzenia nasion i cebul kwiatowych. Następnie maluchy przystąpiły do sadzenia. Każdy mógł włączyć się w pracę poprzez napełnienie plastikowych kubeczków ziemią, włożenie do nich po dwa nasiona fasoli, przysypanie znów ziemią i podlanie. Wszystkie kubeczki, ustawione zostały w kąciku przyrody. Na koniec dzieci posiały rzeżuchę i podlały ją obficie."Motylki" przygotowały smaczne wiosenne kanapki

22 marca przedszkolaki z grupy MOTYLKI podjęły wyzwanie pod hasłem "Robimy zdrowe kanapki". 

W sali unosił się zapach szczypiorku i warzyw: sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i rzodkiewki. Dzieci samodzielnie przygotowały  drugie śniadanie - układały produkty tworząc na kanapkach fantazyjne wzory. Kanapeczki były kolorowe i smaczne, a dzieci bardzo zadowolone i najedzone.

Po raz kolejny sprawdziła się zasada, że najlepiej smakuje to, co samemu się przygotuje."Sówki" przygotowały smaczne i zdrowe kanapki 

"Sówki" miały nie lada wyzwanie. W piątek, 22 marca, robiły sobie same drugie śniadanie. Przyniosły do przedszkola potrzebne produkty, które dzień wcześniej wybrały. Podczas robienia kanapek, kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały wyobraźnię oraz swoją kreatywność, co było widać na kolorowych kanapkach. 

Najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie, o czym się przekonały przedszkolaki. Co ważne, zawierają jeszcze mnóstwo witamin. Zadanie przedszkolaki wykonały doskonale.Zajęcia z bajkoterapii w grupach "Motylki", "Sówki" i "Jeżyki"

Na zajęciach z bajkoterapii rozwijamy empatię oraz wrażliwość na potrzeby innych, uczymy się tolerancji - tego, że inny nie znaczy gorszy oraz kształtujemy umiejętność porozumiewania się w drodze do wspólnego celu. Na ostatnich zajęciach dzieci poznały bajkę o dwóch krainach - żółtej i zielonej. Mieszkańcy tych krain nie mogli się porozumieć, a powodem tego, było przekonanie każdego z nich, iż to kolor jego krainy jest najpiękniejszy i najważniejszy. Próby porozumienia zazwyczaj kończyły się kłótnią lub obrażaniem. W końcu spór rozstrzygnął malarz  Pędzelek, który powiedział mieszkańcom tych krain rzecz, która bardzo ich zaskoczyła, że w krainie z której pochodzi, wszystkich  kolorów jest bardzo dużo i są one bardzo potrzebne, a gdy się spotkają wspólnie mogą stworzyć coś nowego i pięknego. W trakcie zajęć przedszkolaki miały okazję wspólnie eksperymentować z barwami, tak by stworzyć "Kolorową Krainę". Dzieciom bardzo podobała się taka forma aktywności, pracowały zgodnie, a efekty pracy zaskoczyły ich samych .Przedszkolaki witają wiosnę

Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno,
dzisiaj cię żegnamy bo wiosnę witamy!

21 marca przedszkolaki z  naszego przedszkola, zgodnie z tradycją, utopiły Marzannę - symbol zimy i powitały wiosnę. Najstarsza grupa przedszkolna „Zerowiaczki”  wspólnie z paniami  Małgosią i Marysią, z okrzykami i  śpiewem  na ustach, w barwnym korowodzie, wybrały się nad pobliski staw, aby Zimę „wysłać  gdzie pieprz rośnie” (tak wołały dzieci). W drodze powrotnej szukały Pani Wiosny, zaglądały pod krzaczki, za góreczki ale nigdzie jej nie było. W czasie gdy „Zerowiaczki” topiły Marzannę, pozostałe dzieci z grup „Jeżyki”, „Sówki” i „Motylki” ze swoimi paniami Elą, Karoliną, Agatą, Elą i Izą chodziły po całej szkole, zaglądały w każdy zakątek przedszkola, wreszcie ubrały się i wyszły na poszukiwanie wiosny na zewnątrz. Też nie było łatwo. Bazie na wierzbie były, kolorowe kapelusiki i wianuszki  na głowach dzieci też były, a Pani Wiosny nie było widać. Nagle przyszła, chodziła piękna Pani Wiosna po naszej przedszkolnej łące z koszem kwiatów. Radości nie było końca, zabawie towarzyszyły śpiewy, recytacja wierszy. Pani Wiosna obiecała, że wróci z dziećmi do przedszkola, gdy będą dbać o ptaszki, o kwiatuszki i gdy będą wesołe. W barwnym korowodzie, który prowadziła Pani Wiosna wszyscy radośni  wrócili do przedszkola.
W rolę pani Wiosny wcieliła się pani Monika z grupy „Sówki”.Zabawy sensoryczne w grupie "Zerowiaczki"

Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczyć różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka i poszerzyć świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze. Zerowiaczki wykorzystały do swoich zabaw owoce i warzywa. Za pomocą swoich zmysłów - dotykiem, wzrokiem i smakiem rozpoznawały,  nazywały i smakowały to, co się ukryło pod zasłonką. Na zakończenie zajęć dzieci stwierdziły, że to, co się samemu zrobi, najlepiej smakuje, nazwały swoje szaszłyki bombąwitaminową.


Warsztaty ceramiczne w grupie "Sówki"

Dziecko w wieku przedszkolnym rozwija się poprzez zabawę, a różnego rodzaju warsztaty artystyczne takie przynoszą wymierne efekty. 

20 marca "Sówki" miały okazję uczestniczyć w warsztatach ceramicznych. Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i oczywiście jest wspaniałą zabawą.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i przeprowadzene ciekawych zajęć dla dzieci instruktorowi.Marcowe urodziny w grupie "Sówki"

20 marca swoje 5 urodziny świętował z nami Antoś. Tradycyjnie dzieci zaśpiewały mu STO LAT! Złożyły swojemu koledze najserdeczniejsze życzenia. Od Pań, tak jak wszystkie dzieci obchodzące urodziny w przedszkolu, otrzymał dyplom pięciolatka. Antoś natomiast poczęstował wszystkich pysznymi czekoladkami. Życzymy samych pogodnych dni naszemu marcowemu solenizantowi.Spotkanie z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej

Na kolejnym koncercie w wykonaniu artystów Filharmonii Świętokrzyskiej, przedszkolaki słuchały muzyki włoskiego kompozytora Antonio Vivaldiego. Pani Agnieszka wprowadziła dzieci w klimat zbliżającej się dużymi krokami wiosny, zwróciła uwagę, iż Vivaldi jest autorem pięknej muzyki opowiadającej o czterech porach roku. Wiolonczela, skrzypce, to instrumenty, które każdy mógł usłyszeć i z bliska obejrzeć, a Przemek miał możliwość zajrzeć do środka wiolonczeli. Szukał w niej DUSZY, czyli tego, co decyduje o pięknie granej muzyki. Pudło rezonansowe, efy, 4 struny, smyczek zrobiony z końskiego włosia i stopka, którą można wysuwać, to cała wiolonczela. Dzieci posłuchały „Czardasza”, węgierskiego tańca granego na skrzypcach. Oczywiście nie mogło zabraknąć utworu  „Cztery Pory Roku - Wiosna"- zagranego na wszystkich instrumentach. I powiało wiosną.Wiosenne kanapki w grupie „Jeżyki"

19 marca, dzieci z grupy „Jeżyki”, podjęły wielkie wiosenne wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Zanim jednak przystąpiły do zadania, dowiedziały się co to są nowalijki i jakie wartości odżywcze posiadają. Odczytywały samodzielnie nazwy warzyw, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki, utrwalając przy tym poznane litery. Na stolikach znajdowały się ułożone na talerzykach: pieczywo, masło, ser, warzywa przyniesione przez dzieci i p. Elę. Po umyciu rąk i warzyw, założeniu czapek kucharskich, przystąpiły do robienia kanapek. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na nim wybrane przez siebie: pomidorki, ogórki, sałatę , szczypiorek i rzeżuchę, którą wcześniej samodzielnie zasiały. Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały przygotowane przez siebie kanapki. Dzięki takim zajęciom dzieci kształtują w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, kreatywność, wyobraźnię i dbałość o higienę podczas przygotowania posiłku. Kanapki wykonane samodzielnie przez dzieci wyglądały pięknie i kolorowo, smakowały pysznie. Szybko znikały z talerzyków dzieci. „Zerowiaczki” przywołują wiosnę 

Przyjdź wiosno, nie zwlekaj. Różne są sposoby przywołania wiosny, można śpiewać dla niej, szukać w ogródkach, a można i cierpliwie czekać. „Zerowiaczki” śpiewają, recytują wiersze dla wiosenki, a 15 marca postanowiły zrobić pracę plastyczną pt. „Wiosna” metodą collage’u. Podzieliły się na dwa zespoły, wybrały liderów - Hanię i Wiktora, i bardzo aktywnie pracowały. Naradzały się, śpiewały przy pracy, wspólnie wybierały materiały, podpowiadały sobie: jaki kolor zastosować, gdzie bociana wylepić. Efekt ich pracy był bardzo interesujący, bo to przecież pracusie . Teraz już na pewno wiosna przyjdzie bardzo szybko.                                                           Szkolne eliminacje do XXIX Ogólnopolskiego Dziecięcego Festiwalu Słowa i Małego Konkursu Recytatorskiego

W czwartek, 14 marca, w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do XXIX Ogólnopolskiego Dziecięcego Festiwalu Słowa i Małego Konkursu Recytatorskiego. Przesłuchania uczestników prowadziły pani dyrektor Justyna Maliborska i pani Agnieszka Pakuła. W eliminacjach tych wzięli udział wychowankowie pani Małgosi z grupy „Zerowiaczki”- Kalinka Podolak,  Amelka Kosmal, Lenka Rogalska, Natalka Śliwak i jeden rodzyneczek Franio Bąk. Emocje, jak zwykle przy takiej okazji, były, ale tylko pozytywne, które wraz z umiejętnościami recytatorskimi dzieci sprawiły, iż wszystkie „Zerowiaczki” przeszły do dalszego etapu, który odbędzie się 11 kwietnia w Domu Kultury w Końskich. Po przesłuchaniach, już w sali, mali artyści prowadzili w swoim gronie rozmowy na temat występów. Dzieci recytowały po dwa wiersze, długie wiersze dostosowane do wieku i możliwości dzieci. Amelka – „Kaczka Dziwaczka” Jana Brzechwy,  „Cztery jabłuszka" Czesława Janczarskiego, Kalinka – „Pranie” Marii Konopnickiej, „Kurcze blade” Wandy Chotomskiej, Lenka – „Moja mała ojczyzna” Joanny Białobrzeskiej, „Najlepsze są wakacje” Hanny Niewiadomskiej,  Natalka – „Żuk” Jana Brzechwy, „Oj, kłopoty! To nie żarty” Marii Konopnickiej,  Franio – „Czym będę” Władysłąwa Bełzy, „Wzdycha komar zasmucony” Hanny Niewiadomskiej. Trzymamy kciuki w dalszym etapie.                „Jeżyki” zakładają zielony ogródek

Dnia 14 marca grupa „Jeżyki” chcąc przyspieszyć przyjście wiosny, postanowiła założyć w sali zielony ogródek. Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym. Grupa zgromadziła potrzebne przybory: doniczki, pojemniczki, nasionka (rzeżuchy, owsa), ziemię, cebulę i cebulki kwiatów. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie wysiały rzeżuchę, owies, sadziły cebulę na szczypiorek i cebulki kwiatów. Założyły także hodowlę fasoli. Jedne nasiona wsadziły wprost do ziemi, a drugie na gazie zanurzone w w słoiku z wodą. W ten sposób dzieci obserwują różnice wi ich kiełkowaniu i wzroście. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały opisane i umieszczone w naszym zielonym ogródku. „Jeżyki” zgodnie przyrzekły, że będą pamiętać o podlewaniu i obserwować i wzrost. Kiedy wyrosną, będą źródłem witamin na kanapkach, które wkrótce dzieci będą robić.Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej
w grupie "Zerowiaczki"

W ramach kolejnej akcji w naszej szkole pod hasłem „Szkolne Dni Profilaktyki”, „Zerowiaczki" brały udział w warsztatach „Pierwszej pomocy przedmedycznej” prowadzonych przez panią Monikę Mularczyk, nauczycielkę naszej szkoły. Podczas zabaw, dzieci przypomniały sobie numery alarmowe, pod które trzeba dzwonić prosząc o pomoc w sytuacji zagrożenia życia, przypominały sobie swój adres zamieszkania. Dowiedziały się, jak należy postępować gdy ktoś zasłabnie, uświadomiły sobie konieczność szybkiej pomocy osobie poszkodowanej. Poznały  kolejne czynności ratujące zdrowie i życie człowieka. Same wykonywały masaż serca, sztuczne oddychanie, układały poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, stwierdzając, że są to czynności bardzo odpowiedzialne i trudne jest ich prawidłowe wykonanie.
Zdrowie i życie każdego człowieka jest bezcenne i każdy z nas w miarę swoich możliwości ma obowiązek ratować je.
Rodzice czytają bajki w grupie „Jeżyki”

W grupie „Jeżyki” rozpoczęła się seria spotkań „Rodzice czytają dzieciom”. Akcja podjęta przez rodziców, aby czytać dzieciom w przedszkolu, okazuje się bardzo potrzebna i udana. Chętni rodzice coraz częściej przychodzą czytać bajki. Głośne czytanie dziecku już od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, kształtuje nawyk czytania przez całe życie. Wspólne czytanie z dzieckiem buduje więź między dorosłym a dzieckiem. Rodzice przychodzą do przedszkola nie tylko po to, aby przyprowadzić czy odebrać swoje pociechy, ale także po to, aby poczytać im bajki. Są to chwile przez dzieci bardzo wyczekiwane i przez przedszkolaków i przez dziecko, którego rodzic nas odwiedza – bo to duma, wyróżnienie i przywilej. 13 marca odwiedził nas kolejny rodzic, pan Konrad, tata Kubusia. Przybył z ulubioną książką swojego syna i przeczytał wiersz „Lokomotywa”. Z dużym zaangażowaniem i udziałem dzieci, które wspólnie recytowały utwór. Po wysłuchaniu utworu, dzieci bawiły się w pociąg, śpiewały piosenki i wykonały pracę plastyczną tematycznie związaną z treścią czytanego utworu. Dziękujemy panuKonradowi za odwiedziny i zapraszamy kolejnych rodziców.

Kochani Rodzice!
Czytajcie dzieciom, pielęgnujcie te szczególne chwile. Zadbajcie by codzienne, głośne czytanie stało się zwyczajem w Waszym domu."Sówki" urządzają wiosenny kącik przyrody

Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w przedszkolu. Dzięki stałym zmianom w kąciku, dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Dzięki kącikowi przyrody, udaje się dzieciom ukazać walory estetyczne przyrody, rozwijać w nich umiejętności poznawcze oraz kształtować opiekuńczą postawę wobec różnych roślin, zwierząt i środowiska. Dlatego też, przez kilka dni grupa "Sówki" będzie urządzać swój zielony ogródek. Pierwszym etapem założenia go było przygotowanie ziemi w doniczkach i sianie nasion. W tym roku przedszkolaki wspólnie sadziły cebulę oraz siały nasiona różnych kwiatów. Bliżej Świąt Wielkiej Nocy posieją również zboże. Założyły również hodowlę fasoli. Jedne nasiona wsadziły wprost do ziemi, a drugie na gazie zanurzonej w słoiku z wodą. W ten sposób dzieci obserwują różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście.

Codziennie przedszkolaki będą przez lupkę oglądać nasz piękny wiosenny kącik przyrodniczy i wspólnie wyciągać wnioski!


„Zerowiaczki” z wizytą w Instytucie Zdrowia i Urody Yasumi       

Miniony tydzień u „Zerowiaczków” był pełen wzruszeń, wizyt i miłych niespodzianek. Tuż przed Dniem Kobiet, dzieci odwiedziły INSTYTUT ZDROWIA I URODY-  YASUMI.  Chłopcy mieli okazję zobaczyć co kobietę upiększa, jak kobieta dba o swój wygląd, ile „kosztuje ją to czasu i pracy”. W salonie fryzjerskim dzieci poznały narzędzia do strzyżenia włosów, do golenia brody, posiedziały na fotelu przy myjce włosów, zobaczyły jak wygląda koloryzacja, a pani fryzjerka opowiedziała im jak odbywa się zmiana koloru włosów i odpowiadała na ciekawe pytania dzieci. Następnie dzieci weszły na piętro budynku do salonu kosmetycznego. Tutaj dzieci poznały wyposażenie salonu, zabiegi jakie wykonuje się na ciało, sprzęt, skosztowały czekolady, którą wykorzystuje się do masażu. Dowiedziały się, że jest masaż miodem, pałeczkami, rózgami, rozgrzanymi kamieniami. Dziewczynki były zaciekawione stylizacją paznokci. W ramach doradztwa zawodowego „Zerowiaczki” wzbogaciły swoje wiadomości o nowe doświadczenia i przeżycia. W podziękowaniu za gościnę Państwu Weronice i Mariuszowi Owczarkom dzieci podarowały małe prezenciki - wytwory pracy z rodzicami. W drodze powrotnej do przedszkola odwiedziły ogródek  Zuzi Kozy i znalazły zwiastuny wiosny - przebiśniegi, krokusy i kwitnącą leszczynę.  Znaczy, że wiosna tuż, tuż.Niezwykły gość w grupie "Zerowiaczki"

Michałek Mularczyk zrobił ZEROWIACZKOM miłą niespodziankę i pokazał  swojego pieska rasy Shih tzu. 

Piesek wabi się Mefi, jest bardzo towarzyski, o czułym i żywym usposobieniu, czego dał wyraz podczas zabaw z dziećmi. Michał opowiedział dzieciom o obowiazkach, jakie ma wobec pieska w domu. Każdy kontakt dziecka ze zwierzęciem wpływa na niego pozytywnie, dziecko uczy się przyjaźni, empatii, obowiązkowości i jest odporne na alergeny. Choć krótka była to wizyta, to bardzo radosna. "Zerowiaczkom" bardzo spodobał się pomysł na niezwykłe odwiedziny w przedszkolnej sali i już jest kolejka dzieci chętnych do pochwalenia się swoimi milusińskimi.Dzień Kobiet w grupie Sówki

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.

Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów -
Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet. 

Nie mogło być inaczej także w grupie "Sówki". Chłopcy nie zapomnieli o miłych dziewczynkach i paniach z naszego przedszkola. Chłopcy złożyli życzenia koleżankom, obdarowali je cukierkami, drobnymi upominkami i kwiatami. Dziewczynki podziękowały chłopcom, a miłe słowa sprawiły, że już przez cały dzień były uśmiechnięte.Dzień Kobiet w grupie „Jeżyki”

 „Jak ogród nie istnieje bez kwiatów

Tak świat nie istnieje bez kobiet”

 8 marca to wyjątkowy dzień w roku. W tym dniu szczególnie podkreślane jest znaczenie oraz wartość kobiet w życiu codziennym. W grupie „Jeżyki” nie mogło zabraknąć  chwil świętowania tego pięknego dnia. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże jak i te małe. W tym szczególnym dniu chłopcy złożyli życzenia i zaśpiewali „Sto lat”. Następnie wręczyli dziewczynkom piękne upominki oraz „Medale Super dziewczyny”,  wykonane własnoręcznie na zajęciach popołudniowych z panią Marleną. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził cały dzień, a chłopcy byli mili, uczynni i sympatyczni.

11 marca nasze wspaniałe dziewczynki nie zapomniały o święcie swoich kolegów. 10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzny. Mimo, że „męskie” święto nie jest tak popularne jak „kobiece”, to nie mniej jednak stanowi doskonałą okazję do złożenia życzeń i wręczenia słodkiego upominku. Dzień Kobiet w grupie „Motylki”

8 marca w grupie „Motylki” nie zapomnieliśmy o miłych dziewczynkach i paniach. Chłopcy składali życzenia dziewczynkom, nie obyło się również bez drobnych upominków. One zaś podziękowały chłopcom za piękne życzenia oraz promienny uśmiech...

Jeszcze raz dla wszystkich dziewczynek, mam i pań wierszowane życzenia:

"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.

Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek"

Życzymy najpiękniejszych dni przepełnionych słońcem i ciepłym uśmiechem.„MÓW DO MNIE MIŁE SŁOWA, BĘDZIE MIŁO I PRZYJEMNIE…”

Dzień Kobiet w grupie "Zerowiaczki"

 Kobiety tak mają, że chcą dominować, ładnie wyglądać, mieć dobre wykształcenie i pracę. Żeby to wszystko osiągnąć, od najmłodszych lat uczą się, zdobywają wiedzę i doświadczenie, po prostu realizują plan na życie.  

Dzień Kobiet, który obchodzimy corocznie od 1910 r. to święto zarówno pani w klasie, mamy, pani kucharki i przedszkolnej lekarki. Im wszystkim 8 marca należą się kwiaty. O dziewczynkach pamiętali w tym dniu chłopcy z grupy „ZEROWIACZKI”. Franio w ich imieniu złożył życzenia, a każdej koleżance wręczył pięknego tulipanka. Sympatyczne i miłe prezenciki „małe kobietki” dostały od wszystkich kolegów z grupy. W podziękowaniu, dziewczynki obdarowały kolegów łakociami.  
Oby chłopcy dbali tak o dziewczynki przez cały rok.Lenka i Franek z grupy "Zerowiaczki" 
na Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej w Gowarczowie

We wtorek, 5 marca w hali sportowej w Gowarczowie, miał miejsce XVI  regionalny etap Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Udział wzięło w nim 130 uczniów z niemal wszystkich szkół podstawowych powiatu koneckiego oraz wielu przedszkolaków. Konkurs otworzyli: wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha oraz główny organizator imprezy Janusz Bielecki, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Gowarczowie.

W wyniku przeprowadzonych wcześniej eliminacji szkolnych, wyłoniono reprezentatów naszego przedszkola w kategorii: poezja. Byli to: Lenka Rogalska i Franek Bąk. To oni właśnie mieli okazję wystąpić w Gowarczowie przed komisją konkursową i popisać się swoim talentem recytatorskim.

Elegancko ubrani, lekko przejęci, ale pełni pozytywnych emocji wytąpili przed jury. Lenka zaprezentowała wiersz pt. "Moja małą Ojczyzna" Joanny Białobrzeskiej, a Franek wiersz "Czym bedę?" autorstwa Władysława Bełzy.

Ogromną niespodzianką była decyzja jury. Komisja w składzie: przewodniczący Anna Arcab i członkowie: Kinga Zaborowska i Barbara Głuch, pierwszym miejscem nagrodzili. Franciszka Bąka. Otrzymał on piękny dyplom i nagrody rzeczowe. Lenka również wróciła z dyplomem za udział i upominkami. Dla dzieci ogromnym przeżyciem był moment odbierania gratulacji, dyplomów i upominków na ogromnej scenie.

Po powrocie do szkoły, gratulacje odebrali jeszcze raz od dyrektora szkoły i kochanej pani Małgosi, niezwykle dumnej ze swoich małych artystów.

Warto dodać, że Franek, jako zwycięzca awansował do finału diecezjalnego, który odbędzie się 26 kwietnia w Lipsku.Kreatywni rodzice i ich dzieci w grupie „Zerowiaczki”

W sali u „Zerowiaczków” naczelne miejsce zajmuje nowy kącik „KREATYWNI RODZICE I ICH DZIECI”, w którym pokazane są wspólnie wykonane prace plastyczne. Kącik powstał w ramach nowego projektu realizowanego z wielkim zaangażowaniem zarówno przez przedszkolaki, jak i dorosłych. Wdzięczny temat miesiąca lutego, jakim były „WALENTYNKI”, wydał plon w postaci wielu bardzo ciekawych, kolorowych i, co najważniejsze, razem wymyślonych i wykonanych pomysłów. Każda  chwila spędzona ze swoim dzieckiem przy wspólnej pracy, ale i zabawie,  to czas bezcenny, który procentuje zaufaniem, miłością. Przy okazji takich zadań dzieci mogą porozmawiać z rodzicami o swoich problemach, radościach. Materiał, technika w realizowanych pracach były oczywiście dowolne, ważny był bliski wszystkim „cieplutki, pełen miłości” temat. Efektem prac były upieczone ciasteczka, kwiaty w doniczce, stroik na pudełku po łakociach, świeca. Dominowały serduszka - wyklejone papierem, namalowane, ozdobione cekinami koralikami. Można je obejrzeć w naszej galerii. Kolejne prace już w marcu, być może jeszcze ciekawsze.Wycieczka "Sówek" i "Jeżyków" do Parku Rozrywki FlySky

W czwartek, 28 lutego, przedszkolaki z grup ,,Jeżyki” i „Sówki” wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki FlySky w Kielcach. 

Przed wyjazdem przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw.  Opiekunowie podkreślili, jak ważne jest przestrzeganie ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. 

Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności, orientacji przestrzennej oraz integracja dzieci poprzez wspólne zabawy. Dzieci bawiły się wesoło w basenach wypełnionych piłeczkami, wspinały się, zjeżdżały ze zjeżdżalni, pokonywały różne tory przeszkód, bawiły się w kolorowych  domkach, kręciły się na karuzeli, itp. Dwie godziny zabawy minęły bardzo szybko. W drodze powrotnej dopytywały, kiedy pojadą na następną wycieczkę.Motylki poznają kosmos

Dzieci w grupie 3 latków przez cały tydzień podróżowały rakietą po przestrzeni kosmicznej, aby poznawać tam tajemnice wszechświata.  Podczas wspólnych zabaw dzieci obejrzały i poznały planety Układu Słonecznego, poznały ich nazwy i porównywały ze sobą. To pozwoliło im lepiej zrozumieć miejsce Ziemi w układzie i jej wyjątkowość. Dowiedziały się także o znaczeniu Słońca dla ludzi, zwierząt i roślin. Dzieciom bardzo podobały  się  różnorodne zabawy z kosmoludkami  przy muzyce i chuście animacyjnej. Dzieci również wykazywały się umiejętnościami plastycznymi, sprawnością manualną, wyobraźnią tworząc  rakiety i kolorując według własnej pomysłowości."Zerowiaczki" poznają pracę pszczelarza

27 lutego, na zaproszenie pani Małgosi, „Zerowiaczki” gościły panią Alinę Ciszewską, pszczelarkę, która  posiada swoją ekologiczną pasiekę „Pszczeli Ogród”. Opowiadała o pszczołach i ich tajemnicach, o ogromnej pracy, jaką wykonują wszystkie pszczółki w ulu,  jak powstaje miód i o tym, że od  tych  małych  owadów  ludzie powinni uczyć się pracowitości. Pani Alinka pokazała dzieciom ramki ,w których zbiera się miód, podkurzacz dla uspokojenia pszczół używany przed miodobraniem, kapelusz do osłony głowy. Dzieci dowiedziały się, że w ulu jest królowa matka, robotnice, zbieraczki miodne i pyłkowe, magazynierki i trutnie. Usłyszały o tym, jak długo żyją, co robią zimą, dlaczego pszczoły się roją.  „Zerowiaczki” dowiedziały się, jak bardzo są to owady pracowite, jak ważne jest ich znaczenie  w przyrodzie. Gość zwrócił uwagę na to, jak ciężka,  ale i bardzo „słodka” jest praca pszczelarza, a dzieci zainteresowane tematem, zadawały pytania. Na zakończenie sympatycznego spotkania odbyła się degustacja miodów, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały. Spotkanie umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę, dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół, poznały odżywcze właściwości i walory smakowe miodów: lipowego, akacjowego, spadziowego, nawłociowego. 

DZIEKUJEMY SERDECZNIE PANI ALINCE ZA MIŁĄ WIZYTĘ I POSWIĘCONY DZIECIOM CZAS.Głośne czytanie przez rodzica w grupie „Jeżyki” 

W grupie „Jeżyki” mieliśmy przyjemność gościć panią Anię – mamę Antosia, która przyniosła ze sobą ulubioną książkę swojego syna i przeczytała dzieciom legendę „O smoku Wawelskim”. Przedszkolakom bardzo podobała się legenda o smoku, który straszył i siał spustoszenie w mieście oraz o dzielnym Szewczyku, który zgładził smoka i uratował mieszkańców Krakowa. Potwierdzeniem zainteresowania utworem, były same poprawne odpowiedzi udzielone po wysłuchaniu legendy. Dzieci mogły też obejrzeć pamiątki i zdjęcia przywiezione z Krakowa, miasta, które Antoś wraz z rodzicami zwiedzał. Pojawienie się gościa specjalnego sprawiło dzieciom wiele radości.

Dziękujemy pani Ani za poświęcony czas i słodką niespodziankę.Kolejne spotkanie z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej 

25 lutego nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w spotkaniu z muzykami Filharmonii Świetokrzyskiej. Tym razem miało ono wyjątkowy charakter. Nawiązywało do święta, jakim są Walentynki.  Głównym tematem prezentowanych utworów była miłość. Pani prowadząca opowiedziała dzieciom również historię życia Fryderyka Chopina oraz Ludwika van Bethowena. Instrumenty, z któymi maluchy miały okazję się zapoznać, to klarnet i saksofon. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w występie muzyków filharmonii klaszcząc, pstrykając, machając oraz pokazując papierowe serca.


Kolejne głośne czytanie w naszym przedszkolu

22 lutego nasze przedszkolaki po raz kolejny uczestniczyły w akcji "Głośne piątkowe czytanie" w szkolnej czytelni. 

Tym razem to pani Ania, nasza bibliotekarka czytała teksty maluchom, a były to między innymi "Przygody Tomka Palucha". Dzieci, jak zwykle słuchały z ogromnym zainteresowaniem. 


                  „Kreatywni rodzice i ich dzieci” w grupie „Jeżyki” 

   W ramach projektu „Kreatywni Rodzice i ich dzieci” realizowanego w naszym przedszkolu, w grupie „Jeżyki” pani Ela stworzyła „Kącik Twórczości Rodzinnej”, w którym prezentowane są prace rodziców i ich dzieci. Kiedy na zebraniu zaproponowano rodzicom stworzenie pracy plastycznej o tematyce „Walentynki”, wielu rodziców z entuzjazmem przyjęło pomysł spędzenia kreatywnie wolnego czasu z dzieckiem w sposób inny jak zawsze. W końcu chodzi tutaj o to, aby dać dzieciom radość, obudzić kreatywność i przede wszystkim spędzić ze sobą kilka chwil bez towarzystwa gadżetów elektronicznych. Rodzice i dzieci własnoręcznie wyczarowali prawdziwe cudeńka „Laurki Walentynkowe”. Pomysłów było wiele, choć w większości dominowały serduszka w kolorze czerwonym i złotym. Prace są bardzo ładne, oglądane i komentowane przez dzieci. Przedszkolaki opowiadają, kto i co robił, co wyklejał, wycinał czy malował.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za tak liczne prace. Czekamy już na nowe, które również zostaną wystawione w naszym „Kąciku Twórczości Rodzinnej”


"Zerowiaczki" w wyjątkowy sposób świętują
Dzień Babci i Dziadka

Choć Święto Babć i Dziadziusiów już było, to zawsze jest dobra pora, aby podziękować im za to, że są tacy kochani, tacy cierpliwi, za to, że po prostu są.

"Wiwat Babunie, wiwat Dziadkowie śpiewamy…"

Takie i podobne słowa „Zerowiaczki”  wyśpiewały i wyrecytowały swoim najukochańszym gościom 21 lutego. Na tę szczególną uroczystość wnukowie przygotowali teatrzyk pt. „Czerwony Kapturek dla Babci i Dziadka". W auli szkolnej wszystkich zgromadzonych widzów serdecznie powitała pani Małgosia. Obecny był Dyrektor naszego przedszkola Pan Czesław Staciwa, koledzy z klas I-III i młodsi koledzy z grup „Jeżyki”, „Sówki” i „Motylki”. Po spektaklu głos zabrał Pan Dyrektor. Podziękował „Zerowiaczkom” za piękny występ i złożył serdeczne życzenia Babciom i Dziadziusiom. Dalsza część spotkania odbyła się w sali, gdzie wnukowie wręczyli swoim gościom  przygotowane przez siebie upominki i  wspólnie biesiadowali.Walentynki w grupie "Zerowiaczki"

Walentynki to święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. W tym dniu zwyczajem jest wysyłanie sobie liścików, obdarowywanie się  drobnym  upominkami, robienie komuś miłej i przyjemnej niespodzianki. "Zerowiaczki"  w pracy plastycznej pt. "Serduszkowe drzewko" wyraziły swoje emocje związane z z tym dniem,  obdarowały się prezencikami. Natalka poczęstowała wszystkich słodziutkimi lizakami - serduszkami i wielkim sercem, jakie miała dla każdego. Franio w ramach projektu "Kreatywni Rodzice i ich dzieci", realizowanego w naszym przedszkolu, wspólnie z mamą upiekł ciasteczka, i każde podpisane imiennie, wręczył dzieciom. O swoich Walentynkach pamiętała pani Małgosia, podzieliła się z nimi słodkościami, nie szczędząc ciepłych słów pod ich adresem. Przypomniała im, że DOBRO WRACA DO NAS PODWÓJNIE.


Walentynki w grupie "Sówki"

14 lutego, w związku z obchodzonym Dniem Zakochanych, odbyły się w grupie Sówki zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Przedszkolaki uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych, dydaktycznych, plastycznych i integracyjnych, a we wszystkich zajęciach dominowały serduszka i kolor czerwony. Dzieci zabrały, również do domu laurki i drobne upominki, aby podziękować rodzicom za ich miłość, troskę i uwagę, jaką codziennie obdarzają swoje pociechy.Urodziny w grupie "Sówki"

Każde dziecko marzy o tym, aby dzień jego urodzin był jak najpiękniejszy. Dzieci świętują swoje urodziny w domu z rodziną, ale wiele radości sprawia im również, kiedy mogą bawić się wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola. W tygodniu pełnym zabaw karnawałowych oraz postaci z bajek i baśni, swoje 5-te urodziny obchodziły księżniczki - bliźniaczki Melania i Nadia. Jak zawsze, nie zabrakło wspaniałych zabaw, podczas których jubilatki mogły poczuć się wyjątkowo, a także pysznego poczęstunku. Kiedy jubilatki zajęły miejsca honorowe, cała grupa zaśpiewała im „Sto lat”, a następnie wszyscy złożyli szczere życzenia.  Urodzinową atrakcją były piękne torty z konikami za którymi dziewczynki przepadają, szampan, cukierki oraz inne słodkości.  Życzymy dziewczynkom samych wspaniałych chwil oraz wszystkiego najlepszego!Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie "Motylki"

W dniu 12 lutego w grupie „Motylki” odbyło się spotkanie z okazji Święta Babci i Dziadka W tym dniu dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane Babcie i Dziadków. Przygotowały dla nich program artystyczny, śpiewały piosenki, tańczyły oraz recytowały wiersze. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Uroczystość stała się wspaniałą okazją do pokazania dziecięcej miłości i wdzięczności swoim najbliższym, ale także do wspólnych rozmów przy smacznym poczęstunku. Na zakończenie dzieci zaśpiewały "STO LAT" i wręczyły swoim dziadkom upominki.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom "Motylki" jeszcze raz życzą samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków tak, jak w dniu ich występu. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci, zarówno dzieci, jak i Babć oraz Dziadków.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości pragniemy bardzo gorąco podziękować.


Uroczyste spotkanie z okazji „Dnia Babci i Dziadka”
w grupie „Jeżyki”

 W dniu 7 lutego w grupie „Jeżyki” odbyło się spotkanie z okazji Święta Babci i Dziadka. 

Uroczystość ta stanowi tradycję, ponieważ odbywa się już od wielu lat. Poprzez takie spotkanie przedszkolaki mają możliwość okazania miłości i szacunku wobec swoich Babć i Dziadków. Dzieci pod kierunkiem p. Eli przygotowały program artystyczny złożony z piosenek, wierszy, tańców, inscenizacji. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się wnuczętom i nagradzali je gromkimi brawami. Wszystkie dzieci obdarowały swoich bliskich upominkami. Uroczystość zakończyła się pamiątkową fotografią i poczęstunkiem.  

Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie.


Dzień Babci i Dziadka w grupie "Sówki"

7 lutego odbyła się miła uroczystość przygotowana przez dzieci z grupy "Sówki". Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tych szczególnych dniach, 21 i 22 stycznia, wszystkie przedszkolaki również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach. Wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie. Na tej ważnej dla nas uroczystości pojawili się prawie wszyscy zaproszeni. Dla zacnych gości mali organizatorzy przygotowali program artystyczny. Wyjątkowy, bo odzwierciedlał prawdziwe uczucia występujących. Na zakończenie seniorzy rodzin mogli usłyszeć gromkie: STO LAT!

Po występach dzieci wręczyły upominki i zaprosiły gości na słodki poczęstunek. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

Wszystkim Babciom i Dziadkom "Sówki" jeszcze raz życzą wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!Zabawa karnawałowa grupy "Motylki"

Dziś w przedszkolu wielki bal. Tańczy razem wiele par. Tańczy miś i biedroneczka, i motylek i słoneczka. To prawdziwy bal nad bale, nikt nie nudził się tu wcale. Wśród balonów, śpiewu tańca, radości nie było końca. Wszyscy pięknie wystrojeni. Od balonów świat się zmienił.

31 stycznia grupa „Motylki” uczestniczyła w balu karnawałowym wspólnie z dziećmi z przedszkola. 
W tym dniu dzieci przemieniły się w księżniczki, wróżki, postaci z bajek, zwierzątka, jak również w policjantów i strażaków. Wystrój sali wprowadził wszystkich uczestników w karnawałowy nastrój i zachęcał do wspólnej zabawy. Kiedy tylko zabrzmiały pierwsze rytmy wesołej muzyki, wszystkie dzieci rozpoczęły pląsy i tańce.Niech żyje bal!

W dniu 31 stycznia, w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na którym bawiły się również dzieci z grupy „Sówki”. Tego dnia już od samego rana mozna było zobaczyć bardzo ciekawe postacie. Nasze przedszkolaki przebrane były za różnych bohaterów z bajek i nie tylko. Spotkać mogliśmy policjantów, strażaków, królewny, spider-mana, piratów, piłkarzy, smoki, pszczółki… nie sposób wszystkich wymienić. Muzyka z dziecięcego repertuaru porywała wszystkich do tańca. Nie mogło zabraknąć licznych konkursów. Oczywiście, jak co roku, został wybrany król (Szymon Gorzędowski) i królowa balu (Julia Lipnicka).

Wspólna zabawa przyniosła radość wszystkim przedszkolakom. Kolejny bal za rok,  Sówki czekają na niego z utęsknieniem.„Tańce, śpiewy, maski, bale, wszystko to masz w karnawale"
- "Zerowiaczki" na balu

Pod hasłem „Niech żyje bal!” dzieci z wszystkich grup przedszkolnych w czwartek, 31 stycznia, w miłej atmosferze i pięknie udekorowanej auli szkolnej, przy skocznej muzyce, tańczyły na  balu karnawałowym.

„Zerowiaczki” od kilku dni przygotowywały  stroje, aby kolorowo i z uśmiechem wspólnie spędzić miłe karnawałowe chwile. Na balu był kowboj, astronauta, policjant, czarownica z Łysej Góry, a obok niej piękna Hiszpanka, w zielonym kitlu ze stetoskopem pojawił się chirurg plastyczny, były księżniczki, jednorożec i kotki, nie sposób wszystkich wymienić, ale na zdjęciach można wszystko zobaczyć.

„Zerowiaczki” spośród siebie same jednogłośnie  wybrały króla i królową balu. KRÓLEM został „chirurg plastyczny” -  Franio Bąk, a  KRÓLOWĄ – „księżniczka” Lenka Rogalska. Koronacji dokonała pani Małgosia,  bardzo dumna ze swoich dzieci. Ach co to był za bal!
Zabawa karnawałowa w grupie „Jeżyki”

Jak co roku w karnawale, w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. W tym dniu poprzez ciekawe przebrania przenieśliśmy się do WIELKIEJ KRAINY BAJEK. Rodzice dla swoich pociech przygotowali przepiękne stroje karnawałowe. Na balu pojawiły się postacie z ulubionych bajek. Podczas tańców, w rytmie wesołej muzyki, dzieci uczestniczyły w różnych konkursach. To był cudownie spędzony czas."Sówki" po raz kolejny świętują urodziny

W grupie "Sówek" dość często świętuje się urodziny. Tak, jak w każdej grupie, stało się to już tradycją. Rodzice jubilatów przygotowują dla dzieci słodkie niespodzianki i szampana. Urodziny są szczególne, gdyż uczestniczą w nich wszystkie koleżanki i koledzy z grupy. Ten dzień jest wyjątkowy dla jubilata, który otrzymuje od rówieśników mnóstwo serdecznych życzeń.

W styczniu pierwsze w tym roku kalendarzowym swoje piąte urodziny obchodzili Zuzia, Nikola oraz Piotruś. Wszystkie dzieci wraz z paniami radośnie i jak potrafilłyodśpiewały jubilatom "STO LAT" i życzyły wszystkiego najlepszego.Kolejne spotkanie w ramach akcji "Głośne czytanie" 

Tradycją stało się czytanie ciekawych lektur w ramach akcji "Głośne czytanie" organizowanej raz w miesiącu dla naszych przedszkolaków przez panią Anię Gut w bibliotece szkolnej. Tym razem, 11 stycznia,  "Zerowiaczki", "Śóki" i "Jeżyki" słuchały z zaciekawieniem starszych koleżanek, które czytały im "Bajkę o dwunastu miesiącach" i wiersz "Kłótnia pór roku".Bezpieczne ferie zimowe 

W czwartek, 10 stycznia, na placu naszej szkoły, strażacy z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Końskich w ramach akcji "Bezpieczne ferie" spotkali się z uczniami, aby przypomnieć najważniejsze i  bezpieczne zasady wypoczynku zimowego. Pan Dyrektor Szkoły Czesław Staciwa przywitał gości. Na spotkaniu były też "Zerowiaczki" i z zainteresowaniem słuchały strażaków  i oglądały pokaz ratowania osób, które bezmyślnie weszły na, wydawałoby się, mocno   zamarznięty staw. 

Po zakończonym pokazie, dzieci, korzystając z zimowej aury, pobawiły się na śniegu.„Przyszła zima biała, śniegu nasypała...”

9 stycznia z uroków zimy skorzystały przedszkolaki z grupy Sówki, które z panią Moniką i panią Elą ulepiły dwa bałwanki pod oknem sali przedszkolnej. Zabawy dla dzieci na powietrzu niosą dla ich zdrowia wiele korzyści - wzmacniają naturalną odporność oraz tężyznę fizyczną. Zimowe wyjście z przedszkola było wspaniałą rozrywką, a w zabawy na śniegu z pewnością podobały się dzieciom. Przedszkolaki odpowiednio ubrane doskonale bawiły się na dziedzińcu szkolnym.


Mam sześć lat - urodziny w grupie „Jeżyki”

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego. W grupie "Jeżyki", jako pierwszy w Nowym Roku 2019, 4 stycznia obchodził 6 urodziny Antoś, a następnie Ania, Małgosia i Gabrysia. Jak zwykle dzieci zaśpiewały „Sto lat”, złożyły życzenia urodzinowe, a jubilaci poczęstowały wszystkich słodyczami. Na koniec jubilaci otrzymali pamiątkowe urodzinowe dyplomy. Już niebawem kolejne urodziny naszych przedszkolaków.„Nazywam emocje i radzę sobie z nimi”.

W środę, 2 stycznia, tuż po Nowym Roku, „Zerowiaczki” miały niecodzienne zabawy z niecodziennym gościem - panią Bożeną Stolarczyk, pedagogiem z koneckiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Tematem zabaw były radość, smutek, strach, złość, rozpoznawanie i nazywanie ich.  Każde dziecko, niezależnie od wieku, zmaga się ze swoimi emocjami, próbuje je odczytać i zrozumieć u siebie i u kolegi. Pomaga mu to lepiej funkcjonować w grupie, lepiej rozumieć otaczający świat. Pani Bożena powiedziała dzieciom, że wszystkie mają prawo złościć się, gdy jest powód do złości, śmiać się, gdy jest wesoło. Wszystkie emocje należy nazywać i przeżywać, nie wolno w  sobie tłumić tych negatywnych odczuć.  „Zerowiaczki” były bardzo zadowolone z wizyty pani pedagog i umówiły się na następne zajęcia, ale ich temat owiany jest na razie tajemnicą.


"Zerowiaczki" tuż przed świętami

W świąteczny czas „Zerowiaczki” przyjęły w przedszkolnej sali gościa - swoją starszą koleżankę – Marysię Juszczyk, która obecnie jest uczennicą klasy drugiej, a dwa lata temu była „Zerowiaczkiem”.
Marysia jest też  uczennicą Szkoły Muzycznej, gra na flecie poprzecznym i w ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia, 21 grudnia, wprowadziła młodszych kolegów i koleżanki w świąteczny nastrój grając przepiękne kolędy. Dzieci wspólnie zaśpiewały „Lulajże Jezuniu”, „Dzisiaj w Betlejem”. Miłym był fakt, że starsi koledzy nie zapominają o „Zerowiaczkach”. Za cudowny występ wszyscy podziękowali serdecznie Marysi.
Po krótkim koncercie kolęd, dzieci poszły do biblioteki szkolnej, gdzie Pani Ania wspólnie z dziewczynkami z klasy trzeciej gimnazjum, w comiesięcznym głośnym czytaniu, przeczytały książeczki o tematyce świątecznej.Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia
w grupie "Jeżyki"

 W drugim tygodniu grudnia, zgodnie z tradycją, dzieci z grupy „Jeżyki” upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Przedszkolaki, w kucharskich strojach, mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów: choinek, aniołków, bombek, gwiazdek przy pomocy foremek. Następnie ciastka piekły się w szkolnej kuchni z pomocą p. Ani naszej kucharki. Po przedszkolu unosił się zapach pieczonych pierniczków, który wprawiał w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe, dzieci przystąpiły do dekorowania ich lukrem, pisakami i barwnymi posypkami. Pierniczki wyszły przepięknie i pysznie.

13 grudnia był dniem ubierania choinki w sali przedszkolnej. Dzieci z wielkim z angażowaniem zawieszały piękne ozdoby, a gdy drzewko było już przystrojone, był to znak, że Święta tuż, tuż.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w grupie „Jeżyki” zakończyła wspólna wigilia, która odbyła się 20 grudnia. Dzieci w tym dniu, wspólnie z p. Elą, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia, śpiewały kolędy oraz zjadły wigilijny poczęstunek.

Pod choinką dzieci znalazły słodki upominek zostawiony przez Mikołaja."Zerowiaczki" wystawiają Jasełka Bożonarodzeniowe

„A gdy zabłyśnie gwiazda w błękitnej dalekości,
będziemy z sobą dzielić opłatek, chleb miłości". 

Zanim jednak „Zerowiaczki” usiadły wspólnie ze swoimi Rodzicami do wigilijnego stołu, przedstawiły w auli szkolnej „Jasełka Bożonarodzeniowe”.  Do tego uroczystego i bardzo ważnego dnia dzieci przygotowywały się solidnie pod czujnym okiem pani Małgosi  ucząc się zachowania na scenie, gry aktorskiej i śpiewu. Aby w sali było świątecznie, ubrały choinkę - zielonego gościa w kolorowe ozdoby.

19 grudnia „Zerowiaczki” na scenie auli szkolnej przedstawiły zebranym gościom to, co wydarzyło się 2 tysiące lat temu. Zaproszeni goście - Dyrekcja Szkoły, Rodzice, Dziadkowie, koledzy z przedszkola i z klas I -III na zakończenie nagrodzili aktorów ogromnymi brawami.
Pan Dyrektor Czesław Staciwa serdecznie podziękował dzieciom za piękny występ, życzył wszystkim wesołych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Po przedstawieniu, w sali przedszkolnej, odbyło się wigilijne spotkanie.   

Z OKAZJI ŚWIĄT  BOŻEGO NARODZENIA 
ZEROWIACZKI Z PANIĄ MAŁGOSIĄ
WSZYSTKIM KOLEGOM Z GRUP JEŻYKI, SÓWKI I MOTYLKI
ORAZ ICH PANIOM -  ŻYCZĄ RADOSNYCH I RODZINNYCH ŚWIĄT ."Sówki" przygotowują sie do Świąt Bożego Narodzenia

W ostatnim tygodniu przed świętami, w naszym przedszkolu wyczuwało się świąteczną atmosferę połączoną z wielkim oczekiwaniem na narodzenie Jezusa Chrystusa. Przedszkolaki przy śpiewie kolęd ubierały choinkę w swojej Sali. Starszaki z grupy „Zerowiaczki” przedstawiły piękne Jasełka.

Wszystkie dzieci z wielkim zapałem i radością wieszały na choince kolorowe bombki, które samodzielnie wykonały, zwracając uwagę, by każda gałązka była ustrojona. Jednocześnie z kuchni dochodziły zapachy pierniczków, które przedszkolaki samodzielnie i z wielką precyzją ozdabiały.

W czwartek 20 grudnia w grupie Sówki odbyła się wspólna wigilia. Po odmówieniu modlitwy, dzieci, wraz nauczycielami i pracownikami przedszkola, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia i wspólnie zasiadły do wigilijnego stołu.

Takie chwile utrwalają dzieciom znajomość zwyczajów i tradycji świątecznych, a przede wszystkim wzmacniają serdeczne i bliskie relacje.

Grupa Sówki wraz z Paniami życzy wszystkim zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.Udział "Zerowiaczków" w świątecznym kiermaszu

„Zerowiaczki” wzięły udział w szczytnej akcji organizowanej co roku w naszej szkole, w „Kiermaszu ciast i ozdób świątecznych”. Pieniążki zebrane w czasie tej inicjatywy, przeznaczone są na stypendia Św. Mikołaja dla uczniów naszej szkoły. „Zerowiaczki” sowicie wzbogaciły skarbiec kiermaszu (z czego były bardzo dumne), zakupione smaczne ciasta zjadły z apetytem, a ozdoby zabrały do domu.Dogoterapia w grupie "Sówki"

Pies w przedszkolu? Tak. Dogoterapia, bo tak nazywa się rehabilitacja z wykorzystaniem psów, to zabawa, miła forma spędzania czasu, ale także nauka, a przede wszystkim terapia. To możliwość okazania uczuć, przełamania barier, akceptowanie bliskiej obecności czworonoga, sposób na eliminację agresji i autoagresji u dziecka. Takie zajęcia w przedszkolu pozwalają rozwijać pozytywne emocje w dzieciach, a także wspomagają rozwój sfery umysłowej.

14 grudnia dzieci z grupy Sówki odwiedzili wyjątkowi goście - suczka Tora wraz ze swoją Panią Asią. Podczas spotkania przedszkolaki poznały zasady bezpiecznego kontaktu z psami, a także oswajały się z jego obecnością. Dzieci przełamywały swój lęk przed czworonogiem, głaskały, przytulały, sprawdzały jaką psy mają sierść, mogły poczuć bicie serca, obejrzeć łapy i uszy, a nawet pobawić się z nimi w wyścigi. Przedszkolaki podczas zajęć były instruowane, co robić i jak postępować z psami. Dowiedziały się, jaką rolę w życiu człowieka pełni pies, a także na czym polega praca psa „specjalisty”, pomocnika. Poznały mowę ciała psa i najważniejsze sygnały: chęć zabawy, spacer, pragnienie. Tora, najważniejszy gość tego dnia, wykazała się dużą cierpliwością do naszych maluchów, a także usłusznie wykonywała polecenia swojej Pani. Wspólna zabawa wywołała mnóstwo pozytywnych emocji, a pierwszy kontakt z czworonogiem był dla nas bardzo dużym wydarzeniem. Mamy nadzieję, że Tora wkrótce znów nas odwiedzi, na co niecierpliwie czekają wszystkie przedszkolaki. Dziękujemy bardzo Pani Asi za miłą wizytę i lekcję.Spektakl teatralny w naszym przedszkolu

13 grudnia gościlismy Katolicki Teatr Edukacyjny z Krakowa, który przedstawił spektakl "Królewna Śnieżka". Widzami były między innymi przedszkolaki z grup "Zerowiaczki", "Jeżyki" i "Sówki" oraz dzieci z innych przedszkoli z terenu miasta Końskie. Przedstawienie było bardzo wesołe, aktorzy w sposób humorystyczny angażowali widzów, nawet zaprosili na scenę Filipa z grupy "Zerowiaczki", aby pokazał wszystkim, jak należy pocałować księżniczkę, aby obudzić ją ze snu. Filip na scenie czuł się swobodnie, bez tremy, co podobało się wszystkim i wspólnie z aktorami, mocnym pocałunkiem obudził księzniczkę. Widzowie gromkimi brawami podziękowali aktorom i Filipowi za udział w przedstawieniu.Urodziny w grupie „Jeżyki”

10 i 13 grudnia w grupie „Jeżyki” obchodziliśmy ostatnie w tym roku kalendarzowym urodziny. Grudniowe jubilatki to Marta i Ania, którym koleżanki i koledzy zaśpiewali "STO LAT" oraz tradycyjnie złożyli życzenia. Nie obyło się bez słodkiej niespodzianki, cukiereczków, którymi częstowały dziewczynki całą grupę. Kochanej Marcie i Ani życzymy dużo zdrówka i samych radosnych dni.Urodziny w grupie "Sówki"

7 grudnia w grupie "Sówki" świętowano kolejne urodziny. Tym razem swoje święto mieli chłopcy - Kamil i Filip. Po raz kolejny zabrzmiało w tym roku w przedszkolnej sali głośne "Sto lat!" Były życzenia, uściski, pamiątkowe dyplomy i mnóstwo, mnóstwo radości. Nie mogło zabraknąć również pysznych słodkości, którymi chłopcy częstowali swoje koleżanki i kolegów. Dzieci bardzo lubią te przedszkolne urodzinki. Teraz czekają już na kolejne.


Mikołaj rozdaje prezenty w grupie "Sówki"

6 grudnia przedszkolaki z grupy "Sówki" odwiedził niezwykły, cały rok wyczekiwany gość - Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci w tym dniu, już od samego rana, niecierpliwie nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. A kiedy wreszcie przyszedł, z białą długą brodą, w czerwonym kubraku i czapce, wyglądał dokładnie tak, jak wyobrażały go sobie dzieci. One same, tak jak panie, założyły mikołajkowe czapeczki, co podkreślało wyjątkowość  i nastrój tego dnia.

Wyjątkowemu Gościowi przedszkolaki śpiewały piosenki, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście mówiły mu, że są bardzo grzeczne. Każdy przedszkolak otrzymał od Mikołaja wspaniały prezent, co było powodem ogromnej radości i uśmiechów długo nie znikających z buzi dzieci. Dzieci niechętnie żegnały grudniowego Gościa, ale on obiecał, że wróci do nich za rok. Pamiątką tego spotkania są wspólnie zrobione zdjęcia. 


Mikołaj odwiedza przedszkolaki z grupy "Motylki"

"Jedzie święty Mikołaj,

Białą brodą świeci.

Worek z prezentami

Ma dla grzecznych dzieci".

 6 grudnia to szczególnie wyjątkowy dzień dla najmłodszych dzieci z grupy "Motylki". Najmłodsi przygotowują się do niego bardzo starannie, wcześniej wykonują prace plastyczne związane z mikołajkami,  uczą się wierszy i piosenek. Mimo deszczowej pogody, 6 grudnia o godz. 9, maluchy odwiedził Święty Mikołaj.  Nie było czasu na nudę i narzekanie. Czas oczekiwania na „Starszego Pana” umiliły wszystkim śpiewane przez przedszkolaków piosenki oraz wesołe zabawy w kole. Dzieci uśmiechnięte i bardzo podekscytowane dźwiękiem dzwoneczka, z ogromną radością przywitały Świętego Mikołaja. Każde dziecko złożyło obietnicę, że przez kolejny rok będzie grzeczne i posłuszne. Po złożonej przysiędze Święty Mikołaj obdarzył wszystkich prezentami oraz rozdał każdej grupie nowe zabawki i obiecał, że za rok z pewnością nas znowu odwiedzi.  

Dzieci jeszcze długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, kilkakrotnie oglądały upominki i zerkały w okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia.

Dziękujemy Mikołajowi za prezenty. Do zobaczenia za rok.Mikołaj z wizytą u "Zerowiaczków"

"Idzie Święty Mikołaj, grudzień go wita ukłonem"…   

Zerowiaczki też witały niecodziennego gościa z dalekiej Laponii. Zanim jednak doszło do spotkania, dzieci poznały historię małego chłopca z Miry, który był sierotą, bogatym sierotą. Rozdawał swój majątek potrzebującym dzieciom i dorosłym, a jako dorosły mężczyzna został biskupem. Wizyta Mikołaja u Zerowiaczków była bardzo wyczekiwana. 

6 grudnia dzieci przyjęły Go z radością i zaprosiły na przyszły rok. Z prezentów były bardzo zadowolone, od razu pozrozkładały nowe zabawki, zorganizowały na nowo kąciki zainteresowań i rozpoczęły zabawę.Znakomity gość w grupie „Jeżyki"

Coroczne spotkanie z Mikołajem w grupie "Jeżyki" odbyło się 6 grudnia. Są to szczególnie ważne chwile, bo gość ten jest zawsze bardzo, bardzo wyczekiwany przez dzieci. I tym razem na to spotkanie czekały dzieci cały rok, a znakomity gość jak zwykle nie zawiódł. Dzieci już wcześniej przygotowały się na jego wizytę: kolorowały i ozdabiały rysunki Mikołaja, robiły opaski reniferów… A gdy przyszedł dzień 6 grudnia, dzieci wystrojone w czerwone czapeczki, oczekiwały Mikołaja. Gdy gość zawitał do sali „Jeżyków”, dzieci z wielkim przejęciem przywitały go piosenkami, a zmęczony drogą Mikołaj usiadł na przygotowanym dla niego miejscu. Opowiedział dzieciom, jak bardzo cieszy się z przybycia do naszego przedszkola i wyraził nadzieję, że wszystkie dzieci były grzeczne. Następnie przystąpił do rozdawania prezentów. Każdy otrzymał upominek i miał okazję usiaść z Mikołajem na jego honorowym miejscu. Oczywiście nie zapomniano o pamiątkowej fotografii z miłym gościem. Radość była ogromna, bo oprócz indywidualnych prezentów, przedszkolaki otrzymały dużą paczkę z zabawkami dla całej grupy. "Jeżyki" podziękowały za podarki i obiecały, że będą grzeczne. Ale to nie koniec niespodzianek w tym dniu.  Pani Anita, w przebraniu Mikołaja, poczęstowała dzieci słodyczami, a pan Piotr Słoka, jak co roku, dla całego przedszkola przeniósł słodkości, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Ten szczególny w swoim rodzaju dzień  z pewnością na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków, a Mikołaj obiecał, że na pewno  wróci za rok.


 Listopadowe głośne czytanie w naszym przedszkolu

30 listopada, dla dzieci z naszego przedszkola zorganizowana została po raz kolejny akcja "Głośne czytanie" w bibliotece szkolnej. Dzieci z grup Zerowiaczki, Jeżyki i Sówki słuchały swych starszych koleżanek, które przygotowały na ten dzień lektury pod opieką pani bibliotekarki Ani Gut. Tym razem bajki opowiadały o Mikołaju, który do nas podąża na swoich saniach z prezentami. Przywitamy Go serdecznie 6 grudnia  w naszych przedszkolanych salach.Urodziny Oliwki z grupy "Sówki"

Kolejne urodziny w grupie "Sówki" dzieci świętowaly 30 listopada. Tym razem swoje 4 urodzinki obchodziła Oliwka. Jak zawsze przy urodzinowych spotkaniach, nie zabrakło doskonałej zabawy, w czasie której Oliwka mogła poczuć się wyjątkowo, a także pysznego poczęstunku. Koleżanki i koledzy z grupy wraz z paniami zaśpiewali gromkie "STO LAT"! Każdy składał szczere, z serduszek płynące życzenia. Nie zabrakło pięknych słów i uścisków. Oliwka poczęstowała dzieci cukierkami, chrupkami oraz szampanem. W złotej koronie na głowie, była w tym dniu prawdziwą księżniczką.


Smerfowe Andrzejki w grupie "Motylki"

W PRZEDSZKOLU ZABAWA – ANDRZEJEK TO CZAS, 
NIECH MAGIA I WRÓŻBY KRÓLUJĄ WŚRÓD NAS.
JUŻ ZACZYNAMY, JUŻ NIE CZEKAMY
ZABAWA DALEJ TRWA.

Tradycja andrzejek jest niezwykle ciekawym zwyczajem do kultywowania i podtrzymania także w przedszkolu.

29 LISTOPADA obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb. W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy i w tym roku przedszkolaki z grupy "Motylki" mogły spotkać sie na SMERFOWYCH  ANDRZEJKACH. Wchodząc rano do sali wkraczały w czarodziejski świat Smerfów. Andrzejkowe spotkanie przebiegało w atmosferze wesołej zabawy, a magia roztaczała się w całej sali udekorowanej przez panie prowadzące. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami.

Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim są okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Warto organizować tego typu zabawy, ponieważ sprawiają dzieciom dużą przyjemność, a jednocześnie pozwalają na zachowanie w ich pamięci wielu zwyczajów ludowych.

Na zakończenie Andrzejek dzieci zasiadły do słodkiego poczęstunku, gdzie również gościły Smerfne przysmaki w kolorze niebieskim.

Niesamowita była również zabawa z kolegami i koleżankami ze starszych grup: SÓWKI, JEŻYKI, ZEROWIACZKI. Smerfy odwiedziły również dzieci z 2 klasy szkoły podstawowej z paniami: Izabelą Lesiak i Marleną Skroś oraz sekretariat szkolny.

Andrzejki już za nami, a teraz czekamy na Świętego Mikołaja :)Zabawa andrzejkowa w grupie "Jeżyki"

29 listopada był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat uczestnicząc w zabawie andrzejkowej. Przedszkolaki mogły zajrzeć w przyszłość, sprawdzić, co je czeka. Do tego posłużyła najbardziej znana wróżba „lanie wosku” oraz inne wesołe zabawy. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj. Układając swoje buty, sprawdzali kto pojedzie na wycieczkę „dookoła świata”. Czy wróżby się spełnią, to przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i były wspaniałą zabawą. Do wspólnej zabawy andrzejkowej dołączyły również przedszkolaki i panie z grupy „Sówki” i „Motylki”. „Andrzejki’ były niezwykle udane, radości nie było końca.Andrzejkowe czary mary u Zerowiaczków  

To był magiczny dzień... 29 listopada Zerowiaczki wróżyły sobie, tańczyły - dobrze się bawiły. Mnóstwo emocji dostarczały wróżby, o których spełnieniu marzy większość przedszkolaków.

Butki Lenki Kulety i Pawełka Kupisa, pierwsze przekroczyły próg drzwi sali, czyli Oni, jako pierwsi według wróżby, staną na ślubnym kobiercu. Wróżąc sobie, wszystkie dzieci poznały imiona swoich przyszłych małżonków. Każdy Zerowiaczek pompował balon, w którym była karteczka z przyszłym zawodem. Przy tej zabawie na wielu buziach malowało się zdowolenie, ale zdarzały się też rozczarowania, nie zawsze wróżby pokrywały się z marzeniami dzieci. Wrzucenie pieniążka do miski z wodą oznaczało spełnienie pomyślanego marzenia. Z tym też było różnie, ale najważniejsze, że zabawa była przednia. Wylosowany symbol spod kubeczka każdy sobie sam interpretował i każdy był zadowolony z losowania. Niesamowita była zabawa taneczna z udziałem Rodziny Smerfów, czyli naszych młodszych kolegów z grupy Motylki, którzy zawitali do naszej sali. Gdyby nie czas, który nas ograniczał zabawa trwałaby i trwała bez końca...Zabawa andrzejkowa w grupie SÓWKI

W czwartek, 29 listopada, odbyła się w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat zwyczajów związanych z tym świętem oraz zintegrowały się z innymi grupami przedszkolnymi. Odwiedziły nas smerfy z przywódczynią Smerfetką oraz Papa Ssmerf.  Następnie rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju, gdzie oprócz dobrej zabawy przy muzyce z pomocą pań wróżyliśmy sobie: układaliśmy buciki, przepowiadaliśmy przyszłość, losowaliśmy swój zawód czyli „Kim będę w przyszłości?”..... oraz "Co dostanę w niedalekiej przyszłości".
Impreza w grupie "Sówki" była pełna radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Maluchy skorzystały również z zaproszenia Jeżyków na wspólną zabawę. Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na małe słodkości dla wszystkich dzieci.

 Listopadowe spotkanie
z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej

26 listopada przedszkolaki z grup "Sówki", "Jeżyki" i "Zerowiaczki" uczestniczyły w kolejnej odsłonie spotkań z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej.
Hasło koncertu brzmiało "Gramy i śpiewamy dla Niepodległej". 

Dzieci poznały sylwetki i twórczość kompozytorów polskich: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina. Poznały instrument, jakim jest obój, wysłuchały "Poloneza" Ogińskiego, "Życzenia" Chopina oraz Moniuszki "Polną Różyczkę". 

Przedszkolaki zaśpiewały również z muzykami znaną polską pieśń "Przybyli ułani pod okienko". Dzieci, jak zawsze, bardzo aktywnie uczestniczyły w całym koncercie.Dzień Pluszowego Misia w grupie "Motylki"

"Pokochaj pluszowego misia

On przyjacielem dzieci jest

Dorotka , Adaś i Justysia

Wesoło wszyscy bawmy się’’.

23 listopada wszystkie dzieci z grupy Motylki uroczyście obchodziły 116 urodziny Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Uroczystość zaczęła się od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie dzieci i panie bawiły się przy misiowych przebojach, obejrzały prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki "Pokochaj Pluszowego Misia”. Odwiedziły rownież bibliotekę szkolną, gdzie pani Ania opowiedziała im o znanych bajkowych misiach, a dzieci za uważne słuchanie otrzymały odznakę - Przyjaciel Pluszowego Misia . Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Cała zabawa zakończyła się wspólnym poczęstunkiem.Dzień Pluszowego Misia u "Zerowiaczków"

"Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany".  
Kto z nas nie zna Misia Coralgola, Misia Uszatka czy Kubusia Puchatka? Wszystkie, choć wyglądem różnią się od siebie, są jednak pluszowymi misiami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane, czytane przez kolejne pokolenia. Sam pluszak jest symbolem  dobra, miłości, ciepła i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie, Są miejsca w których ten dzień jest wyjątkowo celebrowany. Są to żłobki, przedszkola , szkoły i szpitale. 25 listopada również Zerowiaczki  zorganizowały  małą uroczystość Pluszowemu Misiowi. Wszystkie dzieci przyniosły swoje ulubione misie, a Adaś Cłapak przyszedł w stroju MISIA - WYGLĄDAŁ PIĘKNIE. Dzieci odwiedziły  bibliotekę szkolną, w której pani Ania przygotowała niespodziankę, za uważne jej słuchanie i odgadniecie zagadek każde dziecko otrzymało odznakę - Przyjaciela Pluszowego Misia. Dalszy ciąg urodzin Misia odbył się w sali, było wesoło i urodzinowo.


Dzień Pluszowego Misia w grupie „Jeżyki” 

W dniu 23 listopada przedszkolaki z grupy „Jeżyki” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoimi cudownymi przyjaciółmi - Misiami. Przedszkolaki wzieły udział we wspólnej zabawie w kolorowym misiowym świecie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: robiły opaski z misiem, zabawy, konkursy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów. Odwiedziły również p. Anię - bibliotekarkę szkolną, która zaprezentowała i opowiedziała wiele ciekawych informacji o misiach. Po powrocie do sali wykonywały prace plastyczne – wyklejały misia różnymi materiałami.

W przyszłym roku zaprosimy po raz kolejny do zabawy wszystkie misie. Dzieci już z przyjemnością myślą o tym dniu.Dzień Pluszowego Misia w grupie "Sówki"

W dniu 25 listopada nasze przedszkolaki z grupy "Sówki" uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. 

Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji. Panie z biblioteki szkolnej zaprosiły nas na wspólne świętowanie, pani Ania opowiedziała dzieciom jakie misie żyją na świecie, a dzieci z zaciekawieniem słuchały i oglądały książeczki o Misiach. Oprócz zabawy, oglądały bajkę, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały tort urodzinowy Misia oraz wykonały prace plastyczno - techniczne. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólnie się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”


„Jeżyki” i „Sówki” dokarmiają ptaki.

Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci.
Kto?
Wiadomo – dzieci.

 Wielki krokami zbliża się zima i dlatego 22listopada odbyło się uroczyste otwarcie ptasiej stołówki przez przedszkolaki „Jeżyki” i „Sówki”. Przedszkolaki bardzo przejęły się ptaszkami, które o tej porze mają trudności w znalezieniu pożywienia, dlatego postanowiły je dokarmiać. Dzieci, z pomocą p. Eli i p. Karoliny, zawiesiły karmik dla ptaków na terenie przedszkola oraz pozostawiły mnóstwo smakołyków dla wygłodniałych skrzydlatych przyjaciół. Po powrocie do sal przedszkolnych dzieci tworzyły prace plastyczne, które pomogły utrwalić nazwy ptaków oraz ich pożywienie. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki zbliżają się do nich, uczą, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.

 Pomóż ptakom przetrwać zimę – dokarmiajmy je!!!  Wycieczka do teatru "Kubuś" w Kielcach

W środę, 21 listopada, nasze przedszkolaki z grupy SÓWKI I JEŻYKI, w towarzystwie wychowawczyń pani Eli, Karoliny i Moniki oraz z pomocą pani Eli, odbyły swoją pierwszą wspólną wycieczkę do Kielc. Pierwszym punktem programu był Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, gdzie dzieci obejrzały sztukę pt. „Misiaczek”.
Kiedy spada ostatni jesienny liść z drzewa, każdy prawdziwy brunatny Miś głośno pochrapuje i śni baryłki pełne miodku, lecz pewien jeden - jedyny Misiaczek za nic w świecie nie mógł zasnąć. Wszystkie alternatywne metody kołysania, lulania i utulania wypróbowaliśmy, lecz nic nie pomagało.

Dzieci były zachwycone spektaklem, oglądały go chwilami stojąc i usiłując podpowiadać babci Misiowej. Po spektaklu przedszkolaki zwiedziły Galerię Lalki Teatralnej, dowiedziały się co nieco o pracy aktora.  Ostatnim punktem programu był posiłek w restauracji McDonald ‘s. Przedszkolaki wróciły do domów nieco zmęczone, ale zadowolone i uśmiechnięte."Zerowiaczki" malują bombki

We wtorek, 20 listopada, "Zerowiaczki", ze swoimi kolegami z klasy Ia i Ib, wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Bombki choinkowe cieszą nasze oczy w każde święta Bożego Narodzenia. Od pokoleń są najpopularniejszą i najpiekniejszą grudniową dekoracją. Jak powstają te wszystkie kruche, szklane cuda? Proces wytworzenia bombki jest bardzo ciekawy i wieloetapowy, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości. W ramach warsztatów dekorowania bombek  "Zerowiaczki" otrzymały niezbędne materiały: wydmuszki szklane, brokaty, kleje i same ręcznie malowały swoje bombki.  Już wiedzą, że najpierw trzeba szklaną rurkę rozgrzać, aby stała się plastyczna i z niej wydmuchać okrągły kształt, następnie posrebrzyć od środka, pomalować jednym kolorem z zewnątrz i na koniec ręcznie ozdobić. Dzieci bardzo ciężko pracowały nad efektem końcowym, a jednocześnie świetnie się bawiły.
W drodze powrotnej posiliły się w McDonaldzie i ze swoimi zakupionymi i ozdobionymi samodzielnie bombkami wróciły szczęśliwe do domu. Na pewno świąteczne drzewko choinkowe w każdym domu będzie lśniło pięknymi bombkami.Urodziny Basi z grupy "Sówki"

Urodziny w Przedszkolu zapamięta każdy przedszkolak!

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Jest najważniejszy, a inni zastanawiają się w jaki sposób mogą mu sprawić radość i przyjemność. Dzień ten stanowi symbol jego narodzin i przyjścia na świat. Urodziny w naszym przedszkolu to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności jubilata. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Dlatego w naszym przedszkolu świętujemy urodziny każdego dziecka. 

W tak ważnym dniu, wszystkie dzieci z jubilatem/ką na czele są bardzo przejęte. Śpiewają „Sto lat”, składają życzenia „wszystkiego najlepszego” potem są całuski i pałaszowanie smakołyków przygotowanych przez rodziców.

15 listopada urodziny obchodziła Basia Skroś. Koleżanki, koledzy oraz pani wychowawczyni zaśpiewali jubilatce "Sto lat", złożyli życzenia: uśmiechu, radości, zabawek i zdrowia. Basia pełna szczęścia, w podziękowaniu za pamięć, poczęstowała wszystkich cukierkami.

STO LAT!!!

W dniu Twojego święta życzymy Ci:
subtelnej niecierpliwości wiosny,
łagodnego wzrastania lata,
cichej dojrzałości jesieni,
i mądrości dostojnej zimy.
Wielu chwil radości,
aby każdy dzień był dla Ciebie niezapomnianą przygodą
i powodem do zadowolenia.
Oby nigdy nie zabrakło Ci CIEPŁA i MIŁOŚCI
najważniejszych osób w Twoim życiu,
Bądź zawsze szczęśliwa i wyrozumiała,
i aby nigdy nie opuszczał Cię dobry nastrój:)

p. Karolina Rogalska, p. Monika Śliwak"Zerowiaczki" w setną rocznicę niepodległości Polski 

"Lecz jakimkolwiek iść  będę szlakiem,
zawsze zostanę dobrym Polakiem."   

Cała Polska przygotowywała się do uroczystych obchodów 100 Lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do tej akcji włączyły się również  Zerowiaczki. Chętnie słuchały, co działo się z naszym Państwem przez 123 lata, poznały głównych bohaterów - Ojców naszej Niepodległej, zrobiły patriotyczną gazetkę, wykonały piękne prace plastyczne. Wspólnie z panią Małgosią i panią Marysią zrobiły 100 kotylionów, rozdały je Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i młodszym kolegom z grup  Motylki, Sówki i Jeżyki, 9 listopada wzięły udział w Ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej", czyli stanęły wspólnie z całą społecznością szkoły i przedszkola  do zaśpiewania  "Hymnu Polski". Chwila ta była bardzo podniosła i wzruszająca - kolejna lekcja historii dla wszystkich. 11 listopada uczestniczyły w uroczystościach pod Pomnikiem Wdzięczności w naszym mieście, wspólnie ze swoimi rodzicami przeszły w kolorowym i radosnym marszu ulicami Końskich.  "Piękna nasza Polska cała piękna, dumna i wspaniała."

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW  ZA  WASZA OBECNOŚĆ,  ZA  WSPANIAŁA LEKCJĘ HISTORII, JAKĄ WSPÓLNIE  DALIŚMY ZEROWIACZKOM  11 LISTOPADA PODCZAS  UROCZYSTYCH  OBCHODÓW 100 LECIA WOLNEJ, KOLOROWEJ INIEPODLEGŁEJ POLSKI .


Święto Niepodległości w grupie „Jeżyki”

Dzień 11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość.

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek do polskich symboli: hymnu, godła i biało-czerwonej flagi.

Przedszkolaki od kilku dni przygotowały się do tego ważnego wydarzenia. Wykonywały  kotyliony, drzewa w barwach ojczystych. Piekły ciasteczka i ozdabiały je biało-czerwonymi barwami.

9 listopada o godzinie 11.11 wszystkie dzieci ubrane w odświętne stroje z pełną powagą wzięły udział w Ogólnopolskim biciu „Rekordu dla Niepodległej”, odśpiewały hymn Polski – "Mazurek Dąbrowskiego".

11 listopada przedszkolaki wraz z rodzicami brały udział w uroczystym biało-czerwonym pochodzie ulicami Końskich. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu. Krzewienie patriotyzmu od najmłodszych lat jest bardzo ważne, ale robienie tego w niecodzienny i ciekawy sposób na pewno pozostanie w świadomości dzieci na zawsze."Sówki" świętują niepodległość Polski

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego, co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe - Święto Niepodległości.

W naszym przedszkolu w dniu 9 listopada obchodziliśmy 100 rocznicę Święta Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci  uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Wykonały wcześniej na tę uroczystość kotyliony oraz mapę w barwach ojczystych, piekły ciasteczka w kształcie serc i ozdabiały oraz dumnie odbijały na konturach mapy Polski swoje rączki symbolizując swoją przynależność.  Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły ubrane w odświętne stroje. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, wraz z całą społecznością szkolną o godz. 11:11, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” przyłączając się do akcji Rekord dla Niepodległej.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne."Motylki" śpiewają hymn narodowy

9 listopada o godz. 11.11, wszystkie przedszkolne grupy, w tym "Motylki", wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej". Elegancko ubrane, z biało-czerwonymi kotylionami, zaśpiewały w auli szkolnej "Mazurek Dąbrowskiego". W uroczystości udział wzięli uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły. 


Urodziny Kubusia w grupie „Jeżyki”

Dnia 7 listopada, swoje 5 urodziny obchodził Kubuś z grupy "Jeżyki". Koleżanki i koledzy oraz Pani Ela zaśpiewali mu "Sto lat", złożyli życzenia wszystkiego najlepszego, uśmiechu, radości, zabawek, zdrowia i samych radosnych dni. Kubuś, pełen szczęścia, w podziękowaniu za pamięć ,poczęstował wszystkich cukierkami.Światowy Dzień Postaci z Bajek

 "Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci dobrze wiecie,
że was bajka pokochała".

 Tak, 6 listopada,  rozpoczął się w grupie ,,Motylki”
Światowy Dzień Postaci z Bajek. 

W tym dniu pojawił się w grupie dżin Shine (p. Agatka), która zaprosiła dzieci do swojej niezwykłej bajki.
Bajki są nieodzownym elementem dzieciństwa każdego dziecka, a Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest wspaniałą okazją, by zanurzyć się w ich świecie, który dzieci tak uwielbiają. W tym dniu wesołym zabawom, tańcom, zagadkom i konkursom nie było końca. Motylki odwiedziły  wszystkie grupy w przedszkolu: "Sówki", "Jeżyki" i "Zerowiaczki". Zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Na koniec wszystkie przedszkolaczki zostały poczęstowanie przez dżina cukierkami. Dzień 6 listopada był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości.„Cześć Ich pamięci” - 
Zerowiaczki odwiedzają konecki cmentarz

30 października... Kolejny słoneczny, ciepły dzień złotej polskiej jesieni, dzień, w którym „Zerowiaczki” z paniami Małgosią, Patrycją i Marysią, wybrały się na konecki cmentarz, aby zapalić znicze w miejscach pamięci narodowej, chwilę pomyśleć nad tymi, którym zawdzięczamy wolną Polskę, a których wśród nas  już nie ma. 

W zadumie i skupieniu dzieci spacerowały alejkami cmentarza. Obserwowały, jak mieszkańcy naszego miasta porządkują groby swoich bliskich przed Wszystkimi Świętymi. Przedszkolaki zapaliły znicze na Grobie Partyzantów, Nieznanego Żołnierza, na grobie pani Teresy Motyl, nieżyjącej już, wspaniałej nauczycielki i koleżanki pedagogów pracujących w naszej szkole. Podczas wycieczki „Zerowiaczki” dowiedziały się, dlaczego niektóre groby są zaniedbane, a niektóre, mimo, że są bardzo stare, są uporządkowane.

Wyjątkowa, niecodzienna i bardzo edukacyjna  była wycieczka naszych przedszkolaków. Pierwszego listopada wszyscy ludzie odwiedzą groby nieżyjących bliskich, znajomych, sąsiadów, wspomną ich z rozrzewnieniem i zapalą dla nich światełko.Głośne czytanie w naszym przedszkolu

26 października, już po raz drugi w tym roku szkolnym, w naszej bibliotece, odbyło się "Głośne piątkowe czytanie". Przedszkolaki wszystkich grup, od najmłodszych „Motylków”, przez sprytne „Sówki” i „Jeżyki”, aż po najstarsze „Zerowiaczki”, słuchały w skupieniu starszych koleżanek, które czytały im bajki. W piątek dzieci poznały historię „Czarownicy” R. Piątkowskiej oraz przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu.

Następne spotkanie za miesiąc, a w planach kolejne, w każdy ostatni piątek miesiąca.


Pocztówkowe przedszkole w grupie "Motylki"

W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek czy listów powoli odchodzi w niepamięć. Łatwiej i taniej napisać maila, SMS, porozmawiać na czacie albo wysłać wiadomość na portalu społecznościowym. Często zapominamy o tym, jak wiele daje pisanie listów, które nie tylko ćwiczy wyobraźnię i cierpliwość, ale także rozwija kreatywność. Listy są także czymś trwałym, mogącym stać się wspaniałą pamiątką na długie lata. Bywa i tak, że każdy list niesie ze sobą jakąś historię, każdy ma duszę. Czytanie ich jest magicznym momentem dla odbiorców. Jest to też odskocznia od zbyt prostych form dzisiejszego komunikowania się i może dać wiele radości dzieciom czy dorosłym. Okazją do wysłania pocztówki nie muszą być tylko święta. Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że jest to bardzo ciekawa forma komunikowania się z innymi osobami, aby w późniejszym czasie również one podtrzymywały tą tradycję.

Grupa "Motylki" wraz z paniami włączyły się w ogólnopolską akcję "Pocztówkowe Przedszkole" i wysłały pocztówki z Końskich do przedszkoli z całej Polski. Otrzymane pocztówki będziemy zbierać i zrobimy z nich wystawę. Na naszej pocztówkowej mapie zaznaczyliśmy miejsca, z których otrzymaliśmy kartki. Dziękujemy tym przedszkolom. Wierzymy w to, że zasada „podaj dalej” z pewnością rozwinie się i zaowocuje nawiązaniem znajomości z innymi placówkami.


Mobilne planetarium w naszym przedszkolu

W środę, 24 października, dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Dzięki pokazom, dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstaje wszechświat, galaktyki, Układ Słoneczny. Pokaz odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, któradawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem Słońca i deszczem meteorytów. W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w  zagadkowy świat  kosmosu. Pokaz dostarczył wszystkim wiele niezapomnianych kosmicznych wrażeń.Urodziny Zuzi z grupy "Motylki"

Urodziny w przedszkolu to wesołe wydarzenie, które cieszy każdego.

W poniedziałek, 22 października, Zuzia z grupy "Motylki" obchodziła 3 urodziny. Kiedy Zuzia zajęła honorowe urodzinowe miejsce, cała grupa zaśpiewała jej "Sto lat".

Życzymy Zuzi dużo uśmiechu i spełnienia marzeń oraz samych wesołych dni w przedszkolu.Urodziny w grupie „Jeżyki"

Każde dziecko marzy o tym, aby dzień ich urodzin był jak najpiękniejszy. Dzieci świętują swoje urodziny w domu z rodziną, ale wiele radości sprawia im to, kiedy mogą bawić się wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola.

Dnia 19 października swoje urodziny obchodzili Zuzia i Daniel. Jak zawsze, nie zabrakło wspaniałych zabaw, podczas których jubilaci mogli poczuć się wyjątkowo. Na początku dzieci, wraz z p. Elą, przygotowały Zuzi i Danielowi specjalne miejsce (tron i koronę) na chuście animacyjnej. Cała grupa zaśpiewała im „Sto lat”, a następnie każdy po kolei składał życzenia częstując się cukierkami. Odbyły się zabawy przy muzyce, a pociąg, w którym Zuzia i Daniel pełnili główną funkcję – lokomotywy, przywiozła całą grupę do stolików, gdzie na dzieci czekał pyszny czekoladowy tort, który specjalnie na tę uroczystość przygotowała mama Zuzi.

Życzymy Zuzi i Danielowi wszystkiego najlepszego.Kinezjologia w grupach "Sówki" i "Motylki" 
- malowanie na folii 

18 października, na zajęciach z kinezjologii przedszkolaki poznają wieloma zmysłami, a sala przedszkolna zamienia się w salę doświadczania świata. Dzieci za pomocą zmysłu dotyku różnicowały różne faktury - gładką, śliską i szorstką, rozpoznawały dary jesieni za pomocą dotyku oraz próbowały eksperymentować z barwami poprzez ich mieszanie, a następnie malowanie na folii. Pomysł niezwykle spodobał się naszym przedszkolakom, a od zabawy trudno było ich oderwać.


Bajkoterapia w grupie "Sówki"
- eksperymenty z wodą i kolorami

Na ostatnich zajęciach z bajkoterapii, 18 października, przedszkolaki poznały czarodzieja Kolorucha, który odmienił białą krainę i jej smutnych mieszkańców w świat wypełniony barwami i różnymi odcieniami emocji. Dzieci same miały okazję poeksperymentować z mieszaniem kolorów, barwiły wodę za pomocą bibuły, a następnie jak w laboratorium małego chemika, nalewały pipetką wodę do specjalnych gumowych podkładek ćwicząc tym samym małą motorykę.


Jesienne spacery „Motylków”

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła  przedszkolaki z grupy "motylki" do spaceru po okolicach przedszkola. Dzieci podziwiały przedszkolny teren w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody.


„Tak niedawno żeśmy się poznali, 
a już pożegnania nadszedł czas…”

18 października 2018 r., to ostatni dzień, kiedy Ola Suchenia bawiła się wspólnie z „MOTYLKAMI” w naszym przedszkolu.

Na pożegnanie, koleżanki i koledzy z grupy zaśpiewali jej piosenki, wręczyli pamiątkowy dyplom, baloniki i składali najlepsze życzenia na nowy etap życia. Ola poczęstowała wszystkich „słodką niespodzianką”.

Oli życzymy powodzenia w nowym przedszkolu, wspaniałych przyjaźni, a Rodzicom dziękujemy za współpracę.

           Dzieci i Panie z grupy „Motylki"

  


"Sówki" i "Jeżyki" na wycieczce w parku

15 października, „Sówki i Jeżyki”, wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni, udały się do parku na wycieczkę, która była okazją do zdobycia nowych wiadomości, jak również dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku?” Dzieci dzieliły się swoją wiedzą, opowiadały o tym, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać. Dzieci nie zapomniały również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę. 

Park odkrył przed przedszkolakami swe piękno. Podziwiały jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchały odgłosów przyrody. Bacznie przyglądałmy się przyrodzie: korze drzew, liściom, rozmawiały o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Podczas wycieczki zbierały najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiły swój kącik przyrody. W czasie wycieczki był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści. Zebrane liście dzieci wykorzystają do wykonania pracy plastycznej „Jesiennego liska”. Zadowolone, z kieszeniami pełnymi żołędzi i bukietami kolorowych liści wróciły do przedszkola. Już nie mogą doczekać się następnej wycieczki.„Jesienna  bajka muzyczna”   

15 października w naszym przedszkolu słuchaliśmy jesiennego koncertu w wykonaniu artystów Filharmonii Świętokrzyskiej. Odbywał się w mieście Symfonia, po którym dzieci oprowadziła dziewczynka o imieniu Piosenka. Bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o instrumentach dętych, strunowych i klawiszowych. Piosenka wyjaśniła, co znaczy w muzyce piano, forte, co to jest bas i klucz wiolinowy. Za naszymi oknami złota polska jesień, a w auli szkolnej rozpływały się jesienne nutki muzyki pana Vivaldiego z „Czterech pór roku”. Jak zawsze cudowna, pani Agnieszka, angażowała dzieci do zabawy, sama zaś zagrała na flecie poprzecznym.Pracowity tydzień w grupie  „Jeżyki” 

W dniach 8 - 12 października nasze przedszkolaki z grupy "Jeżyki" realizowały wiele ciekawych inicjatyw, a wszystko w ramach tygodnia „Dbamy o zdrowie”. Dzieci dowiedziały się, co należy robić, aby być zdrowym, jak jeść, aby być silnym, jakie produkty są zdrowe, a jakie szkodzą.

8 października, przedszkolaczki „Jeżyki” i „Sówki” udały się na wycieczkę do „Groty solnej” w Końskich. Dla dzieci pobyt w grocie solnej wiązał się ze wspaniałą zabawą oraz pozytywnym wpływem na ich zdrowie.

Dzieci na zajęciach z p. Elą wysłuchały krótkiej pogadanki na temat racjonalnego odżywiania i zdrowego stylu życia. Ważne jest, aby dobre nawyki wpajać już najmłodszym. Dlatego zdobytą wiedzę dzieci wykorzystały do wykonania planszy „Piramida żywieniowa”. Dzieci wycinały i przyklejały produkty na odpowiednich piętrach. Przedszkolaki starały się znaleźć receptę na zachowanie dobrego samopoczucia.

Zdrowie to także sport i gimnastyka, dzieci pamiętały o tym ćwicząc i bawiąc się w hali sportowej.

Przedszkolaczki odwiedziły panią pielęgniarkę. Celem było uświadomienie dbania o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dzieci dowiedziały się, co to są bakterie i wirusy, jak się przed nimi chronić i, że nawet zwykłe wycieranie „noska” jest bardzo ważne, gdyż nieumiejętne prowadzi do wielu chorób. Dzieci zadawały dużo pytań, na które pani pielęgniarka z radością odpowiadała. Za wspaniałe spotkanie dzieci dziękują pani Marysi.„Idzie lasem Pani Jesień, kolorowe dary w koszu niesie". 

W czwartek, 11 października, „Zerowiaczki” pod opieką pani Małgosi i pani Patrycji, wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu, aby poszukać babiego lata. Złota polska jesień, jaką mamy od kilku dni, sprawiła, że las mienił się różnymi kolorami. Dobre humory i ciekawość dzieci widoczne były szczególnie w lesie, ale towarzyszyły im podczas całej wyprawy.

W drodze powrotnej z lasu „Zerowiaczki” zostały ugoszczone przez rodziców Zuzi Kozy, któzy przygotowali na swojej posesji wspaniałą niespodziankę - jesiennego grilla. Po dość długiej wyprawie, odpoczynek przy obficie nakrytym stole, możliwość upieczenia sobie nad ogniskiem kiełbaski, były dla dzieci chwilą na odpoczynek i sprawdzenie swoich sił. Dary lasu, które przedszkolaki przyniosły do swojej zerowiaczkowej sali, udekorowały pięknie wnętrze, a prace plastyczne dopełniły całości wycieczki. 

„ZEROWIACZKI” Z PANIĄ MAŁGOSIĄ SERDECZNIE DZIEKUJĄ PAŃSTWU MAŁGOSI I KRZYSIOWI KOZOM ZA SUPER NIESPODZIANKĘ."Zerowiaczki" świętują Dzień Edukacji Narodowej

"Dzisiaj święto swoje mają Ci, którzy dzieci nauczają". 8 października w naszej szkole odbyła się  niecodzienna  uroczystość, na której zebrali się, tak jak śpiewała mała Lenka, Ci, którzy dzieci nauczają. Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich, którzy uczą, wychowują, zapewniają czystość w szkole, przedszkolu, pomoc w znalezieniu kluczyka do szafki z ubraniami.    
Na uroczystości obecni byli: Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty Zbigniew Wojciechowski, wicestarosta Andrzej Marek Lenart, Burmistrz MiG Końskie Krzysztof Obratański, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Zbigniew Kowalczyk, wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, Radni Rady Miejskiej, Naczelnik Wydziału Edukacji Krystyna Milczarek, przedstawiciele związków zawodowych, dyrektorzy szkół, przedszkoli z terenu MiG Końskie, sołtys Stadnickiej Woli Jan Lachowski, przewodniczący Rady Rodziców naszej szkoły Artur Dajer, przedstawiciele mediów.
 Podczas uroczystej gali wręczone zostały nagrody, medale Komisji Edukacji Narodowej tym nauczycielom, którzy w ostatnim roku szkolnym szczególnie wyróżnili się w swojej pracy z dziecmi. Nie zabrakło również Zerowiaczków , którzy uświetnili uroczystość swoim występem. Dzieci, w pięknych strojach, recytowały wiersze, śpiewały piosenkę i zatańczyły "Krakowiaka". Emocje dzieci związane z występem były ogromne, udzieliły się również rodzicom oglądającym swoje pociechy. Ale wszystko zakończyło się dobrze, "Zerowiaczki" nagrodzono dużymi brawami.
WSZYSTKIM,  KTÓRZY PRZYCZYNIAJĄ SIĘ 
DO WYCHOWANIA, NAUCZANIA, 
WSZYSTKIM, KTÓRZY DBAJĄ O CZYSTOŚĆ I PORZĄDEK, DZIĘKUJEMY I ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO 
I DZUŻO WDZIĘCZNOŚCI ZE STRONY DZIECI.


Pani Jesień odwiedziła "Sówki"

5 października maluchy z grupy "Sówki" odwiedził niezwykły gość. Pani Jesień, ubrana w długą suknię przystrojoną liśćmi, w cudnym kapeluszu na głowie, przyniosła dzieciom w koszykach  Dary Jesieni. 

Sówki przygotowywały się do tego spotkania przez cały tydzień. Ciężko pracowały, m.in.: malowały jabłka, składały grzybki, przyklejały liście, robiły przetwory i przygotowały sok z malin, który spróbują za kilka dni. W piątek przeciskały owoce i warzywa. Świeży soczek, samodzielnie wykonany, smakował wyśmienicie.


"Motylki" robią szaszłyki

O tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców, wiedzą przedszkolaki z grupy ,,Motylki".

2 października przedszkolaki bawiły się w „owocowy stragan” oraz śpiewały piosenki o owocach. Pprzyniosły do przedszkola różne owoce. Dzieci zajadały się własnoręcznie wykonanymi, kolorowymi, owocowymi szaszłykami. Uczyły się w ten sposób jeść smacznie i zdrowo.

Określały ich kształt, kolor, wielkość oraz nazwę. Dzieci tego dnia miały dużo pracy, każdy nadziewał na patyczki owoce tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe.  Po skończonej pracy, wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonana potrawa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.                  "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki", czyli przedszkolaki z grupy „Jeżyki” poznają warzywa i owoce           

2 października, "Jeżyki" na zajęciach rozpoznawały owoce i warzywa. Te „nasze” i te egzotyczne, rosnące na drzewach i te w ziemi. Wiedzą, co dobrego można z nich wyczarować i jak zabrać się do przygotowania owocowej sałatki. Tym razem jednak dzieci zajadały się umytymi i obranymi ze skórki. Wiedzą, co pyszne i zdrowe.I polecają wszystkim."W zdrowym ciele zdrowy duch"    

Zgodnie z tą myślą, "Zerowiaczki" dbają o swoją kondycję fizyczną i dobre samopoczucie systematycznie i z wielką ochotą ćwicząc na szkolnej hali sportowej. Jako jedyne przedszkolaki w Końskich mają możliwość ćwiczyć na profesjonalnej hali sportowej, gdzie korzystają ze sprzętu sportowego i z całej powierzchni hali. Czują się jak ryba w wodzie podczas ćwiczeń i wracają do swojej sali po ćwiczeniach zmęczeni jak prawdziwi sportowcy. Z niezwykłą dbałością składają swoję ubrania przebierając się do ćwiczeń, pilnują, aby nie zabrać bluzki czy spodenek kolegi, zawsze zostawiają ułożoną w kosteczkę swoją odzież - tylko brać przykład z "Zerowiaczków".


Urodziny Adasia w grupie "Zerowiaczki"

1 października to u "Zerowiaczków" naprawdę był dzień pełen emocji. Świętowali nie tylko Dzień Chłopaka, byli w grocie solnej, ale wspólnie obchodzili również urodziny Adasia Cłapaka. Adaś dopełnił przyjemnych chwil częstujac wszystkich pysznymi cukierkami urodzinowymi. Zanim te trafiły do przedszkolaków, wszystkie dzieci złożyły chłopcu życzenia urodzinowe i zaśpiewały tradycyjne "Sto lat". Nie wszyscy mają taki bogaty dzień... prawda, ale "Zerowiaczki" dały radę.Dzień pełen wrażeń u "Zerowiaczków"

Tydzień zaczął się Zerowiczkom bardzo intensywnie, ponieważ już w poniedziałek, 1 października, po śniadaniu, wybrały się do groty solnej, aby w innej formie dbać o swoje zdrówko. Pogoda im dopisała, humory również, dlatego pobyt w grocie był świetną zabawą, a czas bardzo szybko im upłynął.  Wizytę zafundowli Zerowiaczkom rodzice Zuzi Kozy, którym po raz kolejny dzieci serdecznie dziękują.


Dzień Chłopaka w grupie "Sówki"

1 października w grupie "Sówki" odbył się Dzień Chłopaka. Dziewczynki zaśpiewały swoim kochanym kolegom gromkie "100 lat" i podarowały upominki. Było oczywiście mnóstwo życzeń, by chłopcy rośli duzi i szczęśliwi, by każdy dzień był dla nich bardzo raadosny. To wyjątkowe święto upłynęło przedszkolaczkom w atmosferze  radości i dobrej zabawy. Dzień Chłopaka w grupie "Jeżyki"

Uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola, o urodzinach, imieninach. Równie ważne jest Święto Chłopców. Dzień 1 października był szczególny dla chłopców z grupy „Jeżyki”. Pani, razem z dziewczynkami, przygotowała specjalne krawaty „Super chłopak”. Były także drobne upominki i mnóstwo życzeń, by chłopcy rośli duzi i byli szczęśliwi. Nie zabrakło w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.Dzień Chłopaka w grupie "Zerowiaczki"

1 października w przedszkolnej sali czekała na chłopców z grupy "Zerowiaczki" niespodzianka. Z okazji Dnia Chłopaka, Natalka, w imieniu dziewczynek, złożyła swoim kolegom życzenia: samych szóstek, zdrówka i dużo usmiechu. Następnie wszystkie dziewczynki zaśpiewały piosenkę,  zatańczyły i każdemu chłopcu wręczyły miły upominek, oczywiście z całuskami. Żeby dziewczynkom też osłodzić dzisiejszy dzień, chłopcy podziękowali za życzenia i z mocnymi uściskami wręczyli koleżankom małe słodkie co nieco.


Dzień Chłopaka" w grupie "Motylki"

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Jednym z takich ważnych dni, jest Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. 

W dniu 1 października w grupie Motylki dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, złożyły życzenia uściskały ich i ucałowały. Chłopcy radośni i zadowoleni, podziękowali koleżankom za upominki. 


"Motylki" na zajęciach z rytmiki

"Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie, jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem".

J. E. Dalcroze

Rytmika jest lekcją lubianą przez dzieci ze względu na kontakt z muzyką, możliwość ruchu i ciekawej atrakcyjnej formy zabawy. A ruch i zabawa są dzieciom po prostu niezbędne. "Motylki" bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach rytmiki prowadzonych przez pani Anetę Karbownik, oczekują na nią z radością i biorą w niej czynny udział. Zajęcia w grupie Motylki odbywaja sie dwa razy tygodniowo po 30 min.


"Motylki" znają zdrowe warzywa

"Jedz owoce i warzywa, a bedziesz zdrów jak ryba".

Zgodnie z powyższym hasłem, maluchy z grupy "Motylki" przystąpiły do działania. Na zajęciach, dzieci degustowały wybrane rodzaje warzyw. Znalazły się wśród nich: marchewka, papryka, pomidor i ogórek. Później dzieci opowiadały o zaletach jedzenia warzyw, określały ich smak, kolor, kształt."Sówki" dbają o zdrowie

Edukacja prozdrowotna to ważny element działalności placówek oświatowych. Odpowiednie jej zaplanowanie oraz realizacja już na poziomie przedszkola, to klucz do sukcesu w kształtowaniu właściwych postaw i nawyków wśród najmłodszych. Nasze przedszkolaki wiedzą, co należy robić, aby być zdrowym. W minionym tygodniu grupa 4 latków realizowała temat „Dbam o zdrowie”. Celem tych zajęć było zrozumienie konieczności przestrzegania zabiegów higienicznych, propagowanie właściwych nawyków żywieniowych, nabywania umiejętności dbania o własne zdrowie. W środę, razem z panią wychowawczynią, udały się do gabinetu pielęgniarki szkolnej. Nasza przesympatyczna pani Maria opowiedziała, co należy robić aby być zdrowym, a nasze czterolatki słuchały uważnie i obiecały się stosować  do zaleceń pielęgniarki.

W piątek dzieci podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy kolorowe szaszłyki”. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale i wcale nie trzeba było ich zachęcać do jedzenia. Chętnie pałaszowały szaszłyki pełne witamin. Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie, dlatego nie mogło zabraknąć ćwiczeń w tym tygodniu. W naszej bawialni uśmiechu i wygibasów niebyło końca.

 „SPORT”
Każdy przedszkolak o tym wie:
Chcesz być zdrowym ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa
Są reguły, jest zabawa.


Dzień Głośnego Czytania w grupie "Motylki" 

Z okazji Dnia Głośnego Czytania, który przypada na 29 września, nasze  "Motylki" 28 września odwiedziły szkolną bibliotekę. Na początku wizyty pani Ania oprowadziła maluchy po swoim królestwie książek, opowiedziałą o pracy w bibliotece, a następnie uczennice trzeciej klasy gimnazjum przeczytały Motylkom "Bajkę o Czerwonym Kapturku"."Sówki" i "Jeżyki" w szkolnej bibliotece

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyła się inauguracja comiesięcznych spotkań z przedszkolakami pod hasłem "Głośne piątkowe czytanie". Spotkania te odbywać się będą w każdy ostatni piątek miesiąca. 28 września uczennice trzeciej klasy gimnazjum przeczytały dzieciom opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. "Pies", ze zbioru "Na wszystko jest sposób" oraz bajkę o Czerwonym Kapturku. Przedszkolaki z grup Sówki i Jeżyki uważnie słuchały opowiadań, a potem odpowiadały na pytania zadawane przez panią Anię, naszą bibliotekarkę. 

Następne spotkanie planowane jest na 26 października, a przedszkolaki już się go nie mogą doczekać."Zerowiaczki" w bibliotece

"Bo czytanie, to kochanie".  Takie motto przyświeca Zerowiaczkom w ich codziennej pracy, uświadamiając im, jak ważne jest obcowanie z literaturą. 

Z okazji Dnia Głośnego czytania, 28 września, na zaproszenie pani Ani, naszej bibliotekarki szkolnej, "Zerowiaczki" zebrały się  w bibliotece, aby wśród książek, w ciszy, posłuchać głośnego czytania. Pani Ania wprowadziła dzieci w atmosferę miłej ciszy, w której czytała przedszkolakom o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach. Skupienie słuchaczy było duże, co widać było w rozmowie i dyskusji przeprowadzonej po czytaniu. Zerowiaczki w podziękowaniu za gościnę wyrecytowały wiersze "Szkoła pod Buczyną" i "Cztery jabłuszka". Było to pierwsze z serii spotkań dzieci przedszkolnych w bibliotece szkolnej na Głośnym Czytaniu.

 

  „Nasze zmysły” - co mogę dotknąć, powąchać, posmakować.

Dzień 27września w grupie „Jeżyki” był bardzo aromatyczny. Od zapachu przypraw aż kręciło się w głowie. Czuć było aromat cynamonu, goździków, kakao, liści laurowych. A wszystko przez zajęcia z cyklu „Nasze zmysły - co mogę dotknąć, powąchać i posmakować". Dzieci wąchały, smakowały i próbowały odgadnąć nazwy tych pachnideł. Świetnie się przy tym bawiły. Na zakończenie zajęć dzieci tworzyły kreatywną pracę plastyczną, „Obrazy pachnące przyprawami”. To był pachnący i słoneczny dzień."Motylki" robią masę mydlaną

25 września nasze przedszkolaczki z grupy "Motylki", razem z pania Agatką, przygotowywały masę mydlaną. Te zajęcia były dla dzieci przede wszystkim doskonałą formą zabawy. Potrzebne były zaledwie dwa składniki: mydło w płynie i mąka ziemniaczana. Dzieci ugniatajac masę, ćwiczyły również  motorykę małą, a później lepiły z przygotowanego "ciągutkowego" ciasta różne kształty.


Dzień Przedszkolaka w grupie "Motylki"

20 września to dzien radosny dla wszystkich przedszkolaków. Na wieść o przygotowywanej w grupie "Motylki" uroczystości, dzieci bardzo się ucieszyły. Radość była większa tym bardziej, że w tym roku szkolnym wszystkie przyszły po raz pierwszy do przedszkola i pierwsze ich kroki w nowym miejscu nie były łatwe.
W dniu balu dzieci dotarły do przedszkola z uśmiechami na buzi i tak, jak prosiła pani Agatka, zabrały ze sobą z domu dużą  porcję dobrego humoru.  A zabawom tego dnia nie było końca. Dzieci od samego rana bawiły się i śpiewały piosenki. W nagrodę zostały odznaczone specjalnie na tę okazje przygotowanymi medalami.
Dzien Przedszkolaka zakończył sie rozdaniem prezentów, dyplomów i wspólnymi zdjęciami z paniami, do których dzieci bardzo chętnie 
pozowały. 


Dzień Przedszkolaka w grupie "Sówki"

W dniu 20 września, w czwartek, przedszkolaki z grupy SÓWKI świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Panie wychowawczynie, wraz z pomocą panią Elą, sprawiły, że ten dzień był wyjątkowy.  

Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkurencjach, które odbywały się na świeżym powietrzu. Przedszkolaki zmierzyły się z przeniesieniem piłeczki na łyżce, między pachołkami przenosiły również woreczek na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami, które na końcu ozdobiły zgodnie z własnymi pomysłami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. 

Następnie, w sali przedszkolnej, musiały poszukać ukrytych słodkości, aby potem w nagrodę móc je skonsumować. Otrzymały również korony, czapki pirackie oraz medale na pamiątkę tego wyjątkowego święta. Dziękujemy grupie starszej "Jeżykom" za odwiedziny i poczęstunek dla naszych "Sówek".


Dzień Przedszkolaka w grupie "Jeżyki"

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”.

Tego dnia dzieci z grupy „Jeżyki” po otrzymaniu opasek z napisem „Dzień Przedszkolaka” zostały zaproszone przez swoją wychowawczynię, p. Elę ,do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Zabawom tego dnia nie było końca. Przedszkolaki tańczyły, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz malowały kolorowe balony, które ostatecznie ozdobiły uśmiechami. Dzieci opowiadały jakie cechy powinien mieć super przedszkolak i jak się powinny zachowywać w przedszkolu. W nagrodę zostały odznaczone specjalnie na tą okazję przygotowanymi medalami. Na zakończenie dzieci zasiadły do poczęstunku przygotowanego przez swoich rodziców. Dzień Przedszkolaka w grupie "Zerowiaczki"

"Jestem sobie Zerowiaczek", nie grymaszę i nie płaczę".  
Jak co roku, w dniu 20 września, w całej Polsce wszystkie przedszkolaki mają swoje święto. Tak było również w naszym przedszkolu. W grupie "Zerowiaczki" dzieci miały wiele atrakcji, dzień ten był zdecydowanie inny od pozostałych dni w przedszkolu.  

Wszystkiego najlepszego, szczęścia i radości moc, ciepłego słoneczka co dzień, kolorowych snów co noc.    "Zerowiaczki" i "Jeżyki" na spotkaniu z policjantem

Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski. W ramach akcji "Bezpieczna droga do przedszkola", 18września, we wtorek, nasze przedszkole (na zaproszenie pani pedagog Kasi Świercz) odwiedził pan policjant. Rozmawiał z dziećmi o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, przypomniał zasady zachowania w chwili gdy spotykamy psa. Zwrócił uwagęmaluchom na to, że nie wolno ufać obcym ludziom, ktorzy będą nas zachęcać prezentem do pójścia z nimi.  

Wszyscy wspólnie, podczas zabawy, utrwalili sobie zasady przechodzenia przez jezdnię na światłach. Na zakończenie spotkania gość poczęstował wszystkie dzieci słodką niespodzianką. Teraz na pewno każdy z przedszkolaków będzie jeszcze bardziej zwracał uwagę na bezpieczeństwo swoje i innych.Spotkanie z policjantem w grupach "Sówki" i "Motylki"

18 września, grupę 3 i 4 latków w naszym przedszkolu odwiedził bardzo ważny gość - Pan Policjant. Cały tydzień poprzedzający wizytę, dzieci rozmawiały na zajęciach o ruchu drogowym i bezpieczeństwie na drodze. Zaproszony gość chętnie opowiedział przedszkolakom z grupy ,,Motylki” i "Sówki"  o swoim zawodzie, obawiązkach policjanta i o zasadach obowiązującym w ruchu drogowym. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu. Bardzo chętnie oglądały prezentowane akcesoria przyniesione przez zaproszonego gościa. 

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu jakim jest policjant oraz za prezenty - odblaski. "Sówki" i "Jeżyki" bezpiecznie przechodzą przez jezdnię

18 września, nasze maluszki z grup "Sówki" i "Jeżyki", pod opieką pań wychowawczyń, poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a przede wszystkim zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Ubrane w odblaskowe kamizelki, po wysłuchaniu wskazówek swoich pań, wzorowo przechodziły przez przejście dla pieszych. Wiedzą, że nie wolno wchodzić na jezdnię, nawet na przejście dla pieszych, bez upewnienia się, że nic nie nadjeżdża, należy się rozejrzeć w lewo i w prawo i dopiero wtedy przechodzić.

Taka lekcja w terenie, na pewno utrwali zasady bezpiecznego poruszania się i na długo  zastanie w pamięci przedszkolaczków.


Pierwszy koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej
w nowym roku szkolnym

W nowym roku szkolnym, z nowymi koncertami artystów Filharmonii Świętokrzyskiej, przyjemnie rozpoczynamy naszą pracę i zabawę w przedszkolu. 17 września, Zerowiaczki, Jeżyki i Sówki wysłuchały pierwszego koncertu doskonałych muzyków. Jak zwykle, pani Agnieszka w przyjemny sposób wprowadziła wszystkich w tegoroczne koncerty. Przypomniała zasady kulturalnego zachowania się podczas wspólnych muzycznych spotkań i płynnie przeszła do przedstawienia muzyków, przywiezionych przez nich instrumentów. Przedstawiła sylwetki kompozytorów: Mozarta, Beethovena, Bizeta, których melodii wszyscy później wysłuchali. Dzieci grały na instrumentach, wyklaskiwały rytmy, piękna Carmen - Zuzia Koza, tańczyła obok swojego przyjaciela - Adasia Cłapaka.  Dziękujemy i już czekamy na następny koncert.                                            Urodzinki Natalki w grupie "Motylki"

Dnia 11 września w grupie "Motylki" świętowaliśmy urodziny Natalki. Wa wyznaczonym miejscu w sali, jubilatka zasiadła na krzesełku jak na tronie.  Jest to symbol, że tego dnia jest się najważniejszym. Wszystkie dzieci z grupy "Motylki" oraz "Sówki" stając w kole odśpiewały "Sto lat". Natalka w ramach podziękowania za życzenia poczęstowała dzieci cukierkami. Celem obchodów urodzin w grupie jest budzenie szacunku dla każdego, podkreślenie ze jest tą wyjątkową osobą oraz sprawianie przyjemności kolegom i koleżankom w dniu urodzin.


Jak rozpoczęły spotkanie z przedszkolem "Zerowiaczki" ?

Skończyły się wakacje. Już czas zacząć nowe przygody i doświadczenia w miłym towarzystwie. 25 wesołych, ciekawych nowych doświadczeń Zerowiaczków poznawało w pierwszym tygodniu siebie wzajemnie i szkołę. Poznali cały budynek Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, którego nieodłączną częścią jest Przedszkole "SOWA". Szczególnie ważne było to dla dzieci, które dołączyły do  przedszkolnej grupy. Wrażenia ich były ogromne. Dzieci były w gabinecie pielęgniarki, na hali sportowej, gdzie będą ćwiczyć, u pani dyrektor Edyty Kowalskiej, u dyrektora Mariana Wikiery, u starszych i młodszych kolegów z grupy "Sówki", "Jeżyki" i "Motylki", w biliotece szkolnej. Na koniec, korzystając z pięknej, ciepłej, słonecznej pogody, wybrali się na pierwszą pieszą wycieczkę nad staw.Pierwszy tydzień w grupie "Sówki"

Naszym maluchom z grupy "Sówki" minął już pierwszy tydzień w przedszkolu w nowym roku szkolnym. Dzieci zapoznały się w tym czasie z zasadami panującymi w przedszkolu. Poznawały budynek szkolny pod opieką pań: Karoliny Rogalskiej i Moniki Śliwak, zgłębiały tajniki otoczenia wokół szkoły. Każdemu przedszkolakowi została przydzielona szafka w sali, każdy posiada również szafkę na ubrania na przedszoklnym korytarzu oznaczoną kolorowym znaczkiem. Dzieci same wybierały sobie znaczek, a później dopasowywały go do szafki.  Wszystkim poszło to bardzo sprawnie, dlatego w nagrodę cała grupa wyszła na plac zabaw.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września 2018 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O godzinie 8.00 odbyła się msza św. w kościele pw. św. Anny. O godz. 10.30 społeczność naszego przedszkola zgromadziła się w auli szkolnej. Dyrektor Czesław Staciwa i wicedyrektor Edyta Kowalska powitali dzieci, nauczycieli wychowawców, rodziców. Życzyli wszystkim wspaniałego roku szkolnego – sukcesów, zapału i sił do codziennej pracy, rozwijania zainteresowań. Zaprosili rodziców do współpracy i udziału w przedszkolnych inicjatywach. Opowiedzieli o organizacji pracy przedszkola w  bieżącym roku szkolnym i życzyli maluchom radości z przychodzenia i przebywania w naszej placówce. Przedstawili wychowawców klas, z którymi po części oficjalnej uczniowie udali się do kolorowych, przygotowanych już do nauki i zabawy sal.