Rok 2017/2018


Zakończenie roku u "Zerowiaczków" 

"Czołem uczniowie pierwszych klas, młodsza koleżanka żegna Was" - takimi słowami Lenka Rogalska, w imieniu młodszych kolegów z grupy, pożegnała dzieci odchodzące do pierwszej klasy. Rok szkolny minął jak "z bicza strzelił".  Nadszedł moment, aby pozostawić misie, lalki i zamienić je na plecak pełen książek, zeszytów. Na razie jednak, wszystkie dzieci w dobrych humorach spędzą wakacje, każdemu bowiem należy się teraz dużo odpoczynku. 
Życzymy Wam co najmniej piątek w pierwszej klasie. Nie zapominajcie o swojej grupie i młodszych "Zerowiaczkach". Odwiedzajcie ich i panią Małgosię.            

A tymczasem - udanych wakacji!


„Zerowiaczki” uczciły Święto Patrona Szkoły

„Jest na mapie mała kropka, ja tu mieszkam tu, mnie spotkasz"… Wiersz Joanny Białobrzeskiej recytowany przez Zuzię Styś z grupy „Zerowiaczki”, pięknie oddaje charakter uroczystości, która 14 czerwca odbyła się w naszej szkole. Już po raz piąty, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne Szkoły i Przedszkola oraz wszystkie dzieci młodsze i starsze obchodzili Święto Patrona Szkoły. Jest to dzień szczególny dla nas wszystkich, w jego obchody aktywnie włączyły się „Zerowiaczki”. Na uroczystej gali w auli szkolnej, Zuzia Styś i Wojtek Kowalczyk, recytowali wiersze „Moja Mała Ojczyzna” Joanny Białobrzeskiej, „Kim też ja będę?” Władysława Bełzy. Natomiast w bibliotece szkolnej odbył się patriotyczny konkurs recytatorski, w  którym Natalka Śliwak, Lena Rogalska i Amelka Ertman jako przedstawicielki „Zerowiaczków” recytowały wiersze: „Co to jest Polska?" Cz. Janczarskiego, „Wiersz o Syrence”, „Moje Miasteczko” Cz. Janczarskiego. Dziewczynki dostały pamiątkowe dyplomy od komisji, w skład której wchodziły nauczycielki naszej szkoły. Po oficjalnych uroczystościach, na boisku szkolnym, odbył się festyn rodzinny, czyli loteria fantowa, z której dochód przeznaczony jest na Fundację Świętego Mikołaja, były animacje dla najmłodszych, gry sportowe i niecodzienni goście: Czarna Flota, czyli grupa motocyklistów ze swoimi „wypasionymi” maszynami. Każdy mógł się posilić, skosztować smacznych ciast pieczonych przez rodziców, a przede wszystkim wspólnie świętować.

 "Jestem przyjacielem ludzi" 

12 czerwca, "Zerowiaczki", wspólnie ze swoimi starszymi kolegami z klas I-III, obejrzały przedstawienie profilaktyczne wystawione przez Krakowski Teatr "Kurtyna", pt. "Jestem przyjacielem ludzi". Dzieci podróżowały z osobami o różnym kolorze skóry, mówiącymi różnymi językami i mieszkającymi w różnych miejscach na świecie. Aktorzy pokazywali im świat, uświadamiając jednocześnie wszystkim, że życzliwość,  dobre serce, uśmiech na twarzy powodują, że świat jest kolorowy. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w Polsce, w Chinach, czy w Afryce, zawsze musimy pamiętać o drugim człowieku, pomagać innym, okazywać serdeczność, a to co damy innym, do nas wróci ze zdwojoną siłą.Spotkanie z muzyką - 
kolejny koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej

"Instrumenty perkusyjne" - to hasło ostatniego koncertu artystów Filharmonii Świętokrzyskiej w tym roku szkolnym, który miał miejsce 11 czerwca. Pani Agnieszka, jak zwykle z wdziękiem, opowiadała przedszkolakom o instrumentach perkusyjnych, a panowie pięknie  na nich grali. Dzieci poznały klawesy, czyli drewniane pałeczki, werble i zwykłe rurki, na których można wygrywać różne rytmy. Nasze przedszkolaki na rurkach zagrały melodię "Wyszły w pole kurki trzy", za co otrzymały od swoich Pań gromkie brawa.
Rok szkolny minął szybko, po wakacjach znów będziemy gościć w naszych progach żywą muzykę. Do zobaczenia i do usłyszenia."Bezpieczne wakacje" - spotkanie z przedstawicielem Policji

W piątek, 8 czerwca, z inicjatywy Pani pedagog Kasi Świercz, w auli szkolnej odbyło się spotkanie dzieci klas I-III i "Zerowiaczków" z policjantem. Spotkanie miało na celu przygotować dzieci na bezpieczne spędzenie wakacji, zwrócenie uwagi na zachowanie w różnych miejscach, np.: nad wodą, podczas jazdy na rowerze lub gdy się spotka nieznanego psa. 

Pan policjant przypomniał dzieciom, że nie wolno ufać osobom obcym, otwierać im drzwi domu pod niebecnośc rodziców. Zwrócił też uwagę na to, że dzieciom do lat trzynastu nie wolno korzystać z Facebooka. Wiele pytań miały Zerowiaczki do gościa i nawet po wyjsciu z auli wszystkich dzieci, one jeszcze pytały i rozmawiały z policjantem.„Snuj się, snuj bajeczko...”

8 czerwca do "Zerowiaczków" w miniony piątek, podobnie jak do pozostałych grup, zawitały postacie z bajek. Wyszły z książeczek, aby przeczytać przedszkolakom różne bajki. Była czarownica, księżniczka, krasnoludki, wróżka i Czerwony Kapturek, czyli starsze koleżanki, uczennice klas piątych. "Zerowiaczki" bardzo lubią słuchać na żywo  czytanej literatury dziecięcej, dlatego też tego dnia z uwagą i zaciekawieniem wysłuchały przygotowanych opowieści. Program przygotowała pani bibliotekarka Ania Gut jako kontynuację akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom".

A wszystko zadziało się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.


"Czytanie łączy"

8 czerwca, z okazji XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, przedszkolaków z grup "Sówki" i "Jeżyki" odwiedziły starsze koleżanki z klas 5, które wcieliły się w różne postacie ze znanych bajek. Wspólnie z Panią bibliotekarka szkolną, Anią Gut, czytały wychowankom przedszkola bajki polskich autorów. Dzieci słuchały z ciekawością i zainteresowaniem. Znakomicie rozpoznawały prezentowane bajkowe postacie, bawiły się z nimi, śpiewały piosenki i przymierzały charakterystyczne elementy bajkowych strojów. Dzień Dziecka w naszym przedszkolu

7 czerwca był w naszym przedszkolu dniem wyjątkowym, pełnym radości, dziecięcego śmiechu i doskonałej zabawy. Dyrekcja, nauczyciele i Rada Rodziców zorganizowali maluchom piękny Dzień Dziecka. Przy słonecznej pogodzie, na szkolnym dziedzińcu, powstał w tym dniu barwny i ogromny plac zabaw. Dzieci, pod opieką pań wychowawczyń, wzięły udział w zabawach, których głównym animatorem był pan Maciej Prawda. Przedszkolaki mogły zjeżdżać z ogromnej bajkowej zjeżdżalni, skakać na pompowanych trampolinach (skusiły się też na to panie), uczestniczyć w zabawie "wyścigi wodne" w rynienkach, puszczać niesamowite bańki mydlane. Każdy otrzymał od pana Maćka jakieś cudeńko zrobione z kolorowych baloników. Oczywiście nie byłoby Dnia Dziecka bez słodkości, były więc: wata cukrowa na dziedzińcu i poczęstunek w salach przedszkolnych. Ten dzień z pewnością na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków. Wizyta leśniczego z okazji Dnia Dziecka w grupie „Jeżyki”

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci. Taki też był i dla naszych przedszkolaków. W dniu 6 czerwca odwiedził "Jeżyki" Pan Leśniczy Piotr, który zawsze o nich pamięta i nasze przedszkole odwiedza. Spędził z dziećmi miłą chwilę, bawiąc się z nimi. Na koniec każde dziecko, we wszystkich grupach, otrzymało słodki upominek. Uszczęśliwione maluchy zaprosiły Pana Piotra do ponownych odwiedzin. Nie był to koniec prezentów. Na zakończenie dnia, każde dziecko otrzymało również mały u przygotowaną przez rodziców.Rodzinnie u Zerowiaczków         

"Najpiękniejsze słowa świata - MAMA i TATA".    

Dobre wychowanie nakazuje dzieciom pamiętać o najważniejszych osobach w ich życiu, o tych którzy kochają ich bezwarunkową, piękną miłością.  Zerowiaczki wiedzą, że miłość i ciepło rodziców powodują, iż wszystkie problemy znikają, a świat jest kolorowy i  wesoły. Za tę miłość, za każdy dzień wspólnie spędzony, dzieci postanowiły podziękować swoim KOCHANYM RODZICOM. 5 czerwca, pod opieką pani Małgosi, przygotowały uroczystość, na którą zaprosiły rodziców, zaśpiewały im: "MAMA TO SKARB NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE... ale... NIE JEST TO SAMO, CO TATO". Pięknie  wyrecytowane wiersze, czasem z łezką w oku, z radością zaśpiewane piosenki, wypełniły program artystyczny. Wspólne biesiadowanie, wręczenie przygotowanych upominków, zakończyło rodzinne spotkanie u Zerowiaczków.  

"Nie ma jak u mamy ciepły piec, cichy kąt, nie ma jak u mamy, kto nie wierzy, robi błąd".  

DZIĘKUJEMY WAM KOCHANI RODZICE!


Wyjazd do Komendy
Państwowej Straży Pożarnej  w Końskich

Dnia 30 maja przedszkolaki z grupy "Jeżyki" i "Sówki" wybrały się autokarem do Państwowej Straży Pożarnej w Końskich. Celem wycieczki było: zapoznanie dzieci z pracą strażaka, wzbogacenie  wiedzy na temat bezpiecznego zachowania się w domu i przedszkolu, przyczyn powstawania pożaru oraz istniejących zagrożeń wynikających z zaprószenia ognia. Dużą atrakcją była możliwość zwiedzania wozu strażackiego oraz prezentacja sprzętu potrzebnego do pracy strażaków. Przedszkolaki mogły wejść na pokład wozu strażackiego, usłyszeć głośne syreny. Dzieci mogły sprawdzić, jak ciężkie są hełmy strażackie, przymierzając je. Bardzo podobał się maluchom pokaz lania wody z węży strażackich w postaci „kurtyn wodnych”. Spotkanie z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków, a może marzenia niektórych chłopców i dziewczynek się ziszczą i w przyszłości zagoszczą oni w strażackich szeregach."Zerowiaczki" na wycieczce w Łodzi

Podróże kształcą, wszyscy o tym wiedzą i dlatego, w drugą już w tym roku szkolnym, wycieczkę wybrały się Zerowiaczki z panią Małgosią i panią Agatą. Wyprawa zorganizowana 29 maja do Łodzi, przy pięknej pogodzie i z bardzo dobrymi humorami, dała  dzieciom dużo wrażeń, nowych doświadczeń i nowych wiadomości. Zerowiaczki były w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Arego Sternfelda, w Ogrodzie Zoologicznym i na zakończenie w McDonaldzie. W Planetarium obserwowały słońce przez specjalną maskę, sprawdzały, co dzieje się z porzuconym szkłem na słońcu, poznały Gwiazdozbiór, Mały i Duży Wóz, wysłuchay o gwiazdach wiele ciekawostek. W Eksperymentarium natomiast przeprowadzały doświadczenia związane z energią słoneczną, z polem elektromagnetycznym, z optyką i z ciśnieniem. Włosy im się jeżyły na głowie (dosłownie) podczas tych doświadczeń. Dowiedziały się, jak samemu można w domu  sprawdzić, jak to jest, że na wodzie możemy się utrzymać, a nie utonąć. Ma to związek z ciśnieniem wody... Było gorąco i bardzo interesująco. Po pełnym wrażeń pobycie w Planetarium, dzieci pojechały pospacerować i pooglądać zwierzęta w Ogrodzie Zoologicznym. Tu już był relaks i odpoczynek. Zdziwienie i radość maluchów na widok dużej ilości Królów Julianów czyli lemurów w jednym miejscu, spacerujących pawi i chłodzących się w wodzie tygrysów było ogromne.   Nie byłoby wycieczki, gdyby nie wizyta w McDonaldzie. Z apetytem wszyscy zjedli przygotowane zestawy. Pogoda dopisała wyprawie, dobre humory wszystkim towarzyszyły, śpiewy w autokarze również były, więc wycieczkę uznano za bardzo udaną. Pożegnali się wszyscy zgodnie z tradycją wycieczkową słowami piosenki... "Na pożegnanie wszyscy razem:  hip, hip,         hura".

 


Z wizytą u Indian

Na ostatnich zajęciach z kinezjologii, przedszkolaki, razem z panią Anitą, wybrały się w podróż do indiańskiej wioski. Podczas zabawy dzieci poznały zwyczaje i kulturę Indian. Miały okazję zobaczyć jak wygląda TIPI oraz tradycyjne stroje Indian Ameryki Północnej. Dały popis sprawności podczas gier i zabaw zręcznościowych, a zwieńczeniem zajęć było wykonanie pióropuszu, z którym przedszkolaki nie chciały się potem rozstać.Dzień Mamy i Taty w grupie "Sówki"

Dzieci bardzo przeżywają Dzień Mamy i Taty. Każdy przedszkolak chce, by na uroczystości zorganizowanej w przedszkolu mieć jakąś rolę: recytować wierszyk lub zaśpiewać piosenkę. Gdy zaproszeni na uroczystość rodzice widzą swoje przejęte pociechy występujące przed publicznością, są niezwykle dumni i wzruszeni.

28 maja "Sówki" przygotowały świeto dla swoich kochanych Rodziców pod opieką pań: Karoliny i Małgosi, przy pomocy pani Moniki. Była to bardzo wyjątkowa i wzruszająca uroczystość - pełna uśmiechu, radości i dumy. Były wiersze, piosenki, tańce, zabawy. Na zakończenie spotkania dzieci podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Mali artyści  zostali nagrodzeni wielkimi brawami przez rodziców.Dzień Mamy i Taty w grupie "Jeżyki"

"Dla Ciebie Mamo,
Dla Ciebie Tato..."

 Dnia 28 maja przedszkolaki z grupy „Jeżyki” zaprosiły swoich kochanych Rodziców na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Wśród najpiękniejszych życzeń znalazły się wiersze, piosenki, tańce i inscenizacje. A wszystko to, dla najważniejszych osób na świecie, Mamy i Taty. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców można było zauważyć tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. Na zakończenie były życzenia, całusy, prezenty oraz słodki poczęstunek.

Wszystkim rodzicom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta.


Wycieczka do bawialni w Skarżysku - Kamiennej

W poniedziałek, 21 maja, dzieci z przedszkola w Stadnickiej Woli z grup "Jeżyki" i "Sówki" radośnie spędziły czas w bawialani „Kombinat formy” w Skarżysku – Kamiennej.

W przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. Sala zabaw - to doskonałe miejsce dla urozmaicenia czasu, jaki spędzają maluchy w przedszkolu oraz kształtowanie umiejętności współdziałania i integracji w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. Już przejazd autokarem dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń, niektóre maluchy jechały nim po raz pierwszy.

Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć i nabrać sił przy wspólnym stole ze smakołykami i soczkami. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełne niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola.


Pracowity roczek "Zerowiaczków"

"Zerowiaczki" przez cały rok pracowały jak mróweczki, poznawały literki, cyferki, śpiewały i tańczyły, wszystko robiły z ogromnym zapałem. Oprócz głównych zajęć w swojej sali, miały możliwość korzystania z zajęć dodatkowych. Ćwiczyły na zajęciach gimnastyki korekcyjnej z panią Jolą Sułek swoje stopy, plecy, aby zapobiec skoliozie, płaskostopiu i pamiętać o wyprostowanej postawie całego ciała. Pani Iza Lesiak z tymi dziećmi, które mają problemy z prawidłowym artykułowaniem głosek, ćwiczyła narządy mowy, prawidłowe układanie języka, warg, przypominała, że prawidłowa wymowa to podstawa samodzielnej nauki w szkole. Zajęcia z dziećmi prowadziła również pani Ela Dąbroś. Na tych zajeciach Zerowiaczki ćwiczyły analizę i syntezę wzrokowo-słuchową, utrwalały poznane literki, cyferki, ćwiczyły umiejetność czytania. Natomiast zajęcia z panią Anitką Adach, czyli bajkoterapia i kinezjologia edukacyjna, dostarczyły dzieciom mozliwości rozpoznawania emocji, radzenia sobie z nimi, zachowania się w róznych sytuacjach i współpracy ciała i umysłu. Wszystkie zajęcia przyniosły dzieciom wymierny efekt w postaci poprawy zachowania, wzajemnych stosunków i nabrania pewności siebie... 

Ja jestem mądry, chcę się uczyć i to, co robię, jest dobre dla mnie i kolegów.  

ZEROWIACZKI DZIEĘKUJĄ WSZYSTKIM PANIOM ZA CZAS IM POŚWIĘCONY, ZA SERCE I CIERPLIWOŚĆ.Wizyta w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie

"Książki to najlepsi Twoi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele, a biblioteka to skarbnica lekarstw duszy". 

Maj to miesiąc zaczarowany, kolorowy, świateczny i pachnący. Swoje święto 8 maja obchodzą Biblitekarze i Biblioteki. z tej okazji "Zerowiaczki", "Sówki" i "Jeżyki" wybrały się w czwartek, 17 maja, do Biblioteki Publicznej. Choć było chłodno i lekko mżyło, wszystkie dzieci z ochotą i wielką ciekawością powędrowały do miejsca w którym można znaleźć mnóstwo półek z książkami. Na miejscu przypomniały sobie, jakie są etapy powstania książki, odwiedziły bibliotekę dla dzieci, dla dorosłych i czytelnie. Pani Mariola w czytelni pokazała im książkę z 1897 r., najmniejszą książeczkę - miniaturkę, obejrzały wystawę medali, zdjęć wykonanych przez uczniów naszej szkoły pod opieką pani Justyny Soi-Sadowskiej, nauczycielki naszej szkoły. Wszyscy wiemy, że o książki trzeba dbać, że książka to skarbnica wiedzy, mądrości i, każdy, kto umie czytać, powinien sięgać po nią z przyjemnością."Zerowiaczki" w grocie solnej

"Bo najważniejsze nasze zdrówko, każdy o tym wie"... Z tą myślą, 15 maja,  "Zerowiaczki" z panią Małgosią i panią Izą skorzystały dwukrotnie z obecności w grocie solnej na Pływalni w Końskich. Wizytę zasponsorowali rodzice, Państwo Małgosia i Krzysztof Koza - dzieci dziękują im z całego serduszka. Grota solna ma mikroklimat jak ten, który jest nad morzem, podobnie też działa na nasz organizm. Jest to miejsce o baśniowym wnętrzu i zbawiennym działaniu na ciało i psychikę. Każdy "Zerowiaczek" mógł zrelaksować się leżąc na leżaku przy spokojnej i odprężającej muzyce. Zabawki w solnej piaskownicy, przesypywanie kryształków soli ,wszystko to sprawiło, że przedszkolaczki wyciszone i odrobinkę zdrowsze         wracały do przedszkola. Zachęcają wszystkich do zdrowych, solnych kąpieli  w koneckiej grocie solnej.Wizyta w szkolnej bibliotece

14 maja przedszkolaki z grup "Sówki" i "Jeżyki" udały się z wizytą do szkolnej biblioteki. Tam, w świat zaczarowanych książek, bohaterów, zabrała ich pani Ania Gut. Opowiedziała o swojej pracy i oprowadziła maluchy po bibliotecznych zakamarkach. Dzieci, zachwycone ilością książek, w korowodzie wędrowały między półkami wypełnionymi albumami, lekturami, czasopismami. Na zakończenie spotkania każdy oglądał udostępnione przez panią Anię książeczki dla dzieci, rozpoznawał historie i książkowych bohaterów. Kilka znanych postaci dzieci obejrzały na namalowanym w czytelni na ścianie graffiti. Przed maluszkami jeszcze wizyta w bibliotece miejskiej w Końskich.


Kolejne spotkanie z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej

9 maja, Pani Agnieszka z "Balladą wagonową", w kolejnym koncercie Filharmonii Świętokrzyskiej, wybrała się z naszymi przedszkolakami w podróż po pięknej, baśniowej krainie z piosenkami nieżyjącej już polskiej kompozytorki Agnieszki Osieckiej. Podróż była to niezwykła, ponieważ nasze maluchy były w niej aniołkami, konikami a nawet diabełkami, słuchały pięknych polskich piosenek. W czasie spotkania dzieci poznały nowy instrument muzyczny - gitarę akustyczną, która wywodzi się z gitary klasycznej, ma 6 stalowych strun i jest instrumentem muzycznym szarpanym. Czekamy na następny, równie ciekawy koncert.Wizyta "Sówek" i "Jeżyków" w grocie solnej

30 kwietnia "Sówki" i "Jeżyki" wybrały sie do groty solnej w Końskich. Już sama wycieczka autobusem sprawiła maluchom wiele radości.

Ściany groty (znajdującej sie przy Pływalni) zbudowane są z naturalnych brył solnych nasyconych minerałami i mikroelementami, ponadto podłoga pokryta jest grubymi ziarnami soli. To wszystko sprawia, że nie trzeba wyjeżdżać nad morze, aby skorzystać z mikroklimatu, bogatego  w jod, wapń czy magnez. Dzieci mogły odpoczywać na leżaczkach, bawić się na "słonym podłożu" jak na piasku w specjalnie przygotowanych dla nich kącikach. Bardzo podobała im się trochę tajemnicza atmosfera miejsca: przyciemnione światło, spokojna muzyka, szum wody). Po intensywnym seansie i dobrej zabawie, wypoczęte, zrelaksowane, przedszkolaki wróciły do przedszkola.


"Muzyka łagodzi obyczaje" -
koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Końskich. 

Jak co roku, uczniowie Szkoły Muzycznej w Końskich, w ramach współpracy naszych placówek, dali w auli szkolnej koncert dla uczniów klas I-III i dla  Zerowiaczków. Z wielką ochotą i zainteresowaniem dzieci wysłuchały granych utworów, poznały nowe instrumenty muzyczne. Pani Mirosława Stańczyk, nauczyciel w Szkole Muzyczej, i prowadząca cały koncert ,zachęcała dzieci do odwiedzenia szkoły, do próby zdania egzaminu i stania się jej uczniem. Wielu uczniów naszej szkoły jest uczniami szkoły muzycznej, już z powodzeniem grają na różnych instrumentach. Zaczynali  swoją edukację muzyczną w wiku 6 lat będąc Zerowiaczkiem.


Koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej "Na ludową nutę"

23 kwietnia nasze kochane przedszkolaczki po raz kolejny miały okazję uczestniczyć w muzycznym spotkaniu z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej. Tym razem hasłem przewodnim była "muzyka ludowa". Dzieci poznały piękne, kolorowe stroje ludowe różnych regionów Polski, muzykę ludową. Obejrzały zaprezentowane na scenie tańce: polkę, oberka, kujawiaka i poloneza. Mogły same zagrać w orkiestrze, jak również zatańczyć jeden z poznanych tańców. Była to polka. Poznały budowę i zasadę działania kolejnych instrumentów takich jak akordeon i bęben.


Zajęcia z kinezjologii w grupach "Sówki" i "Jeżyki".

„Dzisiaj rano złote słonko
obudziło się nad łąką,
rozejrzało się wokoło,
a na łące tak wesoło”.

Tak rozpoczęły się 19 kwietnia poranne zajęcia z kinezjologii.  Przedszkolaki z panią Anitką Adach postanowiły sprawdzić, czy na naszej przedszkolnej łące słonko obudziło już jej mieszkańców. Najpierw udały się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Następnie za pomocą farb i pędzli przeniosły na płótno to, co udało nam się zaobserwować, a nasz przedszkolny plac zamienił się w prawdziwą pracownię artystyczną."Bez pracy nie ma kołaczy".  

To motto, które przyświecało Zerowiaczkom w czasie minionego tygodnia ich edukacji przedszkolnej.  Wspólnie z panią Małgosią wyjaśniły znaczenie powiedzenia, odniosły do każdej sytuacji dnia codziennego i zrozumiały, jak ważna jest każda praca wykonywana przez człowieka. To ona uszlachetnia go  i pozwala godnie żyć. Zerowiaczki szczególnie skupiły się na pracy rolnika w gospodarstwie i na polu, poznały maszyny potrzebne w pracy na roli. Dowiedziały się, jak wygląda rytm dnia na wsi i codzienne prace, zrozumiały ile trudu musi włożyć rolnik, abyśmy my mogli jeść smaczny chlebek i pachnące bułeczki. Dzieci bawiły się produktami zbożowymi, same zagniotły ciasto, taki mały Zerowiaczkowy bocheneczek. Mimo tego, że się trochę umączyły, szczęśliwe były bardzo, wymyślały coraz to nowe wzorki z kaszy i mąki. To, że wszystkie dzieci lubią słodycze jest wiadome, ale Zerowiaczki dowiedziały się jak bardzo jest szkodliwy dla zdrowia cukier i same doszły do wniosku że można zastąpić go miodem, ksylitolem,cukrem brzozowym. Na zakończenie, jak zwykle pracowitego, tygodnia "Pracusie" przygotowały same drugie śniadanie - wafelki przekładane powidłami, dżemem i ze smakiem je skonsumowały.Mamy nowy plac zabaw

"Nie samą pracą Przedszkolaczek żyje". Być przedszkolakiem, pracowitym przedszkolakiem, jest bardzo wyczerpujące. Dlatego też, zgodnie z powyższą sentencją, oprócz codziennych zajęć, na których dzieci zdobywają nowe wiadomości i umiejętności, w planie mają też takie, w czasie któych chętnie relaksują się na świeżym powietrzu. Wykorzystująw tym celu nasz doskonale wyposażony plac zabaw,  na którym zjeżdżają na zjeżdżalniach, mają możliwość poćwiczyć wspinanie na ściance wspinaczkowej, jak pająki chodzą po specjalnej pajęczynie i przezwyciężają lęki wysokościowe. Różnej wielkości huśtawki dają im możliwość radzenia sobie samym w huśtaniu się. Rysują kredą na chodniku, prowadzą w plenerze obserwacje przyrodnicze, skaczą na skakankach. Wszystko to dzięki temu, że nasz plac zabaw jest kolorowy, bezpieczny, przyjazny dziecku, a nad bezpieczeństwem zawsze czuwają panie, przy których dzieciaki czują się pewnie. Po takim czynnym odpoczynku drugie śniadanko lepiej smakuje naszym przedszkolaczkom.


Zdrowie na talerzu w grupie "Sówki"

11 kwietnia, w środę, również u "Sówek" było smacznie i zdrowo. Przedszkolaki przygotowywały, a później oczywiście kosztowały pysznych kanapek z wiosennymi warzywkami. Świeże ogóreczki, rzodkiewka, pomidor, zielona sałata już samym swoim wyglądem zachęcały, żeby po nie sięgnąć. "Sówki" wiedzą, że jedzenie warzyw doskonale wpływa na nasz organizm, bo mają za sobą "Zdrowy Tydzień". Przez kilka dni uczestniczyły w różnego rodzaju zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia, pracy lekarzy i aktywnych sposobów na spędzanie czasu wolnego. To ostatnie będą mogły będą mogły częściej wykorzystywać w praktyce, bo zaczął funkcjonować nowy plac zabaw, na który, przy ładnej pogodzie, dzieci będą częsciej wychodzić.


„Jeżyki” robią pyszne i zdrowe kanapki

W środę, 11 kwietnia, przedszkolaki z grupy „Jeżyki” podjęły wielkie wyzwanie - postanowiły zrobić pyszne, zdrowe i kolorowe, wiosenne kanapki. 

Na stołach zagościły świeże warzywa: sałata, ogórki, rzodkiewki, pomidory, papryka, a także szczypiorek. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem, samodzielnie, z niewielką pomocą pań: Eli i Izy smarowały masłem chlebek, układały produkty tworząc ciekawe kompozycje. Przygotowane kanapeczki wyglądały naprawdę smakowicie. Nic więc dziwnego, że po kulinarnej przygodzie zniknęło wszystko z talerzy. Nawet niejadki zjadły swoje porcje z apetytem. Każdy przecież wie, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Po kulinarnych zajęciach przedszkolaki wyszły na plac zabaw i spędziły czas na sportowo z wykorzystaniem kolorowej chusty.Spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej

Dnia 9 kwietnia (w poniedziałek) nasze przedszkolaki spotkały się z przedstawicielami Straży Miejskiej w Końskich. 
Celem zajęć było przekazanie dzieciom podstawowych zasad postępowania z psem oraz uświadomienie, że zwierzę to nie zabawka, a pies wychowany to pies bezpieczny. Dowiedzieliśmy się, jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela, czym karmić i poić, jak leczyć i zabezpieczać przed pasożytami oraz jak istotne są regularne spacery. Okazało się, że obowiązki właścicieli psów różnią się w zależności od tego, czy pies jest szczeniakiem, czy dorosłym osobnikiem. Podczas rozmowy poruszyliśmy również ważny temat konieczności sprzątania po swoim pupilu. Na koniec prowadzący zajęcia przestrzegł nas, by w kontaktach z obcymi psami zachować szczególną ostrożność oraz pokazał, jak powinniśmy się zachować w sytuacji, gdy pies nas zaatakuje.


Śniadanie wielkanocne w grupach "Sówki" i "Jeżyki"

Święta Wielkiej Nocy to czas niezwykły. „Sówki” i „Jeżyki” przygotowywały się do nich przez ostatnie dni. Wspólnie ze swoimi paniami dekorowały sale, malowały pisanki, siały owies, rzeżuchę, wykonywały palmy, stroiki. Część tych ozdób znalazła się w sali, w której 28 marca zorganizowano dla przedszkolaczków śniadanie wielkanocne. Na pięknie nakrytym stole znalazły się wielkanocne babki, babeczki, ciasta, wiosenne kanapeczki, jajka i herbatka. Zanim maluchy zasiadły do stołu, wspólnie z paniami: Agatką, Elą, Gosią i Karoliną podzieliły się jajeczkiem i złożyły sobie świąteczne życzenia. W czasie wspólnego śniadania, dzieci opowiadały o zwyczajach wielkanocnych, rozmawiały o symbolach, które im się ze świętami kojarzą. To spotkanie wprowadziło najmłodszych w nastrój Świąt Wielkanocnych. Było rodzinnie, wesoło i smacznie.

"Święta, Święta Wielkanocne, jak wesoło, jak radośnie"...
Z wizytą u "Zerowiaczków".  

"Zerowiaczaki", jak wszyscy wiedzą, to są super dzieciaczki - do zabawy, do śpiewu i do tańca. A jakie przy tym samodzielne i odpowiedzialne w swojej pracy! Wielki Tydzień był dla nich ważnym wydarzeniem, ponieważ bardzo starannie przygotowywały się do zbliżających się Świat Wielkanocnych. Na zajęciach rozmawiały o zwyczajach wielkanocnych, o smacznych potrawach, przypomniały sobie zasady zachowania przy świątecznym  stole. Mówiły o emocjach, jakie towarzyszą rodzinnym spotkaniom. Wykonały wydzieranki z kolorowego papieru - świąteczne koszyczki. Wspólnie ze swoimi rówieśnikami z grup "Jeżyki" i "Sówki" obejrzały przedstawienie "Zbawienie przyszło przez krzyż", przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod opieką pań: Iwonki Łyczek i Anetki Karbownik. Na uroczystości obecny był pan dyrektor Marian Wikiera, który złożył wszystkim nauczycielom, uczniom szkoły podstawowej i przedszkolakom świąteczne życzenia. Do słów pana dyrektora dołączyła również pani Iwonka Łyczek. W swojej sali "Zerowiaczki" z ochotą i wielkim zaangażowaniem przygotowały wielkanocny stół. Same obierały ze skorupek jajka, kroiły wielkanocną babkę, rozkładały talerzyki i układały na nich potrawy. Udekorowały stoły stroikami i wspólnie z paniami: Małgosią i Agatką, podzieliły się jajeczkiem, złożyły sobie świąteczne życzenia, a później zasiadły do smakowania potraw z pięknie i kolorowo nakrytego stołu. Na zakończenie świątecznego spotkania pomalowały pisanki, które zabrały do domu z życzeniami dla swoich rodzin.

ZDROWYCH, POGODNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
PEŁNYCH RADOŚCI I RODZINNYCH SPOTKAŃ,
DYREKCJI, GRONU PEDAGOGICZNEMU, OBSŁUDZE NASZEGO PRZEDSZKOLA ORAZ DZIECIOM Z GRUP SÓWKI I JEŻYKI
ORAZ WSZYSTKIM RODZICOM
ŻYCZĄ "ZEROWIACZKI" Z PANIĄ MAŁGOSIĄ.

27 marca 2018 r.

Prosimy rodziców dzieci zakwalifikowanych do Przedszkola w Stadnickiej Woli o potwierdzenie woli przyjęcia dziecka w postaci pisemnego oświadczenia do dnia 4 kwietnia 2018 r. 


21 marca 2018 r.

REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2018/2019

W związku z uzyskaniem zgody na utworzenie 
dodatkowego oddziału przedszkolnego,

Dyrektor Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli, 
ogłasza nabór na 15 wolnych miejsc na rok szkolny 2018/2019 .

Wnioski dostępne są w sekretariacie placówki 
oraz na stronie internetowej naszego Przedszkola w zakładkach
"Rekrutacja" i "Do pobrania".

Informacje można uzyskać pod nr tel. 41 375 51 80, 41 375 06 60 w godz. 8.00 - 15.00.Wiosennie i kolorowo u Zerowiaczków       

W wesołych nastrojach, przy śpiewie wiosennych piosenek, "Zerowiaczki" od kilku dni mozolnie malowały wyschnięte gipsowe prace. Dzieci czekały dlugo na ich pomalowanie, ale robiły to z ochotą. Same dobierały kolory farb, mieszały je, aby uzyskać nowe i ciekawe barwy, same również  przygotowywały miejsce swojej pracy i posprzątały je. Radość z każdego pomalowanego króliczka, słonecznika  czy serduszka była tym większa im więcej swojego serduszka włożyły dzieci w pracę.


Kolejne spotkanie z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej

26 marca odbył się w naszym przedszkolu kolejny koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej, w któym uczestniczyły przedszkolaki z grup "Sówki", "Jeżyki" i "Zerowiaczki". Hasłem przewodnim spotkania była opera i operetka. Dzieci próbowały swoich sił w śpiewie, wyklaskiwały do granego rytmu. Poznały nowe instrumenty muzyczne: baryton i puzon i, co dzieciom sprawiło ogromną frajdę, miały okazję same spróbować zagrać na tych instrumentach.


Pracowity tydzień u "Zerowiaczaków"
"Już ozimina szumieć zaczyna, że nie powróci mróz .."   
 
Z takim złożeniem Zerowiaczki spędziły pracowicie miniony tydzień. Rozpoczęły od wycieczki, na której wypatrywały oznak wiosny. Z trudem.... ale udało się wypatrzeć bazie leszczyny i wierzby, w ogródkach przydomowych pierwsze wiosenne kwiatuszki - przebiśniegi i kolorowe krokusy. Zajrzały  do szklarni przygotowanej do prac wiosennych, a pan Piotruś pokazał im, jak i dlaczego przycina drzewka owocowe na wiosnę.  To wszystko wydarzyło się na wycieczce. W sali przedszkolnej praca dzieci polegała na poznawaniu nasion, cebul, tego, co się sieje, a co sadzi i oczywiście na samodzielnej pracy. Dzieci założyły hodowlę cebuli jadalnej w wodzie i w ziemi, cebul kwiatowych - mieczyków (w ziemi). Przy okazji wyjaśniły sobie powiedzenie "ubrani na cebulkę" i zatańczyły "Cebulowy taniec". Poznały walory zdrowotne rzeżuchy i zasiały ją. Założyły hodowlę fasolki i pietruszki, zrobiły małą folię dla pietruszki i mieczyków. Ich kącik przyrody jest bardzo ciekawy, będą obserwować zmiany w nim zachodzące i degustować smak rzeżuchy, pietruszki.  
Po utopieniu Marzanny "Zerowiaczki" były pewne, że zima już nie wróci. Niestety zagościła trochę dłużej. Ale wszyscy mamy nadzieję, że już niedługo sprawdzą sie słowa: "Krążą nad domem boćki znajome, goście zza siedmiu mórz i po tym można od razu poznać że wiosna jest  tuż, tuż."


"Jeżyki" robią wielkanocne palmy

Wielkanoc tuż, tuż. W dniu 23 marca dzieci z grupy „Jeżyki” robiły wielkanocne palmy, symbol Niedzieli Palmowej. Celem zajęć było przybliżenie niektórych tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie i rozbudzenie wyobraźni. Zajęcia były poprzedzone zgromadzeniem potrzebnych materiałów przyrodniczych: gałązek wierzbowych - bazi, gałązek bukszpanu oraz kolorowych kwiatów z bibuły. Przedszkolaczki z pomocą p. Eli i p. Moniki wykonały swoje palemki wielkanocne i ozdobiły kwiatuszkami, baziami i zielonym bukszpanem. Wszystkie palmy udały się znakomicie! Wspólne ich wykonanie wprowadziło dzieci w przedświąteczny nastrój. 


"Sówki" i "Jeżyki" witają wiosnę

21 marca nasze maluchy z grup "Jeżyki" i "Sówki" żegnały zimę i poszukiwały wiosny. W czasie zajęć w salach przedszkolnych, robiły wiosenne opaski w wesołych, ciepłych kolorach, ozdobiały je kwiatkami i wspólnie śpiewały piosenki. Po zajęciach, pod opieką pań: Karoliny, Gosi i Eli wyszły ze szkoły szukać wiosny. Pomimo tego, że trudno było dostrzec jej oznaki przy aurze, jaka panuje, humory przedszkolakom dopisywały. Swoim uśmiechem i wiosenną piosenką przywoływały zieloną porę roku, a zimę poprosiły, by odeszła i już nie wracała w tym roku.


"Zerowiaczki" topią marzannę

"Gdzie się chowasz zimo, cóż to za pomysły?
Spływaj do Dunajca, a potem do Wisły".  

21 marca to pierwszy dzień wiosny, kalendarzowej wiosny, to również Dzień Wagarowicza. "Zerowiaczki" wybrały się dziś nie na wagary, ale, wspólnie ze swoimi starszymi kolegami z pierwszej klasy i z paniami Małgosią, Matyldą i Izą, na poszukiwanie wiosny. Ale żeby ją znaleźć, musiały dobrze dookoła się rozglądać i przede wszystkim pozbyć się szarej, smutnej zimy. Małe, dzielne Zerowiaczki solidnie przygotowały się do tej wyprawy. Przygotowania zaczęły od zajęć na temat tradycji żegnania zimy w naszym kraju. Dowiedziały się, z czego najczęściej robi się Marzannę - jej symbol, dlaczego się ją topi lub pali. Ponieważ każdy naród ma swoje tradycje i powinien je pielęgnować, wspólnie z panią Małgosią zrobiły zimową pannę, brzydulę słomianą, na którą nikt nie chciał spojrzeć. Choć to pierwszy dzień wiosny, za oknem było zimno, biało, ale Zerowiaczków to nie odstraszało. Wszyscy, cieplutko ubrani, ze śpiewem na ustach, wyruszyli nad pobliski strumyk. Na miejscu spalili symboliczną zimę, jej resztki wrzucili do strumyka i głośno wykrzyczeli "Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno,  dzisiaj Cię żegnamy, w grudniu znów powitamy". Z wiosennymi  wianuszkami, opaskami na głowach i z kolorową, radosną Panią Wiosną, bezpiecznie wrócili do przedszkola.  

Oby niedługo wszyscy mogli zanucić słowa piosenki: "Przyszła już wiosenka, wiosenka, zielona panienka, panienka".

REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2018/2019


Dyrektor Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli, 
ogłasza nabór na wolne miejsca na rok szkolny 2018/2019 .

Wypełnione wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola
należy składać w dniach: od 1 lutego do 17 marca 2018 roku.

Wnioski dostępne są w sekretariacie placówki 
oraz na stronie internetowej naszego Przedszkola w zakładkach
"Rekrutacja" i "Do pobrania".

Szczegóły dotyczące rekrutacji - w zakładce "Rekrutacja".

Informacje można uzyskać pod nr tel. 41 375 51 80, 41 375 06 60 w godz. 8.00 - 15.00.Spektakl teatralny w naszym przedszkolu

Teatr "żywego aktora" to najwspanialszy sposób na kontakt dzieci przedszkolnych z literaturą piękną. 

19 marca zawitał do naszego przedszkola "KATOLICKI TEATR EDUKACJI" Z KRAKOWA z przepięknym muzyczno - słownym przedstawieniem "ALICJA W ZACZAROWANEJ KRAINIE". Mali widzowie z grup przedszkolnych JEŻYKI, SÓWKI i ZEROWIACZKI, pod opieką swoich pań, przenieśli się razem z Alicją w zaczarowany, bajkowy świat, w którym, wspólnie z małą dziewczynką,  przeżyli interesujące przygody. Przyjaźń, życzliwość, radość i pomoc innym, zwyciężyły w tej kolorowej pełnej magii krainie i po raz kolejny uświadomiły dzieciom że świat jest piękny, jeśli sami o niego zadbamy. Młodzi aktorzy nie tylko na scenie odgrywali swoje role, wychodzili też do dzieci na widownię, angażowali je do wspólnego aktywnego udziału w przedstawieniu. Kolorowa scenografia, odpowiednio dobrana muzyka i wesołe piosenki, a przy tym bardzo wygimnastykowana Alicja, która na scenie "wyginała śmiało ciało", sprawiły, że dzieci po spektaklu żywo przeżywały i komentowały teatrzyk. Słowa, które pojawiły się na scenie: "DZIECKIEM JEST KAŻDY Z NAS, SZANUJ JEGO ŚWIAT", pozwoliły również nam, starszym widzom, choć przez chwilę być dzieckiem bez trosk i kłopotów, mieć uśmiech na twarzy i radość w sercach.


"Sówki" malują bajkowe światy

15 marca na zajęciach z bajkoterapii nasze małe "Sówki" malowały niezwykłe, bajkowe światy. Ale malowały w sposób nietypowy. Podłożem była folia nawinięta na nogi stolików, maluszki siedziały na podłodze i wspólnie, z ogromnym zaangażowaniem przedstawiały farbą to, co im wyobraźnia podpowiadała. Doskonale się przy tym bawiły, podobnie zresztą jak na wszystkich zajęciach z panią Anitką Adach.


Od nasiona do rośliny - sadzenie roślinek w przedszkolu

PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY "SÓWKI" w dniu 15 marca rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kącikach przyrody - pomagały i same sadziły kwiaty cebulowe, dymkę na szczypiorek i siały kwiatki. Zajęcia edukacyjne "Od nasiona do rośliny" miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.


Zielony kącik przyrody w grupie „Jeżyki”

W dniu 14 marca, w związku ze zbliżającym nadejściem wiosny, dzieci z grupy „Jeżyki” postanowiły założyć zielony kącik przyrody i przyspieszyć jej nadejście. Przy niewielkiej pomocy swoich pań: Eli, Agaty i Izy, przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia zielonego kącika: ziemię, nasiona, cebulki kwiatów i wodę. Dzięki temu już wiedzą, co jest potrzebne roślinom do ich wzrostu. Dzieci miały możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami nasion, cebul oraz sposobami uprawy. Następnie, pod okiem swoich pań, samodzielnie zasiały nasiona: owsa, jęczmienia, cebulki na szczypiorek, cebulki kwiatów hiacynta i bazylię. Dzieci starannie wypełniły również podstawki watą i zasiały własną rzeżuchę. Te nasionka wzbogaciły przedszkolny kącik przyrody. Dzieci obiecały, że będą je pielęgnować, podlewać. Wszyscy z niecierpliwością czekają na moment, kiedy pojawią się zielone roślinki. Mają nadzieję, że dzięki codziennym zabiegom pielęgnacyjnym na efekty nie będzie trzeba czekać zbyt długo. Trzeba przyznać, że nasze „Jeżyki” to wspaniali ogrodnicy.


"Sówki" robią zakupy

8 marca 2018 r. przedszkolaki z grupy "Sówki" wybrały się na wycieczkę do miejscowego marketu. Dzieci miały okazję poznać wyposażenie sklepu, pracę ekspedientek i innych pracowników oraz obserwować klientów robiących zakupy. Wspólnie dokonali drobnych zakupów. Wycieczka ta dostarczyła przedszkolakom wielu pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.


Dzień Kobiet w grupie "Jeżyki"

8 marca to wyjątkowy dzień w roku, bo właśnie w tym dniu swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Chłopcy z grupy "Jeżyki' stali się dziś prawdziwymi dżentelmenami - obdarowali swoje koleżanki oraz panie miłymi życzeniami, kwiatami i upominkami. Byli w tym dniu wyjątkowo mili i uczynni.

Święto Kobiet, które obchodziliśmy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże, dziękowały chłopcom za piękne życzenia.


"Sówki" i "Jeżyki" na sportowo

Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie... wiedzą o tym również nasze przedszkolaki. Dlatego też, 7 marca 2018 r. dzieci z grup "Sówki" i "Jeżyki" wybrały się na halę sportową. Pod opieką pań: Eli, Małgosi, Izy i Moniki bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem wykonywały różnego rodzaju ćwiczenia i brały udział w zabawach sportowych. Na początku była oczywiście rozgrzewka, a później gra w "zośkę", ćwiczenia na równowagę, przejście przez barwne tunele, wyścigi z ogromymi piłkami. Dzieciom bardzo podobały się zabawy ruchowe z kolorową chustą, które sprzyjały integracji, a już na pewno wywołały uśmiechy na buziach dzieci.

7.03.2018 r.

Informujemy, że na dzień 7.03.2018 r. nasze przedszkole nie posiada wolnych miejsc (na rok szkolny 2017/2018).


Dzień Kobiet u "Zerowiaczków"

Z uwagi na rekolekcje wielkopostne

"Dzień Kobiet! Dzień Kobiet! 
Niech żyją nam zdrowe 
i Pani w klasie i Mamy..." 
Święto wszystkich kobiet, tych małych i tych dużych, obchodzimy co roku w różny sposób, ale zawsze z wielką radością i życzliwością wobec wszystkich Pań. Ponieważ 8 marca wypada w tym roku w czwartek, w czasie rekolekcji wielkopostnych, w których uczestniczą "Zerowiaczki", chłopcy postanowili uczcić ten dzień wcześniej, we wtorek 6 marca. Wręczyli swoim koleżankom drobne upominki i słodziutkie lizaczki. W imieniu wszystkich małych mężczyzn życzenia złożył Franek, wspólnie natomiast zaśpiewali tradycyjne "Sto lat" i poprosili "małe panie" z grupy do tańca, który wykonali wesoło i z przytupem. Dziewczynki w podziękowaniu podarowały chłopcom słodkości, całuski i szeroki uśmiech na buzi. Mali mężczyźni nie zapomnieli również o tych dużych paniach, czyli o pani Agatce, Iwonce i pani Małgosi, którym złożyli milutkie i cieplutkie życzenia z pięknym krokusem, symbolem wiosny jako podarunkiem. 
Słodki poczęstunek zakończył świętowanie dnia 8 marca. Kobiety małe i duże z grupy " ZEROWIACZKI" podziękowały chłopcom za wesoły i miły dzień. 

WSZYSTKIM PANIOM PRACUJĄCYM W NASZYM PRZEDSZKOLU ŻYCZYMY DUŻO ZDRÓWKA I RADOŚCI.  

Dzień kobiet! Dzień Kobiet! 
Niech każdy się dowie, 
że dziś jest święto dziewczynek.
Uśmiechy są dla nich, zabawa i taniec, 
piosenka z radia popłynie.

 

Warsztaty "Odlewy gipsowe"

5 marca 2018 r. wszystkie grupy przedszkolaków: "Sówki", "Jeżyki" i "Zerowiaczki" pod opieką pań wychowawczyń uczestniczyły w warsztatach plastyczno-technicznych "Odlewy gipsowe". 

Jeszcze w swojej sali, "Zerowiaczki" w czasie zajęć, dowiedziały się, co to jest gips, do czego służy, jakie są jego rodzaje, poznały zastosowanie gipsu w medycynie, w działalności artystycznej i w celu łatania dziur w ścianach domu. 

Podczas pracy twórczej każdej grupy, panie, które przygotowały zajęcia, zwracały uwagę dzieci na zachowanie ostrożnosci, na koncentrację w czasie pracy, prosiły o zachowanie kolejności wykonywanych czynności oraz na stan skupienia gipsu. Sala przedszkolna w tym dniu zamieniła się w prawdziwą pracownię artystyczną. Stanowiska pracy były profesjonalnie przygotowane. Folie, które zabezpieczały stoły, przygotowane formy do odlewów, pojemniki, w których mieszany był gips, wprowadziły niecodzienny klimat. 

Po wykonaniu odlewów, dzieci same podpisywały swoje prace, a następnie odłożyły je do wyschnięcia aż na tydzień. Za kilka dni będą malowały swoje kwiatuszki, serduszka i zajączki gęstymi i wodnymi farbami. Zajęcia bardzo dzieciom się podobały, z efektów swojej cięzkiej pracy były bardzo zadowolone.

Wszyscy będziemy czekać na efekty końcowe ich działań.


Ciekawi świata...

Tymi ciekawymi są "Zerowiaczki", które przez ostatni tydzień poznawały prehistoryczne lasy, zwierzeta, przeprowadzały doświadczenia i zorganizowały kącik zaineresowań pod hasłem "PREHISTORIA". 
Dzieci poznawały tajemniczy okres w dziejach ziemi, czas, kiedy rosły niezwykłe rośliny: skrzypy i widłaki, chodziły po niej potężne dinozaury. Dowiedziały się, jak powstał węgiel, który do dziś wydobywają dla nas górnicy. 
"Zerowiaczki" poznawały bogactwa naturalne naszego kraju, a wędrówkę rozpoczęły od Wieliczki i kopalni soli, ale dalszą podróż "palcem po mapie" po naszej pięknej Polsce bedą na pewno kontynuować. 
W czasie zajęć, bardzo ciekawe i zaangażowane, dzieci z uwagą słuchały opowieści pani Małgosi, oglądały książki i zdjęcia o pracy górników, o  kopalniach soli, węgla, miedzi czy ołowiu. Aby dowiedzieć się, co dzieje się z solą czy węglem, gdy wymieszamy je z wodą, sprawdziły same przeprowadzając doświadczenia. Smak soli powodował, że na twarzach pojawiał się widoczny grymas. 
Życie jaskiniowców, zdobywanie przez nich pożywienia, sposoby komunikowania się między sobą i ich domy - to kolejne elementy wiedzy, jaką zdobyły dzieci. 
Tydzień  "Zerowiaczków" wypełniony był różnymi formami zajęć, jednego dnia robiły czako górnicze, poznając jego symbole i znaczenie różnych kolorów piór, a innego, w grupach, metodą kolażu, przedstawiały prehistoryczny las. Liderzy grup dobierali sobie członków swojego zespołu, pilnowali porządku, organizowali miejsce pracy. Dzieci w swojej twórczości artystycznej wykorzystały róznorodne "skarby" zgromadzone w klasowej skrzyni. 
"Zerowiaczki" zapraszają do oglądania efektów ciężkiej i bardzo kreatywnej pracy na swojej gazetce."Sówki" przygotowują zdrowe, owocowe szaszłyki

1 marca 2018 r. nasze maluszki z grupy "Sówki" kolejny już raz zmierzyły się z zadaniem kulinarnym. Dzieci bardzo lubią tego rodzaju zajęcia. Tym razem zadaniem do wykonania były owocowe szaszłyki. Bardzo pomogła "Sówkom" w przygotowaniu smakołyków pani Monika, która umyła i i pokroiła wszystkie owoce. Przedszkolaki bardzo ostrożnie nabijały na szaszłykowe patyczki: banany, kiwi i jabłuszka. Po zakończeniu pracy, kosztowały wykonanych przez siebie pyszności, które nie tylko ładnie wyglądały, ale przede wszystkim dostarczyły im mnóstwo witaminek. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele radości i satysfakcji.


"Jeżyki" robią smaczny i zdrowy sok

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie.
Dzieci z grupy „Jeżyki" doskonale wiedzą, że aby być zdrowym, należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. 
Dnia 1 marca 2018 r. dzieci przyniosły do przedszkola marchewki i jabłka.
Z myślą o witaminkach, postanowili wspólnie z panią Agatką zrobić sok jabłkowo - marchewkowy. Jednak zanim przystąpiły do pracy, wszystkie dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego budową i zasadą działania. Utrwalały sobie również zasady bezpieczeństwa.
Następnie dzieci kolejno samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi.
Po skończonej pracy, dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez nie same, bez dodatku cukru i bez konserwantów."Sówki" i "Jeżyki" poznają zawód kucharza

28 lutego 2018 r. nasze przedszkolaki z grupy "Jeżyki" i "Sówki" realizowały temat kompleksowy "Poznajemy pracę kucharki". Były z wizytą u naszej pani kucharki Ani Bednarczyk, która opowiedziała  im o swojej pracy. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda kuchnia, roboczy strój kucharki, jakich przyborów i urządzeń używa się w kuchni. Pani kucharka przypomniała również zasady bezpieczeństwa podczas pracy. Następnie dzieci, w pięknych czapkach i fartuszkach kucharskich, wzięły udział w zajęciach kulinarnych pod hasłem "Pieczemy babeczki" (przygotowanych przez panie wychowawczynie). Na początku dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty, omawiały przybory wykorzystywane do przygotowania babeczek, aż w końcu zabrały się za ich robienie (wsypywały i mieszały składniki, rozkładały do foremek ciasto, posypywały czekoladą). Zapach piękących się babeczek wypełnił całe przedszkole. Przedszkolaki świetnie się bawiły i z przyjemnością próbowały swocih wypieków. 


Jak bezpiecznie bawić się i wypoczywać w czasie ferii zimowych? Spotkanie z przedstawicielem Policji.

"Dzyń, dzyń, dzyń, dzwonią dzwonki sań, jak to dobrze, gdy saniami  można jechać w dal"  i... dopowiadając sobie tekst dalej... cieszyć się z nadchodzących ferii zimowych - czasu wesołych zabaw na śniegu. I choć czas to przyjemny, bo każdy może spędzić go w innym miejscu, to należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa gdziekolwiek będziemy. 

O bezpieczeństwie właśnie i o miejscach zabaw, mówiła dziś, 6 lutego, na spotkaniu z dziećmi z przedszkola i klas I-III, pani policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Końskich. Przekazała im najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznych ferii, a później, w swobodnej rozmowie, sprawdzała wiedzę dzieci. Te chętnie zadawały pytania, wyciągały wnioski  i prezentowały na forum własne refleksje. Wszyscy zgodnie przyznali rację, że śnieg i zabawy na nim to przyjemność, ale żeby szczęśliwie wrócić do szkoły i przedszkola, trzeba pamiętać, że nie wolno bawić się przy drodze, na zamarzniętym stawie, że dzieci zawsze powinny być pod opieką rodziców. Przy okazji spotkania, pani policjantka przypomniała zasady zachowania w nieznanym, nowym miejscu, we własnym domu pod nieobecność rodziców. Po tych cennych wskazówkach wszyscy podziękowali zaproszonemu gościowi i teraz mogą bezpiecznie odpoczywać w górach  jeżdżąc na nartach, bawić się na lodowiskach, lepić bałwana i cieszyć piękną zimą. 

"ZIMO ZAPRASZAMY, BAW SIĘ RAZEM Z NAMI!"Kulturalnie u "Zerowiaczków".                  

5 lutego 2018 r. do naszej szkoły zawitał Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Jego aktorzy przygotowali, i w ciekawej scenerii przedstawili, spektakl pt. "Plastusiowy Pamiętnik".  Miały go kazję obejrzeć nasze "Zerowiaczki".

Na przedstawieniu byli obecni starsi koledzy z klas I-III oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2.  Wspaniali aktorzy, dużo muzyki i sposób, w jaki przedstawiono znanego dzieciom bohatera - Plastusia, ludzika z plasteliny, sprawił, że widzowie bardzo żywiołowo reagowali na zachowania poszczególnych postaci. Oglądanie występu aktorów"na żywo", obcowanie ze sztuką, wyzwala u dzieci zainteresowania literaturą, sprawia, że chętnie słuchają czytanych książek, rozwijają wyobraźnię i poszerzają słownictwo.  Jest to kolejna forma przekazywania maluchom pięknej polskiej literatury dziecięcej w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Z całego  przedstawienia dzieci wyniosły powtarzane od zawsze przesłanie: "Zło dobrem zwyciężaj, zawsze bądź życzliwy i uczynny dla kolegów a dobro do Ciebie wróci ze zdwojoną siłą".

2 luty 2018 r.

Informujemy, że nasze Przedszkole oferuje jedno wolne miejsce w grupie "Jeżyki".Dzień Babci i Dziadka w grupie "Zerowiaczki"

Dużo się dzieje w naszym przedszkolu... w ubiegły czwartek Kadra Pedagogiczna wystawiła sztukę "Czerwony Kapturek", a dziś, 1 lutego, "Zerowiaczki" dla swoich gości przedstawiły "Kozuchę Kłamczuchę" według Janiny Porazińskiej. 
"Niech nam żyją wszystkie Babcie i Dziadkowie też..." - tak zaśpiewały wnuki zaproszonym przez siebie Najukochańszym, Najwspanialszym i Najcierpliwszym osobom w ich życiu -  BABCIOM  I DZIADZIUSIOM, którzy są największym skarbem na świecie. Na dowód ogromnej miłości dla nich, "Zerowiaczki" przygotowały wspólnie z panią Małgosią miłą niespodziankę. Było to niezwykłe spotkanie, najpierw w przedszkolnym teatrze, a później w  przedszkolnej sali. 
Zebranych Dostojnych Gości, również w osobach panów dyrektorów -Czesława Staciwy i Mariana Wikiery, w imieniu dzieci powitała pani Małgosia Wiśniewska - reżyser i scenograf uroczystości. Mali artyści, z wielkim wdziękiem i prezentując niecodzienne umiejętności aktorskie, wcielili się w swoje role. Kolorowe i odpowiednio dobrane stroje, nadały przedstawieniu niezwykłego klimatu i dostarczyły artystycznych przeżyć. Recytowane przez wzruszone i przejęte występem dzieci wiersze sprawiły, że Babcie i Dziadkowie dyskretnie wycierali swoje oczy, w których pojawiły się łzy szczęścia i podziwu talentu ich wnuków. Zaśpiewane piosenki, zatańczony taniec "Belgijka",  dopełniły przedstawienie. 
Na zakończenie pan Dyrektor Staciwa podziękował dzieciom za piękny występ, życzył Babciom i Dziadkom wielu takich wzruszeń i radosnych chwil przeżytych z Wnukami, a Natalka i Zuzia zaprosiły Gości na słodki poczęstunek do sali. Tam "Zerowiaczki" wręczyły Babuniom i Dziadziusiom zrobione przez siebie upominki i zasiadły do wspólnego stołu. Słodką oprawą uroczystości zajęli się jak zwykle niezawodni RODZICE.  DZIEKUJEMY IM ZA ZAANGAŻOWANIE. Specjalne podziękowania należą się panu Maćkowi Prawdzie, który zadbał o oprawę muzyczną  przedstawienia - DZIĘKUJEMY.    
KOCHAMY  WAS  CAŁYM  SERDUSZKIEM  BABCIU  I  DZIADZIUSIU!   "Jeżyki" i "Sówki" dokarmiają ptaki

Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo - dzieci.

Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach pamiętają nasze przedszkolaki. Dzieci z grupy "Jeżyki" i "Sówki" dbają oto, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas tegorocznej zimy nie byli głodni. W przedszkolnym ogrodzie mają do dyspozycji karmniki, które dzieci uzupełniły ptasimi smakołykami.

Dokarmiając ptaki, przedszkolaki zbliżają się do nich, uczą się, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.


Zabawa karnawałowa w naszym przedszkolu

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele dni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

27 stycznia 2018 r., w sobotę, w godzinach 9.00 - 12.00, nasze przedszkolaczki bawiły się w czasie karnawałowej zabawy  w auli szkolnej. Dzieci, w pięknych, kolorowych strojach, przebrane za postacie z bajek, tańczyły wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami i rodzicami przy dźwiękach znanych piosenek. A na każdego zmęczonego małego tancerza, na stołówce czekał słodki poczęstunek.

Karnawałowe atrakcje umożliwiły dzieciom spędzić czas w radosnej atmosferze oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń.Dzień Babci i Dziadka w grupie "Sówki"

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. 

Dlatego też w piątek, 26 stycznia 2018 r.  przedszkolaki z grupy "Sówki" zaprosiły ich na spotkanie, które wszystkim sprawiło ogromną radość i wywołało uśmiechy na twarzach. "Sówki" pod opieką pań: Małgosi i Karoliny, przy pomocy pani Moniki, przygotowały program artystyczny, który z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali przybyłym gościom. W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek i upominki dla Babć i Dziadków.

Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości, wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną, uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz  szacunku do osób starszych.

"Przyjmijcie Kochani Babciu i Dziadku, 
Z serca płynące życzenia: 
Dobrego zdrowia, dużo optymizmu
I wszystkich marzeń spełnienia!"Niezwykły "Czerwony Kapturek" w naszym przedszkolu

W czwartek, 25 stycznia 2018 r., o godz. 10.30 w auli szkolnej odbyło się przedstawienie dla naszych przedszkolaków oraz uczniów z klas I-III. Było to wydarzenie niecodzienne, ponieważ w rolę aktorów wcieliły się nauczycielki  i panie opiekujące się dziećmi uczęszczającymi do przedszkola. Aktorzy zaprezentowali się publiczności w przedstawieniu pt. "Czerwony Kapturek". Za reżyserię i oprawę muzyczną odpowiadała pani Anita Adach. Narratorem była pani Katarzyna Świercz.

W rolach głównych wystąpiły:

Pani Agata Bugajska - Czerwony Kapturek;

Pani Karolina Rogalska - Wilk;

Pani Małgorzata Lipnicka - Babcia;

Pani Małgorzata Wiśniewska - Mama;

Pani Elżbieta Dąbroś - Gajowy;

Dźwiękowcem i wsparciem technicznym był Pan Maciek Prawda.

Spektakl spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez dzieci. Nawet najmłodsi z uwagą obserwowali scenę i to, co się na niej działo. Okazało się, że nasze panie nauczycielki mają również talent aktorski. W pieknych kostiumach doskonale wcieliły się w odgrywane przez siebie postaci. A na to, co mówiły i robiły, dzieci reagowały gromkimi brawami. Po zakończonym spektaklu oklaskom nie było końca. Za tak piękną i nietypową lekcję podziękował dyrektor szkoły, Czesław Staciwa. 

Poza walorami rozrywkowymi, historia ta niosła ze sobą bardzo ważne przesłanie: "Dzieci powinny słuchać rodziców  i powinny być ostrożne w kontaktach z obcymi".

Wydarzenie było częścią akcji "Cała Polska czyta dzieciom", którą wspiera nasza szkoła.


22.01.2018 r.

Dzień Babci i Dziadka w grupie "Sówki"
odbędzie się
26 stycznia 2018 r. o godz. 10.30.

Serdecznie zapraszamy!


22.01.2018 r. 

Informujemy, iż zabawa karnawałowa w Naszym Przedszkolu odbędzie się 27 stycznia 2018 r. (sobota) 
w godzinach 9.00 - 12.00. 

Zwracamy się z prośbą do rodziców, aby przygotowali dla swoich pociech stroje karnawałowe.


Jak udzielić pierwszej pomocy? 
Spotkanie z ratownikiem medycznym

22 stycznia 2018 r. nasze przedszkolaki miały okazję poznać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W czasie spotkania z ratownikiem medycznym, które odbyło się w auli szkolnej, dzieci dowiedziały się na czym polega praca służb ratunkowo - medycznych, jak prawidłowo wezwać pomoc, jak wykonuje się  resuscytację krążeniowo-oddechową. Z ogromnym przejęciem same próbowały ją wykonać. Oczywiście, po wcześniejszym instruktażu. I pomimo tego, że fantom to nie prawdziwy człowiek, dla maluchów było to duże przeżycie.

Te ważne warsztaty uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia, doskonaliły umiejętności i utrwalały wiedzę, dzięki którym mogą kiedyś uratować czyjeś życie. 


Dzień Babci i Dziadka w grupie "Jeżyki"

 „To czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkowo miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, lekcje życia oraz, co najważniejsze, ciasteczka”. ( R. Giuliani )

 Dzień Babci i Dziadka w grupie „Jeżyki” na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest hucznie. Mimo, że za oknem zima, mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje że, małe serduszka dzieci biją szybciej a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów pod ich adresem.

19 stycznia 2018 r. odbyło się spotkanie z Babciami i Dziadkami. Seniorzy, którzy licznie w ten dzień przybyli do przedszkola, mogli podziwiać umiejętności swoich wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce i inscenizacje. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób  mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Odśpiewane przez wnusiów „Sto lat” bardzo wzruszyło gości. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich upominkami. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystości był przygotowany przez mamy słodki poczęstunek.                                                                               


Kolejne spotkanie z muzykami Filharmonii
w naszym przedzkolu

W poniedziałek, 08.01.2018 r., w naszym przedszkolu odbył się kolejny koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej. Tym razem zaprezentowali oni muzykę kompozytorów takich jak: Ludwig van Beethoven, Johann Strauss i jego przyjaciele. Reprezentowali instrumenty muzyczne, m.in. waltornię i flet. W czasie granych utworow angażowali dzieci w działania muzyczne. Spotkanie z muzykami było świetną zabawą i sprawiło przedszkolakom wiele radości. 


3 stycznia 2018 r.

Informujemy, iż nie posiadamy już wolnych miejsc
w Projekcie Przedszkole "Sowa" w Stadnickiej Woli
(grupa "Sówki").

Przedszkole oferuje trzy wolne miejsca w grupie "Jeżyki".Wigilia w grupie "Jeżyki"

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu również u "Jeżyków" zakończył się wspólną wigilią, która odbyła się 21 grudnia. Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszym przedszkolu przeżywany był bardzo uroczyście. W  grupie "Jeżyków", jak i w całym przedszkolu, od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci w tym dniu wspólne śpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zasiadły do pięknie nakrytego stołu i kosztowały pyszności, które się na nim znalazły. Wszystko to wprowadziło maluchy w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.


Spotkanie wigilijne w grupie "Sówki"

W czwartek, 21 grudnia 2017 r., w grupie "Sówki" zapanował świąteczny nastrój. Maluchy wzięły udział w spotkaniu wigilijnym. Eleganckie stroje, pięknie udekorowane stoły pokryte białymi obrusami, pyszności przygotowane na tę okazję, kolędy i piosenki świąteczne, które słychać było w sali - to elementy tej niezwykłej atmosfery, jaka panowała w tym dniu. Jak każde wigilijne spotkanie, również to u "Sówek" rozpoczęło się wspólnym dzieleniem opłatkiem i składaniem życzeń. Pod choinką znalazło się miejsce na prezenty. Każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę z bożonarodzeniowymi ilustracjami. 
Świątecznie u "Zerowiaczków"

"Święta, święta, dobry wspólny czas, 
wielka radość niech połączy nas". 

Wielka radość połączyła dziś "Zerowiaczków" i ich rodziców na wspólnej wigilii. Zanim jednak doszło do tej radosnej chwili, dzieci ubrały choinkę w kolorowe bombki, lampeczki, zrobiły łańcuchy z kolorowej bibuły i nimi udekorowały salę, przygotowały też zaproszenie dla swoich bliskich na uroczyste spotkanie. 

"Cudownych rodziców mam"... Zgodnie ze słowami piosenki, cudowni rodzice "Zerowiaczków", są o każdej porze tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc. Tym razem włączyli się z ogromnym zaangażowaniem w przygotowanie klasowej uroczystości  i w niej uczestniczyli. DZIĘKUJEMY IM ZA TO. 20 grudnia 2017 r. byli razem ze swoimi dziećmi i cieszyli się wspólnie stworzoną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. "Zerowiaczki" śpiewały kolędy, recytowały wiersze, połamały się opłatkiem i zasiadły do wspólnego stołu ze swoimi bliskimi. Franio Galas przeczytał fragment Pisma Św.
Na świątecznej uroczystości obecny był pan dyrektor Czesław Staciwa,  który również połamał się z dziećmi opłatkiem, złożył im i ich rodzicom życzenia świąteczne. Do nich dołączyła się pani Małgosia, dziękując rodzicom za obecność, za chęć poświecenia tej bezcennej chwili swoim dzieciom. Radość rodziców z postawy dzieci była ogromna, niektórzy z nich uronili łezkę i mocno wyściskali swoje pociechy. Wszyscy poczuli ciepełko  w serduszkach.  
"ZEROWIACZKI" Z PANIĄ MAŁGOSIĄ WSZYSTKIM ŻYCZĄ WESOŁYCH ŚWIĄT.Zielony gość w grupie "Jeżyki"

„Wczoraj rosłaś na polanie,
dzisiaj przyszłaś do nas,
jakie miłe to spotkanie choinko zielona….”

 Już grudzień, a jak grudzień to i święta. Dzień ubierania choinki w przedszkolu jest dniem wyjątkowym. Dzieci w grupie „Jeżyki” czekały na ten moment od dawna. Przygotowywały ozdoby, poznawały tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. W dniu dzisiejszym 15 grudnia 2017r. nasze przedszkolaki przypominały sobie tradycje ozdabiania świątecznego drzewka. Dzieci  ubierały choinkę, którą podarował im zaprzyjaźniony leśniczy pan Piotr. On również z okazji Mikołaja, jak co roku, obdarował wszystkie dzieci z przedszkola słodkim upominkiem. Przedszkolaki  z wielkim zapałem zabrały się do ubierania zielonego drzewka, zawieszały bombki, łańcuchy, kolorowe światełka. Choinka wygląda prześlicznie. Mnóstwo było radości wśród dzieci, w grupie zrobiło się świątecznie, kolorowo i bajkowo. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne - choinki wyklejone zielonym igliwiem i ozdobiły je kolorowymi gwiazdkami. Na koniec wraz z panią Elą zaśpiewały piosenkę „Ubierzemy dziś choinkę w kolorowe bombki”.
"Sówki" i "Jeżyki" przygotowują się
do Świąt Bożego Narodzenia

W dniach 13 - 15 grudnia 2017 r. nasze maluszki z grup "Sówki" i "Jeżyki" pod opieką pań, rozpoczęły przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Podczas wspólnych zajęć w szkolnej stołówce, dzieciaczki robiły i piekły pachnące korzenne pierniczki o różnych kształtach. W salach przedszkolnych natomiast, dekorowały je kolorowym lukrem i posypywały różnobarwnymi słodziutkimi dekoracjami. Przy okazji, oczywiście trochę podjadały wykonywanych przez siebie pyszności.

Zgodnie z lubianą przez wszystkich tradycją, dzieci z grupy "Sówki" ubierały  choinkę w swojej sali. Przybrały ją w barwne bombeczki, łańcuchy, lampki i ręcznie klejone papierowe ozdoby. Teraz, przy świetle choinkowych światełek, będzie się na święta czekało wyjątkowo miło.


"Świąteczne bajanie"-
koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej      
   

13 grudnia 2017 r. w naszym przedszkolu dzieciaczki z grup: "Sówki", "Jeżyki", "Zerowiaczki" i zaproszeni przez nich starsi koledzy z pierwszej klasy, brali udział w niezwykłym koncercie muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej. W atmosferze zbliżajacych się Świąt Bożego Narodzenia, wysłuchali pieknych melodii, wspólnie śpiewali kolędy przy akompaniamencie instrumentów: oboju, skrzypiec i pianina. Dzieci bawiły się przy słuchanej na żywo  muzyce,  trafnie odpowiadały  na pytania pani Agnieszki. Ciepły głos prowadzącej, muzyka Piotra Czajkowskiego z baletu "Dziadek Do Orzechów", wprowadziły dzieci i panie w ciepły, jakże rodzinny klimat zbliżającej się wigilii. Koncert zakończył się złożeniem życzeń zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Powiało domowym ciepełkiem...
Mikołajki u "Zerowiaczków"

6 grudnia 2017 r. "Zerowiaczki" z wielką radością przywitały w swojej sali Mikołaja. Była wspólna zabawa, śpiew piosenek specjalnie dedykowanych gościowi, były obietnice dotrzymywania zawartych na początku roku umów dotyczących funkcjonowania w grupie i zaproszenie do odwiedzin za rok. Natalia Śliwak częstowała upieczonymi przez siebie pierniczkami  i z wielkim przejęciem mówiła do Mikołaja wierszem. Dzieci pochwaliły się Mikołajowi, jak dużo pieniążków uzbierały w ramach akcji "Góra Grosza".      

Natomiast w czwartek, 7 grudnia, jak co roku w naszej szkole, w hali sportowej odbył się "Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw" dla uczniów  szkół podstawowych. Była to jubileuszowa bo, piętnasta impreza, podczas  której obecny był Burmistrz Końskich, pan  Krzysztof Obratański. Nagrodził najbardziej zaangażowanych w organizowanie zawodów nauczycieli, wśród któych znaleźli się również nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły. "Zerowiaczki" pod kierunkiem pani Małgosi uświetniły imprezę tańcem nazwanym "Sałatka Owocowa" i zostały nagrodzone wielkimi brawami. Po powrocie do swojej sali, miały niecodziennych gości. Odwiedził dzieci Burmistrz Krzysztof Obratański, Naczelnik Wydziału Edukacji Krystyna Milczarek i Dyrektor naszej szkoły Czesław Staciwa. Było bardzo miło słyszeć  z ust Pana Burmistrza wiele pochwał i podziękowań za piekny taniec. Dzieci dostały prezent - wielki kosz słodyczy. BARDZO DZIĘKUJEMY.  


Mikołaj z wizytą u "Sówek" i "Jeżyków"

6 grudnia 2017 r. nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Z ogromną ciekawością, lekką niepewnością, ale z uśmiechem, powitały go u siebie "Sówki" i "Jeżyki". Wszystkie dzieciaczki w tym wyjątkowym dniu były ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki. W obecności pań wychowawczyń, odpowiadały na pytania Mikołaja. On zaś, na koniec wizyty, wręczył wszystkim grzecznym dzieciom upominki. Kolejny spektakl teatralny w naszym przedszkolu

4 grudnia 2017 r. nasze przedszkolaczki miały kolejną okazję, by stać się widzami w teatrze. W auli szkolnej, w świetle reflektorów, przy barwnej scenografii, oglądały spektakl zatutułowany "Bajka o dzielnym Szewczyku" wystawiany przez Katolicki Teatr z Krakowa. Dla dzieci kontakt z "żywą" sztuką to zawsze ogromne przeżycie i nawet najbardziej znane historie ogląda się w takiej sytuacji z ogromnym zainteresowaniem. Grę aktorów dzieciaki nagrodziły gromkimi brawami. Spektakl oglądały również dzieci z innych szkół, między innymi z Wilczkowic. To one właśnie wraz ze swoją panią Asią Staciwą odwiedziły "Zerowiaczki" w ich sali.


"Sówki" dbają o zdrowie

Nasze "Sówki" stają się z dnia na dzień bardziej samodzielne. Potrafią już same przygotować sobie przepyszne, zdrowe kanapeczki. Wiedzą, że witamin dostarczają między innymi warzywa, dlatego to one właśnie wylądowały na pieczywie. Uczą sie zasad wspólnego spożywania posiłków, bo w grupie je się przyjemniej. Wiedzą również, że podstawową zasady higieny są zdrowe zęby, dlatego też wspólnie przystępują do ich dokładnego mycia.W kręgu wróżb i przepowiedni - 
Andrzejki u naszych przedszkolaków

30 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu we wszystkich grupach zagościły wróżby i przepowiednie. Tradycja, jaką są Andrzejki, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. To doskonała okazja do wesołej zabawy, to dzień, kiedy zarówno dzieci, jak i dorośli wróżą sobie, przebierają się, tańczą.

Nasze przedszkolaki już od rana nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabaw. Chciały dowiedzieć się, kim zostaną w przyszłości, kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. U "Zerowiaczków" to Ola i Mateusz pierwsi znajdą według wróżb męża i żonę. W tym dniu towarzyszyły nam wróżby takie jak: rzucanie monetą do wody w celu spełnienia marzeń, odczytywanie ze szklanej kuli, ustawianie butów, przekłuwanie czerwonych serduszek z imionami dziewczynek i chłopców, wróżenie z talerzyków, pod którymi ukryte były rózne przedmioty oznaczające przyszłe zawody.
W przerwach między wróżbami był słodki poczęstunek i tańce. "Zerowiaczki" i pani Małgosia zaprosili do swojej sali "Jeżyki" i "Sówki", bo lepiej przecież bawić się w grupie. Muzyka przyciągnęła również dzieci z pierwszej klasy oraz wyjątkowego gościa - Pana Dyrektora Czesława Staciwę. Pan Dyrektor dotrzymywał kroku bawiącym się dzieciom i podziwiał ich kolorowe stroje. Wszystkie Panie dołożyły wszelkich starań, by zabawa była udana, a dzieciaczki zadowolone i uśmiechnięte. I tak też było.Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu

27 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu urodziny Pluszowego Misia. z tej okazji w auli szkolnej zgromadziło się wielu gości. Przybyły  "Sówki" pod opieką pani Karoliny, Małgosi, Moniki, "Jeżyki" z panią Elą, Agatką i Izą i "Zerowiaczki" z panią Małgosią. Z okazji tak wesołego święta nasze maluchy recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, podrzucały misie na kolorowej chuście animacyjnej, tak, by z niej nie spadły. Odpowiadały na zagadki (oczywiście bez problemu), tańczyły specjalnie dla Misia "Czekoladę", a Wojtuś i Amelka z grupy "Zerowiaczki" odegrali krótką scenkę. Na zakończenie hucznych urodzin na aulę wjechał piękny słodziutki tort. Po głośnym odśpiewaniu "100 lat", wszyscy z apetytem zajadali się wafelkami ze smacznym miodzikiem i kawałkiem tortu. Wodzirejem na tych urodzinach była pani Agatka, której należą się ogromne brawa, bo się na prawdę napracowała! Każdy przedszkolak wykonał sobie pamiątkowe zdjęcie w Misiowej fotobudce i otrzymał dyplom.

Na koniec jeszcze kilka słów o przygotowaniach do tej imprezy. Zaczęły się one już kilka dni wcześniej w przedszkolnych grupach. "Zerowiaczki" na tę okazję wyklejały ogromnego misia z kolorowych bibułek. Odwiedził ich też gość - Marysia Juszczyk, absolwentka grupy "0", która opowiedziałą swoim młodszym kolegom, jak ciężko pracuje ucząc sie w Szkole Muzycznej gry na flecie poprzecznym. Na koniec wizyty dała krótki koncert, zagrała "Polkę" i kolędę "Mizerna, cicha", czym wprawiła "Zerowiaczki" w zachwyt. "Sówki" i "Jeżyki" również przygotowywały się do urodzin. Dwa dni wcześniej wykonały "misiowe" czapeczki, upiekły, przy pomocy niezastąpionej pani Moniki i wychowawczyń, kruche ciasteczka w kształcie Misia, które oczywiście ze smakiem jadły. Obydwie grupy odwiedziły również bibliotekę szkolnę, gdzie pani Ania Gut przybliżyła dzieciom wiedzę o życiu misiów mieszkających na wolności. Następnie przedszkolaczki wykonywały Misie za pomocą różnych technik plastycznych.

21.11.2017 r.

W naszym Przedszkolu, co miesiąc, począwszy od miesiąca grudnia, odbywać się będą koncerty Filharmonii Świętokrzyskiej. Wiemy, że obcowanie z żywą muzyką dostarczy dzieciom wielu pozytywnych doznań i niezastąpionych wrażeń estetycznych, poszerzy wiedzę na temat instrumentów muzycznych oraz rodzajach muzyki. Najbliższy koncert pt. "Świąteczne Bajanie" odbędzie się 13 grudnia, w środę o godz. 8.00 w jednej z sal przedszkolnych.


Nasze "Sówki" i "Jeżyki"  z wizytą u pielęgniarki

W poniedziałek, 20 listopada 2017 r., nasze przedszkolaczki z grup "Sóki" i "Jeżyki" odwiedziły panią pielęgniarkę. Podobnie, jak wcześniej "Zerowiaczki", zapoznały się z miejscem, gdzie zgłaszają się szkolni pacjenci z różnymi dolegliwościami. Dzieci miały okazję poznać wyposażenie gabinetu i wysłuchać opowieści na temat codziennych obowiązków pani pielęgniarki. Wizyta była również doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie zasady higieny osobistej, które wpływają na zdrowie.Jak minął tydzień u "Zerowiaczków"?

Następnego dnia po udanej wycieczce do Kielc, w piątek 10 listopada, Mali Patrioci z grupy "Zerowiaczki" pod okiem pani Małgosi uczcili dzień 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana robili biało-czerwone kotyliony, wyklejali mapę Polski biało-czerwonymi sznureczkami. W czasie zajęć poznali postać Józefa Piłsudskiego, dowiedzieli się, jak wyglądała Polska podczas zaborów i jak trudne było życie Polaków w czasie niewoli. Na zakończenie zajęć, dzieci, w uroczystej postawie odśpiewały hymn Polski.
We wtorek, 14 listopada, "Zerowiaczki" brały udział w prelekcji i w wystawie pt. "Skarby mórz i oceanów". Dowiedziały się jak barwne i ciekawe jest życie w głębinach, jakie skarby kryją się pod wodą, poznały faunę i florę mórz i oceanów. Po prelekcji dzieci mogły kupić upominki. 

To, że praca w kuchni nie jest straszna, "Zerowiaczki" udowodniły w tym tygodniu podczas smażenia naleśników w szkolnej kuchni pod czujnym okiem naszej super kuchareczki, pani Ani. Ciasto, przygotowane i usmażone przez małych kucharzy, smakowało wybornie. Już w sali, to Oni, smarowali dżemem i czekoladą upieczone naleśniki, zwijali je misternie, no i smakowali z wielką radością. "Miód-malina", "niebo w gębie", "palce lizać" - takie określenia słychać było przy zajadaniu zerowiaczkowych rarytasów. Naleśniki to nie wszystkie kulinarne dzieła maluchów. Kilka dni wcześniej dzieci same robiły zdrowe, kolorowe jesienne kanapeczki. Nakładały na chleb rzodkieweczkę, pomidora, ogóreczek, papryczki całe stosy, i na koniec ze smakiem pałaszowały swoje pyszności.
Żeby w przedszkolu nie było nudy, a działo się coś ciekawego, dzieci przygotowały w domu własne instrumenty muzyczne. Wykorzystały do tego:  garnki, łyżeczki, grzebienie, butelki z kaszą i grochem i przyniosły do przedszkola. Taka przedszkolna orkiestra przygrywała do jesiennych piosenek śpiewanych przez chór, czyli kolegów z grupy. Radości było co niemiara. Ponieważ dzieci z grupy pani Małgosi wiedzą, że muzyka łagodzi obyczaje, świetnie wykorzystują to na zajęciach z muzyką relaksacyjną. 

Dopełnieniem całego aktywnego tygodnia była obecność dzieci na prezentacji przygotowanej przez panie z KRUS w Końskich pt. "Bezpiecznie w gospodarstwie rolnym i domowym", któa zakończyła się quizem dotyczącym omawianego tematu. Reprezentantami grupy byli Wojtuś Kowalczyk i Franio Galas. Nagrodami były odblaski i słodkości. 
Ufff... pracowity tydzień za "Zerowiaczkami".Spotkanie z leśnikiem w Nadleśnictwie Barycz

Uczmy miłości do przyrody,
uczmy spostrzegać jej piękno, 
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły”

H. Zdzitowiecka

W piątek10 listopada 2017 r. nasze przedszkolaki z grupy "Jeżyki" i grupy "Sówki" wybrały się na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Barycz  wraz ze swoimi wchowawczyniami: p. E. Dąbroś, p. K.Rogalską, p.M. Lipnicką i pomocą p. M. Śliwak.

Celem spotkania było:
- zapoznanie dzieci z pracą leśnika,
- zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy,
- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,
- pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym,
- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.

Leśnicy opowiedzieli o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest troska o las. Mówili o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie (m.in.: zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Leśnicy zainteresowali dzieci swoimi opowieściami  wykorzystując różne ilustracje, obrazki, eksponaty, naturalne okazy, bajki. Dużą radość sprawiły przedszkolakom  okazy zwierząt.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowe breloczki, opaski, zakładki przyrodnicze, Miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasi gospodarze na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiedzieli. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym.

Wszyscy gorąco podziękowaliśmy za tak ciekawe spotkanie. Na koniec  dzieci otrzymały słodki poczęstunek i w wyśmienitych nastrojach wróciły do przedszkola.


Wycieczka "Zerowiaczków" do Kielc i Zagnańska

W czwartek, 9 listopada 2017 r., „Zerowiaczki”, zgodnie  z wcześniejszym planem, pod opieką pani Małgosi i z nieocenioną pomocą pani Izy, wybrały się na całodniową eskapadę do Kielc i Zagnańska. Przygotowania trwały miesiąc, rozmowy z rodzicami odnośnie akceptacji pomysłu i z samymi zainteresowanymi „Zerowiaczkami” były merytoryczne i zakończone wyznaczeniem konkretnego terminu. Zbiegł się on z kontynuacją  bajkowej tematyki, poznawaniem, prezentacją postaci z bajek i akcją „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Głównym punktem wycieczki był Teatr „Kubuś”, gdzie  przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Po spektaklu były burzliwe dyskusje: rozmawiano o tym,  czy się podobało, czy dobrze się zakończyło i jaki morał wynika z bajki.
Jak tu być w Kielcach i nie zajrzeć do McDonalda? Wizyta w tym miejscu wywołuje zawsze radość dzieciaków. 

W drodze powrotnej do domciu, pojechali zobaczyć jeden z najstarszych dębów w Polsce - Dąb Bartek. Pytaniom dzieci nie było końca - a dlaczego jest taki podparty? dlaczego ma we wnętrzu inne kawałki kory? ile ma lat? i wiele, wiele innych. „Zerowiaczki” porównały wygląd i wielkość  synka - małego Bartusia i przy nim zatańczyły „Taniec Wygibaniec” na cześć obu „Bartków”. W radosnej atmosferze, z planami na przyszłą wycieczkę i ze śpiewem na ustach  już w autokarze, szczęśliwi i wcale nie zmęczeni wróciliśmy do stęsknionych rodziców.

8.11.2017 r.

 • 27 listopada w naszym Przedszkolu planowany jest Dzień Pluszowego Misia. 
  Dzieci w tym dniu mogą przynieść swoje ulubione zabawki - misie.


Dołączamy do Akcji "Góra Grosza", która trwać będzie od 27 listopada 2017 do 2 stycznia 2018 roku.

Jest to już osiemnasta edycja Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Przekazane grosze to realna pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Zebrane pieniążki przeznaczone są na pomoc poprzez: zakup podstawowych i niezbędnych rzeczy, udzielanie specjalistycznego wsparcia, kierowanie rodzin na terapie, fundowanie stypendiów dla dzieci, wspieranie ich pasji i zainteresowań.

7.11.2017 r.

 • W najbliższy piątek, 10 listopada, nasze "Sówki" i "Jeżyki" planują wycieczkę do Nadleśnictwa Barycz.
  Wyjazd z parkingu przed budynkiem szkoły o godz. 10.00, planowany powrót - godz. 11.30.


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała.
Drogie Dzieci dobrze wiecie, że Was bajka pokochała.

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 

W naszym przedszkolu w cudowny, bajkowy świat przenieśliśmy się 6 listopada 2017 r. Hasła, które królowały w tym dniu to: zabawa, uśmiech, moc radości. Dzieci, w barwnych strojach prezentowały swoich ulubionych bohaterów. Mogliśmy zobaczyć na przedszkolnych korytarzach: księżniczki, rycerzy, zwierzątka z bajek, batmanów, spidermanów, koty w butach i wiele innych. Panie wychowawczynie, przebrane w kolorowe stroje,  przygotowały niezwykłe atrakcje. Wszystkie przedszkolaki wzięły udział w zabawach w auli szkolnej: tańcach, wspólnym śpiewaniu piosenek, przeglądzie strojów. Obejrzały prezentację bajkowych postaci przygotowaną przez uczniów klas V. Wzięły udział w konkursie zagadek prowadzonym przez dyrektora Czesława Staciwę, który na tę okazję zamienił się w Czarnoksieżnika z Krainy Oz. Dzieci świetnie radziły sobie z odgadywaniem kolejnych postaci. Wiersze dla przedszkolaków czytali starsi uczniowie i obecna z nami w tym dniu, Naczelnik Wydziału Edukacji, Krystyna Milczarek, ubrana w kwietny wianek i naszyjnik, jak postać z dalekiej, egzotycznej wyspy. Z nieukrywaną tremą, wiersz "Zosia Samosia", czytał Franio Galas z grupy "Zerowiaczki". Poszło mu świetnie, za co wszyscy nagrodzili go gromkimi brawami. W czasie bajkowej dyskoteki doskonale bawił się z nami wicedyrektor Marian Wikiera.

Przedszkolaki, które zaprezentowały stroje na scenie, otrzymały medale "Super znawcy bajek". Dla wszystkich przygotowano słodkie cukierki.

Na zakończenie dnia przedszkolaki tworzyły i kolorowały ilustracje przedstawiające takich bohaterów jak: Kubuś Puchatek, Smerfy, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię.

Wszyscy w tym dniu doskonale się bawili, wyjątkowo czuli się w pięknych strojach, a uśmiech długo towarzyszył dzieciakom. 

CZytanie literatury przez różne osoby było również elementem akcji "Cała Polska czyta dzieciom".


 Wycieczka "Zerowiaczków" do koneckiego parku.

W słoneczny i bardzo kolorowy czwartek, "Zerowiaczki", pod opieką pani Małgosi Wiśniewskiej, wybrały się na wycieczkę do parku miejskiego w Końskich. Spacerując alejkami, podziwiały "złotą polską jesień", rozpoznawały i nazywały drzewa, obserwowały zachowanie ludzi odpoczywających w parku oraz miejsca ważne dla naszego miasta - Egipcjankę, Urząd Miasta, pomnik poległych w czasie wojny harcerzy, Bibliotekę Miejską. Wdrapywały  się na górkę parkową, bawiły w niedawno otwartym Ogródku Jordanowskim. Odwiedziły również swoich rówieśników, kolegów i koleżanki z Przedszkola nr 2. W radosnych zabawach z kolorowymi liśćmi brała  udział pani Iza, która służyła pomocą podczas całej wyprawy. "Zerowiaczki" wróciły do przedszkola szczęśliwe i pełne wrażeń.Jesienne zabawy przedszkolaków z grupy "Sówki".

Ciepłe, słoneczne dni zachęcają do spacerów i zabaw. W czwartek, 19 października, korzystając z pięknej pogody, przedszkolaki z grupy "Sówki", pod opieką pań: Małgosi Lipnickiej i Agaty Bugajskiej, udały się na plac zabaw. Po drodze podziwiały przyrodę złotej jesieni, a na placu zabaw brały udział w różnych formach aktywności ruchowej. Zabawy bardzo im się podobały, wracały do przedszkola uśmiechnięte i zadowolone.


Dary jesieni w grupie "Jeżyki".

16 października, przedszkolaki z grupy Jeżyki, wybrały się na spacer do ogrodu przedszkolnego w bardzo tajemniczej sprawie. Po co? Zbierały piękne, kolorowe liście. Po powrocie do przedszkola dary jesieni wykorzystaliśmy jako element zabaw ruchowych i tworzywo do prac plastycznych.                                                                                

Dzieci w czasie krótkiej wycieczki poszerzyły swoją wiedzę związaną z nazwami drzew i kolorami jesiennych liści.                                


Spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Końskich pod hasłem "Bezpieczna droga do szkoły".

10 października 2017 r. wszystkie nasze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszami KPP w Końskich. Wcześniej w podobnych zajęciach brały udział tylko "Zerowiaczki". 

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad policjantów dotyczących tego, jak byc widocznym na drodze, jak bezpiecznie siępo nich poruszać, zarówno pieszo, jak i rowerem. Odpowiadały na pytania zwiazane z tym, jak wygląda ich droga do przedszkola. Dzieci w czasie spotkania były bardzo aktywne, a na zakończenie podziękowały gościom za spotkanie.


"Zerowiaczki" poznają pracę pielęgniarki szkolnej

6 października 2017 r.  "ZEROWIACZKI" w ramach obchodów Zdrowego Tygodnia pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch", odwiedziły gabinet pielęgniarki szkolnej. Poznały miejsce, gdzie pani pielęgniarka przyjmuje szkolnych pacjentów z różnymi dolegliwościami, poznały jego  wyposażenie i obowiązki jakie wykonuje pielęgniarka. Przypomniały sobie zasady higieny osobistej, które wpływają na zdrowie, zważyły się i sprawdziły wzrok. Wizyta przebiegała w serdecznej atmosferze.


2 października 2017 r.

OGŁASZAMY NABÓR NA DWA WOLNE MIEJSCA
W PRZEDSZKOLU "SOWA"!

Formularz zgłoszeniowy do pobrania - tutaj

Informacje można uzyskać pod nr tel. 41 375 51 80, 41 375 06 60 w godz. 8.00 - 15.00.


Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu

29 września 2017 r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. W grupach "Jeżyki" i "Sówki" był to wyjątkowy dzień. Dla naszych maluchów Panie zorganizowały gry i zabawy, poczęstunek, a każdy chłopiec otrzymał drobny upominek.


Spektakl teatralny w naszym przedszkolu

25 września 2017 r. nasze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć, jako widzowie, w spektaklu teatralnym "Pippi Pończoszanka" wystawianym w auli szkoły przez Teatr Edukacyjny z Wrocławia. Barwne kostiumy, scenografia i sama historia, bardzo podobały się dzieciom. Nagrodziły aktorów gromkimi brawami.


"Bezpieczna droga do szkoły" - spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

21 września 2017 r. przedszkolaki z grupy "Zerowiaczki" uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Końskich w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo". 

Funkcjonariusze policji spotkali się z dziećmi w auli szkolnej. Nasze przedszkolaki aktywnie brały udział w tym przedsięwzięciu. Przypomniały sobie zasady bezpiecznego ruchu drogowego, m.in. gdzie należy przechodzić przez jezdnię, dlaczego należy nosić odblaski, a także to, że nie wolno ufać nieznajomym i oddalać się od rodziców. Goście chętnie wyjaśniali wątpliwości dzieci, a te, włączały się w dyskusję, gdy pytania padały ze strony policjantów. Atmosfera spotkania była bardzo przyjemna.


Zapraszamy wszystkich rodziców dzieci z grupy "SÓWKI" na zebranie, które odbędzie się 27 września (środa) o godz. 16.15.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września 2017 r. w grupach: "Sówki" i "Jeżyki", przedszkolaki obchodziły swoje święto. Z tej okazji panie przygotowały wyjątkowe atrakcje. Były tańce, wspólne śpiewanie piosenek, ciekawe opowieści i aktywne zabawy. 

Zabawnie i z przytupem spędziły ten dzień nasze "Zerowiaczki". Pani Małgosia przygotowała im zabawy, konkursy, mini dyskotekę, a po wyczerpującym dzionku - poczęstunek. Dzieci z ochotą, w doskonałych humorach i zdrowo rywalizowały między sobą w różnych konkurencjach. Malowały kolorowe baloniki, które zabierały do domu.

Życzymy dzieciom radości, uśmiechu i jak najwięcej okazji do zabawy na każdy kolejny dzień.


Spotkanie samokształceniowe zespołu projektowego

19 września 2017 r. odbyło się spotkanie samokształceniowe zespołu projektowego. Spotkanie odbyło się w Przedszkolu nr 4 w Końskich. Rozpoczęła je Naczelnik Wydziału Edukacji, p. Krystyna Milczarek, zebranych powitała również dyrektor Przedszkola, p. Dorota Chamczyk. W pierwszej części spotkania omówiono podstawy i realizację zasad równości szans i niedyskryminacji. Druga część miała charakter warsztatów, w czasie któych zespoły dydaktyczne: Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli i Przedszkola nr 4 w Końskich wymieniły się doświadczeniami w pracy z przedszkolakami.


Spotkanie informacyjno - organizacyjne dla rodziców

13 września 2017 r. o godz. 16.00 odbyło się spotkanie informacyjno  - organizacyjne z udziałem Naczelnik Wydziału Edukacji w Końskich, p. Krystyny Milczarek, dyrekcji szkoły, rodziców naszych przedszkolaków, nauczycieli i wychowawców przedszkola. Zebranych powitała Pani K. Milczarek, która przedstawiła zebranym założenia projektu Przedszkole SOWA w Stadnickiej Woli. Przedstawiła cele, planowane działania uwzględnione w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego. Udzielała również odpowiedzi na pytania rodziców dotyczące funkcjonowania i wyposażenia sal. Następnie dyrektor placówki, Czesław Staciwa, przedstawił wychowawców i nauczycieli Przedszkola, opowiedział o prowadzonych przez nich zajęciach dodatkowych. 

 • Zapraszamy wszystkich rodziców na zebranie organizacyjne, które odbędzie się 13 września 2017 r. (środa) o godz. 16.00 w czytelni szkolnej. 

31.08.2017r.

 • Zakończyliśmy rekrutację do Projektu Przedszkole "Sowa" w Stadnickiej Woli.
  Szczegóły w zakładce "Rekrutacja".

21.08.2017 r.

TRWA NABÓR DO PROJEKTU PRZEDSZKOLE "SOWA"W STADNICKIEJ WOLI 
NA ROK SZKOLNY 2017/2018.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020.

Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 3-5 lat z terenu Gminy Końskie.

Zainteresowani rodzice mogą dopełnić formalności w Przedszkolu: 
Stadnicka Wola 55, 26-200 Końskie.

Informacje można uzyskać pod nr tel. 41 375 06 60, 41 375 51 80 w godzinach 8.00 - 15.00

Formularz zgłoszeniowy do pobrania - tutaj.

Szczegóły rekrutacji znajdują się w Regulaminie Rekrutacji.


 • Podpisanie umowy o dofiansowanie projektu p.n. Przedszkole „Sowa" w Stadnickiej Woli.


   W dniu 18 sierpnia 2017 r. dyrektor Czesław Staciwa, reprezentujący Gminę Końskie i zarządzaną przez siebie placówkę - Zespół Szkół w Stadnickiej Woli, podpisał z Adamem Jarubasem, Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego oraz Piotrem Żołądkiem, członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, umowę o dofinansowanie projektu p.n.  Przedszkole „Sowa” w Stadnickiej Woli w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020, poddziałanie 8.3.1 „Upowszechnianie i wzrost jakości edukacji przedszkolnej”.

Celem głównym projektu jest wzrost liczby dzieci (w tym dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością), objętych edukacją przedszkolną w Gminie Końskie, w szczególności na obszarze wiejskim.

Realizacja głównego celu opiera się na wdrożeniu działań, w wyniku których:

-  z dniem 1 września 2017 r. w budynku Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli rozpocznie działalność publiczne Przedszkole w Stadnickiej Woli oferujące dodatkowych 25 miejsc w stosunku do funkcjonujących w szkole innych form wychowania przedszkolnego oraz świadczenie usług edukacyjnych w pełnym zakresie do 10 godz. dziennie.

Główne zadania w projekcie p.n. Przedszkole „Sowa’ w Stadnickiej Woli (nr. projektu RPSW.08.03.01 -26-0006/17):

1. Utworzenie publicznego przedszkola w Stadnickiej Woli - dostosowanie pomieszczeń do aktualnych przepisów sanitarno-higienicznych, zakup i montaż  mebli oraz wyposażenia.

2.    Zapewnienie bieżącego funkcjonowania utworzonego oddziału wychowania przedszkolnego (zatrudnienie kadry, zakup pomocy dydaktycznych).

3.    Wydłużenie godzin pracy przedszkola.

4.    Realizacja zajęć specjalistycznych  dla dzieci z dysfunkcjami.

Całkowita wartość projektu: 370 129,13 zł ;  Kwota dofinansowania:   314 341,93 zł.

Okres realizacji projektu: od 15.07.2017r. do 30.06.2018r.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.sejmik.kielce.pl/item/56105-miliony-na-edukacje-przedszkolna-w-regionie