Aktualności
 

Rozpoczęcie roku przedszkolnego 2022/23

 

Uroczyste rozpoczęcie roku przedszkolnego odbędzie się
dnia 
1 września 2022 r. w auli szkolnej o godzinie 11.00.

Zajęcia opiekuńcze w tym dniu odbywają się
od godziny 6.30 do 16.30.

 

Listy przedszkolaków przyjętych na rok szkolny 2022/23
zostaną wywieszone dnia 29.08.2022 r.
przy wejściu do przedszkola.Informujemy, że do Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli
w wyniku rekrutacji uzupełniającej
zostały zakwalifikowane wszystkie dzieci, 
które spełniły kryterium wiekowe.


Potwierdzenie przez rodzica woli przyjęcia dziecka do przedszkola
w formie pisemnego oświadczenia należy złożyć w sekretariacie szkoły.

Do pobrania:

potwierdzenieUroczyste zakończenie roku w przedszkolu

24 czerwca nasze przedszkolaki uroczyście zakończyły rok szkolny.

Młodsze dzieci pożegnały grupę Wiewiórki, która od września rozpoczyna naukę w klasie pierwszej.
Po programie artystycznym w auli, każda z grup udała się do swoich sal po dyplomy i nagrody książkowe.
Wszystkim życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!


Ognisko w grupie Jeżyki

W środę, 22 czerwca, obok altanki szkolne,j Jeżyki wraz z paniami, zorganizowały ognisko.

Zanim upiekliśmy kiełbaski dzieci wzięły udział
w Olimpiadzie sensorycznej zorganizowanej w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Dobrze się rozwijam, bo skaczę, biegam, badam i dotykam".

Nie zabrakło również tańców i śpiewu.

To był bardzo wesoły i przyjemny dzień.Spotkanie z kucharką w grupie „Motylki”

W grupie „Motylki” odbyło się spotkanie z p. kucharką pracującą w przedszkolu, która opowiedziała dzieciom czym się zajmuje i jak wygląda jej praca. Mogły także obejrzeć pomieszczeni kuchni. Pani Stanisława zaznaczyła, że wspólnie z p. intendentką Karoliną dbają o to by spożywane przez dzieci posiłki były bardzo zdrowe i smaczne. Wielką radość sprawiło pieczenie babeczek, które własnoręcznie dekorowały. Na koniec odbyła się degustacja słodkości. Było smacznie i radośnie.Słodki wtorek u Jeżyków

Taki był – bo Jeżyki piekły gofry.

Przepyszne gofry ze śmietaną i truskawkami znikały z talerzyków
w bardzo szybkim tempie. To był bardzo smaczny dzionek.Piknik Sówek u "Motyla"

Koniec roku szkolnego małymi kroczkami zbliża się i Sóweczki spędziły miły czas w bezpiecznym i przyjaznym dla dzieci miejscu  - kompleksie „U Motyla”. Pan Mirek przyjął dzieci bardzo uroczyście, zaplanował różne atrakcje, a pani Marta Banaś, mama naszego Adasia, cały czas była do naszej dyspozycji . Czas minął w miłej i radosnej atmosferze, na pożegnanie Sówki  otrzymały balony od gospodarzy. Pięknie dziękujemy Panie Mirku i Pani Marto .Spotkanie z pielęgniarką szkolną w grupie „Motylki”

„Motylki” w ramach zajęć poznają różne zawody. Tym razem odwiedziły gabinet pani pielęgniarki. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali wnętrze gabinetu. Wielkim zainteresowaniem cieszył się model szczęki, gdzie dzieci mogły wypróbować prawidłowy sposób mycia zębów, a także waga. Każdy chętny miał okazję sprawdzić czy urządzenie działa prawidłowo :). Dziękujemy pani Marysi za poświęcony czas, wiele ciekawostek i cennych informacji.Zabawy kolorami w grupie „Motylki”

„Motylki” prezentują kilka ciekawych zajęć sensorycznych przy pomocy przedmiotów codziennego użytku, utrwalały kolory, tworzyły nowe barwy i wykonały ryżową tęczę. Dzieci wykonywały prace angażując zmysł dotyku oraz wzroku, dobierały barwy, a przede wszystkim wykazywały się swoją wspaniałą kreatywnością mieszając kolory i tworząc nowe barwy. Było przy tym głośno i radośnie.Mistrzowie pysznej pizzy

Sówki w minionym piątek były na wycieczce w pizzerii Da Grasso
w Końskich.  Poznały pracę, sposób przygotowania ciasta i same własnoręcznie robiły pizzę. Składniki dzieci dobierały same, podczas degustacji były zachwycone smakiem I zapachem swojej pracy. 
Dzień Rodziny w grupie „Jeżyki”

Dzieci pod okiem swoich Pań przygotowały przedstawienie pt. „Rodzina to super drużyna”. Po dwóch latach przerwy mogły znów wystąpić na żywo dla swoich najbliższych. Było radośnie i bardzo wzruszająco, bo łezki kręciły się u wielu przybyłych gości.
Jeżyki na wycieczce

W poniedziałek - 6 czerwca, Jeżyki wybrały się na całodniową wycieczkę.

Odwiedziliśmy Ekologiczne gospodarstwo Państwa Machockich, gdzie przemiła właścicielka - pani Agatka opowiedziała nam o uprawie ekologicznych warzyw i owoców.

Mogliśmy pospacerować po gospodarstwie, pokarmić kury, obejrzeć grządki i tunele. A do domu dzieci zabrały buteleczkę zdrowego soku z czerwonej porzeczki.

Dalej pojechaliśmy do Zoo Leśne Zacisze. Wizyta u zwierząt dostarczyła dzieciom wiele radości i była wspaniałą lekcją przyrody.

Na zakończenie, korzystając z tego, że pogoda sprzyjała, ochłodziliśmy się zimnymi lodami.

To był udany dzień.„Motylki” i  „Wiewiórki” w Ogródku Jordanowkim

Korzystając z pięknej pogody przedszkolaki wybrały się do Ogródka Jordanowskiego. Plac zabaw dla naszych dzieci jest źródłem radości, nabywania sprawności ruchowej i pokonywania przeszkód.

 To był bardzo słoneczny, radosny i aktywny dzień. Dopisywały humory i zabawa była przednia.
Wycieczka Wiewiórek do Krajna

W dniu 31 maja grupa IV Wiewiórek wybrała się na wycieczkę autokarową do Parku Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno leżącego w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Łysicy , najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Przedszkolaki zobaczyły najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę. Były to miniatury najsłynniejszych miejsc na świecie. Przeniosły się prawie na wszystkie kontynenty świata, aby poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków globu. Po zwiedzaniu przyszedł czas na zabawę w Parku Rozrywki, gdzie na najmłodszych czekała strefa dmuchańców z Disney i wiele innych atrakcji. Wycieczka pozwoliła na wzmocnienie więzi wśród przedszkolaków, rozwinęły się umiejętności społeczne, a także nastąpiło poznanie i utrwalenie norm i wzorców zachowań, kształtujących postawę prospołeczną. Była to okazja do rozwijania edukacyjnych zainteresowań dzieci. A pozwoliła na przeżycie niezapomnianych chwil, pełnych pozytywnych wrażeń i emocji.Dzień Dziecka w grupie „Motylki”

Dzień Dziecka w grupie „Motylki” był dniem fantastycznych niespodzianek. Od malowania twarzy, zabaw, konkursów, upominków od rodziców, a także życzeń i słodkości od p. Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Końskie Piotra Słoki dla wszystkich dzieci z  przedszkola, za który serdecznie dziękujemy.Dzień Dziecka z konecką Policją

Jeżyki tam były i się świetnie bawiły. Moc atrakcji czekało na przedszkolaków w Ogródku Jordanowskim zorganizowanym przez służby państwowe z okazji Dnia Dziecka. Na dzieci czekały alpaki, pies policyjny, radiowozy, piłkarze, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie, a na koniec słodki poczęstunek.Innowacja w maju

Majowe zadania z innowacji nie mogły być z innej tematyki jak łąka jej mieszkańcy i eksperymenty z nią związane. Przedszkolaki sobie poradziły jak zawsze i świetnie się bawiły rozwijając swoje zmysły. Ciekawe, co nam przyniesie czerwiec.Jeżyki w Bibliotece Miejskiej

31 mają grupa Jeżyki odwiedziła  Bibliotekę Publiczną w Końskich

Dzieci z zaciekawieniem odsłuchały wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz obejrzały salę że zbiorem książek, które można wypożyczyć do domu.

Paniom bibliotekarkom dziękujemy za miłe przyjęcie.Sukces w konkursie patriotycznym

Antoś Wróbel, przedstawiciel naszego przedszkola,
zdobył I miejsce w konkursie „KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ”
w kategorii poezja. 

Bardzo serdecznie gratulujemy Antosiowi talentu i życzymy dalszych sukcesów.Zabawy sensoryczne w grupie „Motylki”

Nasza sala do zabaw elementami Integracji Sensorycznej cieszy się ogromnym zainteresowaniem, również „Motylki” chętnie z radością z niej korzystają.

Zabawy sensoryczne to wspaniały pomysł na wsparcie rozwoju dziecka – dostarczają maluchowi różnorodnych bodźców i w ten sposób poszerzają świat doznań.Dzień Mamy w grupie Wiewiórki

26 maja w naszej grupie panowało wielkie poruszenie. Dzień Mamy to dla przedszkolaków jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać jak bardzo kochają swoje mamy. Z powodu obecnej sytuacji wspólne świętowanie było niemożliwe. Chcąc sprawić radość Mamusiom postanowiliśmy nagrać wykonywane przez dzieci laurki i występy i udostępnić je drogą elektroniczną. Aktorzy spisali się na medal, było przy tym wiele śmiechu i zabawy. Również w tym dniu przedszkolaki z zapałem przygotowywały upominki  dla swoich  mam, które wręczały mamusiom  w domu w towarzystwie buziaków i najlepszych życzeń.Dzień Mamy i Taty w grupie Motylki

Co można dać Mamie i Tacie w dowód miłości?

Naszą specjalnością jest wypełnienie serc po brzegi piękną muzyką, śpiewem i tańcem:)  Dlatego też dla rodziców, w dniu ich święta wspólnie przygotowaliśmy repertuar artystyczny. W podziękowaniu za ich miłość i troskę zaśpiewały piosenki oraz pięknie zatańczyły. W wierszach, które wypowiadały skryły piękne życzenie.

Z okazji święta Mamy i Taty przygotowały piękne laurki, które wręczyły rodzicom po powrocie z przedszkola do domu.Dzień Mamy w grupie Sówki

Najukochańsza, najcudowniejsza  i najpiękniejsza jak róży kwiat MAMA MOJA I TYLKO MOJA .

To dla mamy każda Sóweczka własnymi rączkami zrobiła  niespodziankę - słodziutką napoleonkę, którą zaniosła z życzeniami swoim mamom. Na pytanie z pozoru banalne „Kto to jest mama?" dzieci odpowiedziały  pięknie.Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” 
~ Janusz Korczak

Dzień Dziecka
zorganizowany przez
Radę Rodziców Przedszkola

Dnia 24 maja, wiele atrakcji i niespodzianek, które przygotowała firma Anima Friends, czekało na dzieci na świeżym powietrzu. Organizatorzy, tj. Rada Rodziców Przedszkola przy współpracy z Dyrekcją, zapewniła atrakcje dla wszystkich dzieci.

W programie znalazła się duża zjeżdżalnia dmuchana, zamek do skakania, duże klocki konstrukcyjne z których powstawały coraz nowsze i wyższe budowle. Starsze dzieci mogły sprawdzić się w strzelaniu z łuków do tarcz i całkiem im to nieźle wychodziło. Po skocznej i wyczerpującej zabawie przyszedł czas na poczęstunek również ufundowany przez Radę Rodziców. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę!

 


Zabawa Jeżyków w sklep

Faktem jest, że dzieci uczą się głównie poprzez zabawę. I właśnie w ten nietuzinkowy sposób Jeżyki zdobywają wiedzę o otaczającym je świecie. Poprzez realizację projektu „Matematyka w zabawie ukryta” dzieci mają doskonałą możliwość, która pozwala im zdobywać nowe i niezwykle przydatne w życiu umiejętności. Zabawa w sklep i lodziarnię to znakomity przykład dla tego rodzaju aktywności, która: zapewnia dzieciom dużo ekscytującej rozrywki, jaka potrafi zająć je na długie godziny, ale przede wszystkim pozwala się im zapoznać ze specyfiką robienia zakupów, które są w końcu nieodłącznym elementem codzienności każdego dorosłego.Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Końskich

Sówki i Wiewiórki na wycieczce w Bibliotece Publicznej w Końskich. Pobyt dzieci w nowym dla nich miejscu, możliwość przejścia między regałami pełnymi książek, obejrzenia budynku biblioteki wzbogaciły ich kompetencje społeczne, komunikacyjne. Przedszkolaki obejrzały filmik edukacyjny „Jak powstaje książka?”, miały możliwość poznania sposobu wypożyczenia książek.Sówki i ich zadanie sensoryczne

Kolejne zadanie sensoryczne w grupie Sówki wykonane. 

W minionym tygodniu łąka była poddana hibernacji, dzieci uzbierały kolorowe jej bogactwa ,następnie umieściły w pojemniczkach, zalały wodą i zamroziły. Następnego dnia używając różnych przedmiotów w tym wody gorącej i zimnej odmrażały łąkę I obserwowały wygląd roślin. Doznania zapachowe, dotykowe i termiczne rozwijały sensorycznie Sóweczki.Majowa łąka w grupie Wiewiórki

Wdzięczny temat kolorowej  i śpiewającej łąki dominował w grupie Sówki w minionym tygodniu. Wycieczki na pobliską łąkę pozwoliły dzieciom poznać z bliska jej piękno, dzieci poznały rośliny, owady, biegały po łąkę I bawiły się na niej. Bezpośredni kontakt z przyrodą miał odzwierciedlenie w pracach plastycznych.Malowanie na folii - zabawy sensoryczne u Wiewiórek

Podsumowując pracowity tydzień Wiewiórki postanowiły malować kolorową łąkę na folii - to zupełnie inna forma działań plastycznych oraz sensorycznych. Malując na foli Wiewiórki stymulowały zmysł dotyku oraz wzroku. Jest to także doskonałe ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności. Wiewiórki były bardzo szczęśliwe i radosne, malując na świeżym powietrzu. Niechętnie chciały wracać do sali - tak świetnie bawiły się na placu przedszkolnym.


Goście u Jeżyków

Miniony tydzień poświęciliśmy na rozmowy o zwierzętach domowych i związane z nimi zabawy. Uczyliśmy się, jak dbać o zwierzęta- dawać wodę i jedzenie, utrzymywać czystość wokół niego, wyczesywać, kąpać, chodzić z nim do weterynarza na szczepienia, bawić się, wyprowadzać na spacery. Opowiadaliśmy o swoich zwierzątkach domowych, a niektórzy właściciele przynieśli swoje zwierzątka do przedszkola. Gościliśmy: pieska, kotki, chomiki, szynszyla, kurczaczki oraz rybki które zagoszczą u nas na dłużej. Dziękujemy rodzicom za pomoc.Tydzień ze zwierzętami domowymi w „Motylkach”

Jak opiekować się zwierzętami? Jakie maja zwyczaje? Kto ich leczy?  O tym wszystkim dowiedziały się Motylki podczas kolejnych bardzo ciekawych zajęć. Zwierzęta które hodujemy  w domu – czy to pieski, kotki, rybki, papużki czy inne stworzenia wymagają naszej troski i pielęgnacji. Przedszkolaki miały możliwość poznania bliżej, niektórych zwierząt, dzięki przyniesionym przez kolegów i koleżanek z grupy. Pogłębiliśmy wiedzę na temat papug przyniesionych przez Jasia i chomika przez Kubę. Zwierzęta sprawiły dzieciom mnóstwo radości a na koniec wykonaliśmy wiele prac plastycznych związanych z domowymi zwierzętami.Spotkanie z muzyką

 

Kolejny piękny koncert Filharmonii Świętokrzyskiej za nami 

Tym razem na ludową nutę.

Było skocznie i wesoło.Majowa ścieżka sensoryczna w grupie „Motylki”

Prawidłowy rozwój wszystkich zmysłów i ich współdziałanie odgrywają bardzo istotną rolę w procesie uczenia się i nabywania wielu podstawowych i ważnych umiejętności dziecka – od samodzielnego stania, chodzenia do mówienia, pisania i czytania. "Motylki” uwrażliwiały zmysł dotyku. Zanim zrobi się bardzo ciepło i będziemy mogli biegać boso po naszej łące to dziś „Motylki” spacerowały po majowej ścieżce w sali. „Wiosenna łąka” w grupie „Motylki”

W minionym tygodniu „Motylki” wybrały się na łąkę by przekonać się, co się tam dzieje i kto na niej mieszka?  Naszym tematem przewodnim była „Wiosenna łąka”. W sali pojawiło się wiele wiosennych kolorów. Poznaliśmy mieszkańców łąki oraz ich zwyczaje. Na zajęciach mieliśmy wiele okazji do rozwijania umiejętności matematycznych. W przeliczaniu i tworzeniu rytmów bardzo pomocne były sylwety  zwierząt, roślin, opaski mieszkańców łąki. Rytmy można tworzyć wszędzie i ze wszystkiego. Wspólnymi siłami w plenerze stworzyliśmy piękną pracę plastyczną  ‘”Kolorową łąkę”. Tematyka zajęć była również okazją do tworzenia pięknych prac plastycznych, wykonaliśmy motylki, biedronki, żabki, kwiatki.Jeżyki - Co ciekawego słychać na łące?

Ostatni tydzień w grupie Jeżyków upłynął bardzo miło i przyjemnie. Naszym tematem przewodnim była Wiosenna łąka. Na zajęciach w plenerze poznaliśmy mieszkańców łąki oraz ich zwyczaje. W przeliczaniu i wykonywaniu innych zadań bardzo pomocne były sylwety mieszkańców łąki. Wspólnymi siłami stworzyliśmy piękną, kolorową łąkę - malując ją na folii. Tematyka zajęć była również okazją do tworzenia pięknych prac plastycznych. Wykonaliśmy kwiaty, motylki, biedronki, które ozdobiły naszą gazetkę przedszkolną.Warsztaty mydlarskie Wiewiórek

Pachnące, kolorowe mydełka od zawsze były dla dzieci elementem zabaw podczas kąpieli. Warsztaty mydlarskie ukazały Wiewiórkom, iż powszechnie znane im mydło może nie tylko stanowić atrybut czystości, ale również stać się niepowtarzalnym pachnącym dziełem sztuki.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jaka jest historia powstawania mydła, z czego tworzy się mydlane kształty, w jaki sposób w mydlanych kostkach gromadzi się moc zapachów i niezwykłych barw. Każde dziecko mogło samodzielnie wykonać mydełko glicerynowe, które już niedługo staną się nietuzinkowym prezentem dla najbliższych, dostarczając tym samym wiele radości nie tylko im twórcom, ale i obdarowywanym.„Książka przyjacielem człowieka”

Wiele jest ciekawych książek i czasami martwię się, kiedy ja przeczytać zdążę książki te.

Zainteresowania książkami u dzieci wyrabia się od wczesnego dzieciństwa. Czas przedszkola otwiera przed maluchami nowe doświadczenia, nowe przeżycia. Samodzielnie wykonana książeczka, zakładka, uważne słuchanie czytanych bajek, audiobooków, wszystkie te umiejętności Sóweczki w ciągu minionego tygodnia zdobyły i poszerzyły swoje wiadomości .Książki u Wiewiórek

Przez cały tydzień w grupie Wiewiórek kształtowaliśmy wartości dotyczące szanowania książek. Wiewiórki znają rolę książki w życiu codziennym, bardzo ładnie wypowiadają się na temat swojej ulubionej  książki. Wiedzą, że książki mogą wyglądać bardzo różnie, wiedzą gdzie można kupić i wypożyczyć książkę. Dlatego Dzieci wraz z panią Karoliną wybrały się do biblioteki szkolnej, gdzie pani bibliotekarka wyjaśniła przedszkolakom jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz zapoznała dzieci z wszystkimi rodzajami książek. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią  oglądały i komentowały. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki  z ogromnym zapałem do wykonywania ćwiczeń w swoich kartach pracy.Dni Książki w grupie „Motylki”

„Czytanie książki to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”. 

„Motylki” w minionym tygodniu rozmawiały o książkach. Dzieci mogły przekonać się, jak ważne i pożyteczne są książki oraz gdzie można znaleźć ich najwięcej. Odwiedziliśmy p. Anię -  bibliotekarkę szkolną. P. Ania rozmawiała z dziećmi na temat zasad korzystania z książek i wartości, jakie przynosi ich codzienne czytanie.

 Dzieci przyniosły własne książki, o których ochoczo opowiadały koleżanką i kolegą z grupy. Ponadto odbyło się „wspólne czytanie” – chętne osoby czytały przedszkolakom.

 „Motylki” wykonały kolorowe zakładki oraz sensoryczne książeczki.„Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

Takie hasło przyświecało Jeżykom na zajęciach w ostatnich dniach.

Dołożyliśmy do tego ruch na świeżym powietrzu, zajęcia jogi, a na zakończenie  zrobiliśmy zdrowe i kolorowe kanapki.Święta Majowe w grupie „Motylki”

Z racji świąt państwowych jakie obchodzimy w maju dzieci z grupy ”Motylki” zapoznawały się z Naszą piękną Ojczyzną – Polską. Przedszkolaki poznawały symbole narodowe: godło, flagę oraz hymn Polski. Dzieci wykonały również prace plastyczne – godło i flagę Polski.

 Nagrana została recytacja wierszy przez dzieci „Barwy Ojczyste” Cz. Janczarskiego oraz „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy.

 Wzbudzanie u dzieci zainteresowań historią od najmłodszych lat jest niezbędne dla nauki patriotyzmu, kształtowania pozytywnych postaw  i uczuć patriotycznych.                                                                  Witaj Maj, Trzeci Maj!

Sóweczki uczciły majowe święta  wierszem, tańcem i piosenką. Biało-czerwone barwy w sali, ubrania dzieci, dodały uroczystości podniosłej chwili, uczyły przedszkolaki patriotyzmu.Święta majowe w grupie Jeżyki

Jeżyki przygotowywały się do Świąt majowych. Dzisiejsze zajęcia poświęcone były świętom majowym: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przedszkolaki wysłuchały nie tylko legend związanych z historią Polski, ale również obejrzały projekcję filmu o powstaniu państwa polskiego i utrwaliły symbole narodowe. Wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik: flagę i godło. Przedszkolaki również  stworzyły  ruchomą flagę.


Sóweczki przygotowują się do świątecznej majówki.

Są w kalendarzu ważne daty, które przypominają o nam minionych wydarzeniach, daty o których nie możemy zapominać i musimy pielęgnować w młodych serduszkach. Symbole narodowe, barwy biało-czerwone, śpiewanie choćby jednej zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, to lekcja patriotyzmu małych dzieci „Motylki” poznają legendy

W minionym tygodniu maluchy „podróżowały” po Polsce szlakiem legend. Zwiedziły Kraków i poznały legendę o Smoku Wawelskim. Dotarły również do Warszawy, aby poznać historię Złotej Kaczki. Dzieci wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik – smoka i złotą kaczkę.

 


Działania przedszkolaków w ramach innowacji
w kwietniu

Przedszkolaki kolejny raz spisały się na medal i wykonały kolejne zadania z innowacji. Wykonały Naszą planetę Ziemię rosnącymi farbami, sensorycznie się bawiły ziarnami w woreczkach, oraz odgadywały ekologiczne zagadki rysując rozwiązania na mące. Zabawa była mega, czekamy na kolejne zadania majowe.
Jeżyki w świecie książek 

Cały miniony tydzień upłynął Jeżykom w magicznym świecie książek.

Na popołudniowe czytanie bajek zaprosiliśmy gości z naszej szkoły.

Była u nas pani dyrektor Justyna, pani Monika, pani Anita oraz koleżanki ze starszych klas- Natalia, Lena i Wiktoria.

Dla naszych kolegów z Ukrainy bajki przeczytała pani Ina.

Najciekawiej było jednak, gdy mogliśmy posłuchać naszych kolegów z grupy, którzy już rozpoczęli przygodę z czytaniem i odważyli się nam poczytać.

Odwiedziliśmy naszą szkolną bibliotekę, gdzie można było obejrzeć wiele nowych pozycji książek dla dzieci.

Przypomnieliśmy sobie również zasady korzystania z książek i stworzyliśmy zakładki do nich, by służyły nam jak najdłużej.Koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej

W naszym przedszkolu po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli Świętokrzyskiej Filharmonii. Dzięki naszym gościom dzieci przeniosły się w magiczny świat muzyki znanego kompozytora Wolfganga Amadeusa Mozarta. W występie pt. „Wiedeńskie rytmy”, dzieci brały czynny udział- klaszcząc w rytm muzyki. Bliżej zapoznały się z instrumentami: skrzypcami oraz fletem piccolo.


Film promocyjny Przedszkola Sowa w Stadnickiej Woli

Zobacz!
https://youtu.be/t6ElNsui73M


Informujemy, że do Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli
zostały zakwalifikowane wszystkie dzieci, 
które spełniły kryterium wiekowe.


Potwierdzenie przez rodzica woli przyjęcia dziecka do przedszkola
w formie pisemnego oświadczenia należy złożyć w szkole do dnia 5 kwietnia
(oświadczenia prosimy zostawiać w przygotowanej skrzynce
w przedsionku, od strony głównego wejścia do szkoły).

Do pobrania:

potwierdzenieDzień Ziemi u Jeżyków

„Na planecie Naszej Ziemi - Ty też miejsce swoje masz i to nigdy się nie zmieni, jeśli dobrze o nią dbasz...”.

Jeżyki świętowały Dzień Ziemi w połączeniu z innowacją. Robiły rosnące farby pobudzając zmysł wzroku, zapachu, dotyku oraz odgadywały zagadki przyrodnicze, które potem rysowały na mące -było dużo zabawy.Dzień Ziemi w grupie „Motylki”

„Ochroń ziemię, bądź jej przyjacielem.
Ty i ja – tu jest dzieci wiele.
Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas”.

Najmłodsze przedszkolaki „Motylki” w trosce o środowisko naturalne uczyły się segregacji śmieci, rzucając odpady do odpowiednich pojemników. Aktywnie uczestniczyły w akcji ekologicznej „Sprzątanie Ziemi”. „Motylki” wykonały prace plastyczną „Coś z niczego”. Na koniec otrzymały dyplom „PRZYJACIELA ZIEMI”.„Wybuchowa kula ziemska” – eksperyment w grupie „Motylki”

„Motylki” wykonały ziemię z użyciem pianki do golenia i kolorowych barwników, a także zrobiliśmy eksperyment „Wybuchową kulę ziemską”.

„Motylki” były zachwycone taką wersją kuli ziemskiej.Wiewiórki o planetę Ziemię dbają,
dlatego  Świat sprzątają

Dnia 22 kwietnia Wiewiórki obchodziły Dzień Ziemi. Z tej okazji przedszkolaki zaopatrzone w rękawiczki oraz worki urządziły wielkie sprzątanie terenu wokół przedszkola. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zbierały wszystkie śmieci jakie udało się im znaleźć. Cieszyły się z każdego „złowionego” odpadu. Najważniejszym jednak  zadaniem było wrzucenie odpadów o odpowiednich pojemników. Wiewiórki wykonały wspaniałą robotę, a przy tym świetnie się bawiły.Chronimy środowisko

W minionym tygodniu Wiewiórki poznawały poznały zasady segregacji śmieci, dowiedziały się jak należy dbać o dobro naszej planety, oszczędzając wodę, prąd, itp. Rozwijały również inwencje twórcze, wykorzystując surowce wtórne do wykonania pięknych zabawek, kompozycji przyrodniczych z nakrętek.  Kształtowanie postaw ekologicznych jest jednym z ważniejszych celów edukacji przedszkolnej. Dzieci już od najmłodszych lat uczą się pozytywnego stosunku do przyrody.ZDROWA PLANETA - ZDROWY TY

Hasło, które dzisiaj, w Dniu Ziemi, przyświecało Sóweczkom, utrwalało dobre nawyki dbania o czyste środowisko, to najbliższe - przedszkole i to dalsze - miasto i okolica. Po aktywnie spędzonym dniu każda Sóweczka dostała medal za dobrze wykonaną pracę dla zdrowia planety czyli dla naszego zdrowia.Sprawdzamy i doświadczamy

Sóweczki uczą się dbać o Ziemię, o jej czystość. Zdobywają nowe wiadomości i doświadczenia wykorzystując je na co dzień. Za każdym razem, przy każdej aktywności, są ciekawe wyników, które potwierdzają tezę, że zdrowa Ziemia - zdrowi ludzie.„Motylki” przygotowują się do obchodów Dnia Ziemi

W grupie odbyły się zajęcia na których dzieci miały okazję zapoznać się z pomniejszonym modelem ziemi – globus. Rozmawialiśmy również o tym co sprawia że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić aby była szczęśliwa (czysta). Na koniec przedszkolaki wykonały wspólnie piękną prace plastyczną.Śniadanie wielkanocne w grupie „Motylki”

12 kwietnia odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne w grupie „Motylki”. Wielkanocne śniadanie to jeden z najważniejszych momentów nadchodzących świąt. Na naszym stole znalazły się jajka, nowalijki, babka, mazurek. Nim zasiedliśmy do wielkanocnego stołu podzieliliśmy się jajkiem, złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Następnie dzieci szukały słodkich niespodzianek, który zostawił zajączek wielkanocny.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT!Przygotowania do świąt w grupie „Motylki”

Miniony tydzień u „Motylków” to czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznały świąteczne tradycje, dowiedziały się co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku i jaką symbolikę mają dane produkty. Ozdabiały jajka, kartki świąteczne, wyklejały zająca i kurczaczki. „Motylki” przeliczały pisanki, zamieniały się w kurczaki i zające.Śniadanie Wielkanocne w grupie Sówki

Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania. Wcześniej wspólnie z nauczycielkami dekorowały sale, malowały pisanki, siały rzeżuchę.

Tego dnia dzieci w odświętnych strojach zasiadły do stołu, aby w gronie kolegów i pań podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia. Po śniadaniu wielu atrakcji dostarczył przedszkolakom Wielkanocny Zajączek, który przygotował im niespodzianki.Śniadanie Wielkanocne u Wiewiórek

Dnia 13 kwietnia w naszej grupie zapanowała ciepła i świąteczna atmosfera. Dzieci wspólnie z panią Karoliną przygotowały świąteczne śniadanie. Wychowawczyni złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a potem wspólnie zasiedliśmy do wielkanocnego stołu, dzieląc się zgodnie z tradycją jajkiem i kosztując innych przysmaków.
Wielki Tydzień u Jeżyków

Jeżyki z całą pewnością zasłużyły na świąteczny odpoczynek.

Ostatnie dni w przedszkolu upłynęły im na przygotowaniach do tych dni. Zaczęliśmy od sprzątania, a ściereczki posłużyły nam również do ćwiczeń gimnastycznych.

Powstały kolorowe i piękne palmy..

Zasialiśmy owies na świąteczny stół, wykonaliśmy pisanki i kartki z życzeniami.

Przedszkolaki podjęły się również upieczenia mazurków.

Ostatecznie zasiedliśmy do stołu składając sobie życzenia.

Jeżyki wraz z Paniami życzą wszystkim
ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY.Wielki Tydzień u Sówek  

Sówki ostatnie dni przedświąteczne wykorzystały na przygotowanie baranków w których zasiały rzeżuchę, utrwaliły sobie figury geometryczne podczas malowania jajek na kartonie oraz same przygotowały koszyczek wielkanocny z pokarmami.Marysia Juszczyk i Marta Prawda
z koncertem u Sówek

Starsze koleżanki przedszkolaków odwiedziły ich w tygodniu przedświątecznym i zagrały na flecie i wiolonczeli, opowiedziały
o nauce gry i samych instrumentach. Muzyka słuchana na żywo uwrażliwia dziecko, daje możliwość wyciszenia.Przedświąteczny pracowity tydzień u Wiewiórek

Starszaki przed świętami również nie próżnują. Przygotowują piękne ozdoby i dekoracje wielkanocne, ale również pamiętają o swoim przygotowaniu do podjęcia nauki w klasie pierwszej. Prace indywidualne  i ćwiczenia w czytaniu pod czujnym okiem p. Karoliny, a na koniec tygodnia zasłużony odpoczynek w grocie solnej.Kreatywnie u Wiewiórek

Pomysłów na wielkanocne zabawy jest wiele, jedne są śmieszne, inne  kreatywne, jeszcze inne wymagają skupienia. Wiewiórki podpowiadają co zrobić, by Wielkanoc stała się atrakcyjnym i ciekawym wydarzeniem, bo wcale nie musi być nudno.Kiermasz wielkanocny z udziałem Sówek

Choć w grupie Sówki mamy 4 dziewczynki z Ukrainy i o nie dbamy, to też chcieliśmy dołożyć swoją cegiełkę do wspólnej w naszej szkole zbiórki dla dzieci z Mariupola w Ukrainie.Kiermasz Wielkanocny

Podziękowania należą się Wiewiórkom, które wspólnie z rodzicami przyłączyły się do kiermaszu wielkanocnego w naszej szkole, przygotowując przepiękne dekoracje wielkanocne i pyszne wypieki. Należy podkreślić, że Wiewiórki nie tylko wcieliły się w rolę  wykonawców, ale także nabywców niepowtarzalnych ozdób i wypieków.  JEŚLI TYLKO MOŻEMY – POMAGAJMY, zachęcają starszaki.Jeżyki na Kiermaszu Świątecznym

Tradycyjnie tuż przed Świętami Wielkanocnymi odbywa się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Podczas jego trwania można zakupić przepiękne dekoracje świąteczne: zajączki, stroiki, jajka, wianuszki oraz przepyszne ciasta i ciasteczka. Cały dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na pomoc ukraińskim dzieciom.

Bardzo dziękujemy rodzicom Jeżyków za zaangażowanie.Palma wielkanocna w grupie „Motylki”

Palma wielkanocna to tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej, która zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji „Motylki” miały bardzo dużo pracy. Z wielkim zaangażowaniem i pomocą pani Eli wykonały własnoręcznie swoją palemkę. 

Brawa dla najmłodszych przedszkolaków.Sówki tworzą palmy

Tak sobie Sóweczki mozolnie bibułę składały, kleiły 
i świąteczne palemki stworzyły.


EKO - Jeżyki

Jeżyki już wiedzą jak można wykorzystać pudełko po butach, czy butelkę po wypitej wodzie. Powstały kreatywne ekoludki, a także pudełkowe pożeracze literek, ucząc się tym samym poprzez dobrą zabawę. W tym tygodniu Jeżyki dowiedziały się co mogą robić, aby chronić naszą planetę przed tonami śmieci i innymi zagrożeniami. Postanowiły również z paniami stworzyć pożeracza zakrętek włączając się tym samym do akcji „Wózek za zakrętki".Sówki dbają o kondycję

My jesteśmy uśmiechnięci i zdrowi, bo dbamy o dobrą kondycję i samopoczucie. Sówki korzystając z sali integracji sensorycznej, wykonywały różnorodne ćwiczenia, które nie tylko poprawiają funkcjonowanie ich młodych organizmów, ale są też doskonałą formą zabawy.Wizyta pani weterynarz

Jeżyki gościły ciocię Antosia, która jest lekarzem weterynarzem. Pani Karolina przybyła do nas ze swoim pieskiem „Holly”. Opowiedziała dzieciom, na czym polega praca weterynarza oraz uświadomiła, że zwierzęta, podobnie jak ludzie chorują i wymagają leczenia. Dzieci dowiedziały się jak opiekować się psami, kotami i innymi zwierzętami domowymi oraz jak ważne są szczepienia ochronne. Dzieci mogły pooglądać uszy, posłuchać bicia serduszka oraz sprawdzały temperaturę. Na koniec dzieci podziękowały pięknymi rysunkami, a w zamian otrzymały naklejki.Wielkanoc tuż, tuż – „Motylki” sieją owies 

„Po co sieje się owies?” – siały i pytały „Motylki”

„To taki zwyczaj wielkanocny – symbol tego, co wzrasta, zapewniający w domu dostatek.

Przed Świętami Wielkanocnymi w wielu domach tradycyjnie sieje się tzw. Łączkę czyli rzeżuchę lub owies. Baranek pasący się na zielonej runi zajmuje honorowe miejsce wśród kolorowych pisane. A przede wszystkim zieleń to RADOŚĆ I NADZIEJA” – usłyszały odpowiedź.

 Kubeczki z ziemią i owsem zostały ustawione na parapecie i podlane wodą. Przed świętami zielony stroik dzieci zabiorą do domu na stół wielkanocny.„Od ziarenka do bochenka”

Cały tydzień Jeżyki rozmawiały o pracy rolnika, młynarza i piekarza.

Zakończyły te rozmowy praktyką. 

Wspólnie upiekliśmy chleb i coś na słodko-rogaliki z konfiturą owocową.Wycieczka Jeżyków do sklepu

Przedszkolaki po obejściu supermarketu i wyszukaniu produktów pochodzących od rolnika oraz zapoznaniu się z pracą ekspedientki,  zaplanowały drobne zakupy.
Dzieci zadowolone, kupiły same zdrowe rzeczy.Ciasteczka owsiane

„Od ziarenka do ciastka” . Wiewiórki cały tydzień rozmawiały o pracy rolnika, młynarza, piekarza i sprzedawcy. W piątek odbyły się zajęcia kulinarne. Piekliśmy ciasteczka owsiane, zdrowe i pyszne przez wszystkich lubiane. Trochę jakby było mało... Wszystkim bardzo smakowało! Następnym razem musimy zrobić dużo, dużo więcej ciasteczek.Jajko nie tylko w kuchni

Sóweczki eksperymentowały z jajkami w occie, w wodzie,
w wodzie z solą - solanką, w kawie w herbacie, w coca-coli. 


Chatka Baby Jagi - 
czyli smacznie, kolorowo i wesoło na weekend. 

Sówki miniony tydzień poświęcony wsi i pracy rolnika podsumowały zajęciami praktycznymi i sensorycznymi. Obie formy pracy dały dzieciom wiele radości, pobudzały  zmysły rozwijały współpracę w grupie.Królik gościem w „Motylkach”

30 marca nasza koleżanka Ala przywiozła do przedszkola prawdziwego królika o imieniu Kokos. Ta nie codzienna wizyta sprawiła dzieciom niesamowita radość. „Motylki” mogły pogłaskać i poczuć jego delikatną sierść. Dowiedziały się również jak należy dbać o takie zwierzątko , co lubi jeść. Ponadto króliczek przypomniał ,że niedługo Święta Wielkanocne. Trudno było się rozstać dzieciom z króliczkiem.

 Dziękujemy Ali za niespodziankę.Wiewiórki w Pracowni Florystycznej

W miniony wtorek przedszkolaki z grupy Wiewiórki odwiedziły Pracownię Florystyczna na ulicy  Pocztowej w Końskich. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z pracą ludzi różnych zawodów w bliższym i dalszym otoczeniu przedszkola. Pani w kwiaciarni pokazała małym Gościom najpiękniejsze kwiaty wiosenne w różnych kompozycjach, opowiedziała dzieciom także o wielu gatunkach kwiatów oraz sposobach ich pielęgnacji. Przedszkolaki miały również okazję obserwować, jak tworzy się kompozycje kwiatowe. Dziękujemy Pani Iwonie -właścicielce Pracowni za ogrom serdeczności, cierpliwości a przede wszystkim za gościnność i upominek, który otrzymał każdy Przedszkolak.Koncert uczniów Szkoły Muzycznej

W poniedziałek w auli naszej szkoli Wiewiórki uczestniczyły w koncercie  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Końskich. Uczniowie zaprezentowali  instrumenty, na których uczą się grać, zachęcając tym do zapisów na nowy rok szkolny 2022/2023. Nasze przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty. Przemiła atmosfera, która na zawsze zostanie w naszej pamięci. Kto wie, może wśród  naszych przedszkolaków są przyszli adepci sztuki muzycznej?Praca rolnika – zajęcia w grupie „Motylki”

„Rolnik rano rusza w pole,
orać pługiem czarną rolę.
Sieje zboże i buraki,
z których potem są przysmaki”.

„Motylki” na zajęciach dowiedziały się na czym polega praca rolnika, jakie maszyny są mu potrzebne. Jak wygląda żyto, pszenica, owies, kukurydza… i z czego powstaje popcorn.Sówki witają nowe koleżanki z Ukrainy

Sóweczki przywitały w swojej grupie nowe koleżanki z Ukrainy: 3-letnią Sonię, 5-letnią Sonię i 4-letnią Angelikę. Dzieci wiedzą dlaczego dziewczynki do grupy dołączyły, przygotowały dla nich laurki, niebiesko- żółte baloniki, zaśpiewały, zatańczyły i zaprosiły do wspólnej zabawy. Jeżyki poznawały produkty pochodzące od zwierząt hodowlanych 

Przedszkolaki eksperymentowały z jajkiem, degustowały produkty nabiałowe, robiły masło, a na koniec tygodnia wybrały się na pieszą wycieczkę pooglądać pobliskie gospodarstwa.Sówki robią zdrowy, owocowy koktajl
i kanapeczki z białym serem.
'

Temat dotyczący wsi, pracy rolników i zwierząt żyjących w gospodarstwie rolnym, Sóweczki rozpoczęły od poznawania produktów mlecznych i samodzielnej działalności kulinarnej - zrobiły owocowy koktajl z naturalnego jogurtu i z malinek oraz kanapeczki z białego sera oraz wyhodowanego w sali szczypiorkuJeżyki zakładają swoje fasolowe szklarnie. 

Dzieci sprawdzają: Czy bez wody i światła fasola wykiełkuje?
Uwielbiają również zabawy w kodowanie, które uczą logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji.Wiosno, wiosno, wiosno… ach to Ty!!

21 marca w naszym przedszkolu odbył się apel z okazji powitania wiosny.

Uroczystość przygotowały przedszkolaki z grupy Jeżyki https://youtu.be/2RBnBwE8E60 .

Dzieci przedstawiły swój program artystyczny i śpiewały piosenki, recytowały wierszyki. Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy, przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży. Witały ją: bocian, skowronek i szpaki, witały ją także wszystkie przedszkolaki.

Po pięknym przedstawieniu każda grupa wyszła na spacer wokół przedszkola w poszukiwaniu wiosny.

Mamy nadzieję, że zimę zobaczymy dopiero za rok.Z wizytą w sklepie Dino

24 marca dzieci z grup „Motylki” i „Wiewiórki” wybrały się do pobliskiego supermarketu Dino. Celem wycieczki było nazywanie produktów i towarów znajdujących się na półkach, regałach i lodówkach, które zawdzięczamy ciężkiej pracy  rolnikowi na roli. Wizyta w sklepie była zarówno doskonałą lekcją pod względem właściwego zachowania się w miejscu użyteczności publicznej, jak również ogromną frajdą dokonania w nim samodzielnych zakupów przez przedszkolaki.Zwierzęta na wiejskim podwórku w grupie „Motylki”

Na naszym podwórku zwierząt jest bez liku. Konik w stajni, mysz w spiżarni, a kurki - w kurniku. Kurki gdaczą, kaczki kwaczą, piesek biega wkoło - na naszym podwórku jest bardzo wesoło.

„Motylki” poznawały zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku. Były także próby inscenizacji „Kaczki Dziwaczki”. Brawo „Motylki” za odwagę.Ćwiczenia gimnastyczne z szarfą

Wiewiórki nie wyobrażają sobie tygodnia bez zajęć na hali gimnastycznej. Ostatnim tematem naszego 45 minutowego spotkania na hali gimnastycznej był zestaw ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem szarf. Głównymi celami zajęć  było: rozwijanie inwencji twórczej dziecka, kształtowanie motoryki w zakresie zwinności, siły, skoczności, doskonalenie orientacji w przestrzeni, kierunku oraz reagowanie na sygnały dźwiękowe i słowne.Wszystko z mleka w grupie „Motylki”

Jakie krowa daje mleko? Jak smakują produkty mleczne? Odpowiedzi na te i inne pytania próbowały odnaleźć „Motylki” podczas zajęć, ale również odbyły się zajęcia praktyczne z dojenia.W naszym ogródeczku zrobimy porządki 

Wiosna to czas porządków na zewnątrz i w domu. Sówki dowiedziały się, jakie prace wykonuje się w ogródku, jakie narzędzia potrzebne są do pracy, a nawet zrobiły wiosenne porządki w swoich półeczkach w sali.Załóż skarpetki nie do pary i bądź cool

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to także Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Sóweczki tego dnia założyły kolorowe skarpetki okazując wsparcie dzieciom i dorosłym z Zespołem Downa.Sówki witają wiosnę

Sówki śpiewająco powitały wiosnę. Najpierw obejrzały przedstawienie przygotowane przez swoich kolegów z grupy Jeżyki. Same też w krótkim występie przywitały wiosnę i wspólnie ze wszystkimi przedszkolakami maszerowały w kolorowych strojach wokół przedszkola.


REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2022/2023


Dyrektor Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli, 
ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023.


Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 01 lutego 2022 r. do 18 marca 2022 r. 
rozpoczynamy rekrutację na nowy rok szkolny 2022/2023 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. 

Rekrutacja prowadzona jest z wykorzystaniem elektronicznego 
serwisu rekrutacyjnego dla rodziców - FORMICO.
  

Kliknij, aby przejść do strony  konskie.formico.pl

Rodzice zapisując dziecko do przedszkola 
wypełniają wniosek w formie elektronicznej
a następnie drukują go i podpisują. 

Wygenerowany z systemu Wniosek o przyjęcie wraz z niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie określonych kryteriów należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru (wskazanym przez Rodziców we wniosku jako pierwsze).

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 odbywać się będzie zgodnie z harmonogramem czynności oraz terminami składania dokumentów 
określonymi w Załączniku nr 2 
do Zarządzenia Nr 17/2022 Burmistrza Miasta i Gminy Końskie z dnia 18 stycznia 2022 r. 
Zarządzenie do pobrania poniżej.

Zarządzenie Nr 17/22 Burmistrza Miasta i Gminy Końskie z dnia 18 stycznia 2022 r.


W razie trudności z logowaniem do strony  konskie.formico.pl
rodzic może przynieść wypełniony wniosek do szkoły (do pobrania poniżej).

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola


Rodzice, którzy wyrażają wolę kontynuowania wychowania przedszkolnego przez dziecko 
w Przedszkolu Sowa w Stadnickiej Woli
powinni wypełnić poniższą deklarację i dostarczyć ją do Przedszkola do 31 stycznia 2022 r .

Deklaracja kontynuacji wychowania przedszkolnego 


Uchwała Nr XXX/306/2017 Rady Miejskiej w Końskich dotyczące rekrutacji uzupełniającej:

Uchwała


 W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu 41 375 06 60Słodziutkie lizaczki i kolorowe czekoladki…

Praca rolnika od A do Z - czyli w polu, w gospodarstwie i w domu, trud jaki ponosi rolnik dla nas wszystkich, dla naszego zdrowia, dla pięknego krajobrazu i przede wszystkim dla naszego odżywiania – o tym uczyły się nasze przedszkolaki. Sóweczki ochoczo działały cały tydzień aby podsumować temat własnoręcznym wykonaniem smacznych  lizaczków i kolorowych czekoladek. Trzcina cukrowa i cukier brązowy, brzoza i z niej sok z którego robi się ksylitol, żurawina i rodzynki to produkty potrzebne dzieciom do działania.Układanie według wzoru z figur geometrycznych

Figury geometryczne - wiele obrazków można z nich ułożyć. Wiewiórki ułożyły żółwia, psa, kota, biegacza, statek, dom, jeźdźca, łabędzia, , rybę, lisa, mur na podstawie załączonego wzoru. Poszło im bardzo dobrze. Celem zajęć było rozwijanie intuicji geometrycznej, utrwalanie nazw i wyglądu podstawowych figur geometrycznych oraz rozwijanie kreatywności. Pięknie ułożony obrazek rozbudza wyobraźnię, oraz ćwiczy koordynację manualną. Dziecko uczy się koncentracji i rozwija umiejętność logicznego myślenia.Zielono nam czyli „Dzień Świętego Patryka” w grupie „Motylki”

17 marca od samego rana towarzyszył nam kolor zielony. Było szukanie zielonych listków koniczyny. Oglądaliśmy legendę o skrzacie, tęczy i garnku złota. Robiliśmy babeczki oczywiście z zielonymi ozdobami. Było zielono, miło i pysznie. Mamy nadzieję, że nasz zielony nastrój udzieli się Pani Wiośnie i ta zgodnie z umową zawita w poniedziałek. „Motylki” czekają !!!Zabawa sensoryczna „Ogrodnik”

W minionym tygodniu Wiewiórki wykonały zadanie z innowacji pedagogicznej „U ogrodnika”. Głównym celem zabawy sensorycznej była stymulacja zmysłu dotykowego, przedsionkowego, proprioceptywnego. Takie zajęcia dostarczają przedszkolakom niepowtarzalnych,pozytywnych  wrażeń i dają mnóstwo radości. Dzieci uczą się poprzez ruch i w ruchu. Wiewiórki doskonale już wiedzą,że aktywność fizyczna działa korzystnie  na naszą sprawność, kondycję i zdrowie. Dlatego zachęcają wszystkich do  codziennej dawki ruchu.Zdrowo się odżywiamy i ekologiczne kanapeczki zajadamy

W środę, 16 marca, w grupie Sówki, wiosna zagościła na dobre. Zajęcia kulinarne wiosną, to sama przyjemność! W sali ,,Sówek” unosił się zapach szczypiorku i warzyw: sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i rzodkiewki. Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy ekologiczne kanapki”. Świeże warzywa, sery, pieczywo to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin. Dzieci samodzielnie lub z niewielką pomocą pani smarowały, kroiły, układały produkty tworząc na kanapkach fantazyjne wzory. Kanapeczki były bardzo kolorowe, smaczne, a dzieci bardzo zadowolone i najedzone.

Pamiętajmy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.„Motylki” to mali badacze – „Uciekający pieprz”

Po co myjemy ręce? Dlaczego musimy robić tak dokładnie?
Na te i inne pytania odpowiadaliśmy sobie podczas zajęć, zabaw plastycznych, eksperymentów, rozmów no i oczywiście podczas mycia rąk. Okazuje się, że bakterie uciekają od mydła, dzięki czemu rączki stają się czyste.Zabawy kolorowymi patyczkami w grupie „Motylki” 

Zabawa kolorowymi patyczkami dostarczyła „Motylkom” dużo frajdy, a przy tym wpłynęła stymulująco na różne obszary mózgu. Ponadto ćwiczą małą motorykę, tak ważną w rozwoju przedszkolaków. Dzieci ćwiczyły rozróżnianie kolorów, spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną.Wiosenne porządki u Jeżyków

Jeżyki pracowite jak mrówki, oczekują na przyjście wiosny.
Poznały sprzęty i narzędzia do prac domowych i ogrodowych,
a później zabrały się za wiosenne porządki w sali oraz przed naszą salą przedszkolną. Pograbiły, pobierały śmieci, aby nam się lepiej biegało po wygrabionej trawce.Matematyka w zabawie ukryta

Jeżyki biorą udział  w programie "Matematyka w zabawie ukryta". 

W obecnym miesiącu ważyły, mierzyły, dodawały odejmowały.
Uczą się przez zabawę, która sprawia im wiele radości.Zajęcia Jeżyków w sali integracji sensorycznej

Jeżyki w sali integracji sensorycznej
ćwiczyły koordynację wzrokową- ruchową, rozwijały sprawność fizyczną w formie skoków obunóż, przyklejanie piłek stopami
czy rzut kółkiem na pachołek.

Przedszkolaki uwielbiają ćwiczenia w tej kolorowej i pełnej stymulujących rozwój elementów do ćwiczeń..„Motylki” poznają nowy smak

„Motylki” poznają nowy smak – seler naciowy.
Seler naciowy to nie tylko źródło witamin. Można w nim znaleźć cynk, żelazo, magnez, potas oraz wapń.
Nie wszystkim smakuje, ważne, że próbujemy.
Suche końcówki selera wykorzystaliśmy jako stemple.
Powstały ciekawe prace plastyczne.Wiosenny kącik przyrody w grupie „Motylki” 

„Na parapecie skrzynek bez liku, trochę nasionek, trochę słoików. Każdy maluszek sadzi i sieje, i co dzień patrzy, co tam się dzieje. Pilnuje, żeby nie były suche, a potem zbiera szczypiorek i rzeżuchę. Myje i sieka na zdrowe kanapeczki z własnej grządeczki ”.

„Motylki” siały rzeżuchę sadziły cebulkę na szczypiorek i różne kwiaty. Zabawa była przy tym znakomita, pełna wrażeń i bogata o nowe doświadczenie. Dziecko najlepiej poznaje przyrodę przez działanie, pracę czy też doświadczenia.Wiosenny ogródek u Wiewiórek

Wiewiórki postanowiły założyć w sali swój „Wiosenny ogródek”. Wszyscy zamienili się w małych ogrodników. Dzieci samodzielnie mogły wysiać nasiona oraz cebulki kwiatów do doniczek a następnie podlać sadzonki. Sadziły cebulę, fasole, owies, rzeżuchę, hiacynty oraz żonkile. Z wcześniejszych zajęć wiedziały, że do rozwoju roślin niezbędne są woda i słońce, więc doniczki z roślinkami postawiły na parapecie , żeby słońce przyśpieszyło kiełkowanie roślin. Codziennie będziemy pielęgnować nasze ogródki. Wiewiórki z niecierpliwością czekają na efekt swojej pracy, aż parapety w sali przedszkolnej pięknie się zazielenią, a wchodząc rankiem będziemy zachwycać się roznoszącą się wonią kwiatów.Zabawy z piłką na hali gimnastycznej

Piłka jest dla dzieci cudownym przedmiotem. To najbardziej popularny przyrząd w ćwiczeniach sportowych, jak i swobodnej zabawie. Wiele różnorodnych ćwiczeń można wykonać z wykorzystaniem piłki. Wiewiórki uwielbiają zajęcia, gdzie celem głównym jest rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej poprzez zabawę z wykorzystaniem piłki. Usprawnia zwinność i szybkość, rzut i chwyt. Podczas zabaw z piłką dzieci miały dużą swobodę i ogromną przestrzeń do zabaw ruchowych, przynosząc jednocześnie wiele radości.Wiosenna praca
wykonana z kolorowych pestek dyni

Sówki wykonały piękne prace plastyczne wykorzystując pestki dyni.
Efekt robił wrażenie. Sówki zdrowo się odżywią
i wiosenny ogródek zakładają

Ogrodnicy z grupy Sówki zakasali rękawy i zdrowe nasionka w małe doniczki wsiali. A to rzeżucha, a to cebula, bazylia czy koperek, wszystko w ziemię wsiane, podlewane w wiosennym ogródeczku będzie i przez dzieci pielęgnowane. Wiemy co mamy jeść dla naszego rozwoju - bo najważniejsze jest nasze zdrówko.Wiosenny kącik w grupie Jeżyki

Jeżyki zakładają zielony kącik w sali. 
Zimne i ponure dni ciągną się w tym roku bardzo długo. Nie możemy doczekać się nadejścia wiosny. Pomyśleliśmy, że wiosna przyjdzie do nas szybciej, dlatego posadziliśmy pierwsze kwiaty wiosny w sali oraz cebulkę na szczypiorek. 

Będziemy je podlewać i obserwować efekty.
„Być kobietą, być kobietą,
marzy każda będąc dzieckiem”

Marzyć jest warto, marzyć trzeba, aby pomóc tym snom, żeby się spełniły. Dziewczynki z Sówek podczas zabaw zakładają bransoletki na ręce, pierścionki na palce, poruszają się jak dorosłe kobiety… Jeszcze kilka lat i dorosną, będą pięknymi Paniami. W dniu dzisiejszym - 8 marca, chłopcy zrobili dziewczynkom - małym paniom, miłą niespodziankę. Z wykonanymi przez siebie kwiatami w ręku, pięknie wyrecytowali wiersz- życzenia „Dziś, w dniu Kobiet, niech się każdej coś miłego zdarzy”, zatańczyli Zorbę i wręczyli miłe upominki. Dziewczynki podziękowały również małymi podarkami.

Wszystkie dzieci pamiętały o swoich dorosłych Paniach - Mamach i im wykonały kolorowe laurki. Dopełnieniem świętowania Dnia Kobiet był wyjazd Sówek ze swoimi kolegami z grupy Wiewiórki do bawialni Nikoś i tam kontynuowane było świętowanie.Dzień Kobiet w grupie „Motylki”

 Spośród wielu świąt jakie warto zaznaczyć w naszym kalendarzu, bez wątpienia przypadające na 8 marca jest jednym z najbardziej oczekiwanych przez płeć piękną. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy i konkurencje przygotowane z tej okazji.
Dzień upłynął nam w atmosferze radości, wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku.

 Wszystkim kobietom dużym i małym życzymy raz jeszcze najpiękniejszych dni przepełnionych słońcem oraz serdecznym uśmiechem!Kwiaty dla każdej Pani

Kwiaty, te rosnące w ogródkach, są kolorowe, wiotkie i pachnące, a te które robili chłopcy z grupy Sówki dla swoich koleżanek były wykonane z butelek plastikowych i z papieru, ale równie piękne. Okazja do wykonania tej pracy była niebanalna -
8 Marca, Dzień Kobiet. 

 


Dzień Kobiet w grupie Jeżyki

Były konkursy, zabawa, taniec i śpiew, a sala zamieniła się w salon piękności. Chłopcy w roli Jury spisali się doskonale (zadając dziewczynkom zagadki, oceniali taniec, skoki, szybkość przeliczania, itp.). Małe Kobietki zostały obdarowane prezentami i laurkami. Dodatkowo chłopcy przyznali dziewczynkom tytuły
MISS PRZEDSZKOLA.„SOLIDARNI Z UKRAINĄ”

Przedszkolaki z Przedszkola w Stadnickiej Woli solidaryzują się ze smutnymi i płaczącymi dziećmi z walczącej Ukrainy. W zrozumiały i prosty dla dzieci sposób, każda z nauczycielek wprowadziła swoich wychowanków w trudny temat wojny. Dzieci wysłuchały hymnu, poznały barwy narodowe Ukrainy, a przede wszystkim zostały uwrażliwione na krzywdę ludzi. Wykonując pracę plastyczną w niebiesko - żółtych barwach nasze Przedszkolaki łączą się z dziećmi zniszczonej wojną Ukrainy.Dzień Kobiet w Bawialni Nikuś

8 marca - Dzień Kobiet, Wiewiórki i Sówki radośnie spędziły czas w Bawialni Nikuś. Na miejscu przywitała nas bardzo miła Pani i opowiedziała o zasadach korzystania ze sprzętów na sali. Był także czas na ugaszenie pragnienia. Dodatkową atrakcją była fotobudka. Ten dzień pełen wrażeń i atrakcji wypełnił się zabawą. Przedszkolaki bardzo miło spędziły czas z koleżankami i kolegami, dlatego wesołe wróciły do przedszkola na pyszny obiadek.„Dziecięcy świat literek”

W pierwszym tygodniu marca Wiewiórki podczas zabaw z czytaniem poznały literkę „G,g” - małą i dużą, drukowaną i pisaną na przykładzie wyrazów garnek i Gutek. Dzieci wyszukiwały w sali przedmiotów zaczynających się taką samą głoską jak wyraz "garnek". Podawały przykładowe wyrazy z taką samą głoską w nagłosie ,śródgłosie i w wygłosie. Po tych zajęciach wiedzą, że nowo poznana głoska to spółgłoska. Szczególną uwagę zwróciliśmy na kierunek pisania. Pani Karolina zademonstrowała sposób zapisania litery na tablicy bez liniatury w liniaturze, a dzieci mogły kreślić literkę w powietrzu, na dywanie a największą radość doznały kreśląc literkę na tacy z rozsypaną kaszą manną. Wiewióreczki czekają z niecierpliwością kiedy poznają następną literkę.„I tu i tam wszędzie bacznie rozglądam się sam”- SÓWECZKI

Choć było biało i miło, to chyba już chcemy, żeby się skończyła Zima Biała Pani. Dlatego chodzimy na spacery, wypatrujemy, szukamy i już chcemy żeby przyszła – WIOSNA, kolorowa i radosna. Razu pewnego, gdy wybraliśmy się na spacerek i zajrzeliśmy do ogródeczka nieopodal naszego przedszkola dostrzegliśmy: tulipany, choć jeszcze małe, hiacynty, krokusiki żółciutkie i wierzbowe bazie kotki, a i leszczyna też pokazuje, że wiosna tuż, tuż.Zabawy w sali sensorycznej w grupie „Motylki”

 Jedną z form aktywności w naszej grupie są zajęcia gimnastyczne które umożliwiają dzieciom wszechstronny rozwój motoryczny. „Motylki” pokonywały tor przeszkód stanowiący zestaw ćwiczeń
i zabaw ruchowych oraz korzystały z urządzeń i przyborów znajdujących się w sali sensorycznej, które rozwijają sprawność fizyczną i umysłową. „Motylki” uwielbiają taka zabawę.Spacerujemy i szukamy oznak wiosny - „Motylki”

 Czekając na pierwsze kwiaty wiosenne, „Motylki” szukały ich w ogrodzie przedszkolnym podczas spaceru. Wykonały także wiele prac plastycznych: bazie w wazonie, wianek z opakowań, a także wykleiły przebiśniegi i krokusy plasteliną i kolorową bibułą.W marcu jak w garncu” zajęcia w grupie „Motylki”

 „W marcu jak w garncu...” „Przyszedł dzisiaj marzec w białych chmurkach tłumie, chce rządzić pogodą lecz rządzić nie umie...”

Nasze „Motylki” rozszyfrowały co kryje się za tym starodawnym powiedzeniem, przygotowały nawet wyjątkową – bo marcową zupę. Znalazła się w niej chmura śniegowa, deszczowa, słoneczko, grad 
i burza, a także cukierkowa tęcza. 

Cudownie bawiliśmy się eksperymentując.
Działania w ramach innowacji w lutym

Przedszkolaki po raz kolejny spisały się na medal i z niewielką pomocą pań wykonały zadania z lutego, a były nimi sensoryczne serduszka, butelki sensoryczne- kolorowe oraz ćwiczenia serduszkowe. Wszystkie przedszkolaki lubią wyzwania i z wielką radością przystępują do wszystkich ćwiczeń.Kosmiczna ścieżka sensoryczna u „Motylków”

„Motylki” są zafascynowane kosmosem. Nic w tym dziwnego, odległe galaktyki i planety są dla nas tajemnicą i pobudzają naszą wyobraźnię… a więc odkrywaliśmy tajemnicę niezbadanego kosmosu.

Ścieżka sensoryczna to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, która jest w przedszkolu najważniejsza, ale jest połączeniem zabawy i płynących korzyści: stymuluje receptory na stopach, dostarcza bodźce dotykowe, ćwiczy dużą motorykę. „Motylki” były zachwycone ścieżką i aktywnie uczestniczyli  w zabawie.Tłusty czwartek u Wiewiórek

 Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Tymi słowami rozpoczął się u Wiewiórek słodki dzień – tłusty czwartek. Dzieci  poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem. Odbyły się zabawy muzyczno – ruchowe, taneczne oraz zajęcia plastyczne. Przedszkolaki zrobiły z papieru fantastyczne pączki. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków.Tłusty czwartek w grupie „Motylki”

„Powiedział Bartek że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.                                                 Tłusty to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się „zapusty”.

24 lutego w Tłusty czwartek, był słodkim dniem w grupie „Motylki”. Tego dnia przedszkolaki zjadały z apetytem smaczne pączki ciesząc się, że w tym dniu są takie zwyczaje. Wspólnymi tańcami i zabawami podsumowaliśmy czas karnawału. To był kolorowy, wesoły i do tego bardzo słodki dzień.Tłusty czwartek u Sówek

Tłusty czwartek, zapusty, mięsopust - każde określenie dotyczy dnia, w którym każdy stara się zjeść przynajmniej jednego pączka, żeby cały rok był obfity. Sóweczki poznały zwyczaj obchodzenia tego dnia, zjadły pączusie i zrobiły swoje z papieru. Na kolorowo ozdobionym talerzyku zaniosły je do domu.Słodki dzień u Jeżyków – Tłusty Czwartek

Dzieci poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem, same udekorowały sobie oponki. Odbyły się zabawy muzyczno – ruchowe, taneczne oraz zajęcia plastyczne.Zabawy z dominem u Wiewiórek

Matematyka jest piękna....wystarczy ją tylko w odpowiedni sposób przedstawić dziecku. Wiewiórki od najmłodszych lat są zaprzyjaźnione z Królową Nauk. Uwielbiają dodawać , odejmować, porównywać. Robią to chętnie i bezbłędnie. Z takim oto zadaniem zmierzyły się starszaki na zajęciach wtorkowych: „Zawsze 7”... to zabawa polegająca na dokładaniu kostek domina w taki sposób, aby suma na sąsiadujących połówkach/polach była zawsze równa 7.  Wszystkie Wiewióreczki pięknie poradziły sobie z obliczeniami matematycznymi. Brawo Wiewiórki.Sensoryczne butelki w grupie „Motylki”

„Motylki” dzielnie pracowały i ćwiczyły rączki tworząc kolorowe butelki sensoryczne. Tego rodzaju zajęcia pobudzają m.in. zmysł dotyku., wzroku, uczą planowania i rozwijają wyobraźnie. Jednocześnie rozwiązaliśmy zagadkę dlaczego niektóre przedmioty tona a inne utrzymują się na powietrzu. Sensoryczne butelki to świetna zabawa, które dzieci uwielbiają.Grota solna

Mając świadomość zdrowotnych właściwości soli Wiewiórki i Sóweczki regularnie co piątek odwiedzają Grotę Solną. Dzięki zabawom w kryształach soli przedszkolaki mogą pobudzać receptory znajdujące się na rękach. Udział w 45 minutowym seansie ma charakter profilaktyczno-zdrowotny. W trakcie zabaw dzieci mają możliwość słuchania ulubionych bajek, muzyki oraz wdychania uwalnianych przez ściany solne powietrza bogatego w wiele mikroelementów. Pobyt w „grocie solnej” dostarcza dzieciom wielu radości i wrażeń.Dzień i noc - zajęcia w grupie „Motylki”

Dzień i noc.

Rozmowa na temat czynności wykonywanych w ciągu dnia i nocy, układanie historyjki obrazkowej przyczynowo – skutkowej oraz zabawy badawcze „Dzień i noc” które pomogły w ciekawy sposób wyjaśnić „Motylkom” stałe następstwo dni i nocy. Zdobytą wiedzę na ten temat usystematyzowaliśmy w trakcie aktywności ruchowej i plastycznej „Słońce i księżyc”. Dzieci były baaardzo zainteresowane tematem.Warsztaty pszczelarskie

   Czy pszczoły zapadają w sen zimowy? Skąd się bierze miód?  Jak pomóc pszczołom zimą? Dzieci z naszego przedszkola już wiedzą!.21 lutego odbyło się spotkanie z  Panem pszczelarzem, który opowiedział dzieciom o życiu tych fascynujących owadów. Spotkanie to było wyjątkowe, ponieważ Pan pszczelarz przybył do naszej placówki z żywym ulem. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwowały ruch w pszczelim domku i szukały królowej. Na zakończenie warsztatów każdy przedszkolak miał możliwość wykonania z wosku  prawdziwej świeczki. Jeszcze  raz dziękujemy Panu pszczelarzowi za bardzo ciekawe i wyjątkowe warsztaty, połączone z masą atrakcji i świetną zabawą.Zabawy sensoryczne Sówek

Rozwój sensoryczny dziecka polega na stymulowaniu jego  ciała do lepszego i pełnego funkcjonowania, w czym pomaga naszym przedszkolakom sala sensoryczna udostępniona do ćwiczeń. Sóweczki również korzystają z jej dobrodziejstwa i poprzez różne przybory rozwijają swoją sprawność fizyczną i umysłową.„Wtrzymał słońce - ruszył Ziemię"

Sóweczki przeprowadzając doświadczenia wyjaśniały tezę polskiego uczonego Mikołaja Kopernika, aby zrozumieć następstwa dnia i nocy. Dzieci poznały układ słoneczny, planety, które następnie malowały wykorzystując ziemniaki, słomki plastikowe i rurki po papierze toaletowym. Sówkowy kosmos wygląda imponująco. Dzięki dużej wyobraźni, dzieci stworzyły swój własny kolorowy skrawek nieba.
Jeżyki poznają kosmos

Jeżyki poznawały nadal niezbadany kosmos.
W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym.Jeżyki poznają świat dinozaurów

W dinozaurach jest coś magicznego, coś, co bardzo interesuje dzieci. Dlatego w grupie Jeżyki pogłębialiśmy wiedzę o tych żyjących kilka milionów lat temu gadach. Oglądaliśmy prezentacje multimedialne, obrazki. Wykonaliśmy prace plastyczne, bawiliśmy się w paleontologów, robiliśmy odciski w masie solnej oraz naszyjniki jaskiniowców. Dowiedzieliśmy się jak powstał węgiel, dlaczego dinozaury wyginęły oraz jak żyli Jaskiniowcy.Matematyczne zabawy z dinozaurami u Wiewiórek

Nasze Wiewiórki przeżywały w przedszkolu niezwykłą wędrówkę, poznając prehistoryczne zwierzęta. Tego dnia sala przedszkolna zamieniła się w „jurajskie parki”, w których oglądaliśmy – dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. Podczas zabawy łączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Wiewiórki za pomocą figurek dinozaurów tworzyły zbiory sześcioelementowe, pięknie przeliczały , dodawały, odejmowały, porównywały liczebność zborów stosując znaki <, >,= używały liczebników porządkowych do określenia kolejności dinozaurów. Utrwalały poznane wcześniej figury geometryczne, tworząc piękne prace plastyczne. Matematyka w zabawie, to najlepszy sposób na naturalne przyswojenie podstaw z tej dziedziny nauki.Dinozaury – pradawne stwory w grupie „Motylki”

„Dinozaury miały siłę.
Jedne groźne, inne miłe.
Choć minęło milion lat.
Dobrze zna ich cały świat (…)”

                                                                                            Wszystkie dzieci fascynują dinozaury dlatego zajęcia o tych zwierzętach były wspaniałą przygodą. „Motylki” przyniosły do przedszkola figurki dinozaurów oraz książki związane z tymi zwierzętami co pozwoliło na stworzenie ciekawego kącika w sali. Przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną, poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Uczestniczyły w różnych zabawach, wcieliły się w rolę paleontologa. Następnie robiły odciski swojej ręki w gipsie. Uczestniczyły we wspólnym eksperymencie „Wulkan” i wykonały piękne prace plastyczne. Zajęcia takie pogłębiły wiedzę dzieci a w niektórych rozbudziły nowa pasję.   W prehistorycznym lesie

Jak powstał węgiel, kiedy żyły dinozaury czyli jak dawno, dawniej 
i jeszcze dawniej wyglądał świat? Sóweczki z ciekawością realizowały temat poprzez własną działalność, przez oglądanie filmików edukacyjnych i przez zabawy inscenizacyjne. Walentynki w grupie Wiewiórki

Ten wyjątkowy dzień upłynął Wiewiórkom pod znakiem koloru czerwonego. Były czerowne stroje, czerwone serduszka, lizaki, baloniki.

Ale przede wszystkim było dużo miłości, miłych słów i radości.


Walentynki u Sówek

W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości...

Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

- Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

Walentynki to dzień kojarzący się z kolorem czerwonym, symbolem miłości i szczęścia. Każdy z nas lubi otrzymywać prezenty, nawet te malutkie - serdeczny uśmiech czy serduszko. Sówki pamiętały o tym dniu i swoim koleżankom i kolegom zrobiły walentynki, wspólnie się bawiły, uśmiechały się do siebie i świętowały.Walentynki w grupie „Motylki”

„Walentynki, Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki”. Wszyscy ślą sobie uśmiechy, serduszka, szepczą miłe słówka do uszka”. 14 lutego naszą grupę „Motylki” ogarnęło czerwone szaleństwo. Był to dla naszych przedszkolaków dzień miłości i przyjaźni. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach z balonowymi sercami i konkursach. Nie obyło się również bez tańców i radosnych pląsów przy muzyce. Był to dzień pełen spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć.14 lutego-imieniny Walentego...

Dzisiaj w grupie Jeżyki mówiliśmy o miłości,
uczuciu które towarzyszy nam przez całe życie.

Kogo kochamy i za co? Kiedy czujemy, że ktoś nas kocha?

Były tańce, konkursy, zdjęcia, słodkie niespodzianki i oczywiście walentynki.Bal karnawałowy w grupie Jeżyki

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych.
Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się Jeżyki podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje.
Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach.Bal karnawałowy w grupie „Motylki”

Jak co roku, w karnawale, w grupie „Motylki” odbył się oczekiwany przez dzieci bal karnawałowy.

Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje  karnawałowe. Na balu, więc obok księżniczek, wróżek czy piratów pojawiły się postacie z kolorowych bajek. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczął się bal. Tańce przy rytmach  wesołej muzyki były przeplatane zabawami i  konkursami. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcia. 

Do domu dzieci wróciły we wspaniałych humorach. 

Ojjj… wspomnienia z tego balu na długo  pozostaną w naszej pamięci.Bal karnawałowy u Wiewiórek

10-go lutego 2022 roku w grupie Wiewiórek odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. Nasza sala wypełniła się mnóstwem barwnych postaci. Każde z dzieci miało okazję zaprezentować swój strój na forum grupy, a także zrobić pamiątkowe zdjęcie. Były tańce oaz zabawy, które przyniosły dzieciom wiele radości. Tego dnia uśmiech nie schodził z twarzy przedszkolaków. Podczas odpoczynku na dzieci czekał słodki poczęstunek, wśród którego nie zabrakło, pysznych mini pączków. Tegoroczny bal przeniósł dzieci w bajkową, magiczną atmosferę, pełną kolorowych postaci. Wesołe zabawy na długo pozostaną w pamięci każdego przedszkolaka.Bal na 100 par u Sówek

Karnawał trwa.

Zabawa karnawałowa w grupie Sówki, podobnie tak jak w pozostałych grupach naszego przedszkola, była bardzo wesoła, kolorowa i pełna niespodzianek. Księżniczki, Spider-Many, i inne bajkowe postaci, wirujące w tańcu, w sali mieniącej się tęczowymi barwami, dały wielką radość dzieciom.Mali badacze w grupie „Motylki”

W grupie „Motylki” odbyły się zabawy z kolorowymi balonami, a także przeprowadziliśmy eksperyment: „samopompujący” się balon, czyli doświadczenie z sodą i octem.

 Co zrobić gdy nie mamy siły na nadmuchanie balona lub nie posiadamy pompki? „Motylki” już wiedzą! Do butelki nalaliśmy ocet, a do balonika wsypaliśmy sodę oczyszczoną. Gdy doszło do reakcji chemicznej, w wyniku której powstał dwutlenek węgla nasz balonik… zaczął się pompować.  

Dzień zakończył się wspólną zabawą z balonikami.Sałatka owocowa w grupie „Motylki”

Dzieci z grupy „Motylki” na drugie śniadanie własnoręcznie przygotowały pyszną sałatkę owocową.
„Motylki” wiedzą, że owoce mają witaminy, dają nam moc
i odporność w chłodniejszych porach roku.

Przedszkolaki wymieniały nazwy owoców, z których powstała sałatka. Przestrzegając zasad bezpieczeństwa uczyły posługiwać się nożem. Wśród składników, które dzieci dzieliły na małe części nie zabrakło bananów, kiwi, mandarynek…

Wszystkie dzieci miały soczyste minki na widok smacznej sałatki którą ze smakiem degustowałyśmy.Jeżykowe zabawy na świeżym powietrzu.

Choć śniegu nie było zbyt wiele,
udało się zorganizować wyścigi saneczkowe,
lepienie i rzucanie piguł do celu,
a także lepienie mini bałwanków.„Czyste powietrze wokół nas” w grupie Wiewiórki 

Dnia 4 lutego u „Wiewiórek” odbyła się wielka akcja.
Wiewiórki wyruszyły w okolice szkoły i pobliskiego osiedla,
by obserwować otoczenie i deklamować hasła o czystym powietrzu „NIE PAL ŚMIECI! - TU SĄ DZIECI”.

Przedszkolaki rozmawiały o szkodliwości dymu tytoniowego. Dowiedziały się dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe. Rozmawialiśmy też o tym jak dym tytoniowy wpływa na poszczególne narządy człowieka. Wspólnie dzieci stworzyły plakat utrwalający zdobytą wiedzę.Sówki  w krainie bajki

Czy te oglądane czy te czytane przez rodziców, rodzeństwo - które bajki są dla dzieci bardziej wartościowe? Na takie pytanie Sóweczki szukały odpowiedzi w bibliotece szkolnej, podczas słuchania przyniesionych z domu ulubionych bajek i występując w teatrzyku jako aktorzy. Mimo, że obraz w telewizorze się zmienia, postaci są barwne, to jednak nie rozwijają u dzieci zainteresowań czytelniczych
i nie rozwijają wyobraźni.
Dlatego Sówki apelują - Czytajmy książeczki!Wyjście do biblioteki szkolnej

W dniu 2 lutego dzieci dzieci i grupy IV  wraz z p. Karoliną udały się na wycieczkę do Biblioteki Szkolnej. Tam czekała na nas Pani Bibliotekarka . Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci podziękowały pani bibliotekarce za oprowadzenie po świecie książki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i pełen wrażeń.Sówki produkują papier czerpany

Samodzielna działalność bardzo inspiruje dzieci, rozbudza w nich ciekawość i poszerza ich kompetencje.

Jak można samemu zrobić papier i jeszcze na nim rysować?

Sóweczki same zrobiły papier czerpany, rysowały na nim - sensorycznie się rozwijały.Mała geometria u Sówek 

Sówki układały na podłodze z kolorowych szarf linię pionową, rysowały ją w powietrzu palcami, a nawet namalowały domek Baby Jagi na pionowej, kurzej nóżce. Zabawa, ale jakże edukacyjna.
Były to aktywności małych dzieci, w których poznawały elementy poważnej nauki.Tydzień teatralny w grupie „Motylki”

Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocje oraz wyostrzają wszystkie zmysły dziecka. Dzieci w zabawach w teatr bardzo chętnie utożsamiają się z przedstawionymi przez siebie postaciami. Przeżywają i wczuwają się w sytuacje bohatera, uczestniczą w ich przygodach, smutkach i radościach.  

„Motylki” wcielały się w role postaci z „Czerwonego Kapturka”, 
a także uczestniczyły w zabawie tanecznej do piosenki „Była babuleńka”. Przedszkolaki odwiedziły bibliotekę szkolną i zapoznały się z książkami dla nich przeznaczonymi i właściwym ich obchodzeniem. W sali założyliśmy kącik czytelniczy.

Podkreślaliśmy również znaczenie czytania książek dzieciom przez ich rodziców.Teatralny tydzień u Jeżyków

Dzieci były i widzami i aktorami w różnych teatrach: l
alek, cieni i aktorów.

W ramach zajęć powstały piękne kukiełki i pacynki do mini przestawień w sali.

W szkolnej bibliotece przedszkolaki znalazły wiele ciekawych,
dotąd nieznanych pozycji bajek,
które były inspiracją do tworzenia
swoich własnych książeczek.Zabawy grafomotoryczne w grupie „Motylki”

W grupie „Motylki” odbyła się kolorowa grafomotoryka z użyciem: szczypiec, fasoli, kolorowych pomponów i samodzielnie wykonanych żelowych woreczków. 

Dzieci ćwiczyły dłoń przygotowując ją do chwytu pisarskiego
i utrwalały nazwy kolorów.
Żelowe woreczki to super zabawa stymulująca
zmysły dotyku i wzroku.

 Zabawy sensoryczne to jest to, co dzieci lubią najbardziej.Styczniowe działania przedszkolaków
w ramach innowacji

W ramach innowacji, w styczniu, zadania miały związek z obecną porą roku czyli zimą. Przedszkolaki  musiały wykonać pejzaż zimowy, malując stopami
i rękami, używając farb, pianki, śmietany i różnych aromatów. Natomiast drugim zadaniem była zabawa w sztucznym śniegu z mąki i oleju.


Co robiliśmy w ferie w przedszkolu?

W minionym tygodniu w naszym przedszkolu nie brakowało rozrywek.  Dzieci uczestniczyły każdego dnia w wielu ciekawych zajęciach. Oprócz działań plastycznych, zabaw ruchowych na świeżym powietrzu (jazda na sankach, zabawy śnieżkami), miały miejsce prace kulinarne. Przedszkolaki uczestniczyły w przygotowaniu pysznych babeczek. Było pysznie, wesoło i zdrowo.Innowacja w grupie „Sówki” – kolejne działania

Sówki realizują zadania w ramach innowacji pedagogicznej, poszerzają swoje umiejętności, dzielą się spostrzeżeniami. 

Samodzielne działanie, sprawdzenie słuszności postawionej tezy, daje dużo radości dzieciom i pozostaje w pamięci na długo. 

Tym razem Sóweczki robiły śnieg z mąki ziemniaczanej i oleju, bawiły się również mąką pszenną sprawdzały różnice w dotyku. Kreatywne zabawy ze sztucznym śniegiem i lodem  
u „Motylków”

 „Motylki” robiły w sali sztuczny śnieg, taki który się nie topi i nie jest zimny. Wykorzystaliśmy do tego mąkę ziemniaczaną i olej. Tworzyły wiele prac plastycznych, robiły eksperymenty a także dekoracje związane z zimą.                                      Zabawy z lodem to – dotykanie, polewanie wodą, stukanie, wyławianie, malowanie.

Takie zabawy to dla dzieci wspaniałe doznania sensoryczne, rozwój zmysłu dotyku i wzroku.

„Motylki” to uwielbiają.Dzień Babci i Dziadka w grupie Sówki

Jak to miło i wesoło kiedy Sóweczki tańczą i śpiewają dla swojej kochanej Babci i drogiego Dziadziusia.

Kolorowo ubrane, pięknie przygotowane wnuki z naszej grupy, swoim najukochańszym osobom w ich życiu dały wyraz swojej miłości. Miłe słowa, mocny buziak w domu, a wierszyk, piosenka i taniec jako przyjemny dodatek wielkiej miłości WNUKÓW DO DZIADKÓW.Wirtualny Dzień Babci i Dziadka w grupie „Motylki”

14 stycznia w grupie „Motylki” w nietypowym stylu odbyła się uroczystość z okazji  Dnia Babci i Dziadka. Z powodu pandemii dziadkowie nie mogli odwiedzić przedszkolaków, ale dzięki najnowszej technologii udało się celebrować ich święto. Nagraliśmy filmik dla nich – występ maluchów dziadkowie będą mogli obejrzeć za pomocą Internetu.

„Motylki” zaprezentowały się na scenie, były wiersze, piosenki, tańce przeznaczone dla ukochanych Babć i Dziadków jak również upominki, które dzieci zabrały ze sobą by obdarować swoich dziadków.Dzień Babci i Dziadka w grupie IV – Wiewiórki

Mimo, że w tym roku nie mogliśmy gościć dziadków w naszym przedszkolu wnuczęta uczciły to święto, składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki, przygotowywały piękne laurki i upominki. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka.

KOCHANI DZIADKOWIE – JESZCZE RAZ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!Matematyczne zabawy Jeżyków - projekt

Jeżyki biorą udział w projekcie „Matematyka w zabawie ukryta” i wykonały zadania styczniowe, czyli klasyfikowanie według koloru, kształtu, przeznaczenia, a także cukierki według smaku. 

Przedszkolaki bardzo lubią nowe zadania i wyzwania. 

Czekamy na następne zajęcia.Dzień Babci i Dziadka w grupie Jeżyki

Przygotowania Jeżyków do Dnia Babci i dziadka trwały cały tydzień. Przedszkolaki bardzo się napracowały zaczynając od upominków i laurek kończąc na super przedstawieniu, które można obejrzeć w linku poniżej: https://youtu.be/msaayTOdD9o

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Babć i Dziadków!


Jak mijają ferie w przedszkolu?

Minął pierwszy tydzień ferii w przedszkolu, można powiedzieć, że nie było czasu na nudę. Dzieci rysowały na mące, robiły sztuczny śnieg, malowały lodem, laurki dla babci i dziadka, odkodowywały obrazki jak również utrwalały figury. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu i hali sportowej.Matematyczna gra w grupie Wiewiórki

„Kółko  krzyżyk to znana gra rozwijająca spostrzegawczość i logiczne myślenie. I oto w taką grę zagrały Wiewióreczki z użyciem kolorowych, plastikowych nakrętek. To strategiczna gra, podczas której dzieci uczą się przewidywać i planować. Świetnie przy tym bawiliśmy się! 

Zobaczcie sami – zapraszamy do galerii.Sztuczny śnieg – dlaczego nie?
Zabawy sensoryczne u Wiewiórek

Przedszkolaki z grupy IV pod czujnym okiem p. Karoliny postanowiły zrobić sztuczny śnieg, w sali, tak, który się nie topi i nie jest zimny. Wykorzystały do tego mąkę  ziemniaczaną i olej. Biały miękki puch do złudzenia imitował prawdziwy śnieg i pozwolił na rozwój wyobraźni, bo tylko ona ogranicza pole do zabawy. Sensoryczne zabawy sztucznym śniegiem były niezwykłą przyjemnością dla małych rąk, wskazane zwłaszcza w ich rozwoju i ćwiczeniu motoryki, ale także w oddziaływaniu na inne zmysły.Wiewiórki uwielbiają ćwiczenia ruchowe
na hali sportowej

10 stycznia (poniedziałek) przedszkolaki z grupy Wiewiórki doskonaliły umiejętność utrzymania równowagi oraz doskonaliły koordynację wzrokowo-ruchową. Celem takich ćwiczeń jest stymulacja czucia głębokiego, poprawa równowagi oraz doskonalenie zwinności. 

Ćwiczenia, chociaż nie były łatwe, bardzo się dzieciom podobały i sprawiły im wiele radości.Zimowa praca plastyczna w grupie Sówki

"Zima ,zima zima pada pada świeży śnieg..."
Sówki tęsknią za śniegiem i za  zimowymi zabawami, postanowiły więc  "przywołać" zimę wykonując zespołową pracę plastyczną. 
Każde dziecko dołożyło swój pomysł, swoje rączki
i zima, choć na kartonie, się pojawiła. 


Grudniowe działania w ramach innowacji

Grudniowe zadania z innowacji "Sensorycznie się rozwijam"
przedszkolaki z wszystkich grup wykonały znakomicie. 

Smakowaliśmy, wąchaliśmy i dotykaliśmy - 
wszystko w formie zarówno nauki, jak i zabawy. Zdrowych, spokojnych, pełnych radości i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze w Nowym Roku 2022!Wigilia w grupie Sówki

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w grupie Sówki zakończyła wspólną wigilią, która odbyła się 22 grudnia. Dzieci w tym dniu wspólne kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie serdeczne relacje.Wigilia w grupie „Motylki”

Święta tuż, tuż a z tej okazji w grupie „Motylki” odbyła się Wigilia. Wigilia to ten wyjątkowy, wspaniały i magiczny dla nas czas, w którym powinnyśmy zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o ważnych i najbliższych osobach w naszych serduszkach. Aby Światło Betlejemskie niosło nadzieje w tych trudnych dla nas momentach a przyjście na świat Jezuska zwiastowało początek lepszego jutra. Dzieci wspólnie z paniami dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia i zasiadły do pięknie udekorowanego stołu. Oczywiście nie zabrakło prezentów pod lśniącą choinką, które dzieci rozpakowały z wielka radością. Wspólna Wigilia jest ukoronowaniem tych wyjątkowych świątecznych chwil.Wigilia  w grupie Wiewiórek

W środę, 22 grudnia, w grupie Wiewiórki odbyła się wspólna wigilia. Po odmówieniu modlitwy, dzieci, wraz z p. Karoliną dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia i wspólnie zasiadły do wigilijnego stołu. Nie zabrakło również tradycyjnego kolędowania,

Takie podniosłe chwile utrwalają dzieciom znajomość zwyczajów i tradycji świątecznych, a przede wszystkim wzmacniają serdeczne i bliskie relacje.

Przedszkolakiz grupy Wiewiórki wraz z panią Karoliną życzą wszystkim zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.Spotkanie wigilijne w grupie Jeżyki

22 grudnia zasiedliśmy w naszej sali do wigilijnego stołu, który dzieci samodzielnie nakryły.

Składaliśmy sobie życzenia, tradycyjnie dzieląc się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy oraz pastorałki.

Jeżyki wraz z Paniami życzą wszystkim zdrowych i spokojnych
Świąt Bożego Narodzenia.„Wiewiórki” wystawiają Jasełka Bożonarodzeniowe

Przedszkolaki, tak jak i my wszyscy, nie mogły doczekać się
Świąt Bożego Narodzenia.

 21 grudnia Wiewiórki wprowadziły dzieci z pozostałych grup, Szanowną Dyrekcję a także wszystkich pracowników Przedszkola  Sowa , które swoim przedstawieniem jasełkowym wywołały wzruszenie małych i dużych widzów.

Do tego uroczystego i bardzo ważnego dnia dzieci przygotowywały się solidnie pod czujnym okiem pani Karoliny i Iwonki ucząc się zachowania
na scenie, gry aktorskiej i śpiewu.

 Na zakończenie, wszyscy zaproszeni goście nagrodzili aktorów
ogromnymi brawami.
Pan Dyrektor Czesław Staciwa serdecznie podziękował dzieciom za piękny występ, życzył wszystkim Wesołych i Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.

Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 
Wiewiórki z panią Karoliną
WSZYSTKIM KOLEGOM Z GRUP JEŻYKI, SÓWKI I MOTYLKI
ORAZ ICH PANIOM -  ŻYCZĄ SPOKOJNYCH I RODZINNYCH ŚWIĄT .„Motylki” pieką pierniczki

Święta tuż, tuż, choinka już ubrana, czas na pieczenie pierników.

20 grudnia w grupie „Motylki” unosił się zapach korzennych przypraw, a to dlatego, że „Motylki” wraz z p. Elą piekły pierniczki. Na początku poznały wszystkie składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne. Gdy wszystko było już gotowe, mali cukiernicy z ogromnym zapałem zabrali się do pracy – wałkowali ciasto, wykrawali ciasteczka. Efektem tej pracy były pełne blaszki pierniczków. Po upieczeniu, dzieci zabrały się do ozdabiania pierniczków różnokolorowym lukrem, barwnymi posypkami, cukrowymi pisakami. Było pysznie, słodko, kolorowo i wesoło. Oczywiście była też degustacja, a pozostałe pierniczki zagoszczą na wigilijnym stole.Kalendarz adwentowy u Wiewiórek

W naszej sali zawisł kalendarz Adwentowy z 24 zadaniami.
Codziennie inne dziecko otwierało je, wychowawczyni czytała treść listu
i wspólnie wykonywaliśmy zadania.
No właśnie – zadania. Nie było tam żadnych drobiazgów ani czekoladek.
W piątek otwieraliśmy aż 3 koperty i dzieci wykonywały zadania w domach. Ma to dużą wartość, która zbliża do siebie rodziny oraz grupy przedszkolne, uczy cierpliwości, sumienności, odpowiedzialności i tworzy prawdziwie świąteczny klimat.Intensywne przygotowania do Świąt
w grupie Wiewiórki

Wiewiórki cały tydzień  przygotowywały się już do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Ubierały w swojej sali piękną choinkę, wykonywały przeróżne ozdoby, piekły i zdobiły pierniki. Nieodłącznym elementem świąt są również kolędy. Dlatego też  wspólnie przypominaliśmy sobie najbardziej popularne pastorałki i kolędy. Teraz czekają  na wspólną wigilię oraz jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia  narodzenia Pana Jezusa.
Ten magiczny czas daje wszystkim wiele radości i wzruszeń.Przygotowania do Świąt w grupie Jeżyki


Pracowite Jeżyki przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia poprzez: robienie ozdób na choinkę, malowanie lampionów, pieczenie pierników, ubieranie choinki i strojenie sali, naukę nakrywania stołu oraz przygotowanie szopki. 

Pracowity tydzień za nami! „Wiewiórki” na kiermaszu bożonarodzeniowym

W dniach 15-16 grudnia w naszej szkole odbywał się kiermasz bożonarodzeniowy.
Dochód ze sprzedaży ciast i ozdób przeznaczony jest co roku na stypendia św. Mikołaja dla uczniów naszej szkoły.
"Wiewiórki "wraz z panią Karoliną, dołożyły swoją cegiełkę do tej akcji charytatywnej wykonując piękne sensoryczne choineczki ze swoimi kochanymi rodzicami. Oprócz tego prawie każdy zakupił jakiś drobiazg.
A było w czym wybierać: piękne choineczki, stroiki, bombki, świeczniki, figurki świąteczne... Teraz będą ozdobą i będą cieszyć w domowym zaciszu. Dziękujemy "Wiewiórkom" za wsparcie dochodu z kiermaszu.„Motylki” ubierają choinkę


„Kiedy gościsz w naszych domach choinko zielona,
wszystko lepsze i piękniejsze staje się dookoła”.

Dnia 14 grudnia „Motylki” z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do ozdabiania zielonego drzewka kolorowymi bombkami, lampkami
i własnoręcznie zrobionymi na tę okazję dekoracjami. 

Każde dziecko chciało przywiesić swoja ozdobę w wybranym, szczególnym dla siebie miejscu na choince. 

A gdy drzewko bożonarodzeniowe zajaśniało już swoim blaskiem, przedszkolaki zrozumiały, że Wigilia tuż – tuż. Choinka wygląda prześlicznie, a dzięki niej w naszej sali zrobiło się świątecznie i wyjątkowo.„Motylki” z wizytą w Grocie Solnej

Przedszkolaki z grupy „Motylki”, „Sówki” i  „Wiewiórki” 10 grudnia wybrały się na wycieczkę do Groty Solnej. Głównym celem wycieczki było zachęcenie dzieci do dbałości o własne zdrowie i ukazanie im profilaktyki związanej z zapobieganiem chorobom oraz poznanie właściwości leczniczych soli. 

Pobyt w „grocie solnej” dostarczył dzieciom wielu wrażeń i radości.Jeżyki w salonie T-Mobile

Dzięki zaproszeniu Pani Magdy-mamy naszego przedszkolaka, Jeżyki odwiedziły salon T-Mobile. Pani Magda opowiedziała dzieciom o ewolucji telefonów, do czego służy telefon, a także dzięki czemu możemy do siebie dzwonić, pisać SMS. Wizyta miała również na celu przedstawienie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z telefonu i internetu. Na koniec dzieci otrzymały upominkiPamiętamy o ptakach

Przedszkolaki z grupy IV Wiewiórki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego dbają, aby o każdej porze  roku nasi skrzydlaci przyjaciele mogli dla siebie znaleźć jakiś przysmak.  Pod czujnym okiem pani Karoliny wykonały w środę smakołyki  dla swoich gości zza okna. Dokarmianie ptaszków to doskonała okazja  do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. 

Brawo Wiewiórki! „Motylki” dokarmiają ptaki

„Motylki” podczas ostatnich zajęć zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Najmłodsi dowiedzieli się, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Dowiedziały się również czy można dokarmiać ptaki i same z dużym zaangażowaniem wsypywały pokarm do karmników znajdujących się w pobliżu przedszkola. Dzieci wykonały prace plastyczne „Ptaki w karmniku”. „Motylki” zgodnie obiecały, że podczas zimowych spacerów będą systematycznie uzupełniać zapasy w karmnikach. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogło by nie przetrwać trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.Jeżyki dokarmiają ptaki

Jeżyki dbają o swoje środowisko naturalne i dlatego dokarmiają ptaki zimą. Zgromadziły nasiona, smalec i zrobiły z pomocą pań kule, które zawisły przy przedszkolnej stołówce. Dosypały nasion do karmnika oraz powiesiły sikorkom słoninkę. 

Obiecały doglądać ptasiej stołówki całą zimę.Mikołajki w grupie Sówki                       

Powitaliśmy  św. Mikołaja wierszem i piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. 

Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że ten wyjątkowy gość o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.                    

Dziękujemy jeszcze raz nasz KOCHANY ŚWIĘTY MIKOŁAJU za przybycie do naszego przedszkola.Mikołaj w grupie „Motylki”

„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Św. Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko swój prezent dostanie.
 A kiedy rozda już prezenty,
 wraca do nieba uśmiechnięty”.

Jeden z najważniejszych dni w przedszkolu, dzień bardzo wyczekiwany przez dzieci. Nawet pogoda sprzyjała, spadł śnieg aby Mikołaj mógł bez problemu do nas dotrzeć. Św. Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Na twarzach dzieci malowała się radość i przejecie. Ale to nie koniec niespodzianek tego dnia. Odwiedzili również nasze przedszkole p. Piotr Słoka z myśliwym i obdarowali dzieci  słodkościami. Każde dziecko miało okazję do wspólnego zdjęcia pamiątkowego z tak niezwykłymi gośćmi. Dzieci dziękują Mikołajowi i wspaniałym gościom za odwiedziny i wspaniałe prezenty.Wizyta świętego Mikołaja u Jeżyków

"BYŁ BISKUPEM MIRY MIKOŁAJ NASZ ŚWIĘTY, LUDZIOM PO KRYJOMU ROZDAWAŁ PREZENTY..."
Właśnie dzisiaj odwiedził nasze przedszkole ten najbardziej znany święty-Święty Mikołaj. Grupa Jeżyków przyjęła go bardzo serdecznie. Były wierszyki, piosenki, wspólny taniec.
Mikołaj obdarował dzieci prezentami, na które szczerze zasłużyły.
Dzisiejszego dnia nie zabrakło wzajemnego częstowania się między grupami cukierkami. 
Nie zapomnieliśmy również o dyrekcji, która to sprawiła naszemu przedszkolu piękny prezent - tablicę interaktywną.
Mikołaju czekamy na Ciebie za rok.


Wycieczka Jeżyków i Wiewiórek
do Teatru Lalki i Aktora Kubuś 
oraz do Manufaktury Słodyczy 

1 grudnia przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Kielc. Najpierw zasiadły na widowni w Teatrze Kubuś i obejrzały spektakl teatralny. Następnie udały się do Manufaktury Słodyczy na warsztaty karmelowe.

Przedszkolaki miały możliwość własnoręcznego zrobienia pysznych
i naturalnych lizaków.
Na pożegnanie dzieci dostały nie tylko swoje lizaki, ale też certyfikaty małych karmelarzy. 

To były niezapomniane chwile!!!


Pachnące świeczki u Wiewiórek 

29 listopada przedszkolaki z grupy IV wybrały się na warsztaty do Groty, gdzie wykonały piękne świece wg własnego projektu. Podczas warsztatów przedszkolaki samodzielnie zamocowywały knoty w szklanym pojemniku, dobierały i umieszczały kolorowe dodatki a przede wszystkim doskonaliły umiejętność współpracy w grupie. 

Dekoracyjne świece pięknie się prezentują i z pewnością będą stanowić wspaniały prezent dla najbliższych na niemalże każdą okazję.Ubrania na chłodne dni - zajęcia w grupie „Motylki”

Mimo, że za oknem śniegu nie widać, a temperatura wciąż dodatnia,
to wszystkie „Motylki” wiedzą, że gdy zimno w uszy,
trzeba ubrać czapkę na głowę i szalik na szyję oraz ciepłe buty.

W związku z tym odbyła się czapkowa rewia mody, dzieci wykonały także prace plastyczne - czapki  z wykorzystaniem różnych materiałów.Listopadowe działania w ramach innowacji

Listopadowe zadania przedszkolaków w ramach innowacji pedagogicznej. Przedszkolaki uwielbiają wyzwania i w minionym miesiącu miały następujące zadania do wykonania: zabawy ruchowe obrazkowe, memo obrazkowe, memo słuchowe, ścieżkę sensoryczną z darów jesieni oraz dyniolinę.


Andrzejki u Wiewiórek

„Hokus-pokus, czary mary, abrakadabra, bęc”.

26 listopada w grupie IV zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowaliśmy Andrzejki. Każde z nas mogło przebrać się w magiczną postać, poznawaliśmy magiczne zaklęcie, dowiedzieliśmy się co to są w ogóle Andrzejki, skąd pochodzi ta nazwa i jak wróżono dawno temu. Wróżyliśmy sobie wspaniałe rzeczy, losowaliśmy imiona Naszych przyszłych żon i mężów, za pomocą kolorowej kostki poznaliśmy pozytywne rady na najbliższy czas, dowiedzieliśmy się, że Franek uda się niedługo w niesamowitą podróż!  Były tez różne tańce i szaleństwo z przy muzyce z rówieśnikami. Na koniec każdy z nas wykonał swój zaczarowany klucz, który będzie mógł wykorzystać do woskowej wróżby w swoim domu.

To był fantastyczny dzień w grupie Wiewiórek.Andrzejki w grupie Sówki i Jeżyki

„Święty Andrzeju, daj nam znać, co się z nami będzie dziać"…

Pod takim hasłem przebiegło Andrzejkowe spotkanie z magią w grupie Sówek i Jeżyków.

Były wróżby, czary, tańce, śpiew, poczęstunek i  wspólna wesoła zabawa.

To był magiczny i bardzo radosny dzień.Andrzejki w grupie „Motylki”

Andrzejki w grupie „Motylki” przebiegały w wyśmienitej atmosferze. 

Były tradycyjne wróżby, tańce, lanie wosku przez specjalny klucz 
oraz piękne stroje dzieci.
Był to wspaniały czas pełen śmiechu, wspólnych zabaw i tańców.Dzień Pluszowego Misia w grupie „Motylki”

25 listopada „Motylki” uczestniczyły w obchodach
Światowego Dnia Pluszowego Misia.                                                                                                          Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym pluszowym misiem. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego przyniesionych pluszaków. „Motylki” uczestniczyły w wspólnej zabawie z misiami. Poznały historię święta oraz poszerzyły swoją wiedzę o niedźwiedziach. Odbyły się zabawy ruchowe, plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodu... Dzień ten był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.Dzień Pluszowego Misia w grupie Wiewiórki

W czwartek, 25 listopada, w naszej grupie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grupy. Dla dzieci w tym dniu nie zabrakło również ciekawych atrakcji. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólnie się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!Jeżyki świętują Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia u Jeżyków to zabawa w „Krainie Misiowej”. 

W tym dniu wszystko kręciło się wokół misia już od samego rana: gimnastyka, pogadanka, historia misia, zagadki, praca plastyczna, tańce,
a nawet poczęstunek.Warsztaty ceramiczne w grupie Wiewiórki

We wtorek, 23 listopada, Wiewiórki wraz z panią Karoliną wybrały się na warsztaty ceramiczne – lepienie z gliny. Zajęcia poprowadził p. Paweł Stoiński, który o rzeźbie wie chyba wszystko. Na wstępie spotkania p. Paweł pokazał dzieciom, jak ciekawe i piękne rzeczy można wyrzeźbić. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać pod ziemią oraz jest stosowana do budowy domów, wyrabiania garnków, rzeźbienia. Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła dzieci były zachwycone. Przedszkolaki z ogromnym zapałem ugniatały, wałkowały i kroiły kawałki gliny tak, aby uformować z nich  zamierzone kształty. Na warsztatach wszyscy świetnie się bawili. Zajęcia pełne twórczej aktywności dały dzieciom dużo radości i satysfakcji. Bardzo serdecznie dziękujemy za odwiedzenie pracowni.W pracowni artystycznej „Sówek"

W minionym tygodniu Sóweczki bawiły się różnorodnym materiałem plastycznym tworząc bardzo ciekawe i własne, niepowtarzalne, najpiękniejsze prace. Poznając pracę artystów malarzy, rzeźbiarzy i muzyków dzieci stworzyły ze swojej sali pracownię artystyczną upiększając ją, liczyły miski  określały ich kolor i wielkość, układa ły według wielkości.Wiewiórki w szkolnej pracowni artystycznej

W środę, 17 listopada, grupa IV przedszkolaków odwiedziła pracownię artystyczną w naszej placówce, której opiekunem od kilkunastu lat jest p. Justyna Soja – Sadowska. Wyjaśniła przedszkolakom, kim jest artysta malarz, czym się zajmuje i zapoznała dzieci z twórczością swoich uczniów. Opowiedziała jak powstają obrazy, zaprezentowała przybory potrzebne do stworzenia tych niezwykłych dzieł. Przedszkolaki miały możliwość obejrzeć różne rodzaje i grubości pędzli, farb, ołówków oraz poznały nowe pojęcia niezbędne w pracy malarza. Dzieci z  dużym zainteresowaniem oglądały wystrój pracowni  i różne prace wykonane ciekawymi technikami a jeszcze z większą ciekawością jej zaplecze. Wiewiórki złożyły gorące podziękowania p. Justynce za bardzo ciekawe spotkanie i życzyły dalszych wspaniałych osiągnięć.Kim jest artysta? Zajęcia w grupie „Motylki”

Podczas zajęć „Motylki” dowiedziały się kim jest artysta - malarz,
poznały akcesoria jego pracy. 

Dzieci zamieniły się w malarzy i tworzyły pachnące obrazy z wykorzystaniem przypraw, kolorowały ryż i wyklejały nim obrazki, malowały na foli stretch, a także bawiły się kaszoliną. 

Było artystycznie, pomysłowo i bardzo kolorowo.Jeżyki zamieniają się w artystów

Jeżyki jako mali artyści - malowały kredą, farbami, mazakami. 

Rysowały i malowały po kostce brukowej, ścianie, tablicy i dużym kartonie,
a także kolejny raz mierzyły się z niełatwym materiałem, jakim jest glina. 
Z pomocą pań i pana Pawła figurki wyszły przepiękne.„Czy śpiewanie czajnika to też muzyka?”.

Zastanawiały się Sówki grając na „czymkolwiek”, a wszystkie nietypowe instrumenty na których grały dzieci dawały im wielkość radość i uśmiech na twarzyczkach. Dźwięk, który wydobywał się podczas uderzania dwóch łyżek metalowych o siebie,  różnił się od dźwięku łyżek drewnianych, od dźwięku talerzy plastikowych. Gazeta i folia aluminiowa to też dwa różne instrumenty. Wniosek z grania na czymkolwiek jest jeden - jeśli chcemy grać, możemy sami zrobić instrument muzyczny i cieszyć się z własnej pomysłowości.Zabawy sensoryczne u Wiewiórek

W ramach innowacji pedagogicznej Wiewiórki miały możliwość zabaw z dynoliną własnej produkcji. To znana i lubiana masa plastyczna dla dzieci, która sprawia im mnóstwo frajdy i dobrej zabawy. Ugniatanie, wałkowanie, lepienie stwarzają niekończące się wyzwanie dla wyobraźni, pozwalając stworzyć najrozmaitsze kształty i formy przy tym świetnie ćwiczą swoją motorykę małą. Rozmów przy tej „lepiącej” zabawie nie było końca. Zabawa przyniosła nam dużo radości i nowych doświadczeń artystycznych.„Sówki” stworzyły grę

Sówki same stworzyły grę pod nazwą „Ściganka. Grały w nią utrwalając liczenie, znajomość figur geometrycznych oraz przestrzegania zasady kolejności rzutu.  Pierwsza do mety dotarła Sara.Gimnastyka to podstawa....

Wiewiórki nie wyobrażają sobie tygodnia swojej pracy bez zabaw ruchowych na hali gimnastycznej. Dlatego w każdy poniedziałek pięknie przebrane idą wraz z p. Karoliną na swoje ulubione zajęcia. Zerowiaczki poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe pokonują trudności, dzięki czemu wzmacniają wiarę we własne możliwości. Uśmiechnięte oraz pozytywnie zmęczone przedszkolaki wracają do swojej sali i z niecierpliwością czekają na następny poniedziałek.Mali badacze w grupie „Motylki”

Choć jesteśmy mali, chętnie eksperymentujemy -
dzięki temu świat poznajemy. 

W tym tygodniu wykonaliśmy „tańczącą kukurydzę”. 

Przedszkolaki uwielbiają eksperymentować, odkrywać nowinki i czerpać radość z osiągniętych efektów.Święto Niepodległości w grupie „Motylki”

W dniu 10 listopada „Motylki” obchodziły Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci przyszły ubrane odświętnie i uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków, dzień. Dzieci utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, wykonały flagę Polski i dumnie odśpiewały hymn Polski.            

Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu.Obchody 11 Listopada w grupie Wiewiórek

10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 przedszkolaki z grupy Wiewiórek  uroczyście odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego. 

Tym samym włączyły się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” zorganizowaną przez MEN.

Przedszkolaki nie zapomniały o odświętnych strojach, a wcześniej przygotowały biało-czerwone kotyliony. Tego dnia znalazł się również  czas na prace plastyczne i śpiew piosenek  o tematyce patriotycznej.

To był bardzo miły i uroczysty dzień.Święto Niepodległości w grupie Jeżyki

Jeżyki tańcem, wierszem
i odśpiewaniem Hymnu Narodowego o godz. 11:11
uczciły Święto Odzyskania Niepodległości. 

Ubrane w piękne stroje zatańczyły krakowiaka, robiły własnoręcznie kotyliony, a także oglądały filmiki edukacyjne związane z owym świętem. 

To był biało- czerwony dzień w przedszkolu.„Mali ciałem, ale WIELCY DUCHEM”
11 Listopada w grupie Sówki

Sówki upamiętniły Święto Niepodległości - 11 Listopada. W przeddzień przygotowały biało-czerwone kotyliony, obejrzały filmik edukacyjny „11 listopada”, utrwalając sobie polskie barwy narodowe. Rozmawiały o tym jak wygląda godło Polski, jak nazywa się stolica naszego kraju i jaki mamy hymn, malowały orzełka polskiego z uwzględnieniem odpowiednich kolorów. Dzieci wspólnie z całą społecznością przedszkola uczestniczyły w  ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” i  w godnej postawie odświętnie ubrane odśpiewały Hymn Polski, pięknie zainscenizowały wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, i zaśpiewały piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”. Lekcja patriotyzmu jaką dzieci miały na pewno pozostanie w ich pamięci. (…)Pan Piłsudski to taki pan, którego słuchali żołnierze i jeździł na koniku, na Kasztance… - to zapamiętane przez przedszkolaków słowa.Wiewiórki i ich „ścieżka sensoryczna”

Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny dla dzieci. Pozwala odczuć, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce odbierane przez zmysły z otaczającego świata. Ma duże znaczenie dla małych stópek dzieci: usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenie dotykowe, stymuluje receptory. Wiewiórki wykorzystując dary jesieni utworzyły piękną ścieżkę sensoryczną wokół Polski. Bawiły się tworząc kontur naszego kraju, wyszukiwały wybrane miasta, oznaczały góry, morze, najdłuższą rzekę Polski. Następnie wybrały się na „spacer”. Bosą stopą szliśmy, ciekawe faktury czuliśmy. Pomimo niepewności i obaw wszystkie dzieci chętnie wzięły udział w zabawie, która niosła niezapomniane doznania dotykowe.Góra Grosza w grupie „Wiewiórek”

W tym roku Wiewiórki po raz kolejny przystępują do XXII ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom” ,która będzie trwała do 31 maja 2022r.  Celem, na który zbierane są drobne monety jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy w rodzinach zastępczych. Ale najważniejszym celem akcji  w grupie Wiewiórek jest działanie edukacyjne, podkreśla pani Karolina, czyli takie, które pokazuje przedszkolakom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra ludzi. Wiewiórki wierzą, że przekazane przez nich monety to realna pomoc dla bardzo wielu potrzebujących.

BRAWO WIEWIÓRKI!Jesienna pogoda zajęcia w grupie „Motylki”

„Jesienna pogoda, pada deszcz,                                                                                     parasol więc na spacer weź…”

„Motylki” w minionym tygodniu rozmawiały o jesiennej pogodzie. 

Nazywały części garderoby przeciwdeszczowej i uczyły się ubierać odpowiednio do pogody. Uczestniczyły w zabawach plastycznych, matematycznych i ruchowych.Sówki robią pyszne gofry

Sówki bardzo lubią zajęcia kulinarne, w czasie których przygotowuje wraz z paniami różne smakowitości. I tak właśnie nasi mali kucharze zapoznali się z urządzeniem jakim jest gofrownica oraz przepisem na pyszne gofry. 

Dzieci pod kierunkiem pań z wielkim zapałem odmierzały składniki i wsypywały je do miski po czym za pomocą trzepaczki dzielnie wszystko mieszały. Kiedy wszystko było gotowe, przystąpiły do pieczenia. Gofry wyszły znakomite. Było słodko, smacznie i zdrowo, a głównymi składnikami na gofry były: owoce, dżem oraz bita śmietana.Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek u Wiewiórek

Jest taki dzień w kalendarzu
Gdy świat dookoła magiczny się staje.
Wszystkie dzieci o nim pamiętają -
To listopadowy Dzień Postaci z Bajek.

5 listopada w grupie IV przedszkolaki w raz ze swoją wychowawczynią, panią Karoliną, obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu mieliśmy okazję przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem naszego dzieciństwa. To doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.Zapasy ze spiżarni u Wiewiórek poszły w ruch

Przedszkolaki z grupy IV w środę 3 listopada przygotowały coś słodkiego. 

A wszystko dzięki nagromadzonym w swoje spiżarni smakołykom. Postanowiły smarować wafle czekośliwką  i dżemem truskawkowym. Wafle wyglądały przepysznie i wszystkim bardzo smakowały.          

Buzie były uśmiechnięte i usmarowane zarówno dżemem jaki i czekoladą. Wiewiórki pytają kiedy będą następne takie zajęcia?Międzynarodowy Dzień Bajek w grupie „Sówki”.

Dzisiaj, 5 listopada, swoje święto obchodziły różnobarwne postacie z bajek. Sóweczki uczciły ten dzień zabawą, tańcem i, konkursami. 

Przewodnikiem po zabawach był Pinokio, z którym dzieci super się bawiły.Dzień Postaci Bajek w grupie Jeżyki

5 listopada Jeżyki świętowały Dzień Postaci z Bajek.

Wszystkie dzieci przyszły do przedszkola w strojach swoich ulubionych bajkowych bohaterów.

Były tańce, konkursy, pokaz mody i wspólny poczęstunek.

Oglądaliśmy bajkę w towarzystwie popcornu, powstały również bajkowe maski.

To był kolorowy i bardzo wesoły dzień.Dzień Postaci z Bajek w grupie „Motylki”

5 listopada „Motylki” obchodziły „Dzień Postaci z Bajek”.

Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń
i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam od najmłodszych lat. W tym dniu „Motylki” przebrały się za swoje ulubione postacie z bajek, wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie, naśladowały również sposób poruszania się bajkowych postaci. Ten dzień dzieciom sprawił wiele radości a jednocześnie przypomniał jak ważne są najki i warto po nie sięgaćZabawy sensoryczne z kolorową masą solną
w grupie „Motylki”

Co daje się przesypać? Groch, mąka, kasza...                                                                        Z czego powstaje mąka? Na te i wiele trudnych pytań „Motylki” poszukiwały odpowiedzi na zajęciach. Przedszkolaki bawiły się w mące, stworzyły kolorową masę solną z której wykonały serca, kwiatki, ciasteczka i wiele innych. Zabawa sensoryczna z masą solną pobudza kreatywność i trening zdolności manualnych  u dzieci.

„Motylki” to kreatywne maluchy.Rodzice czytają Sówkom

Rozpoczęliśmy akcję angażującą rodziców do czytania w sali Sówek. Pierwszą mamą, którą gościliśmy  była mama Mikołajka Jarząba - pani Iza. Przeczytała dzieciom wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”.

 


„Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”

 Sóweczki w minionym tygodniu wykonały plakat zachęcający rodziców do częstego czytania dzieciom bajek. Dowiedziały się również co to jest plakat i czemu służy.Dzień Dyni w grupie „Motylki”


29 października „Motylki” poznały jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. 

Dynia zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych, dyniowych stworków i zabaw muzyczno – ruchowych. 

Tego dnia dzieci były przebrane w piękne stroje. Następnie „Motylki” przystąpiły do dyniowych zawodów: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, chodzenia na bosaka po ziarnach dyni.                                                     

Dzień Dyni był pełen wrażeń i radości.Dzień Dyni w grupie Sówki

29 października w piątek w grupie Sówki odbył się Dzień Dyni. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia przynieśliśmy do przedszkola dynie i ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, dyniowe zawody, skoki przez dynię oraz ziarnko do ziarnka. Ten dzień był pełen wrażeń.Zdrowie i dobre samopoczucie Wiewiórek najważniejsze

Przedszkolaki z grupy IV, w piątek 29października, odbyły kolejny seans w grocie solnej, który miał charakter profilaktyczno-zdrowotny. Głównym celem pobytu w grocie jest zachęcanie dzieci o dbałości o własne zdrowie i ukazanie im profilaktyki  związanej z zapobieganiem chorobom oraz poznanie właściwości leczniczych soli. W trakcie zabaw dzieci miały możliwość słuchania  ulubionych bajek, muzyki oraz wdychania uwalnianych przez ściany solne powietrza bogatego w wiele mikroelementów.

Czas spędzony w grocie solnej dostarczył dzieciom wiele radości i wrażeń, co widać na załączonej fotografii.Sóweczki pamiętają i znicze zapalają. 

Aleja Dębów, obelisk upamiętniający żołnierzy AK, którzy zginęli za naszą wolność - to miejsca, które odwiedziły Sówki w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych.Zabawki z recyklingu - piękne prace Jeżyków


Jeżyki na długie jesienne wieczory robiły zabawki z recyklingu. 

Powstały stworki z butelek i pudełek.

Dzieci poznały zabawy swoich dziadków i rodziców: grę w kapsle, w klasy, w gumę. Sprawiły one Jeżykom mnóstwo radości.
„Motylki” w bibliotece szkolnej

26 października dzieci z grupy „Motylki” wybrały się do biblioteki szkolnej, dla wielu z nich była to pierwsza wizyta. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, dowiedziały się od p. Ani - bibliotekarki jaka jest różnica między biblioteką a księgarnia, jak należy się w niej zachowywać. Po obejrzeniu książeczek przeznaczonych dla nich, dzieci pokolorowały przygotowane zakładki. P. Ania również przeczytała nam jedną z książeczek oraz pokazała jak wiele jest gatunków książeczek dla dzieci.                                                                                                     Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze za co serdecznie p. Ani dziękujemy.„Wielki rwetes dziś u Stasi, bo kapustę Stasia kwasi,
szatkownica poszła w taniec, to ci będzie szatkowanie...”

„Sówki” z grupy 4-latków wzięły udział w niecodziennym zajęciu – kiszeniu kapusty podczas tematyki „Robimy zapasy na zimowe czasy”. Dziadkowie jeszcze kultywują tradycję kiszenia kapusty, zaś czynność ta jest coraz częściej zapomniana i niedoceniana przez młodych rodziców. A wiemy jak cenne są walory kiszonej kapusty, świadczą o tym opinie dietetyków oraz środowiska medycznego. Dlatego ważne jest, aby czynność tę pielęgnować i zachęcać wszystkich do domowego produkowania tego specjału kuchni polskiej. Podczas wspólnej zabawy i pracy dzieci miały okazję poznać proces „kiszenia kapusty” najpierw układając historyjkę obrazkową, a następnie stosując go w praktyce. Pomagały w szatkowaniu kapusty, w przygotowaniu marchewki.  Reszta zrobi się już sama w naszym kąciku przyrody pod czujnym okiem „ekspertów”.Przygotowania do zimy w grupie „Motylki”


„Motylki” w czasie zajęć dowiedziały się w jaki sposób przygotowują się do zimy i gdzie mieszkają: wiewiórka, jeż czy niedźwiedź. 

Oprócz tego poznały ptaki, która przegoniła jesień w opowiadaniu „Przygód Krasnala Hałabały”. 

Ponadto dowiedziały się w jaki sposób ludzie przygotowują się do zimy np. robiąc przetwory owocowe, warzywne. 

„Motylki” za pomocą pieczątek ziemniaczanych maczanych w farbie wykonały pracę plastyczną „Przetwory na zimę”. „Motylki” dokarmiają ptaki


„Motylki” na zajęciach zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. 

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. „Spotkanie w karmiku”. Dowiedziały się czym dokarmiać ptaki. 

Wykonały prace plastyczną „Ptaki w karmiku”.  

Podczas spaceru odwiedziły przedszkolny karmik i uzupełniły pokarm dla ptaków.Robimy zapasy na zimę - kompot jabłkowy.

Pora jesienna to czas kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw. Sówki postanowiły zrobić kompot jabłkowy.

Najpierw przygotowały się do pracy. Dzieci poznały kolejne etapy robienia kompotu – obieranie jabłek, przygotowanie słoików, wkładanie jabłek do słoików, dodanie cukru i wody oraz gotowanie. Na koniec przedszkolaki chętnie zjadły soczyste, smaczne jabłuszka. Na pewno kompot jabłkowy przyda się w czasie mroźnych, zimowych dni.Co robiły przedszkolaki w ramach innowacji?

Październikowe zadania w ramach innowacji wszystkie przedszkolaki wykonały w 100%. Rozpoznawały owoce po smaku, zapachu, dotyku. Bawiły się marchewkoliną, a także wykonały z pomocą pań pudła sensoryczne, które kryją w sobie niespodzianki


Jeżyki i Wiewiórki wspominają zmarłych

Przedszkolaki wybrały się na spacer na cmentarz
w celu okazania szacunku osobom, które od nas odeszły.
Dzieci oddały hołd żołnierzom, którzy zginęli w walce o wyzwolenie kraju
oraz zapaliły znicze na ich grobach


Hugo i Dino - niezwykli goście w naszym przedszkolu

27 października gościliśmy w naszym przedszkolu Hugo i Dino.

Poznaliśmy bliżej ich życie i zwyczaje.

Każdy przedszkolak mógł  pokarmić zwierzątko ulubionym przysmakiem-marchewką, pospacerować i  pogłaskać.

Dziękujemy za wizytę.Jeżyki i Wiewiórki w grocie solnej

Jeżyki relaksowały się w grocie solnej z Wiewiórkami. Czerpały radość ze wspólnej zabawy, jak również oczyszczały drogi oddechowe, poprawiały odporność i kondycję. 

Pobyt w grocie sprzyja rozwojowi dzieci - wycisza, poprawia koncentrację – co wspomaga procesy uczenia się i poznawania świata.Lato zamknięte w słoikach

Dziś kisiły ogórki, suszyły owoce i pasteryzowały kompoty -
a wszystko po to,
aby w zimie skosztować swoich zapasówSówki - przyszli mistrzowie olimpijscy
w lekkiej atletyce

Sówki podnoszą swoją kondycję sportową w codziennych zabawach ruchowych w swojej sali, jak również podczas ćwiczeń gimnastycznych w hali sportowej. Jak ryba w wodzie czują się podczas wykonywanych  ćwiczeń, współdziałają w grupie, wykazują się sprawnością indywidualnie. Po prostu Sóweczki to wulkany energii.Las jesienią w wykonaniu Wiewiórek

Tym razem przedszkolaki z grupy IV doskonaliły swoją sprawność manualną na zajęciach plastycznych. Nie były to jednak zwykłe zajęcia. Krzesła poszły „w kąt”, stoły stanęły na głowie” i zostały owinięte przezroczystym streczem. Dzieci zaczęły tworzyć arcydzieła.  

Powstał jesienny las, który był odzwierciedleniem całotygodniowej tematyki zajęć. Ale była zabawa.Wiewiórki poznają pierwsze literki i bawią się nimi

Wiewiórki są już w zerówce i dzielnie przygotowują się do pójścia do szkoły. Bardzo lubią zabawy z literkami. Często na zajęciach układają  wyrazy z  rozsypanych liter, ruchomego alfabetu, i co najważniejsze potrafią samodzielnie bez pomocy wychowawcy  odczytać  uprzednio ułożony wyraz. Są to zajęcia , które wyrabiają u dzieci  pewność siebie, odpowiedzialności za swoje decyzje. Przedszkolaki bardzo lubią pracować, wszyscy świetnie radzą sobie z takimi zadaniami i otrzymują od p. Karoliny najwyższe oceny.Mini las – super dzieło  „Motylków”

Ten tydzień dla „Motylków” był szczególnie pracowity, a tematyką był las i jego mieszkańcy. 

Powstał „piękny las” z materiałów przyrodniczych na naszym przedszkolnym parapecie. Malowaliśmy i wyklejaliśmy postacie zwierząt. Wiemy także, jakie grzyby są jadalne, a jakie trujące. Doskonale wiemy jak wygląda muchomor czerwony i trzeba go omijać z daleka. W czasie zajęć wykonaliśmy również pięknego muchomora.Sówki poznają skarby lasu

Las się cały mieni, złoci i czerwieni - czary to jesieni.

Las to dom zwierząt, magiczne miejsce ciszy, kolorów i pełne niespodzianek. O tym tajemniczym i pięknym zarazem miejscu Sówki w minionym tygodniu dowiadywały się z różnych źródeł, wykorzystywały też naturalne dary lasu. Metodą prób i błędów wyjaśniły: co się dzieje, gdy ususzoną szyszkę włożymy do wody, co się w niej, w środku znajduje, że igły to też liście i nie opadają na zimę. 

Sensorycznie doświadczały przyjemnych i tych dość ostrych dla stópek doznań stąpając po igłach, liściach, szyszkach. Wiedzą, że las to zielone  płuca człowieka.Koncert muzyków Filharmoniii Świętokrzyskiej
w naszym przedszkolu

Po długiej przerwie Artyści Filharmonii Świętokrzyskiej wznowili swoje koncerty. Piękna Carmen, habanera czy korrida kojarzą nam się ze słoneczną Hiszpanią. To własnie tam przenieśli nas muzycy wykonując kolejne utwory ze swojego repertuaru. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich muzycznych aktywnościach.

Czekamy na następne ciekawe i równie barwne muzycznie występy.Jeżyki poznają las

Jakie skarby kryje las, jak pachnie, kto w nim mieszka, co rośnie?

Na wszystkie te pytania szukały odpowiedzi Jeżyki podczas zajęć
w sali i w plenerze.Ścieżka sensoryczna w grupie „Motylki”

„Motylki” bardzo lubią jesień

Ponieważ nie mogliśmy pójść do jesiennego lasu – las przyszedł do nas w postaci „Leśnej ścieżki” sensorycznej. Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla małych stópek dzieci, rozwija wrażenia dotykowe a co najważniejsze pozwala dzieciom rozwinąć wyobraźnię dotykową. 

Ścieżka sensoryczna to świetna zabawa, a zarazem test na... odwagę!Sówki tworzą jesienny las

Żeby nasze paluszki były sprytne, sprawne i doskonale radziły sobie w róznych sytuacjach, musimy je stymulować. Wszelkie zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych, materiałów i narzędzi to nic innego jak sensoryka rozwijająca nasze zmysły, procesy psychiczne i dostarczająca dzieciom wiele doznań estetycznych. 

Temat LAS JESIENIĄ Sóweczki rysowały, wycinały, kleiły, malowały farbami i pastą do zębów, lepiły z masy solnej wzbogacając swoje doświadczenia plastyczne. Przy każdej z prac radości było wiele i zawsze dzieci czekały na efekty swojej działalności.„W zdrowym ciele zdrowy duch”    

Zgodnie z tą myślą, "Wiewiórki" dbają o swoją kondycję fizyczną i dobre samopoczucie systematycznie i z wielką ochotą ćwicząc na szkolnej hali sportowej. Jako jedyne przedszkolaki w Końskich mają możliwość ćwiczyć na profesjonalnej hali sportowej, gdzie korzystają ze sprzętu sportowego i z całej powierzchni hali. Czują się jak ryba w wodzie podczas ćwiczeń i wracają do swojej sali po ćwiczeniach zmęczeni jak prawdziwi sportowcy,pytając kiedy będą następne takie zajęcia.Jesienne prace w grupie „Motylki”

Jesień zagościła w naszym przedszkolu. To najbardziej kolorowa pora roku, dlatego prace plastyczne dzieci z grupy „Motylki” również są bardzo kolorowe. Natura zmienia się dynamicznie i inspiruje małych artystów do tworzenia barwnych, ciekawych prac plastycznych. „Motylki” poznają różne techniki plastyczne.

Jesienne prace plastyczne są wspaniałym zwieńczeniem tematów realizowanych w ramach programu „Twórcze maluchy”.Jesienne girlandy, lampiony w grupie „Motylki”

Jesienne drzewa, girlandy, lampiony - a wszystko to z wykorzystaniem jesiennych liści. 

„Motylki” przyklejały, przewlekały, ćwiczyły dłonie, koncentrację uwagi i koordynacje wzrokowo - ruchową. Powstały niezwykłe prace, które rozweseliły naszą salę.Zajęcia gimnastyczne w grupie „Motylki”

„Motylki” chętnie uczestniczą w zajęciach gimnastycznych, zabawach ruchowych w sali sensorycznej. 

Podczas zajęć wykonują różnego rodzaju ćwiczenia z wykorzystaniem przyborów. Dzieci poprzez zajęcia gimnastyczne uczą się „zdrowej rywalizacji”, dopingu, a przy tym dobrze się bawią.Jeżyki na warsztatach ceramicznych

Warsztaty ceramiczne na wyjeździe z panem Pawłem. 

Jeżyki wraz z paniami wybrały się do Domu Kultury na lekcję lepienia z gliny. Praca z gliną nie jest łatwa, ale przedszkolaki poradziły sobie doskonale. Powstały piękne figurki, które po wypaleniu dzieci będą mogły sobie pomalować.


Matematyczny projekt w grupie Jeżyki

Grupa Jeżyki w obecnym roku szkolnym bierze udział w projekcie edukacyjnym "Matematyka w zabawie ukryta". Do zrealizowania mamy 10 zadań. Zostały zrealizowane już dwa zadania: ćwiczenia w orientacji przestrzennej oraz w obrębie własnego ciała, a także układaliśmy rytmy i kontynuowaliśmy sekwencję. Przedszkolaki uczą się dobrze się przy tym bawiąc.Sportowa olimpiada w grupie Jeżyki

Jeżyki uczestniczą w Olimpiadzie sportowej.
Dziewczynki kontra chłopcy -
zdrowa rywalizacja to podstawa dobrej zabawy.
Gra zespołowa rozwija umiejętność współpracy i integruje grupę.Sówki robią kanapki i zajądają się pysznymi warzywami

Co to jest? Przez Sóweczki ukwaszone, dzisiaj na talerzu z innymi kolorowymi warzywami pięknie ułożone i przez dzieci ze smakiem zjedzone.

Wiadomo - ogórki kwaszone!

Dzieci z grupy Sówki samodzielnie przygotowały przepyszne i kolorowe kanapki z mnóstwem zdrowych warzyw, w tym z ich własnym wyrobem.


Jesienne drzewa w wykonaniu Sówek.

Jesienne klimaty w sadzie, w ogródku warzywnym w dalszym ciągu królują u Sówek. Tym razem dzieci wykorzystały kapustę pekińską, a właściwie jej liście i stworzyły drzewo jesienne. Jesienna orkiestra Sówek

Kolejne doświadczenie, kolejna super zabawa dzieci - tym razem z instrumentami muzycznymi. Złota polska jesień sprowokowała nas do stworzenia "sówkowej" orkiestry muzycznej. Wszyscy mali muzycy uważnie słuchali i wykonywali powierzone im zadania.Jesienny spacer „Wiewiórek”

„Wyostrz zmysły, ubierz się ciepło i ruszaj w drogę. Uważnie patrz wokół- wysoko ponad głowę i nisko pod nogi. W ciszy nadsłuchuj odgłosów otoczenia. Przekonasz się, że zawsze znajdziesz coś interesującego.”

11 października w poniedziałek „Wiewiórki” wraz z panią Karoliną wybrały się na jesienny spacer.  Obserwowaliśmy i tropiliśmy świat przyrody, który jest piękny tajemniczy, fascynujący, dostarcza nam pozytywnych emocji, wzruszenia, ciszy, wzbudza zainteresowanie i podziw. Wszystkie przedszkolaki za pomocą lup odkrywały zmieniającą się porę roku, jaką jest JESIEŃ. Celem jesiennych spacerów jest rozbudzanie ciekawości dzieci otoczeniem przyrodniczym. Obserwacje przyrodnicze prowadziliśmy z wykorzystaniem wszystkich możliwych do wykorzystania zmysłów. W tej konkretnej sytuacji wykorzystaliśmy zmysły: wzroku, słuchu, dotyku, węchu. Zadaniem dzieci było  również odnalezienie  darów jesieni. Wszystkie odnalezione skarby zabraliśmy  do swojego kącika przyrodniczego.„Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

Słodziutki i zdrowy sok marchewkowo - jabłkowy Sóweczki same  zrobiły i dla zdrówka z apetytem wypiły. 

Rękawki podciągnięte, produkty przygotowane, zapał do pracy i ogóreczki ukiszone mamy. 

Miniony tydzień u Sówek był bardzo pracowity, smakowity i zdrowy.Zdrowe warzywa na talerzu u Sówek

 Sówki na miarę swoich możliwości uczą się, usprawniają paluszki, rozwijają swoje emocje, zastanawiają się jak złożyć obrazek z części. Zabawy te dają dużo radości oraz wzbogacają umiejętności i wiadomości dzieci. Goście u „Jeżyków”

W czwartek w grupie Jeżyków gościliśmy rodziców Zosi. Celem wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowie poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do obejrzenia stetoskopu,  jak również zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie, z zainteresowaniem słuchały. Na koniec pan doktor podziękował dzieciom za cierpliwość i żywe zainteresowanie tematem spotkania. Pochwalił ich za wiedzę i wręczył kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta oraz zdrowe lizaki. W podziękowaniu za wizytę dzieci obdarowały gościa książką z własnoręcznymi rysunkami oraz dyplomem.Policjanci z wizytą w naszym przedszkolu

W czwartek 7 października nasze przedszkolaki odwiedzili niecodzienni goście - funkcjonariusze Komendy Powiatowej  Policji z Końskich wraz z Miasteczkiem Ruchu Drogowego. Spotkanie rozpoczęło się od rozmów z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, a także od udzielenia cennych wskazów w sytuacjach niebezpiecznych. Zostały omówione również zasady ruchu pieszych i pojazdów. Zajęcia przebiegały w formie edukacyjnej zabawy, która ułatwiła dzieciom poznanie podstawowych przepisów. Pomimo początkowego etapu edukacji w zakresie ruchu drogowego, dzieci wykazywały ogromne zainteresowanie ogólnie pojętym bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Potrafiły również wskazywać na zagrożenia, również te popełniane przez swoich najbliższych. Po takich spotkaniach przedszkolaki są bardziej świadome własnego bezpieczeństwa. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za przybycie. „Motylki” robią sok

 „Kto sok pije, ten długo żyje”    

Wszyscy dobrze wiedzą, jakie bogate w witaminy są soki owocowe. Przekonały się dziś o tym „Motylki” podczas robienia soku. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia, później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy. Degustacja zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Nic bowiem nie zastąpi dawki witamin jak owoce – sok w dodatku zrobiony ręcznie.Mali badacze –
Dzień Eksperymentu w grupie „Motylki”

„Motylki” miały okazję przeprowadzić eksperyment i obserwacje. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze. Dzieci uczestniczyły w doświadczeniu z barwieniem liści kapusty pekińskiej. Eksperyment się udał, liście powoli zaczęły się barwić, dzieci były zachwycone i zdecydowanie mogły stwierdzić, że roślinki tak jak człowiek potrzebują wody do picia.Kolejny krok do samodzielności -
Wiewiórki robią zdrowe, pyszne kanapki

W środę, 6 października, Wiewiórki wzięły udział w zajęciach kulinarnych „Robimy zdrowe kanapki”. Zajęcia kulinarne to coś, co uwielbiają Wiewiórki. Przedszkolaki mają okazję pokazać, jakie są już odpowiedzialne. Podczas zajęć utrwalaliśmy nazwy poszczególnych warzyw, które wykorzystywaliśmy do wykonania naszych kanapek. Dzieci poznawały warzywa: wąchały, dotykały i próbowały ich smak. Po wskazówkach o higienie oraz bezpieczeństwie posługiwania się nożem zabrały się do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na nim wybrane przez siebie produkty. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłków.Zajęcia sportowe Wiewiórek na hali gimnastycznej

Zabawy i ćwiczenia ruchowe w przedszkolu spełniają ważną rolę, ponieważ pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy, wzmacniają odporność fizyczną dzieci i mają nieoceniony wpływ na prawidłową pracę obu półkul mózgu.

Poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe, dzieci pokonują trudności dzięki czemu wzmacniają wiarę we własne możliwości. I tak właśnie przedszkolaki z grupy IV Wiewiórek rozpoczęły zajęcia sportowe na hali Sportowej w Szkole Podstawowej w Stadnickiej Woli. Na pierwszych zajęciach zostały zapoznane z zasadami  i regulaminem BHP dotyczącym korzystania  z pomieszczeń i hali sportowej.

Pierwsza zbiórka, pierwsza rozgrzewka gimnastyczna, zabawy ruchowe oparte na rywalizacji sprawiły dzieciom dużo radości. Wiewióreczki wróciły do sali pod wrażeniem i czekają na następne zajęcia sportowe.Dzień Marchewki w grupie „Motylki”

4 października – Dzień Marchewki w grupie „Motylki”
był dniem wyjątkowo  pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym
i witaminowym. Kolorem, który dominował był kolor pomarańczowy zarówno w ubiorze przedszkolaków, pracach plastycznych czy rekwizytach do zabawy.                                                      

Dzień marchewkowy uczciliśmy samodzielnie startą na tarce marchewką
i smakowitym soczkiem.  

A po takiej porcji witamin humory wszystkim dopisywały.Wrześniowe działania w ramach innowacji

W obecnym roku szkolnym w przedszkolu jest realizowana innowacja  „Sensorycznie się rozwijam bo skaczę, biegam, badam i dotykam”, która ma na celu wsparcie rozwoju dzieci poprzez stymulację zmysłów dostarczając im wrażeń sensorycznych w formie zabawowej. W miesiącu wrześniu powstały w każdej grupie kąciki sensoryczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Przedszkolaki również stworzyły swoje grupowe sensorki.


Wizyta w grocie solnej w Końskich

Sówki i Wiewiórki w miniony piątek zażywały zdrowia w grocie solnej. Było wesoło, ale i słono, jak to w grocie solnej bywa, Owocowo w grupie "Sówki"

Pani Jesień w swoim zdrowym  koszu przyniosła Sówkom różne owoce, które dzieci smakowały rozpoznawały i nazywały, podglądały i obserwowały. Egzotyczne, i te z naszych sadów, rumiane, słodziutkie i pachnące jabłuszka, gruszeczki i śliwki. Dzieci składały obrazki z części, układały historyjkę obrazkową i na zakończenie swoich aktywności zrobiły zdrowy deser owocowy.


Mus owocowy -
zajęcia praktyczne w grupie "Wiewiórki"

 Dnia 30 września przedszkolaki z grupy Wiewiórki pod czujnym okiem pani Karoliny wykonały mus owocowy. Celem zajęcia było propagowanie zdrowego odżywania i rozwijanie u dzieci samodzielności w zakresie przygotowywania posiłków i obsługiwania urządzeń elektrycznych pod nadzorem osób dorosłych. Mus był pyszny a zarazem zdrowy. Była to prawdziwa bomba witaminowa, która szybciutko zniknęła z kubeczków."Jeżyki" poznają owoce i warzywa

Cały tydzień w Jeżykach upłynął na zajęciach i zabawie na temat warzyw i owoców, tych krajowych i tych egzotycznych. Dzieci rozpoznawały je po zapachu, strukturze i oczywiście smaku.

Powstały owocowe szaszłyki i koktajle, surówka z marchewki, kukiełki warzywno- owocowe oraz warzywa i owoce z masy solnej.

To był zdrowy i bardzo smaczny tydzień.Integracyjny Dzień Chłopaka

„W tym dniu szczególnym - września trzydziestego,
witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
innych przyjemności już nie zliczę”. 

Integracyjny  Dzień Chłopaka w grupach Sówki, Wiewiórki i Motylki przyniósł każdemu chłopcu wiele radości i niespodzianek. Ten wyjątkowy dzień stworzył okazję do wyrażania pozytywnych emocji, pozwolił budować atmosferę życzliwości i czerpać radość ze wspólnej zabawy.Dzień Chłopaka w grupie "Jeżyki"

Dzień Chłopaka na piracką nutę -
to radosny, pełen atrakcji i wrażeń dzień.

Chłopcy zanim otrzymali prezenty i życzenia od dziewczynek,
musieli wykonać kilka zadań i wytropić skarby.
Zobaczcie w galerii zdjęć jak poszło naszym przystojniakom


Dzień Chłopaka w grupie „Motylki”

30 września obchodziliśmy niezwykłe święto: Dzień Chłopaka. Było mnóstwo dobrej zabawy, radości, trochę sportowej rywalizacji, w której wszyscy wygrali. Z tej okazji nasi chłopcy otrzymali miłe niespodzianki, m.in. kolorowe krawaty, dyplomy – Super Chłopaka oraz upominki. Nie zabrakło słodkości dla wszystkich dzieci. 

Wszystkim Chłopcom składamy serdeczne życzenia.                         Podziękowania dla rodziców za pomoc w przygotowaniu niespodzianki.„Motylki” witają jesień

„Po zielonym lesie
 chodzi sobie jesień,
przystaje, maluje
i dalej wędruje.

Dziś od rana zmienia
wszystko od niechcenia
na żółto, brązowo
będzie kolorowo”."Wiewiórki" i "Motylki" na wycieczce w warzywniaku

W środę, 27 września, przedszkolaki z grupy Motylki i Wiewiórki wybrały się do pobliskiego warzywniaka – sklepu Dino, aby poznać bogactwo kształtów i kolorów jesiennych warzyw i owoców. Wyjście poprzedziliśmy krótką pogadanką w naszej sali na temat wybranych owoców i warzyw. Przedszkolaki miały okazję obserwować wystawione warzywa i owoce. Dzieci świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem znajdujących się na straganie roślin, co zaskoczyło nie tylko sprzedawców jak również panią Karolinę i Elę. Dzięki tej wycieczce przedszkolaki dowiedziały się, że owoce i warzywa posiadają ogromne walory zdrowotne i że należy j jeść w dużych ilościach.Spotkanie z leśnikami w naszym przedszkolu

24 września gościliśmy leśników z Nadleśnictwa Zwoleń.

Panowie prowadzili z dziećmi ciekawe rozmowy o lesie, roślinności i zwierzętach w nim mieszkających.

Spotkanie zakończyło się rozdaniem upominków dla przedszkolaków, a my serdecznie podziękowaliśmy za ciekawą i pouczającą lekcję."Sówki" witają Panią Jesień

„Jestem Pani kolorowa, żółta i pomarańczowa,
Mam na sobie różne znaki, czy wy znacie mnie dzieciaki?
Już się kończy miesiąc wrzesień, więc ja jestem Pani Jesień”.

23 września 2021 r. zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyło się „Powitanie Jesieni”.

Sówki wraz z paniami powędrowały w poszukiwaniu pani Jesieni oraz jej darów. Po drodze obserwowały zmieniającą się przyrodę, nasłuchiwały „co w trawie piszczy”. Wśród białozielonych brzóz z naręczem kwiatów spacerowała Pani Jesień, którą, po serdecznym przywitaniu, dzieci przyprowadziły do swojej sali."Jeżyki" i "Wiewiórki"
na wycieczce do koneckiego parku

W dniu 23 września przedszkolaki z grupy Jeżyki i Wiewiórki wybrały się do koneckiego parku w poszukiwaniu polskiej, złotej jesieni. Pięknie ubrane, z transparentami w dłoniach, wraz ze swoimi paniami obserwowały i podziwiały oznaki jesieni. Jesień to wspaniała pora roku, która sprawia, że park jest miejscem odkryć i bogactwem darów natury. Szczególną uwagę zwróciliśmy na różnice w wyglądzie liści. Określaliśmy kształt, barwę i ich wielkość. Podziwialiśmy jesienny koloryt. Szukaliśmy skarbów jesienni i znaleźliśmy je. Dzieci spacerowały po parku obserwując przyrodę, nadsłuchując jej odgłosów. Piękna, złota jesień zagościła u nas na dobre. Wystarczyło się tylko rozejrzeć, aby można odnaleźć oznaki tej kolorowej pory roku. Szczególną radość sprawił dzieciom sąsiadujący z parkiem plac zabaw Ogródek Jordanowski, z którego żal było nie skorzystać. W drodze powrotnej spacerowaliśmy Aleją Dębów, gdzie przedszkolaki włączyły się w akcję Sprzątania Świata, która jest atrakcyjną formą edukacji ekologicznej. Wierzymy, że prowadzone przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci, i że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.Ja, Ty i środowisko -
"Sówki" poznają świat wszystkim zmysłami

Dotykamy, smakujemy, wąchamy i  wyrażamy swoje emocje ponieważ lubimy co robimy.

Wokół zmysłów w minionym tygodniu Sówki obracały się i zdobywały nowe doświadczenia, rozwijały się sensorycznie. Wszystko po to, żeby świat był piękny, kolorowy i czysty, żeby Sóweczki i wszystkie dzieci na całym świecie były zdrowe i szczęśliwe. „Poznajemy siebie”!  Zajęcia w grupie „Motylki”

„Motylki” na zajęciach podczas dotykania, wąchania i smakowania stymulowały zmysły dotyku, smaku i węchu. Dzięki zabawom badawczym dzieci mogły zadbać o rozwój swoich zmysłów.

„Chodzi o to, aby – jeśli to tylko możliwe poznać świat za pomocą zmysłów, to co widzimy – wzrokiem, to co słyszymy – słuchem, a to co można powąchać – węchem, posmakować – smakiem, dotknąć zmysłem dotyku. A jeśli coś można uchwycić jednocześnie kilkoma zmysłami, należy to dobierać kilkoma zmysłami”.

Dzieci również stworzyły własne sensoryczne woreczki, do których wykorzystaliśmy ziarna kukurydzy."Wiewiórki" odwiedziły gabinet pani pielęgniarki

W środę 21 września grupa Wiewiórek wraz z panią Karoliną udała się do gabinetu pielęgniarki. Przedszkolaki bliżej zapoznały się z zasadami dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się również, jak dbanie o własną higienę jest ważne dla naszego zdrowia i otoczenia. Pani Marysia wręczyła każdemu dyplom dzielnego pacjenta za odwagę i wzorowe zachowanie podczas wizyty w gabinecie, a przedszkolaki podziękowały za interesujące spotkanie i z uśmiechem na twarzy wróciły do swojej sali przedszkolnej, zapowiadając, że to nie koniec wizyt u takiej sympatycznej pani pielęgniarki.Dzień Przedszkolaka w grupie „Motylki”

„Motylki” obchodziły Dzień Przedszkolaka, świętowały bawiąc się wspólnie i biorąc udział w konkursach i turniejach. Na koniec czekała na dzieci niespodzianka – medale i słodki poczęstunek.

Wszystkim „Motylkom” pani Ela składa najpiękniejsze życzenia, aby uśmiech gościł na waszych twarzach każdego dnia, nie tylko od święta, a także beztroskiego dzieciństwa Kochani.Dzień Przedszkolaka w grupie "Sówki"

„Przedszkolaczek jestem proszę
noszę plecak i bambosze”. 

„Sówki” spędziły Dzień Przedszkolaka w bawialni „Grota”. Był to miły, kolorowy czas pełen zabawy, dał dzieciom dużo radości.

KOCHANE PRZEDSZKOLAKI -
ŻYCZYMY WAM DUŻO RADOSNYCH CHWIL
SPĘDZONYCH WSPÓLNIE Z PANIĄ AGATKĄ I MAŁGOSIĄDzieci świętują Dzień Przedszkolaka

Z okazji Dnia Przedszkolaka, czyli 20 września  grupy „Wiewiórki” i „Jeżyki” wybrały się do Sali Zabaw. Na miejscu przywitał Nas bardzo miły Pan właściciel i opowiedział o zasadach korzystania ze sprzętów na Sali. Był także czas na ugaszenie pragnienia i małą przekąskę. Ten dzień pełen wrażeń i atrakcji wypełnił się zabawą również w salach przedszkolnych wraz z swoimi paniami. Nie zabrakło drobnych upominków i życzeń. Dzieci bardzo miło spędziły czas z kolegami i koleżankami , dlatego wesołe wróciły do przedszkola na pyszny obiadek.„Jeżyki” poznają swoje otoczenie
uczą się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Podobnie jak "Sówki", zasady bezpiecznego poruszania się po chodniku
i na przejściu dla pieszych utrwalały również Jeżyki.
Po zwiedzeniu okolicy przedszkola, dzieci zrobiły z pomocą pań makietę pobliskiego skrzyżowania.
Współpraca popłaca - do takiego wniosku doszły przedszkolaki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.„Sówki” uczą się
bezpiecznie przechodzić przez jezdnię 

Główka myśli, rączki pracują i Sóweczki cudeńka z papieru wykonują. Uważnie swoich Pań słuchają, na pytania odpowiadają a na przejściu dla pieszych bezpiecznych zasad przestrzegają. Wiedzą, że pieszy to każdy człowiek - mały czy duży, że Pan policjant zawsze pomocą nam służy. 

A żebyśmy bezpiecznie z przedszkola do domu wrócili, znaki drogowe znać musimy. Pierwszy tydzień w grupie "Wiewiórki"

Szybko minęły wakacje, więc Wiewiórki zabierają się do pracy. 

Pierwszy tydzień września był tygodniem radości, dobrej zabawy, a przede wszystkim zapoznania z książkami, z którymi będziemy pracować cały rok przygotowując się do podjęcia nauki w klasie pierwszej.  

Współpraca pani Karoliny Rogalskiej ze swoimi przedszkolakami zapowiada się interesująco. „Pierwsze koty za płoty” w grupie „Motylki”

Rok przedszkolny w pełni a najmłodsze przedszkolaki „Motylki” zaczęły swoją przygodę z edukacją ucząc się przez zabawę.

„Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat”.

J. Korczak

Powodzenia  „Motylki”!Jak minął pierwszy tydzień "Jeżykom"?

Nasza grupa nazywa się „Jeżyki”. Za nami pierwszy tydzień w przedszkolu w nowym roku szkolnym. Już nie jako maluchy czy średniaki, ale starszaki. Poznajemy swoją nową salę, kąciki w których będziemy się bawić, uczymy się zgodnej zabawy z nowymi kolegami  i koleżankami. W pierwszym tygodniu największą frajdę sprawiły naszym dzieciakom zajęcia integracyjne, odszukiwanie swoich wizytówek - imion, podpisywanie kodeksu grupy, jak również zwiedzanie szkoły i poznawanie pracowników przedszkola. Wrześniowe słonko zaprasza nas często na spacery i plac zabaw. Oczywiście wszystkie zabawy odbywają się pod czujnym okiem naszych pań Marleny i Moniki.Przedszkolaki rozpoczęły nowy rok szkolny

1 września dzieci z wszystkich grup rozpoczęły nowy rok przedszkolny. Uroczyste spotkanie z dyrektorem szkoły i wychowawcami grup odbylo sięw auli szkolnej. Dzieciom towarzyszyli rodzice.

Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci będą roześmianymi przedszkolakami.
Życzymy wszystkim radosnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu. Niech ten nadchodzący rok będzieokazją do zdobywania nowych doświadczeń i dobrej zabawy z rówieśnikami. Rodzicom życzymy dużo cierpliwości, satysfakcji i zadowolenia z dokonań swoich dzieci. Zapraszamy również do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 W PRZEDSZKOLU

Rozpoczęcie roku przedszkolnego
odbędzie się dnia 1 września 2021 r.
w auli szkolnej według harmonogramu:

  • godz. 11.00 – grupa Wiewiórki (6-latki) – pani Karolina Rogalska
  • godz. 11.30 – grupa Jeżyki (5-latki) – pani Monika Śliwak, pani Marlena Skroś
  • godz. 12.00 – grupa Sówki (4-latki) – pani Małgorzata Wiśniewska, pani Agata Bugajska
  • godz. 12.30 – grupa Motylki (3-latki) – pani Elżbieta Dąbroś


W dniu rozpoczęcia roku szkolnego prosimy o korzystanie z WEJŚCIA NR 1.

Z wychowankiem może wejść jeden opiekun, przestrzegając wymogów sanitarnych. (dezynfekcja lub mycie rąk przy wejściu do szkoły, maseczka).

Prosimy również o zabranie długopisów.


Listy przedszkolaków przyjętych na rok szkolny 2021/22
znajdują się przy wejściu do przedszkola.


Wszyscy rodzice/opiekunowie proszeni są
o zapoznanie się z obowiązującymi na terenie szkoły Procedurami bezpieczeństwa.